راههای تقویت امید به زندگی

راههای تقویت امید به زندگی

راههای تقویت امید به زندگی

امید به زندگی بیان می‌ کند متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است یا به عبارت دیگر هر فردی از آن جامعه چند سال می‌ تواند انتظار داشته باشد که زندگی کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به شما آموزش دهیم چگونه می توانید امید به زندگی را در خود تقویت کنید.

امید به زندگی چیست

امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می دهد هر عضوی از جامعه هنگام تولد به طور متوسط چند سال می تواند توقع حیات داشته باشد. بنابراین امید به زندگی یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشورهاست چون وضعیت سلامت و بهداشت، شرایط اقتصادی و سیاسی در آن تاثیر مستقیم دارد. طبق آخرین آماری که بانک جهانی منتشر کرده مردم ژاپن بهترین وضعیت را از این نظر دارند.

اهمیت امید به زندگی

امید در زندگی اونقدر مهمه که خیلی از حکومت های خودکامه همه سعی خودشون رو می کنند تا با توجه به گذشته یک کشور یا از طریق اعتقادات اونها، امید رو در اونها بکشند و کنترلشون کنند. در واقع با از بین بردن امید، ترس رو جایگزین می کنن و به هدف خودشون می رسن. یکی از راه های افزایش امیدواری، از بین بردن موانع یا ساده تر کردن اونهاست. زندگی همه ما انعکاسی دقیق از احساسات و اعمال ماست. پس با امید داشتن می تونیم خیلی از موانع رو حل کرده و اونها رو به پلی برای رسیدن به آرزوهامون تبدیل کنیم!

راههای افزایش امید به زندگی

راههای تقویت امید به زندگی

برای اینکه امید به زندگی را در خود افزایش دهید راهکارهای زیر را به کار ببرید.

۱- ارزیابی مجدد شرایط

زندگی شبیه لنز دوربین است. هر چیزی که بر روی آن تمرکز کنیم، برای ما واضح‌ تر و واقعی‌ تر به نظر می‌آید. اگر بر روی نقاط منفی تمرکز کنیم، فقط نقاط منفی را می‌ بینیم. ولی وقتی تمرکز خود را بر روی نقاط مثبت منعطف کنیم، چیزهای مثبت بهتر دیده می‌ شوند. ما همان چیزی را درو می‌ کنیم که کاشته‌ ایم. وقتی که در زندگی با شکست بزرگی مواجه می‌شوید، باید نسبت به شرایط موجود ارزیابی مجددی انجام بدهید. توجه کنید که بسیاری از افراد موفق هم بارها در زندگی طعم شکست را چشیده‌اند.

صحبت ما فقط در مورد موفقیت مالی نیست. اگر شما در پی شکست تسلیم نشوید، موفقیت در تمام زمینه‌ ها برای شما امکان‌پذیر خواهد بود. به شکست به چشم مانعی نگاه کنید که با پریدن از روی‌ آن می‌توانید به سمت موفقیت حرکت کنید. اجازه ندهید موانع سد راه شما بشوند. کل زندگی برای شما مثل یک سفر ماجراجویانه است. فقط مقصدتان نیست که اهمیت دارد. در اهداف خود بازنگری کنید تا ببینید دقیقا هدفتان چیست و چرا چنین هدفی دارید. اگر دلایل شما محکم و قانع کننده بود، نگذارید هیچ شکستی مانع راه شما بشود.

۲- قلب خود را سرشار از قدردانی و شکرگزاری کنید

راههای تقویت امید به زندگی

شاید به نظر شما این حرف شعارگونه بیاید. اما بهتر است ما به جای حسرت چیزهایی که نداریم، قدردان داشته‌ های خود باشیم. ذهنتان چیزی را درو می‌ کند که خودتان در آن کاشته‌ اید. شکرگزار باشید تا ببینید زندگی‌ تان چگونه تغییر می‌ کند و امیدتان دوباره زنده می‌شود. افراد زیادی در دنیا فقر، جنگ، قحطی، ظلم حاکمان و انواع معلولیت‌ ها را تحمل می‌ کنند. وقتی که ما بر روی چیزهایی خوبی که در زندگی داریم تمرکز کنیم، می‌ توانیم به جای ناامیدی، شکرگزار داشته‌ های خود باشیم.

