دمنوش های انرژی زا

دمنوش های انرژی زا

دمنوش های انرژی زا ، همه دوست دارند در طول روز انرژی کافی برای انجام کارهایشان داشته باشند و هیچ‌کس دوست ندارد در حین انجام کارهایش احساس خستگی کند و همین مساله یکی از دلایلی است که افراد به‌دنبال راهی می‌گردند که انرژی خود را افزایش داده و بدون احساس خستگی کار خود را به بهترین شکل انجام بدهند. با راز ثروت همراه باشید.

 عوارض نوشابه انرژی‌زا

یکی از نوشیدنی‌های بسیار محبوب در بین ورزشکاران نوشابه‌های انرژی‌زا هستند.
این افراد برای افزایش انرژی و رفع خستگی اغلب از این نوشیدنی‌ها مصرف می‌کنند.
بر اساس تحقیقات، این نوشابه‌های انرژی زا عوارض جانبی بسیاری دارند که منبع اصلی آن مربوط به کافئین و مشتقات آن است. در کنار کافئین بیش از حد، یکی از مهم‌ترین خطرات،  وجود مواد الکلی در این نوشابه‌هاست. دیگر عوارض نوشابه های انرژی‌زا را می‌توان به پوسیدگی دندان، سکته قلبی، سکته مغزی و غیره اشاره کرد. نوشابه های انرژی‌زا آنقدر عوارض خطرناکی دارند که برخی کشورها مانند فرانسه، انگلیس و دانمارک مصرف آن را ممنوع اعلام کرده‌اند. زیرا وجود مقدار زیادی کافئین در این نوشیدنی سبب مرگ خواهد شد.
در کشور فرانسه یک ورزشکار جوان بعد از مصرف ۴ قوطی نوشابه انرژی‌زا جان خود را از دست داده که علت مرگ را مصرف این نوشیدنی اعلام کرده‌اند. شاید شما هم شنیده باشید که ورزشکاری به دلیل سکته قلبی فوت کرده، احتمال اینکه مصرف این نوشیدنی‌های انرژی‌زا دلیل خاموش این موضوع باشد اصلاً بعید نیست. مصرف بیش از حد نوشابه انرژی‌زا می‌تواند  سبب خونریزی مغز شود که بسیار خطرناک است. متأسفانه در کشور ما بسیاری افراد از قبیل ورزشکاران، دانشجویان و دانش‌ آموزان از این نوشیدنی مضر مصرف می‌کنند. در اکثر فروشگاه‌ها نوشابه‌های انرژی‌زا موجود است و هیچ ممنوعیتی درایران وجود ندارد.

مضرات نوشابه انرژی زا – نوشیدنی انرژی زا – نوشیدنی خطرناک

همانطور که متوجه شدید این نوشیدنی‌ها عوارض بسیاری دارند.
اگر جزء افرادی هستید که مدام نوشابه‌های انرژی‌زا مصرف می‌کنید
یا به دنبال نوشیدنی انرژی‌زای مقوی و بدون عوارض می‌باشید
پیشنهاد ما مصرف انواع دمنوش انرژی زا است.
دمنوش انرژی زا ، انرژی بدن شما را زیاد می‌کند و سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شما خواهد شد.
بنابراین گزینه مناسب و ایده‌آلی  برای رفع خستگی و افزایش انرژی هستند.
در ادامه به چند نمونه از انواع دمنوش انرژی زا در طب سنتی اشاره می‌کنیم.

چای دارچین، بمب انرژی

یکی از انواع دمنوش انرژی زا ، دمنوش یا چای دارچین است. این چای خوشمزه عملکرد پانکراس که نقش مهمی در تنظیم قند خون دارد را بهبود می بخشد. نوشیدن چای دارچین سیستم ایمنی بدن را تقویت و سبب بهبود گردش خون می‌شود. بهترین دمنوش انرژی زا که برای افراد دیابتی هم مفید است. زیرا قند خون را تنظیم و متعادل می‌سازد. این والیوم گیاهی نیروبخش قوی و مشکلات عصبی را درمان می‌کند.

