راههای غلبه بر یکنواختی در زندگی

یکنواختی در زندگی

راههای غلبه بر یکنواختی در زندگی

بسیاری از افراد از یکنواختی زندگی خود شکایت می کنند. یکنواختی می تواند با خود بی حوصلگی، کسلی و بی اهمیت شدن نسبت به همه چیز را بیاورد و در موارد حادتر منجر به افسردگی شود. با ما همراه باشید تا راهکارهایی را برای غلبه این حس برای شما بیان کنیم.

۱- رخت و لباستان را نو کنید

وقت آن رسیده که لباس هایی را که چند سال است دست از سرشان برنمی دارید دور بیندازید (یا احتمالا به کسی بدهید). نو کردن لباس ها، یک راه ساده برای نو کردن ظاهر خودتان است که مطمئنا تاثیر بسیار خوبی بر حس و حال تان نیز می گذارد و به شما یادآوری می کند که چقدر خودتان را دوست دارید! گاهی مراقبت از جسم و بدن و رسیدن به وضعیت ظاهری، بهترین راه پاکسازی ذهن و آرامش روحی است.

ما اغلب احساس می کنیم در یکنواختی گیر کرده ایم و راه بیرون آمدن نداریم، دلیلش این است که خودمان را فراموش کرده ایم. اگر بدون علت خاصی احساس دلزدگی و کسالت می کنید، شاید وقت آن باشد که نگاهی به خودتان بیندازید و ببینید چه اتفاقی در حال روی دادن است. سر فرصت و با فراغ خاطر برای دل خودتان به خرید بروید، کفش های جدید بخرید، به فروشگاه بروید و لباس کار جدیدی برای خود تهیه کنید، در سبک زیورآلات تان تغییر ایجاد کنید و نوع جدیدشان را بخرید، شما برای بهتر به نظر رسیدن نیاز به هیچ دلیل خاصی ندارید.

از فرصت خرید کردن برای ایجاد تغییرات ریز هم می توانید استفاده کنید، مثلا کمی مدل لباس پوشیدن تان را تغییر دهید و مدل های دیگر را هم امتحان کنید. شاید همین تغییرات جزئی، ناخوداگاه جرقه ی تغییراتی بزرگ تر، مثلا تغییر هدف در زندگی، را در ذهن شما روشن کند. شاید دلیل خستگی و دلزدگی شما از روتین زندگی تان این باشد که دیگر به هدف هایی که دنبال می کنید اعتقادی ندارید. پس اگر با این هدف ها شاد و راضی نیستید، تغییر و تحول از این لحاظ می تواند کمک اساسی به شما بکند. به سمت اهداف جدیدتان گام های کوچکی بردارید تا با ریتم جدید زندگی کم کم آشنا شوید.

۲- به موسیقی های متفاوت گوش دهید

شما با گوش دادن به آهنگ های قدیمی دچار نوستالژی مطبوعی می شوید. اما این کار شما را کسل هم خواهد کرد زیرا هیچ ریتم و آهنگ و سبک جدیدی در لیست موسیقی های تان ندارید. باور کنید آهنگ های جدید می توانند روحیه ی شما را عوض کنند، مخصوصا اگر از آنها خوش تان هم بیاید!

اگر ژانرهای قدیمی دیگر برای تان جذاب نیستند، ژانرهای جدید را امتحان کنید. اگر حافظه ی کافی در گوشی تان ندارید می توانید ترک هایی را که همیشه ردشان می کنید پاک کنید تا فضای بیشتری برای آهنگ های جدید باز شود. علاوه بر موسیقی های جدید می توانید چیزهای جدید دیگری هم وارد زندگی تان کنید؛ یک مهارت جدید یاد بگیرید، یک گیم متفاوت انتخاب کنید و بازی کنید یا یک سرگرمی جدید پیدا کنید. اگر هم احساس می کنید باید این کارهای جدید را تدریجا انجام دهید هیچ ایرادی ندارد، برای هر هفته فقط یک کار جدید در نظر بگیرید.

۳- به دیدار همسایه هایتان بروید

یکنواختی در زندگی

منظور ما از همسایه فقط آنهایی نیست که در یک محله یا ساختمان با آنها زندگی می کنید، بلکه توصیه می کنیم به شهرها یا کشورهای همسایه مسافرت کنید، حتی ممکن است یک شهر بسیار کوچک در نزدیکی شهر شما باشد که تا به حال از نزدیک آنجا را ندیده باشید. دنیا جای بسیار بسیار بزرگی است که همیشه جاهایی برای دیدن و افرادی برای ملاقات کردن دارد که برای تان جذاب و جالب باشند. لازم نیست زیاد سفر کنید، هر وقت که پول و وقت کافی برای این کار داشتید اقدام کنید.

یادتان باشد هر ماجراجویی کوچکی در زندگی، تجربه ای جدید است که می تواند نگرش شما را نسبت به پیرامون تان متحول کند. پس این فرصت های زیبا را از خود دریغ نکنید. حتی شاید با اشخاصی دیدار کنید که بتوانید حلقه ی دوستان خود را گسترش بدهید. خودتان را با فضایی که هم اکنون در آن هستید محدود نکنید و اگر سفر کردن واقعا برای تان سخت و چالش برانگیز است، به همین همسایه های نزدیک خودتان سری بزنید و با آنها آشنا شوید.

۴- محدودیت های خود را کنار بزنید

گاهی اوقات بهترین راه مقابله با دلزدگی و یکنواختی، کنار زدن محدودیت هاست، به آنها نشان ندهید رئیس چه کسی است! شما می توانید هر طور که دوست دارید محدودیت هایتان را تغییر بدهید. اگر واقعا برایتان ممکن و خوشایند نیست، دست کم در خود این محدودیت ها کمی تغییر و تنوع ایجاد کنید یا کمی چالش برانگیزترشان کنید!

اگر کارتان کسل کننده است شاید لازم باشد مثلا ضرب الاجل های کاری تان را به بیشتر از یک هفته برسانید. یا اگر انجام کارهای یکنواخت روزمره دل تان را زده، سعی کنید تا جایی که امکان دارد حداقل زمان انجام شان را کمی جابجا کنید. یا اگر مثلا انجام کارهای روزانه به دلیل بسیار ساده بودن برای تان خسته کننده شده، کمی سخت ترشان کنید! مغز شما عاشق چیزهای آشناست اما از یکواختی هم بیزار است. برای دل خودتان کاری بکنید و زندگی در پیش بگیرید که کمی بیشتر غافلگیرکننده باشد. لازم نیست زیاده روی کنید، فقط کافیست تعادل بین نظم و تنوع را حفظ کنید.

مقابله با یکنواختی در زندگی مشترک

یکنواختی در زندگی

علاوه بر احساس یکنواختی در زندگی فردی، زندگی زناشویی نیز گاهی دچار دلزدگی و یکنواختی میشود که برای غلبه بر آن راهکارهایی را برای شما بیان می کنیم.

۱- ابتدا خودتان تغییر کنید

اگر از یک ارتباط زناشویی که دلخواه شما نیست رنج می برید نخستین گام این است که خود را اصلاح کنید. در یک ارتباط دوطرفه کمتر می توان فقط یک نفر را به عنوان منش همه مشکلات دانست. سرنوشت خود را به دست بگیرید و برای تغییر زندگی و روابط زناشویی خود برنامه ریزی کنید. رفتارهای غلط خود را اصلاح کنید و انجام بعضی از وظایفی را که تا قبل از این فراموش کرده بودید از سر بگیرید. همانطور که اشاره شد زندگی زناشویی ارتباطی دوطرفه است و قسمتی از این جریانات از سمت شماست؛ بنابراین ابتدا خودتان را تغییر دهید و منتظر معجزه یا یک اتفاق خاص نباشید.

