راههای افزایش رضایت از زندگی

افزایش رضایت از زندگی

راههای افزایش رضایت از زندگی

این روزها شادی و احساس رضایت از زندگی به نیمه گمشده همه افراد تبدیل شده در صورتیکه برای داشتن این حس خوب راهکارهای ساده ای وجود دارد، اگر می‌خواهید از زندگی احساس رضایت بیشتری کنید در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این راهکارها آشنا کنیم.

تعریف رضایت از زندگی

مفهوم رضایت از زندگی، هرچند که با مفاهیم دیگری مانند خوش‌ بینی و شادکامی نزدیک است، اما تعریف خاص خود را دارد. رضایت از زندگی به معنی احساس فرد در مورد عملکرد و شرایط زندگی‌ اش و یا به عبارت دیگر ارزیابی سلامت و بهزیستی‌ اش است. سازمان بهداشت جهانی، کیفیت زندگی را به صورت زیر تعریف کرده است: درک و آگاهی افراد از موقعیت خود در زندگی در متن فرهنگ و نظام ارزشهای محل زندگیشان و در ارتباط با اهداف، انتظارات، استانداردها و مسائل مربوط به خود فرد میباشد و با عوامل زیر مرتبط است:
۱- سلامت جسمانی
۲- وضعیت روانی
۳- میزان استقلال
۴- روابط اجتماعی
۵- باورها و ارزشها

راهکارهایی برای افزایش رضایت از زندگی

برای اینکه از زندگیتان راضی باشید و حس رضایتمندی داشته باشید می توانید راهکارهای زیر را به کار ببرید:

۱- تغییرات کوچک ایجاد کنید

می‌توانید با ایجاد تغییرات کوچک و مثبت به خودتان کمک کنید تا دوباره از زندگی لذت ببرید. کمی سالم‌ تر غذا بخورید، اندکی بیشتر ورزش کنید یا مثلا به چند عادت ساده‌ی کارامد روی بیاورید تا حس‌ و‌ حال خوشایند تری پیدا کنید. برای ایجاد چنین تغییراتی مطمئنا به قدری انگیزه نیاز دارید، اما نه انگیزه‌ی خیلی خیلی زیاد. فقط باید دست به کار شوید. همین که شروع کنید و یک حرکتی از خودتان نشان دهید کافی است تا نیرو بگیرید. با این راهکار خیلی زود خودتان را در مسیری خواهید یافت که در هر قدمش یک تغییر مثبت انتظارتان را می‌کشد.

۲- افکار منفی را از خودتان دور کنید

افزایش رضایت از زندگی

افکار منفی مانع رضایت از زندگی می‌شوند. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مدام منفی‌ بافی کنید، اما باز هم از زندگی نهایت لذت را ببرید. آیا قصد دارید به منفی‌بافی ادامه دهید یا اینکه به زندگی عشق بورزید و از زنده‌ بودنتان لذت ببرید؟ خلاصه اینکه انتخاب با خودتان است. باید هوشیار باشید و هر وقت افکار منفی به سراغتان آمدند، این افکار مخرب را دور بیندازید و افکار مثبت را جایگزینشان کنید.

۳- ورزش کنید

عده‌ی زیادی از مردم هیچ علاقه‌ ای به ورزش کردن ندارند، اما واقعا نباید از معجزات فعالیتهای جسمی و فواید ورزش غافل شد. بسیاری از افراد، با انگیزه‌ داشتن اندام زیباتر ورزش می‌کنند، در حالی که فواید ورزش کردن فقط به زیبایی ظاهری محدود نمی‌شود. ورزش یک فعالیت سرگرم‌کننده‌ی شادی‌ آور است که باعث می‌شود علاوه بر احساس سلامتی و انرژی، دیدگاه مثبتتری نسبت به زندگی پیدا کنید. اگر اهل ورزش کردن نیستید، می‌توانید با روزی ۱۰ دقیقه حرکات ساده‌ ی ورزشی شروع کنید تا ببینید چه قدر زندگی‌ تان پرانرژی‌ تر خواهد شد.

۴- نیمه‌ی پر لیوان را ببینید

هر اتفاقی که در زندگی می‌ افتد، یک وجه مثبت نیز دارد. اگر بتوانید این وجه مثبت را ببینید، دیگر از زمین و زمان شاکی نخواهید بود. آیا اینترنت منزلتان قطع شده است؟ اشکالی ندارد، در عوض می‌توانید با همسر و فرزندانتان وقت بگذرانید و از جمع خانوادگی‌ تان لذت ببرید. آیا دختر کوچکتان سعی دارد اسباب‌ بازی مورد علاقه‌ اش را با جاروجنجال از دست برادر کوچکترش دربیاورد؟ باز هم جای نگرانی نیست، چرا که می‌توانید با استفاده از این فرصت فوق‌ العاده به فرزند دلبندتان یاد بدهید چگونه اسباب‌بازی‌ هایش را با برادرش شریک شود.