افزایش انرژی با چای سبز

یک جایگزین عالی برای نوشابه‌های انرژی‌زا، چای سبز خواهد بود که هیچ قندی هم ندارد. مصرف منظم چای سبز سبب افزایش انرژی و پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها می‌شود. این چای محبوب نسبت به چای سیاه مفیدتر و بر اثر فرآیند کمتری قرار می‌گیرد. با قرار دادن چای سبز در برنامه غذایی خود، انرژی از دست رفته را جایگزین کنید. مصرف چای سبز علاوه بر افزایش انرژی سبب پیشگیری از سرطان، کاهش وزن، تقویت حافظه، نشاط، درمان مشکلات پوستی و مو، افزایش طول عمر، تقویت بینایی، پیشگیری از آلزایمر خواهد شد.

دمنوش میوه به

دمنوش انرژی زا میوه به نسبت به دیگر دمنوش های انرژی زا خوش طعم‌تر و خوش‌رنگ‌تر است. یکی از خوشمزه‌ترین دمنوش انرژی زا که طعم بی‌نظیری نسبت به نوشابه انرژی‌زا دارد،  دمنوش میوه به خواهد بود. این دمنوش انرژی زا را بنوشید و انرژی تحلیل رفته در طول روز را دوباره به‌دست آورید.  گاهی در این دمنوش، علاوه بر میوه به برگ آن را هم اضافه می‌کنند که تأثیر بسزایی در افزایش انرژی و نشاط خواهد داشت. با مصرف دمنوش انرژی زا میوه به علاوه بر تأمین انرژی، از سرطان پیشگیری کنید و عملکرد کبد، قلب، دستگاه گوارش و تنفس را بهبود ببخشید.

چای نعناع بنوشید

می‌توان گفت یکی دیگر  از انواع دمنوش انرژی زا چای نعناع است. زیرا نعناع نقش مؤثری در رفع خستگی و بی‌حالی خواهد داشت.  برترین ویژگی‌های چای نعناع را می‌توان به انرژی‌زا و نشاط آور،  آرام بخش قوی، درمان آسم و تنگی نفس اشاره کرد. اگر این چای را با مقداری چای سبز ترکیب کنید، تأثیر بیشتری از آن خواهید دید.

چای هل، گرمابخش و انرژی زا

مصرف چای هل سبب افزایش انرژی و کاهش اضطراب و بی‌قراری خواهد شد. این دمنوش انرژی زا علاوه بر اینکه انرژی شما را زیاد می‌کند، مشکلات معده و دستگاه گوارش را درمان خواهد کرد. البته برای درمان دردهای روماتیسمی هم بسیار مؤثر است. بهترین زمان مصرف این دمنوش انرژی زا یک ساعت بعد از هر وعده غذایی خواهد بود. شما می‌توانید در طول روز یک تا دو لیوان از چای هل را مصرف کنید.

با ترکیب چند گیاه دمنوش انرژی زا آماده کنید

ترکیب هل، دارچین، زنجبیل، میخک، جنسینگ و گشنیز یکی از دمنوش های انرژی زا و مقوی است. بنابراین می توانید با ترکیب کردن این گیاهان دارویی دمنوش انرژی زا تهیه کنید و در طول روز از آن بنوشید. جنسینگ موجود در این دمنوش، اثر زیادی در تقویت حافظه و همچنین نشاط دارد. تمام ترکیبات موجود در این دمنوش نشاط‌آور و مقوی هستند.

انرژی زای قوی، دمنوش زنجبیل

دمنوش انرژی زا زنجبیل را فراموش نکنید. کرانیول موجود در زنجبیل سبب افزایش انرژی و رفع خستگی شده، همچنین  کمک خوبی برای درمان اضطراب و استرس خواهد بود. از دیگر فواید نوشیدن این دمنوش انرژی زا می‌توان به درمان سردردهای میگرنی، پیشگیری از گرفتگی رگ‌های خونی، نشاط‌آور و رفع حالت تهوع اشاره کرد. زنجبیل سرشار از آنتی اکسیدان است که سبب می‌شود علاوه بر افزایش انرژی،‌ سلول‌های سرطانی را  از بین ببرد. در حالی که نوشابه‌های انرژی‌‌زا خود عامل مرگ بودند.