۲- انتظارات معقول از زندگی زناشویی داشته باشید

شاید شما هم از آن دسته افرادی بودید که زندگی زناشویی را سرتاسر مهر و محبت و اوقات خوش می دانستید اما حالا با واقعیتی دیگر روبرو می شیود؛ یعنی کنار هم قرار داشتن خوبی ها و بدی ها؛ خوشی ها و ناخوشی ها؛ مهربانی ها و تندی ها و … این طبیعت زندگی زناشویی است. این را بپذیرید تا شاید احساس سرخوردگی کمتری داشته باشید و البته نگران نباشید. شما می توانید با تلاش و زدن یک عینک خوشبینی، قسمت های خوب را پررنگتر و بیشتر از قسمت های بدش کنید.

۳- دوست داشتن بدون قید و شرط را از سر بگیرید

یادتان هست در دوران عقد و ابتدای زندگی زناشویی، اشتباهات همسرتان را نادیده می گرفتید یا اگر هم برایتان مهم بود سعی می کردید با همدلی و مهربان و البته همراهی، به او در اصلاح آن اشتباه کمک کنید! اکنون بیشتر از هر زمانی شما و همسرتان نیاز دارید مانند سابق بدون قید و شرط و بدون اما و اگر، همدیگر را دوست داشته باشید؛ این کار باعث اوج مجدد صمیمت بین شما می شود.

۴- خلاق و متنوع باشید

انسان ها نسبت به تغییرات ناگهانی و هیجانی، کنجکاو هستند و احساسی از شادی برای آنها به ارمغان می آورد. شاید مهمترین راهکار جلوگیری و مقابله با یکنواختی این است که مقداری از خلاقیت خود استفاده کنید تا اتفاقات جدید و متنوعی را به زندگی زناشویی تان هدیه کنید. با کمی تامل می توانید تغییراتی مهم و کم هزینه و حتی بدون هزینه را فراهم کنید؛ مثل اضافه کردن پسوند و پیشوند جدید و محبت آمیز به اسم همسرتان، قرار ملاقات جدید گذاشتن، تغییر دکوراسیون منزل به خصوص اتاق خواب، پوشش تازه و …

۵- روزها و تاریخ های مهم را زنده کنید

یکنواختی در زندگی

گاهی مشاهده می شود برخی از زوحین پس از گذشت سال ها، دیگر نسبت به هیجان ناشی از روز آشنایی، روز عقد، روز تولد و … بی تفاوت هستند. برای گریز از یکنواختی خوب است این روزها را مانند سابق و حتی پرهیجان تر و با یک برنامه به یادماندنی جشن بگیرید و از بودن با هم احساس شادی و غرور کنید.

۶- به خاطرات و علایق مهم یکدیگر توجه کنید

این صحنه را تصور کنید: دوازده سال از زندگی زناشویی شما می گذرد که همسرتان به خانه می آید و از شما دعوت می کند با هم به یک مکان خاص بروید. وقتی به آنجا می رسید متوجه می شوید این مکان، مربوط به جایی است که شما نخستین قهرمانی خود در مسابقات والیبال را جشن گرفته اید؛ مثال دیگر این است که همسرتان به خانه می آید و از شما برای دیدن یک فیلم دعوت می کند، وقتی فیلم شروع می شود یادتان می افتد این نخستین فیلم مشترکی بود که با همسرتان سال ها پیش دیدید؛ شاید حسی خوبی در شما ایجاد شود وقتی همسرتان زندگی و گذشته و علایق شما را به خاطر دارد. این مثال کوچکی از اقدامی است که شما می توانید خاطرات و علایق همسرتان را زنده کنید.

۷- فکر کنید تازه ازدواج کرده اید

وقتی به شما گفته می شود چرا اینگونه لباس می پوشید یا چرا دیگر نامه عاشقانه نمی نویسید، می گویید خوب ما سال هاست ازدواج کردیم، دیگر برای هم غریبه نیستیم، حوصله این کارها را نداریم، اینجور رفتارها خیلی دیگر لوس است و … سوال دیگر: چرا در ابتدای آشنایی تان این کارها لوس نبود و با ذوق و شوق انجام می دادید؟ شاید شما بگویید خوب آن موقع داغ بودیم و رابطه مان تازه بود. بله من هم همین را می خواهم بگویم، که برای گرم ماندن و تازه شدن همیشه رابطه، باید کارهای رمانتیک و روش های ابراز علاقه را به صورت مستمر انجام دهید.