زمانی که احساس می‌ کنید هیچ چیزی در زندگی ندارید که به خاطرش شکرگزار باشید، تلاش کنید تا فهرستی از داشته‌ های خود تهیه کنید. همین که زنده‌ اید، می‌ توانید بخوانید، حرف بزنید، غذایی برای خوردن دارید و افرادی شما را دوست دارند، دلایل خوبی برای شکرگزاری هستند. ما همیشه می‌ توانیم دلیلی برای قدردانی داشته باشیم. قدردانی خصلتی است که با تمرین می‌توانیم کسب کنیم. وقتی که ما خوبی‌ های دنیا را ببینیم، امید به زندگی در ما دوباره زنده می‌ شود و منتظر اتفاقات خوب در زندگی خود خواهیم بود.

۳- بی‌طرفانه به شرایط موجود نگاه کنید

سخت‌ ترین قسمت شکست و ناامیدی، ناتوانی ما در نگاه بی‌طرفانه به شرایط است. چه ما مسبب مصیبت یا اتفاقی باشیم چه نباشیم، نگاه بی‌طرفانه به وضعیت می‌ تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. خیلی سخت است که احساسات درونی و امیال خود را از شرایط موجود حذف کنیم.

اما وقتی که بی‌ طرفانه و بدون تعصبات به شرایط نگاه کنیم، می‌ توانیم علت و تأثیر شرایط را بر روی رفتارمان شناسایی کنیم. در این زمان باید اصلاحات لازم را بر روی خودمان انجام بدهیم تا بتوانیم به هدفی که داریم، نزدیک شویم. اگر ما بتوانیم خودمان را اصلاح کنیم و ناامید نشویم، در نهایت به رؤیاهای خود می‌ رسیم و موفق می‌ شویم.

۴- به حمایت دیگران تکیه کنید

راههای تقویت امید به زندگی

از دست دادن همه‌ی امیدمان می‌تواند ما را ویران‌ کند. وقتی که ما قدم در مسیر آرزوهای خود می‌ گذاریم، سختی‌ های زیادی برای ما پیش خواهد آمد. ولی وقتی به افرادی تکیه کنیم که از ما حمایت می‌کنند، کمی از مشکلات ما کاسته می‌ شود. دیگران می‌ توانند چشم‌اندازی از شرایط را به ما نشان بدهند که خودمان از آن غافل بوده‌ ایم. هنگامی که با شرایطی بسیار سخت مواجه می‌ شویم، خانواده، دوستان، همکاران و سایر افراد می‌ توانند از ما حمایت کنند.

۵- باور داشته باشید

گاهی اوقات باید ایمان داشته باشیم که اتفاقات خوبی در راهند. و به این درک برسیم که هر اتفاقی دلیل و حکمتی دارد و همه چیز تحت کنترل و قدرت ما نیست. اگرچه ممکن است ما همیشه حکمت یک اتفاق را درک نکنیم ولی قطعا دلیلی برای رخ دادنش وجود دارد. هر دینی که داشته باشید، ایمان داشتن نشان دهنده‌ی اعتماد و اطمینانتان به رخ دادن اتفافات خوبی است که در راهند. تکیه بر ایمان‌تان به شما کمک می‌کند تا امیدتان افزایش یابد.

شاید گفتنش ساده‌ باشد، ولی می‌توانبم به مرور زمان امید را دل‌مان تقویت کنیم تا در مواجهه با بزرگترین مصیبت‌ ها هم به طور کامل از بین نرود. چیزی که ما را نکشد، قویترمان می‌کند. ما باید به خلقت هوشمندانه‌ ی جهان اعتماد داشته باشیم. انسان‌ ها فقط برای زنده ماندن آفریده نشده‌ اند، بلکه هدف خلقت آنها کمال است.

چکیده
امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می‌ دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است. هر چه شاخص‌ های بهداشتی و همچنین درمانی بهبود یابد امید به زندگی افزایش خواهد یافت و از این رو این شاخص یکی از شاخص‌ های سنجش پیشرفت و عقب ماندگی کشورهاست. امید به زندگی زنان در همه جوامع چند سال (در کل جهان چهار و نیم سال) بیشتر از مردان است. امیدواریم با بکارگیری راهکارهای گفته شده در این مقاله بتوانید امید به زندگی را در خود افزایش دهید. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید