دلایل ازدواج ناموفق

دلایل ازدواج ناموفق

دلایل ازدواج ناموفق

پیدا کردن همسر مناسب شاید ساده به نظر برسد، اما واقعا پیچیده و مهم است. در مورد ویژگی‌ های کسی که دوست دارید همسر شما باشد اول باید با خودتان به یک توافق برسید تا ازدواج موفقی داشته باشید و بتوانید در کنار شریک زندگیتان زندگی پر از آرامش داشته باشید، ما در این مقاله به برخی از دلایل ازدواج ناموفق می پردازیم با ماهمراه باشید.

۱- فشار خانواده

برخی از خانواده ها برای ازدواج به فرزندان خود به خصوص دختران فشار وارد می کنند که آنها نیز در برابر چنین فشارهایی با عجله و بدون شناخت کافی ازدواج می کنند که این امر سبب پیامدهای ناگواری در زندگی زناشویی و تنش و ناسازگاری و در نهایت طلاق می شود.

۲- زیبایی

عامل دیگری که سبب بروز اختلافات و زندگی ناموفق می شود توجه فرد فقط به زیبایی طرف مقابل و بی توجهی به عوامل اخلاقی، فرهنگی و نظایر آن است.

۳- فرار از مشکلات خانواده

در برخی از موارد جوانان به علت رهایی از مشکلات والدین و خانواده خود به هر ازدواجی روی می آورند تا خود را از محیط خانواده دور کنند اما نمی دانند خود را از چاله به چاه می اندازند.

۴- عناوین علمی

دلایل ازدواج ناموفق

بعضی از جوانان به خاطر عنوان هایی چون دکتر و مهندس شیفته ازدواج با فرد دیگر می شوند و ناهماهنگی های اخلاقی، فرهنگی یا اختلاف سنی را نادیده می گیرند و در آینده دچار مشکلات زیادی می شوند.

۵- ثروت

یکی دیگر از عواملی که فرد را در ازدواج دچار مشکل می سازد توجه ویژه جوانان به ثروت افراد دیگر و نادیده گرفتن عوامل دیگر است اما این افراد در زندگی به دلیل عدم توافق در زمینه های مختلف اخلاقی، فرهنگی و… دچار مشکل می گردند و در نهایت طلاق می گیرند.

۶- ازدواج های مصلحتی

یکی دیگر از عواملی که سبب بروز اختلاف در ازدواج و ویرانی بنیان خانواده می شود ، ازدواج بخاطر برقراری صلح و آشتی بین اقوام مختلف و فامیل می باشد به طوریکه در این نوع ازدواج رابطه قلبی بین زوج های جوان برقرار نمی شود.

۷- ارضای نیازهای جنسی

برخی از افراد فقط برای رفع نیاز جنسی ازدواج می کنند و در این موارد بسیار عجله می کنند و در این موارد احساس بر عقل غلبه می کند و ازدواجی صورت می گیرد که پس از رفع نیازهای جنسی در آن ناسازگاری و تنش شروع می شود.

۸- جبران شکست عشقی

دلایل ازدواج ناموفق

برخی از افرد برای التیام و فراموشی شکست عشقی ازدواج می کنند که در چنین ازدواجی شکست حتمی است.

۹- شاید بعدا عاشقش شوم

درست است که برای ازدواج کردن نیاز نیست که اول عاشق باشید اما اگر هیچ احساسی به طرف مقابل تان نداشته باشید یا از او بدتان بیاید و باز با این حال به ازدواج با او تن بدهید، دستی دستی خودتان را بدبخت کرده اید. وقتی احساسی در دیدارها و گفتگو های اولیه شکل نگیرد یعنی هیچ وقت شکل نخواهد گرفت.

خودتان را فریب ندهید و با گفتن این که شاید روزی بتوانید عاشقش شوید، وقت خودتان و طرف مقابل را نگیرید. عشق ورزیدن کاری اختیاری نیست. شاید بتوان در طول زمان به بهانه های مختلف علاقه مندی را که ایجاد شده زیاد و کم کرد ولی نمی توان با تفکر و اراده آن را ایجاد کرد. سیستم لیمبیک مغز که کنترل هیجانی مغز را به عهده دارد بدون تحریک اولیه عمل نمی کند و زوجی که حس عاشقانه و کشش جنسی در میان آنها وجود نداشته باشد دیر یا زود از یکدیگر فاصله گرفته و زندگی شان سرد می شود.

۱۰- تلاش‌ های بی فایده برای تغییر دادن افراد

یکی از مهم ترین فاکتورهای ازدواج‌های موفق، پذیرفتن افراد می‌باشد. اگر با هدف تغییر دادن همسرتان با او ازدواج می‌کنید،‌ بدانید که ازدواج ناموفقی خواهید داشت. تغییردادن افراد تا حدودی امکان پذیر است؛ اما گاهی اوقات ما برای تغییر باورها و عقاید افراد تلاش می‌کنیم، که کاملا بی فایده است.

