دلایل بی حوصلگی در محیط کار

بی حوصلگی در محیط کار

دلایل بی حوصلگی در محیط کار

همه کارمندان در محیط کار دچار احساس بی حوصلگی و احساس کسالت می شوند. این بی حوصلگی ها منجر به کاهش کیفیت کار می شود. دلیل واقعی اینکه چرا سرکار خسته می شوید چیست ؟ خستگی شما سرکار وجود مشکلات بالقوه ای در کارتان است که مانع از بهره وری مناسب و داشتن انگیزه در محیط کار می شود ؛ در این مقاله به بررسی علل کسالت و بی حوصلگی در محیط کار خواهیم پرداخت.

افسردگی و استرس

اگر شما احساس سستی و بی حالی می‌کنید و تمایلی به انجام هیچ گونه فعالیتی ندارید، ناامید هستید، و هیچ لذتی از انجام دادن فعالیتی که زمانی برای شما لذت بخش بوده‌است نمی‌برید و احساس رخوت و خستگی می‌کنید؛ ممکن است مبتلا به افسردگی شده باشید. در خیلی از موارد بی حوصلگی‌های ما به اضطراب یا افسردگی بازمی‌گردد. افرادی که این دو حالت را تجربه می‌کنند بی حوصلگی زیاد دارند و به دلیل آستانه پایین تحمل خود زود عصبی می‌شوند. علایم افسردگی را بشناسید و برای رفع آن اقدام کنید.

استرس بیش از حد و طولانی مدت باعث کاهش تمرکز و بی حوصلگی می‌شود. سعی کنید با تکنیک‌های مدیریت استرس خود را شاد و عاری از تنش نگه دارید. به جای کمال‌گرا بودن و به دنبال رتبه‌های بالا دویدن، قدری حداقل‌گرا و قانع باشید تا فشار کمتری را تحمل کنید.اگر می‌خواهید سرحال‌تر و شادتر باشید به محیط زندگیتان بیشتر توجه کرده و چیدمان خانه‌اتان را به شکلی که روحیه‌ی شما را بالاببرد و به شما آرامش ببخشد تغییر دهید.

تغذیه نامناسب

بی حوصلگی در محیط کار

عادات بد غذایی بر حالات روانی ما تاثیر می‌گذارد و حالاتی مانند تحریک پذیری، نوسانات خلقی، عدم تمرکز، پرخاشگری، عصبانیت یا بیش فعالی را ایجاد کند. اگر از نوسانات خلقی رنج می‌برید، غذاهایی را که در طول روز مصرف می‌کنید یادداشت کنید تا رابطه بین غذاهای مصرف شده و نوسانات خلقی خود را کشف کنید.کمبود ویتامین D، ویتامین B و اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند به احساس افسردگی و آشفتگی منجر شود.پیش از قاعدگی با مشورت پزشک از ویتامین B6 و E استفاده کنید تا میزان زیادی از تنش‌های درونی شما کاسته شود.

غذاهایی مانند گوجه فرنگی، خرما، موز، آناناس و آواکادو باعث تشدید فعالیت و واکنش سرتونین در مغز شده و شما را سرحال‌تر می‌کند.برای رژیم غذایی سالم و سرشار از انرژی باید از سبزیجات، میوه‌جات و پروتیین بدون چربی استفاده کنید.
مصرف قهوه و کافیین خود را کم کنید.

خواب نامناسب

بسیاری از ما می‌دانیم که کمبود خواب موجب کسالت و بی حوصلگی می‌شود، با این حال از نظر محققان زمان خواب به اندازه میزان خواب اهمیت دارد. کسانی که دیر به رختخواب می‌روند حتی اگر زیاد بخوابند، در معرض افسردگی قرار دارند. پس سعی کنید شب‌ها زود بخوابید و البته خواب کافی داشته باشید. ساعات اولیه خواب شبانه تاثیر بسزایی در آرام کردن و ترمیم اعصاب خسته و سرحال کردن بدن دارد.سعی کنید اتاق خواب به اندازه کافی آرام و ساکت باشد تا بتوانید به راحتی استراحت کنید. در منزل خود از پرده‌های ضخیم استفاده کرده و هنگام خواب همه چراغ‌ها را خاموش کنید.

ورزش نکردن

ورزش کردن را فراموش نکنید. از همین امروز شروع کنید و در سه تا شش ماه پیشرفت قابل توجهی در انرژی خود پیدا می‌کنید و کمتر احساس خستگی و بی حوصلگی خواهید کرد. حتی از یک فرصت اندک نیز استفاده کنید و خود را از یک نرمش ساده، پیاده‌روی کوتاه یا دویدن مختصر محروم نکنید.در طی روز حتما زمانی را به ورزش و به خصوص پیاده روی اختصاص دهید تا با ترشح آندروفین علایم پیش از قاعدگی را از بین ببرد.

سیگار کشیدن

بی حوصلگی در محیط کار

همه ما آگاه هستیم که سیگار خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و پیری زودرس را افزایش می‌دهد. اما جالب است بدانید که سیگار بر سلامت روان افراد نیر تاثیر منفی دارد. محققان نیوزلندی در یک پژوهش بزرگ دریافتند که افراد سیگاری و معتادین به نیکوتین بیش از سایرین در معرض افسردگی قرار دارند.

