رابطه بین شادی و ثروت

رابطه بین شادی و ثروت

رابطه بین شادی و ثروت

شاید شما هم رابطه بین شادی و ثروت را به خوبی نمیدانید. امروزه افراد زیادی را میبینید که مدام در حال تکرار این جمله هستند که میگویند ثروت خوشبختی نمی آورد. با این حال که میدانیم حقیقت دارد، ولی باز آن را نادیده میگیریم. همه ی ما دوست داریم، به هر طریقی شده از ناراحتی هایمان خلاص شویم. ولی بدانید راه کار اصلی این است که نمیدانیم چطور شاد باشیم که این کار سخت تر از پول درآوردن است. در این مقاله با ما همراه باشید تا رابطه بین شادی و ثروت را برای شما بیان کنیم.

شاید شما هم تا بحال متوجه افراد ثروتمند در اطراف خود شده اید که خوشبختی را تجربه نکرده اند. ولی در عوض آدم های فقیر و بدبخت، افراد ثروتمندی هستند. اما بدبختی این افراد بخاطر ناتوانی در خرید غذای مناسب است. بیشتر افراد توقع زیادی از پول دارند، در صورتی که پول نمیتواند هر چیزی را بخرد.

دلایلی که پول باعث شادی میشود

رابطه بین شادی و ثروت

۱- آسایش و رفاه داشتن
همه ی ما میدانیم هیچ شخصی پیدا نمیشود از زندگی کردن سخت لذت ببرد. همه انسان‌ها به دنبال آسایش و رفاه هستند. پول با خودش آسایش و رفاه به همراه دارد، و آسایش باعث شادی میشود. از طرفی وقتی بتوانید راحت چیزهایی رو که دوست دارید بخرید، همین اتفاق روی روحیه شما اثر میگذارد و باعث میشود شما شاد شوید.

بررسی‌های دانشمندان نشان میدهد وقتی در حال پرداخت پول هستیم، بخشی از مغز فعال میشود که مربوط به دریافت حس درد هست. اما از طرفی بدست آوردن چیزی که دوست داریم، برای ما همراه با لذت هست. وقتی از نظر مالی تحت فشار باشیم، اون حس درد در زمان پرداخت پول برای ما پر رنگ‌تر میشود. اما اگه از نظر مالی دغدغه و نگرانی نداشته باشیم، حس لذت بدست آوردن چیزی که دوست داریم برامون پر رنگ‌تر میشود.

در نتیجه از این جهت گفته میشود پول و شادی با هم ارتباط مستقیم دارند. یعنی پول می‌تواند باعث شادی در زندگی شود.

۲- کاهش استرس
با داشتن پول کافی استرس ها و نگرانی های ما از بین میروند.  کمک به دیگران و باز کردن گره مشکلات دیگران هم ما رو شاد می‌کند، و تأ ثیرش را در زندگیمان میبینیم. وقتی پول داشته باشیم خیلی راحت می‌تونیم به دیگران کمک کنیم. خیلی راحت می‌توانیم گره از کار و زندگی دیگران باز کنیم. کمک به دیگران از ۳ جهت باعث افزایش شادی در زندگی ما میشود. وقتی به کسی کمک می‌کنیم، کاری که انجام دادیم حس رضایت درون ما ایجاد می‌کند. همین حس رضایت شادی زندگی ما رو افزایش میدهد.

۳- کمک کردن به دیگران
با کمک کردن به دیگران میتوانیم روابط بهتری برقرار می‌کنیم. داشتن روابط بهتر با اطرافیان میتواند روی سطح شادی و رضایت ما از زندگی تاثیر داشته باشد. در نهایت اگه با قوانین جهان هستی آشنا باشیم، می‌دانیم وقتی کمکی به دیگران می‌کنیم، بر اساس قانون کارما، اثری که کمک ما داشته به زندگی خودمون برمی‌گردد. پس از این طریق هم ممکن است شادی زندگی افزایش پیدا می‌کند.

عواملی که باعث نابودی ثروتمند بودن شادی زندگی میشوند

رابطه بین شادی و ثروت

۱- تنها ماندن بعد از ثروتمند شدن
تنها ماندن بعد از ثروتمند شدن یکی از بزرگ‌ترین مشکلات زندگی ثروتمندان به حساب میاد. این اتفاق معمولا به این دلیل رخ میدهد که اطرافیان افراد ثروتمند، توقع‌شان بالا میرود و معمولا این توقع حد و مرزی ندارد. فرد ثروتمند بعد از مدتی دچار این حس میشود که دیگران آن را فقط به خاطر پول و ثروتش می‌خواهند و به همین دلیل احساس تنهایی می‌کنند. از طرفی اگر شخصی که به ثروت رسیده باشد بخواهد در مقابل توقعات زیاد اطرافیان مقاومت کند، این امکان را دارد که اطرافیان با یه دید منفی به او نگاه میکنند، و برچسب هایی از قبیل خسیس بودن، بی معرفت بودن را به او میزنند. بنابراین از این جهت میتوانیم تصمیم بگیریم وقتی ثروتمند میشویم شادی ما از بین میرود.