دمنوش ترکیبی چای سبز، جنسینگ و عسل

می‌توان گفت ترکیب این دو گیاه با عسل یک نیروزای فوق‌العاده‌ای به ثمر می‌آورد. جنسینگ به رفع خستگی کمک بسیاری می‌کند و چای سبز و عسل هم تأثیر بسزایی در افزایش انرژی خواهد داشت. می‌توان گفت جنسینگ محبوبیت زیادی در بین ورزشکاران دارد و استرس را از بین می‌برد. بنابراین جنسینگ در هر دمنوش و نوشیدنی که باشد، آن دمنوش انرژی زا است. چای سبز  هم که خود یک نیروزای فوق‌العاده است و با اضافه شدن عسل به این دمنوش، یک نوشیدنی پر انرژی خواهیم داشت. این دمنوش انرژی زا خواص زیاد دیگری هم دارد که می‌توان به بهبود سطح انرژی بدن و کمک به هوشیاری سریع، کند کننده روند پیری سلول‌ها، شادابی، رفع نوسانات خلقی و خستگی اشاره کرد.
دمنوش های انرژی زا

نشاط و انرژی با دمنوش گل گاو زبان

تجربه نشان داده که گل گاوزبان نقش مؤثری در آرامش بخشی و رفع سردرد دارد. اما این گیاه پرخاصیت، علاوه بر رفع سردردهای شدید به رفع خستگی کمک زیادی می‌کند. شما می‌توانید به کمک گل گاوزبان دمنوش انرژی زا تهیه کنید و انرژی از دست داده در طول روز را جایگزین نمایید. دمنوش گل گاوزبان نشاط آور و رنگ رخساره را باز خواهد کرد. بنابراین اگر در طول روز سردرد شدیدی داشتید به‌گونه‌ای که ادامه کارتان مقدور نیست، با یک فنجان دمنوش گل گاوزبان انرژی و نشاط را به خود برگردانید.

با دمنوش بادرنجبویه انرژی بگیرید

بادرنجبویه برای درمان استرس و اضطراب مفید است.
به این گیاه در انگلیسی lemon balm گویند.
اگر می‌خواهید تأثیر مثبت این گیاه را ببینید، آن را به صورت دمنوش میل کنید.
دمنوش بادرنجبویه ذهن را ریلکس و یک نیروزای فوق العاده شناخته شده.
خوبی دمنوش بادرنجبویه این است که با تمام مزاج ها سازگار و هیچ منع مصرفی ندارد.
این دمنوش را بنوشید و انرژی بگیرید.

دمنوش یا چای گزنه را فراموش نکنید

از دیگر گیاهانی که سبب افزایش انرژی می‌شوند، گزنه است.
برای اینکه تأثیر گزنه بر افزایش انرژی را ببینید آن را به صورت دمنوش استفاده کنید.
این دمنوش انرژی زا منبع غنی از ویتامین‌ها است که انرژی از دست رفته را دوباره بر می‌گرداند.
گزنه مقدار زیادی پروتئین، کلسیم، فسفر، پتاسیم دارد.
هر زمانی‌که احساس خستگی شدید کردید چای سبز و چای سفید را با هم ترکیب و مقداری دارچین به آن اضافه کنید.  این دمنوش می‌تواند کمک زیادی به بازسازی قوا و رفع خستگی جسمانی کند و سبب افزایش انرژی شود.
در مقدار مصرف آن توجه کنید، روزی یک فنجان از این دمنوش انرژی زا کافیست.

دمنوش نعناع و چای سبز

یکی از گیاهان مفید برای رفع خستگی، نعناع است.
برای رفع خستگی می‌توان دمنوش نعناع و چای سبز درست کرد.
برای درست کردن این دمنوش باید یک قاشق غذاخوری چای سبز را به مدت ۹ دقیقه در یک لیوان آب جوش دم کرد و بعد چند برگ نعناع را در لیوان ریخت تا به مدت یک تا دو دقیقه در لیوان حاوی چای سبز دم بکشد. نعناع تازه گزینه بهتری برای انجام این کار است ولی در صورت عدم دسترسی، می‌توان از نعناع خشک استفاده کرد.
دمنوش های انرژی زا

دمنوش بهارنارنج

بهار نارنج را می‌توان به‌صورت عرق، شربت یا دمنوش، برای رفع خستگی نوشید. یک مشت بهارنارنج در یک قوری که در آن یک لیوان آب جوش وجود دارد، ترکیبی مناسب برای تهیه این دمنوش است. این ترکیب باید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دم بکشد.

پاسخ دهید