روابط نامناسب

ممکن است تصور کنید که وقت گذرانی با دوستان راهی مناسب برای سرحال شدن است، با این حال همه چیز به روحیات آنها بستگی دارد. به عقیده محققان احساسات ما (خواه مثبت و خواه منفی) مسری هستند و اغلب بدون اینکه بدانیم از شخصی به شخص دیگر انتقال می‌یابند. جالب آنکه حتی گاهی بدون اینکه دوستان را ببینیم تحت تاثیر خلق و خوی آنها قرار می‌گیریم. بنابراین سعی کنید روابط خود را با کسانی که به شما انرژی منفی داده و موجب بی حوصلگی شما می‌شوند کاهش دهید و به جای آن با افرادی وقت بگذرانید که روحیه شما را بالا می‌برند.

آفتاب

در روزهای تاریک زمستان احتمال ابتلا به اختلال خلقی فصلی وجود دارد، ولی آیا می‌دانستید که آفتاب هم می‌تواند افراد را کسل و افسرده کند؟ اگرچه اختلال عاطفی تابستانی تنها بر ۱ درصد افراد تاثیر دارد، ولی عوارض آن جدی و شامل بی خوابی، کاهش اشتها و افسردگی هستند.

کم خونی و فقرآهن

میزان آهن خون خود را چک کنید. کم خونی می‌تواند از جمله علل خستگی و بی حوصلگی باشد. کم خونی و فقر آهن از جمله مشکلات عمده زنان است که می‌توان آن را با رژیم غذایی غنی از آهن جبران کرد.

بیماری

بی حوصلگی در محیط کار

بیماری‌هایی مانند پرکاری و کم کاری تیروئید، دیابت و مشکلات قلبی می‌تواند علت بی حوصلگی و خستگی بعضی افراد باشد که باید با مراجعه به پزشک و بررسی دقیق‌تر آنها را درمان یا کنترل کرد.

نگرش منفی

یکی از دلایل اصلی حوصله نداشتن و احساس کسالت کردن این است که نوع نگاه و تفکر شما نسبت به خودتان و اطرافتان منفی شده‌است. نگاه خود را تغییر دهید، افکار منفی را از خود دور کنید و مثبت بیاندیشید. برای این کار می‌توانید بنشینید و اتفاق‌های خوب زندگیتان را هرچند کوچک فهرست کنید و بنویسید. بعد از آن، ویژگی‌ها و صفات مثبت خودتان را (در هر زمینه‌ای) یادداشت کنید. جملات و واژه‌های خوب در مورد خودتان به کار ببرید؛ چیزی که به شما انگیزه، امید و دلگرمی دهد، مثلا بگویید توانمند هستید و می‌توانید مشکلات را پشت سر بگذارید.

و در نهایت؛ سعی کنید چیزهایی که آرامش فکری و روحی شما را می‌گیرد از زندگیتان دور کنید، آدم‌هایی که شما را ناراحت می‌کنند یا کارهایی که روحیه شما را خراب می‌کنند. در عوض سعی کنید به خود آرامش دهید برای رسیدن به آرامش راز و نیاز با خدا، توسل و توکل بهترین کلید است، بعد بنشینید و برای زندگی اهداف روشن و زیبا و واقعی ترسیم کنید. هدف‌هایی که با مرور آنها احساس آرامش کنید. در یک هوای آزاد و تمیز ورزش کنید و نفس عمیق بکشید و به چیزهای خوب فکر کنید.

چکیده
بی حوصلگی در محیط کار را همه‌ی ما تجربه کرده‌ایم. منظورمان همان روزهای دشواری است که نمی‌توانید به بهترین نحو کار کنید. زمان‌های محدودی هم وجود دارد که بیش از حد تعلل می‌کنید، تمرکزتان کم است یا برای شروع پروژه‌های مهم با خودتان درگیر هستید.شاید از خودتان ناراحت شوید و متعجب شوید که عزم‌تان کجا رفته است. اگر حس کنید که براساس اشتیاق‌هایتان زندگی نمی‌کنید، دچار یأس می‌شوید. سرعت، بهره‌وری و کارآمدی، همگی باعث رسیدن به نتیجه می‌شوند و زمانی که انرژی ما با جاه‌طلبی‌هایمان هماهنگ نباشد، ناامیدی به سراغ‌مان می‌آید.زمانی که بی انگیزگی در محیط کار به سراغ‌تان می‌آید، سپری کردن یک روز در محل کار می‌تواند مثل یک مبارزه‌ی دشوار باشد. این بی‌ انگیزگی در طولانی‌ مدت می‌تواند باعث ایجاد استرس در شما شود و شاید احساس گناه کنید که به اندازه‌ی کافی برای پیشرفت در کارتان تلاش نمی‌کنید.

اثرات این حالت بر شما بی‌شمار است: شاید دچار مشکل در خوابیدن شوید، بیمار شوید یا توانایی‌تان برای تمرکز کم شود. سلامت ذهنی شما با خستگی احساسی‌ به همراه اضطراب و بدبینی که خلق‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به خطر می‌افتد.اما نیازی نیست در این مسیر باقی بمانید. با کمی کندوکاو و تفکر می‌توانید به آنچه که انرژی‌تان را تحلیل می‌برد پی ببرید و خودتان را از شرش خلاص کنید. در اینجا دلایل مهم بی حوصلگی در محیط کار  را برای شما بیان نمودیم با ما همراه باشید تا در مقاله بعد راهکارهایی برای برگشتن به وضعیت مناسب و غلبه بر بی حوصلگی را برایتان بیان کنیم.

پاسخ دهید