۲- نگر انی از دست دادن پول
بعضی‌ از افراد بعد از رسیدن به ثروت، مدام نگران از دست دادن پول‌هایشان هستند. خیلی‌ها وقتی به ثروت می‌رسند، به قول معروف خواب و خوراک بشان حرام میشود.. چرا که همیشه از این می‌ترسند که شاید روزی ثروتی که بدست آوردند رو از دست بدند. این نگرانی باعث میشود استرس آن‌ها افزایش پیدا کند و نتوانند از زندگی لذت ببرند. از طرفی وقتی کسی مدام از این می‌ترسد که پول و دارای‌هایی که بدست آورده رو از دست بدهد، چیزهایی را که دوست دارد نمیتواند بخرد، و از ثروتی که دارد نمیتواند لذت ببرد. نمیتواند به دیگران کمک کند، و کسی هم به او کمک نمیکند. پس ترس از دست دادن پول می‌تواند شادی رو از زندگی هر کسی از بین ببرد.

۳- سختی‌های حفظ پول
حفظ پول کار سختی هست،ولی حتما افرادی را مشاهده کردید که بعد از رسیدن به ثروت دارایی‌های خودشان رو از دست می‌دهند و دوباره به شرایط قبل برمی‌گردند. دلیل این مسئله این است که نتوانستند پول و ثروتی که به دست آوردند را به خوبی حفظ کنند. بله رسیدن به ثروت یک داستان هست و حفظ ثروت یک داستان دیگه و البته حفظ ثروت کار راحتی نیست. یکی از چیزهایی که ممکنه آرامش و شادی افراد ثروتمند در زندگی را از بین ببرد، سختی‌های حفظ و مدیریت ثروت هست.

۴- مقایسه با دیگران
تحقیقی در آمریکا درباره رابطه درآمد، پول و شادی انجام شد. در این تحقیق این سوال رو از مردم آمریکا پرسیدند: فرض کنید دو دنیا وجود دارد. در دنیای اول حقوق شما ۵۰ هزار دلار هست و حقوق بقیه‌ی مردم ۲۵ هزار دلار. در دنیای دوم حقوق شما ۱۰۰ هزار دلار هست و حقوق دیگران ۲۰۰ هزار دلار. شما ترجیح می‌دید در کدام دنیا زندگی کنید؟

جواب اکثر مردم به این سوال این بود: ترجیح می‌دهیم در دنیای اول زندگی کنیم. پروفسور سونیا لوبومیرسکی (Sonja Lyubomirsky)، نویسنده کتاب پرفروش «چگونه شاد باشیم»، در این رابطه میگه اکثر انسان‌ها بیش‌تر از اینکه به ارزش واقعی حساب بانکی خودشون فکر کنند، به فکر مقایسه خودشون با دیگران و رسیدن به موقعیت اجتماعی بهتر و بالاتر هستند. وقتی مقایسه خودمون با دیگران برایمان اولویت داشته باشد، ممکن است نتوانیم از زندگی لذت ببریم. چون ممکن است افرادی در اطراف ما باشند که ثروت بیش‌تری نسبت به ما دارند. بنابراین همین مسئله هم می‌تونه شادی را از زندگی ما بگیرد.

نکته‌ی مهم درباره ثروت، پول و شادی

رابطه بین شادی و ثروت

اگر پول را مایه‌ی خوشبختی ندانید، نمی‌توانید به آن برسید. افرادی که باور دارند ثروت شادی نمی آورد این مقاله رو طوری می‌خوانند تفسیر می‌کنند که مطابق با باورهای خودشان باشد. کسانی هم که باور دارند ثروت باعث افزایش شادی در زندگی میشود، این مقاله رو طوری می‌خوانند که با باورهایی که دارند هماهنگ باشد. در واقع نکته مهمی که به آن اشاره کردیم، باورهای ما هست. باورها مسیر زندگی ما رو تعیین می‌کنند. همانطور که باورهای شما، نوع تفسیر شما از این نوشته رو مشخص می‌کنند، مسیر زندگی شما به سمت فقر یا ثروت رو هم مشخص می‌کنند.

دلایلی که آوردیم برای اینکه ثروت شادی رو از زندگی فراری میدهد، همگی نوعی از باورهای محدود کننده بودند. در صورتی که اگر شما پول رو مایه‌ی خوشبختی ندانید، اگه ثروت را دوست نداشته باشید، نمی‌توانید ثروتمند باشید. حتی اگه در کلام بگویید ثروت را دوست دارید، باورهای شما مسیر دیگری را در زندگی برای شما تعیین می‌کنند. پس اگر واقعا به دنبال رسیدن به ثروت هستید، باورهای محدود کننده‌ای که درباره ثروت دارید رو شناسایی کنید و آن‌ها رو با باورهای یاری رساننده جایگزین کنید.

چکیده

ما در این مقاله در مورد رابطه شادی و ثروت برای شما توضیح دادیم. فهمیدیم که با پول نمیشود هر چیزی را بخریم. و در بعضی موارد ثروتمند شدن باعث از بین رفتن شادی و آرامش افراد میشود. پس باید بدانید دلیل اصلی اینکه ثروت میتواند شادی به همراه داشته باشد. باور هایمان هستند، که اگر ما بتوانیم این باورها را طبق خواسته هایمان عملی کنیم، رابطه ثروت و شادی باهم مطابقت پیدا میکند. امیدواریم بیان این مسائل بر روی زندگی شما تأثیر مثبت داشته باشد. از اینکه ما را همراهی میکنید، سپاسگذاریم.

پاسخ دهید