۵- قدر عزیزانتان را بدانید

افزایش رضایت از زندگی

برای بودن با عزیزانتان وقت بگذارید تا لذت بیشتری از زندگی ببرید. مثلا با یکدیگر کتاب بخوانید، فیلم تماشا کنید، غذا بخورید، پیاده‌ روی بروید و در مجموع خوش بگذرانید تا زندگی برایتان لذت‌بخش‌تر شود. قدر عزیزانتان را بدانید و برای اینکه در کنارشان باشید، از هیچ فرصتی دریغ نکنید. اگر خیلی وقت است به خانواده و دوستانتان سر نزده‌ اید، همین امروز سراغشان را بگیرید. اگر امروز فرصت ملاقاتشان را ندارید، حداقل یک پیام محبت‌ آمیز برایشان بفرستید یا اصلا تلفن بزنید.

۶- علایقتان را دنبال کنید

آیا شما نیز از آن دسته افرادی هستید که از دنبال کردن علائقتان می‌ترسید و انجام دادن‌ شان را مدام به تعویق می‌اندازید؟ آیا عاشق نویسندگی هستید و هنوز هیچ قدمی در این زمینه برنداشته‌اید؟ فرقی نمی‌کند به چه فعالیتی علاقه دارید، فقط باید علاقه‌ تان را هرچه هست با انرژی دنبال کنید. اگر علاقه‌‌ خود را نمی‌شناسید، باید مدتی وقت بگذارید و با جست‌ و جو و امتحان کردن فعالیت‌ های جدید به فعالیت مورد علاقه‌‌تان پی ببرید. مطمئن باشید وقت گذاشتن برای این کار، ارزشش را دارد. اگر کاری را که عاشقش هستید انجام دهید، زندگی‌تان پرانرژی‌ تر خواهد شد.

۷- با افراد باانگیزه کار کنید

کار کردن با افراد بی‌ انگیزه و کم‌ حوصله‌ ای که عادت به منفی‌ بافی دارند، می‌تواند روی طرز نگرش‌ تان نسبت به زندگی تاثیر نامطلوب بگذارد. اما اگر با افرادی کار کنید که وظایف‌شان را پرانرژی و با‌انگیزه انجام می‌دهند، خودتان نیز مانند این افراد از احساس شور و هیجان لبریز خواهید شد. پس اگر در انتخاب شرکای کاری خود آزادی عمل دارید، حتما همکارانی را جست‌ و جو کنید که در انجام وظایف‌ شان از روحیات مثبت برخوردار باشند تا بتوانید از کار با آنها لذت ببرید.

۸- از بازخوردهای دیگران بهره ببرید

از خانواده، دوستان، همکاران و در مجموع اطرافیان بخواهید که نظرشان را در مورد شما بگویند. اگر بازخورد منفی اما سازنده دریافت کردید، سعی کنید از انتقادات آنها برای اصلاح قدم‌ هایی که برمی‌دارید، کمک بگیرید. اگر هم باز خوردهای مثبت دریافت کردید، لذت ببرید و سپاس‌ گزار باشید.

۹- به خودتان استراحت دهید

افزایش رضایت از زندگی

شاید گاهی اوقات احساس کنید که همه‌ی انرژی بدنتان تخلیه شده است و دیگر به هیچ کاری رغبت ندارید. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود اگر فرصتش را دارید، کمی به خودتان استراحت بدهید و مدتی از مکان همیشگی و روال روزمره فاصله بگیرید. مثلا به طبیعت‌ گردی بروید، درباره‌ی زندگی تامل کنید و زیبایی‌های اطراف‌ تان را ببینید، نقاشی بکشید، دست به ابداع بزنید و چیزی خلق کنید، خوش بگذرانید، استراحت کنید یا اصلا هیچ کاری انجام ندهید. بعد از اینکه دوره‌ فراغتتان تمام شد، خواهید دید که چقدر همه‌ چیز برایتان دلچسب‌ تر شده است و دیدگاه مثبت‌ تری نسبت به زندگی پیدا کرده‌اید.

۱۰- به دیگران کمک کنید

تا جایی که از دستتان برمی‌آید به دیگران کمک کنید. حتی یک کمک کوچک می‌تواند سازنده و موثر باشد. به دنبال راهکاری باشید تا برای افرادی که دوستشان دارید کاری انجام دهید که خوشحالشان کند. همچنین خیلی عالی است اگر در اوقات فراغتتان به طور داوطلبانه در فعالیت‌ های خیرخواهانه شرکت کنید. مطمئن باشید که زندگیتان با کمک کردن به دیگران خیلی جذاب‌ تر خواهد شد.

چکیده
رضایت از زندگی به معنی احساس فرد در مورد عملکرد و شرایط زندگی‌ اش می باشد. رسیدن به رضایت از زندگی شما را تبدیل به یک انسان شاد و خوشبخت خواهد کرد. در این نوشته با ده راهکاری آشنا شدید که در جهت افزایش رضایت از زندگی به کارتان می‌آید و می‌توانید با انگیزه و انرژی بیشتر به مسیرتان در زندگی ادامه دهید.

پاسخ دهید