راز موفق شدن در کنکور تجربی

راز موفق شدن در کنکور تجربی

راز موفق شدن در کنکور تجربی

راز موفق شدن در کنکور تجربی را شاید اکثر داوطلبان کنکور نداند، ولی باید بدانید که برای مطالعه کردن باید انگیزه داشته باشید. باید مکان و زمان مناسبی را در نظر بگیرید. برای همین ما قصد داریم امروز در این مقاله روش های موفقیت آمیز در کنکور تجربی را به طور کامل برای شما بیان کنیم. تا بتوانید بهترین نتیجه را برای خود رقم بزنید. با ما همراه باشید.

روش های موفقیت آمیز در کنکورتجربی

از درس خواندن لذت ببرید

راز موفق شدن در کنکور تجربی۳

اگر میخواهید در هرکاری موفق باشید باید به آن کار علاقه داشته باشید. و به شکلی انجام دادن آن برای شما لذت بخش باشد. وقتی علاقه داشته باشید لذت میبرید و هر بار با انگیزه ی بیشتری به سمت آن کار می روید و به بهترین شکل انجامش میدهید. درس خواندن هم از این قاعده جدا نمی باشد . اگر به این نکات ریز ولی مهم توجه کنیم مطالعه کردن کار سختی نمی باشد. بلکه به یه عادت شیرین برای شما تبدیل میشود.

ویژگی های که باعث ایجاد انگیزه در مطالعه کردن میشود

بازه ی زمانی مطالعه کردن را تنظیم کنید : یک مطالعه ی طولانی و بی وقفه جز اینکه یادگیری ذهنی شما رو کاهش دهد و شما رو نسبت به درس و موضوع بدبین کند لذت دیگری ندارد. مطالعات نشان میدهد که توانایی ذهن بعد از ۴۵ تا ۷۰ دقیقه به طور محسوسی کاهش پیدا میکند.

درس را مرحله به مرحله جلو برید :  اول یه دور بخوانید و یه درک کلی از مطلب پیدا کنید بعد از اول شروع کنید و این بار به جزئیات دقت کنید . اگه مبحث طولانی باشد ، بین پارت های مختلف یه استراحتی به خودتان بدهید.

در یک محیط مناسب درس بخونید : شک نکنید که محیط خیلی در یادگیری تاثیر دارد. نباید تکرار کنید که با تلوزیون روشن میتوانید درس بخوانید. هیچ ذهنی تلوزیون را به سکوت و آرامش ترجیح نمیدهد! اگر انطور باشد کتابخانه ها و سالن های مطالعه هیچوقت تاسیس نمی شدند.

از مطالعه هدف داشته باشید : داشتن هدف مشخص برای درس خواندن بهترین و شیرین ترین لحظه ی درس خواندنم است. که برای یاد گرفتن آن مطلب انگیزه ی خاصی داریم. مثلا اگر باطلاع داشته باشید به دلیل اینکه قرار است بعدا اناتومی بدن انسان را بهتر بشناسید اصلا از خواندن زیست خسته نمی شوید.

برنامه ریزی درست داشته باشید : اگر اطلاع نداشته باشید که قرار است چه کاری را انجام دهید اصلا از انجام آن لذت نمی برید. باید خودتان را کاملا بشناسید، و عادت های خود را بدانید. ساعتای پربازده روزتان را یادداشت کنید و یه برنامه مناسب بر اساس اون یادداشت کنید از همه مهمتر به درس خواندن و پایبند برنامه بودن عادت کنید.

موفقیت در کنکور ۹۸ با درس خواندن در مکان مناسب

راز موفق شدن در کنکور تجربی۲

برای مطالعه‌ی صحیح لازم نیست حتماً جایی را در نظر بگیرید که کاملاً ساکت و آرام باشد.سکوت مطلق، خود شرایط حواس‌پرتی را فراهم می‌کند و باعث می‌شود با عادت کردن در محیط کاملاً ساکت، در شرایط متفاوت با کوچک‌ترین صدایی تمرکز خود را از دست بدهید. پس همیشه جایی را برای مطالعه در نظر بگیرید که کم‌ترین سروصدا و رفت‌وآمد را داشته باشید. اگر میز مطالعه دارید، روی میز را از هر چیزی که باعث حواس‌پرتی می‌شود، خالی کنید.

عکس، روزنامه، رادیو، ضبط، مجله و هر چیز اضافی را بردارید و تمام وسایلی را که برای مطالعه مناسب است نظیر کتاب‌‌های درسی، فیش، کتاب لغت، خط‌کش، خودکار و مانند آن‌ها، روی میز قرار دهید. از چراغ مطالعه استفاده کنید که سطح میز را خوب روشن کند و آن را در جایی قرار دهید که در حین یادداشت‌برداری، موجب افتادن سایه‌ی خودکار و دست شما روی صفحه نشود. نور کافی و مناسب برای مطالعه، لازم و ضروری است.