۱۱- داشتن بیماری جسمی

دلایل ازدواج ناموفق

علاوه بر عواملی که گفته شد، بیماری نیز چیزی است که تاحدودی تعیین کننده‌ی آینده‌ ی زندگی مشترک‌ است. همه‌ی ما مریض می‌شویم، عده‌ای هم جدی‌ تر از بقیه دچار بیماری می‌شوند. متاسفانه بیماریهای جدی جسمی، نقش مهمی در وضعیت زندگی زناشویی دارند. مطالعه‌ ای که روی بیش از ۲۷۰۰ ازدواج انجام شد نشان داد این واقعیت تلخ در مورد زنان بسیار جدی و تاثیرگذار است.

در ازدواج هایی که زن، دچار بیماری جدی می‌شود ریسک طلاق بالا می‌رود. بر اساس اطلاعات به دست آمده، مثلا زن متاهلی که دچار مشکلات قلبی می‌شود، ۶ درصد بیشتر ممکن است در زندگی زناشویی خود با شکست روبرو شود. اما مرد متاهلی که دچار بیماری مزمنی می‌شود، طبق یافته‌ها، احتمال شکست زندگی مشترکش تحت تاثیر این بیماری قرار نمی‌گیرد.

۱۲- مطرح نکردن مشکلات و برطرف نکردن سو تفاهم‌ها

بسیاری از ما تصور می‌کنیم برای داشتن روابطی بهتر، نباید مشکلات خود را با همسرمان در میان بگذاریم. این یک اشتباه بزرگ است و موجب از هم پاشیدن روابط خواهد شد. به طور مثال گاهی اوقات برخی خانم‌ ها تصور می‌کنند شوهرشان توجه کافی به آنها نمی‌کند، در این گونه مواقع بهتر است هر چه سریع تر این مشکل را با همسرتان در میان بگذارید و به او بگویید که چنین حسی دارید. مطرح کردن این مشکلات بسیار بهتر از ساکت ماندن است. یکی از نتایج مطرح نکردن این مشکلات‌، به وجود آمدن شک و تردید و سو ظن است و این بدترین اتفاق ممکن در یک زندگی مشترک می‌تواند باشد.

نگران نباشید شما نیمه گمشده خود را خواهید یافت

ازدواج امری است که همه ما در دوره ای از زندگی بدان احتیاج داریم. هر چه سن ما بالاتر می رود، معیارهایی که برای انتخاب شریک زندگی خود خواهیم داشت نیز تغییر می کند. آنچه برای ما در سن ۲۰ سالگی مهم است ممکن است در سن ۳۰ سالگی هیچ اهمیتی نداشته باشد. بنابراین با افزایش سن، انتخاب ما نیز سخت تر خواهد شد. به عنوان مثال رفتارهایی مانند مهربانی، گذشت، سازگاری نسبت به ظاهر اهمیت بیشتری پیدا می کنند. بیش از ۹۰ درصد افراد در آمریکا بین سنین ۲۵ تا ۳۴ سالگی ازدواج می کنند، اگر چه این آمار در سالهای اخیر کاهش یافته و به سنین بالاتر یعنی ۴۰ تا ۵۰ سال تغییر کرده است اما در نهایت جای هیچ نگرانی نیست و شما دیر یا زود ازدواج خواهید کرد.

مجرد بودن بهتر از ازدواج ناموفق است

دلایل ازدواج ناموفق

افراد متاهلی که رابطه عاطفی خوبی با یکدیگر دارند و رابطه رمانتیک را تجربه می کنند، در شرایط روحی و به تبع سلامت جسمی بهتر و عمر بلندتری نسبت به زوج هایی که مدام در حال بگو مگو و نزاع هستند، به سر می برند. اما افرادی که ازدواج پر تنش و مشکلی دارند ونیازهایشان در آن به خوبی برآورده نمی شود ، همیشه تنهایند، دچار مشکلات روحی و جسمی فراوانی می شوند به طوری که مجرد بودن بهتر از تن دادن به یک ازدواج ناموفق است.

چکیده
خانواده نخستین سنگ بنای اجتماع، طبیعی‌ ترین نهاد اجتماعی و همزاد انسان شمرده می‌شود. جامعه بشری بدون خانواده برپا نمانده و تشکیل خانواده با وجود تنوع مذهبها، فرهنگها، عرفها و آداب اجتماعی، یک پدیده طبیعی و فطری است. در هیچ دور‌ه ای مانند عصر ما، خطر از هم پاشیدگی کانون خانواده را تهدید نکرده است. در طی سال‌های گذشته شاهد روند روبه رشد طلاق بوده ایم، به همین دلیل در این مقاله به برخی از مهم ترین دلایل ازدواج ناموفق پرداختیم که امیدواریم شما کاربران عزیز با در نظر گرفتن این موارد کانون خانواده خود را حفظ کنید.

پاسخ دهید