راههای رهایی از وابستگی

راههای رهایی از وابستگی

راههای رهایی از وابستگی

هنگامی که شما با اتکا به یک شخص، یک موفقیت یا یک عملکرد خوب، یا ترکیبات شکننده ای از این ها، شاد می شوید متوجه باشد که احتمالا وابستگی دارید. مقابله با این موضوع، ساده نیست و شما هم مقصر نیستید ولی یک چالش حیاتی برای روبرو شدن در زندگی است. وابستگی بیش از حد به هر چیزی باعث می شود زندگی عادی فرد مختل شده و استقلال خود را از دست دهد، بنابراین با ما همراه باشید تا راههای رهایی از وابستگی را برای شما بیان کنیم.

وابستگی چیست

زیگموند فروید می گوید ریشه تمام مشکلات انسان را باید در ضمیر ناخودآگاه جست و جو کرد و شروع این مشکلات از دوران کودکی است. نیازهای برآورده نشده دوران کودکی در قسمت ناخودآگاه بایگانی می شوند. وابستگی تنها درگیری ذهنی نیست بلکه احساسی از اعماق وجود ماست برای به دست آوردن، حفظ کردن و نگه داشتن و مکانیزمی طبیعی است تا زمانی که برای رسیدن به استقلال فردی و روانی نیاز باشد. وابستگی به تنهایی بد نیست اما وابستگی بدون حد و مرز به شدت مضر و مخرب است. مزاحم ترین و بدترین افکار ما وابستگی هایمان هستند که معمولا به ندرت متوجه آنها می شویم زیرا باورهای ساده ای هستند که به اشتباه آنها را حقیقت می پنداریم.

وابستگی چند نوع است

۱- وابستگی سالم: در وابستگی سالم، فرد در زمان مناسب و در صورتی نیاز، مستقیما درخواست کمک می کند. در روابط با دیگران احساس امنیت، اعتماد و علاقه به میزان کافی وجود دارد. روابط سالم و در حد اعتدال بوده و هریک از طرفین در رابطه برای دیگری ارزش و اهمیت قائل هستند. طرفین در عین حال که به نیازهای خود توجه دارند، حس محبت و همدلی را نیز از طرف مقابل خود دریغ نمی کنند.

۲- وابستگی ناسالم: در وابستگی ناسالم فرد سعی دارد طرف مقابل را تحت کنترل و نفوذ خود قرار دهد و به دلیل ترس از طردشدن مانند یک قربانی چنین روابطی را تحمل می کند.

علایم وابستگی بیمارگونه

راههای رهایی از وابستگی

۱- تنهایی برایشان غیرقابل تحمل و ناامیدکننده است.
۲- اغلب این افراد در زندگیشان مسئولیت های اصلی را به دیگران می سپارند.
۳- این افراد به تصمیم ها و اعمال خود اعتماد ندارند و نیازمندند دائما در طول زندگی و کار درستی اعمالشان از سوی دیگران تایید شود.
۴- برای حفظ کردن افراد در کنار خود از هیچ کاری دریغ نمی کنند حتی به اعمالی تحقیرآمیز و ناخوشایند دست می زنند.
۵- این افراد به محض جدایی از کسی که آنها را حمایت کرده و تکیه گاه آنها بوده است یا دچار افسردگی شده یا فورا خود را وارد رابطه دیگری می کنند تا حمایت های لازم را از طریق او کسب کنند و در چنین شرایطی احتمال ارتکاب اشتباه بسیار بالاست.
۶- هنگام صحبت و بحث با دیگران حتی اگر با نظر طرف مقابل مخالف باشند او را تایید می کنند تا مبادا با ابراز مخالفت موجب ناراحتی و از دست دادن طرف مقابل شوند.
۷- به شدت احساس نیاز به مراقبت دارند و از تحت سلطه قرارگرفتن هراسی ندارند.

تکنیک های رهایی از وابستگی

برای رهایی از وابستگی میتوانبد تکنیک های زیر را به کار ببرید:

۱- قطع وابستگی

درباره افراد یا مواردی که در نزدیکی با آنها یا حتی به دور از آنها احساس می‌کنیم که دچار نگرانی می‌شویم و حتی به‌صورت وسواس‌ گونه‌ ای می‌خواهیم گرفتاری‌ها و رفتارشان را کنترل کنیم و به‌ طور مرتب می‌خواهیم برای آنها نقش مددکار را بازی کنیم. از این به بعد، اینگونه بیندیشیم که هر فردی مسئول اعمال خویش است. به جای کنترل افراطی و به اسارت کشیدن آنها، اجازه دهیم خودشان فرصت کسب تجربه را داشته باشند. ما فقط باید آنها را راهنمایی کنیم تا در حد توانایی خود به‌ صورت منسجم و سازمان‌ یافته پیشرفت کنند.

۲- رهایی از رفتارهای وابستگی

راههای رهایی از وابستگی

بدون ترس، یک نسبت از رفتارهایی که وابستگی خود را در پشت آن پنهان کرده‌ایم، تهیه کرده و آنها را از رفتار خود حذف کنیم. بر روی مواردی مانند دروغ گفتن، غر زدن، اصرار به متقاعد کردن، التماس کردن، رشوه دادن، طراحی حقه‌های کوچک و بزرگ، بچه‌دار شدن به قصد وابسته کردن، تحقیر کردن، شکایت کردن، محکوم کردن و… حضور خود را قوی تر کنیم تا بتوانیم باورها و ریشه‌های به وجود آورنده این اعمال را بشناسیم؛ سپس رو به‌ روی هر کدام بنویسیم چه باورها و توانمندی‌ هایی را لازم است در خود تقویت کنیم تا به این کارها دست نزنیم.