صندلی شما باید راحت باشد و فاصله‌ی آن تا میز متعادل باشد. هوای اتاق مطالعه نباید خیلی گرم و خیلی سرد باشد. هوای متعادل اتاق به تمرکز حواس شما کمک می‌کند. عادت به مطالعه در مکان‌های باز مانند پارک‌ها خوب نیست. پارک‌ها مکان مناسبی برای مطالعه نیستند؛ زیرا همیشه پر رفت‌ و آمد، پرسروصدا و شلوغ‌اند؛ اما اگر ناگزیر هستید که برای مطالعه به پارک‌ها مراجعه کنید، جایی را برای مطالعه انتخاب کنید که کم‌ترین سروصدا و بیش‌ترین آرامش را داشته باشد.

موفقیت در کنکور با درس خواندن در زمان مناسب

اگر عادت کنید در طول شبانه‌روز طی ساعت‌ها و زمان‌های مشخصی به مطالعه بپردازید، کمک بسیار زیادی به خود کرده‌اید. فراهم کردن شرایط مطالعه در یک مکان مناسب و طی زمان‌های مشخص، ذهن شما را برای مطالعه‌ی موفق، آماده‌تر می‌کند. هم‌چنین استراحت کوتاه‌مدت ۱۰ تا ۱۵دقیقه‌ای بعد از هر ۲ ساعت مطالعه، تأثیر بسزایی در تجدید قوای فکری و ذهنی شما دارد. اگر هنگام مطالعه زود خسته می‌شوید، خوابتان می‌گیرد یا عصبی می‌شوید، دلیل آن را پیدا کنید. شاید طرز نشستن شما خوب نبوده یا هوای اتاق مناسب نباشد.

می‌توانید پنجره‌ی اتاق را باز کنید تا هوای اتاق عوض شود یا ممکن است افکار مزاحم مانع شما باشد. برخی از این افکار را می‌توانید کنترل کنید؛ مثلاً اگر ذهن شما مدام درگیر این است که به دوستان خود زنگ بزنید، روی کاغذ یادداشت کنید که فراموش نکنید و بعداً به آن‌ها زنگ بزنید. هم‌چنین اگر یادآوری خاطره‌ای آزاردهنده مانع مطالعه‌ی شماست، کتاب را کنار بگدارید، چند دقیقه نرمش کنید و پیاده‌روی کوتاه‌مدتی داشته باشید یا دوش بگیرید و مجدداً به مطالعه بپردازید.

نکته ای باید مدنظر قرار دهید، استفاده از منابعی می باشد که در کمترین زمان ممکن ، بیش ترین بازدهی را برای شما به ارمغان آورند. پکیج های حرف آخر با تدریس منحصربه فرد اساتید، در کمترین زمان ممکن، موفقیت در کنکور را برای شما تضمین می کنند.

 تکنیکهای برتر جهت ایجاد انگیزه و موفقیت در کنکور

راز موفق شدن در کنکور تجربی۱

در شروع مطالعه به این فکر نکنید که درس مشکل و خسته‌کنند‌ای است. مطالعه را با رغبت، انگیزه و خوشحالی شروع کنید. به این فکر کنید که وقتی مبحث آن روز را با موفقیت به پایان می‌رسانید، چه‌قدر لذت‌بخش و موجب خوشحالی شما می‌شود و به خود قول دهید اگر تکلیف آن روز را به‌خوبی به پایان رساندید، برای خود جشن بگیرید، به مهمانی بروید یا خودتان را به خوراکی مورد علاقه‌تان دعوت کنید.

با کتاب خود شوخی کنید. مثال‌های مهیج، شادی‌آفرین و خنده‌دار بزنید. لحن خواندنتان را تغییر دهید و برای درک بیش‌تر به سخت‌ترین مطالب کتاب بار هیجانی مثبت بدهید. محققان معتقدند مطالبی که بار هیجانی بیش‌تری دارند، بیش‌تر در حافظه می‌مانند و بهتر به خاطر آورده می‌شوند؛ زیرا هیجان، علاقه، تمرکز و یادگیری سریع را فراهم می‌آورند.

چکیده

تیم راز ثروت در این مقاله برای شما راز موفق بودن در کنکور تجربی را بیان کرده. تا بدانید با ایجاد انگیزه در خود، و انتخاب محیط و زمان مناسب میتوانید جزء نفرات برتر کنکور باشید. در نظر داشته باشید که بازه ی زمانی مشخصی برای مطالعه کردن داشته باشید تا ذهن شما الکی درگیر مسائل دیگر نباشد. تا بتوانید بر روی موضوعی که میخواهید تمرکز کنید. امیدواریم با ارائه این مطالب جزء نفرات برتر کنکور باشید. از اینکه ما را همراهی میکنید، سپاسگذاریم.

۱ نظر

پاسخ دهید