۸- از بودن همدیگر تشکر کنید

بگذارید همسرتان بداند به رغم گذشت چندین سال از زندگی زناشویی، او همچنان حضور مؤثر شما را می بیند و لمس می کند؛ بگذارید بداند شما قدر او را می دانید؛ بگذارید بداند از بودن با او احساس غرور می کنید؛ بگذارید بداند از خدمات و حمایت او تشکر می کنید و … البته شاید بگویید خوب کار خاصی انجام نمی دهد! منظور من همین کارهای ساده است، مثلا وقتی فرزندتان را به مدرسه می برد از او تشکر کنید، وقتی غذای خوشمزه ای می پزد از او جوری تشکر کنید که انگار نخستین بار است دستپخت او را می خورید.

۹- حداقل هفته ای یک بار ساعتی با هم باشید

یکنواختی در زندگی

یکنواختی در زندگی زناشویی گاهی باعث می شود حتی نیازهای طبیعی خودمان را در رابطه فراموش کنیم. لازم است در طول هفته زمانی را با توافق قبلی تعیین کنید که در آن با هم هستید و به نیازهای هم توجه می کند. چه خوب که با کارهای کوچکی این زمان را برای هر دو رمانتیک کنید.

۱۰- از مقایسه زندگی خود بپرهیزید

اگر دائم در حال مقایسه زندگی و همسرتان با دیگران هستید باید بگویم هیچ گاه رنگ آرامش را نخواهید دید و شاید خود را وارد چرخه ای از کار و فعالیت و تلاش بیهوده برای رسیدن به ملاک های زندگی دیگران بکنید و در نهایت محکوم به یکنواختی زندگی خواهید بود. البته تلاش برای بهبود زندگی و ارتقای آن خوب است اما همسرتان را با خودش نه شخص دیگر مقایسه کنید.

۱۱- اجازه ندهید کدورت به درازا کشیده شود

طبیعت زندگی زناشویی اقتضا می کند که گاهی شاهد اختلاف و درگیری باشیم، مهم مدیریت این اختلافات است تا مسبب مشکلات بیشتر و دوری از هم نشود. بدین منظور پس از گذشت مدت کوتاهی از ناراحتی، سعی کنید با گفتگو کردن، اختلاف را حل کنید. حتی لازم شد در معذرتخواهی پیشقدم شوید.

۱۲- برای آرامش خود تلاش کنید

چقدر انجام این کارهاز حمت دارد یا من دیگر وقت و توان این کارها را ندارم. در پاسخ می خواهم بگویم اگر برای آرامش و شادی زندگی خودتان و فرزندان تان ارزش قائل هستید باید برای زندگی وقت بگذارید.

چکیده
یکنواختی مانع پیشرفت می‌ شود و انگیزه افراد را از افراد می‌گیرد و انسان‌ ها را تبدیل به ماشین‌ هایی می‌کند که سرساعت‌ های معین باید کارهای از پیش تعیین شده‌ ای را انجام دهند؛ غافل از این‌که انسان‌ ها دارای روح و فکر هستند که در زندگی یکنواخت روح و فکرشان نقش کمرنگی به خود می‌ گیرد و رو به فرسودگی می‌ روند. اگر روح و فکرشان فرسوده شود، دچار اختلال می‌ شوند و در زندگی‌ هم مشکل پیدا می‌کنند. همه می‌ خواهند از یکنواختی فرار کنند، ما در این مقاله به شما گفتیم که چگونه از این یکنواختی رها شوید، امیدواریم که مورد استفاده تان قرار گرفته باشند.

پاسخ دهید