۳- عامل وابستگی‌ زا را رها کنیم

کلیه مواردی مانند: گرفتن اعتبار، پست، مقام، قدرت، احترام و سایر مواردی که به واسطه آنها می‌خواهیم به احساس سرخوشی و رضایت برسیم را شناسایی کنیم.

۴- استقلال خود را حفظ کنیم

زمانی که عاشق دیگران می‌شویم یا اجازه می‌هیم که دیگران عاشق ما شوند، مراقب باشیم که در عین لذت بردن از حمایت عاشقانه طرف مقابل خود یا دادن حمایت عاشقانه به او، طوری رفتار کنیم که بدون حضور او نیز بتوانیم به خواسته‌های خود برسیم.

۵- اعتماد به خود و اتکا به خداوند

راههای رهایی از وابستگی

در حالتی از حضور قرار بگیریم که حس کنیم مواردی مانند نا امیدی، ترس، ضعف و هرگونه کمبود دیگر فقط با حضور خداوند تکمیل می‌گردد اما فقط حق داریم به خدای خود وابسته باشیم که همواره از اوج آسمان‌ها تا قعر زمین و در فضای بین آن دو و مهمتر از همه در وجود خود ما حضور دارد و همیشه با ما است.

۶- رهایی از شرمندگی

به یکی از بزرگترین راهکارهای خداوند که ”توبه“ نامیده می‌شود، آگاه‌تر شویم. با خدای خود راز و نیاز کنیم. تمام ضعف‌ ها، اشتباه‌ ها و گناه‌ های خود را به او اعتراف کنیم و فقط او را حمایتگر اصلی بدانیم و به هر چه غیر از اوست، به هیچ عنوان تکیه نکنیم.

۷- بالا بردن آگاهی و تغییر باورهای وابسته کننده

باورهایی مانند ”شرمنده می‌شوم اگر… را انجام دهم“ یا ”اگر… را انجام ندهم، یعنی هنوز بزرگ نشده‌ام“ و یا ”حلقه ازدواج، حلقه بندگی است“ را رها کنیم و کانون توجه خود را به باور های پیش‌ رونده معطوف کنیم.

۸- شبکه حمایتگر

از دوست‌ هایی که به‌طور حقیقی، ما را دوست دارند، کمک بگیریم تا ما را یاری دهند که به این توانمندی بریم. چنانچه آن سوژه را نیز از دست بدهیم، باز هم ارزشمند، کامل و دوست‌داشتنی باقی می‌مانیم و به ما کمک کنند تا پس از قطع ارتباط، دوباره به سراغش نرویم.

۹- رهایی از وابستگی و رسیدن به پیوستگی

راههای رهایی از وابستگی

در اوج آرامش و قدرت، آسیب‌های مربوط به وابستگی‌ های قبلی خود را ترمیم کنیم به این منظور:
الف- خودمان را دوست داشته باشیم و برای یادگیری مهارت‌های دوست داشت خود، به جلسه‌های عملی آموزش مهارت‌ های زندگی به‌منظور خود باوری و همیاری برویم.
ب- همواره جهت وابستگی خود را در سبز عشق الهی و توکل به قدرت برتر جهان هستی معطوف کنیم.
ج- رابطه‌ ای را ایجاد کنیم که در آن شکوفایی استعدادها و توانمندی‌های ما امکان‌ پذیر شود.

۱۰- انجام مراقبه به صورت یک عادت روزانه

برای کسب لذت بیشتر، مراقبه را جز یکی از مهمترین کارهای روزانه خود قرار دهیم. تا می‌توانیم آمادگی دریافت عشق را در خود بیشتر کنیم. همواره همانند داشتن تغذیه‌ ای سالم، تمامی ده مخزن عشق خود را به‌طور متعادل شارژ کنیم. در هر ارتباط حضور خود را بر روی عشقی که از سوی خداوند در هر مورد ظاهر می‌شود، حفظ کنیم چه این عشق در حوزه ارتباط‌ های زناشویی باشد و چه در ارتباط‌ های اجتماعی و یا دیگر رابطه‌ هایی که وجود ما را به وجد و سرور می‌آورد.

چکیده
همه ما در زندگی وابستگی را تجربه کرده ایم این وابستگی می‌تواند به شریک زندگیتان، اعضای خانواده، دوستان و…باشد. اگر فردی که به او به‌ شدت علاقه دارید دیگر با شما نباشد یا نتوانید با یکی از دوستانتان صحبت کنید، دچار افسردگی شوید، گریه کنید و احساس کنید که درون گرداب مهلکی گرفتار شده‌اید، با حالتی از وابستگی رو به‌ رو هستید. زمانی‌که در وابستگی به‌ سر می‌برید، هر شب هنگام خواب، دستخوش تشویش و نگرانی زیادی می‌شوید. ما برای رهایی از این حالت راهکارهایی را برای شما بیان نمودیم که امیدواریم در جهت رهایی از وابستگی و بهبود حالتان مفید بوده باشد، از اینکه در این مطلب نیز با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

پاسخ دهید