خیانت در روابط زناشویی

خیانت در روابط زناشویی

خیانت در روابط زناشویی

زمانیکه در رابطه شریک شما به شما خیانت می کند در صورت بخشش همیشه این سوال در ذهن شما به وجود می آید: آیا دوباره به من خیانت خواهد کرد؟ اصلا دلیل خیانت چه بود؟ ما در این مطلب می خواهیم دلایل خیانت و راهکارهایی برای پیشگیری از خیانت را برای شما بیان کنیم با ما همراه باشید.

خیانت چیست

خیانت یعنی زیر پا گذاشتن تعهد به یک رابطه عاطفی، شکستن مرزهای رابطه و نابود کردن اعتماد. خیانت با احساس خشم، عذاب وجدان و اضطراب همراه است. بسیاری از افراد بر این باورند که خیانت تنها به معنی برقراری رابطه جنسی با فردی دیگر است. نشانه های متفاوتی وجود دارند که مشخص می کنند خیانت در حال اتفاق افتادن است. نشانه ها آژیر خطرهایی هستند که خیانت در حال اتفاق افتادن است. که در ادامه آنها را برای شما بیان می کنیم.

انواع خیانت

خیانت به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. معمولا افراد با این دلایل وارد روابط دوستانه و یا خارج از رابطه متعهدانه خود می شوند. اما خیلی از این روابط را خیانت به حساب نمی آورند. پس از مدتی به تعهد و اعتماد شریک عاطفی خود پشت می کنند و مرزها را می شکنند. خیانت انواع متفاوتی دارد. در اینجا خیانت را در سه دسته طبقه بندی کرده ایم:
۱- خیانت عاطفی
۲- خیانت جنسی
۳- خیانت عاطفی جنسی

۱- خیانت عاطفی

احساسات و عواطف سرمایه های روانی فرد هستند. معمولا احساس و عاطفه در رابطه سرمایه گذاری می شوند. گاهی سرمایه گذاری عاطفی و احساسی فرد در رابطه دیگری به جز رابطه اصلی انجام می شود. ازدواج ناخواسته، سردی عاطفی، عدم توجه به نیاز های عاطفی، گلایه، انتقاد و . . . از دلایل خیانت عاطفی هستند. انواع خیانت عاطفی عبارتند از:

الف- خیانت کلامی

گاهی خیانت فقط در کلام اتفاق می افتد. درد و دل و مطرح کردن مسائل با فردی غیر از شریک عاطفی می تواند منجر به رابطه عاطفی و سپس رابطه جنسی شود. اینطور تصور می شود که صحبت کردن خیانت نیست اما وقتی که صحبت کردن باعث شود فرد مسائل را به جای همسر، به کسان دیگر مطرح کند سبب بی توجهی در رابطه اصلی می شود.

ب- خیانت مجازی

خیانت در روابط زناشویی

افراد در دنیای مجازی اقدام به ارتباط با افراد دیگر می کنند. وجود نقص در رابطه اصلی باعث وابستگی به دوستان مجازی می شود. به مرور زمان روابط مجازی جایگزین رابطه واقعی می شود. خیلی اوقات افراد، دنیای مجازی را به عنوان یک صحبت عادی یا رابطه ای در نظر می گیرند که به راحتی می تواند قطع شود. اما رابطه مجازی می تواند وابستگی ایجاد نماید.

ج- خیانت افلاطونی

عشق افلاطونی یعنی عشق بدون هزینه. رابطه بدون تعهد و توقع. جملاتی مانند ما دوستیم ما همکاریم ما همسایه ایم ما هم کلاسی هستیم، که فرد در برقراری روابط افلاطونی به کار می برد. دراین روابط مرحله دیگری نیز وجود دارد و وابستگی ایجاد می کند. این روابط معمولا دوره ای هستند و ادامه پیدا نمی کنند. کوتاه بودن و خالی از توقع و تعهد بودن این روابط باعث می شود افراد احساس نکنند که این روابط خیانت محسوب می شوند اما روابط افلاطونی تاثیر خود را روی کیفیت رابطه اصلی فرد می گذارند.

۲- خیانت جنسی

برقراری رابطه جنسی با فردی غیر از شریک عاطفی خیانت جنسی محسوب می شود. اولین مسئله ای که خیانت به ذهن می آورد رابطه جنسی است. نارضایتی از رابطه جنسی، تنوع طلبی جنسی، مشکلات عاطفی و… افراد را به برقراری روابط جنسی و خیانت می کشاند.
الف- خیانت رفتاری : خیانت جنسی رفتاری یعنی افراد اقدام به برقراری رابطه جنسی می کنند.
ب- خیانت ذهنی: خیانت جنسی ذهنی یعنی افراد در ذهن خودشان رابطه با افراد دیگر را تصویرسازی می کنند و به آن فکر می کنند.
ج- خیانت کلامی: در این نوع از خیانت جنسی، رفتار جنسی اتفاق نمی افتد اما صحبت های با منظور جنسی رد و بدل می شود. معمولا خیانت کلامی به همراه خیانت ذهنی رخ می دهد.

۳- خیانت عاطفی جنسی

اکثرا خیانت ها از این نوع هستند یا وارد این مرحله می شوند. یعنی خیانت در سطح عاطفی یا جنسی تنها باقی نمی ماند. بلکه فردی که خیانت جنسی انجام می دهد پس از مدتی درگیری احساسی هم پیدا می کند یا فردی که در حال خیانت عاطفی است رابطه جنسی نیز برقرار می کند. قطع رابطه عاطفی می تواند از پیشروی خیانت جلوگیری کند.

علایم خیانت در روابط زناشویی

خیانت در روابط زناشویی

با وجودی که در برخی موارد اکثر زنانی که درگیر رابطه ی مخفیانه و خیانت می شوند، متوجه این قضیه هستند که این عمل آن ها در حقیقت هم به ضرر رابطه ی آن ها است و هم با این کار به شریک زندگی خود آسیب می زنند، اما با این وجود، این اشتباه را ادامه می دهند. اما چرا؟ علایم خیانت در ادامه به برخی از علائم خیانت در روابط زناشویی اشاره می‌کنیم.

۱- تغییرات ناگهانی و غیرقابل توجیه خلق و خو

اگر شریک زندگیتان گاهی به شدت عصبانی و گاهی خونسرد و بی‌ خیال رفتار می‌کند، یا بدون هیچ دلیلی ناگهان با خشونت با شما برخورد می‌کند، طبق گفته‌ ی متخصصان، می‌تواند نشانه‌ ی خیانت کردن باشد. البته دلایل دیگری نیز برای تغییرات غیر موجه خلق و خو در افراد وجود دارد اما اگر از بیان دلیل آن خودداری کرده یا تنها به تغییرات برچسب «بدشانسی» یا «از سر گذراندن یک روز بد» می‌زند، ممکن است پای خیانت در میان باشد.

۲- همسرتان اولویت هایش را به صورت چشمگیری تغییر می‌دهد

هرگونه تغییر در اولویت‌ بندی شخص، باید به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد. اگر دلیل موجهی برای این تغییرات وجود ندارد یا طرف مقابل از توضیح یا بحث درمورد آن خودداری کند، ممکن است زنگ خطری برای خیانت باشد. تشخیص چنین تغییراتی در رابطه‌ هایی که مدت طولانی از آغاز آن گذشته ساده‌ تر است چرا که زن و شوهر مدت طولانی در کنار هم زندگی کرده و تقریبا به تمام لایه‌ های شخصیتی و اولویت‌ بندی یکدیگر اشراف دارند.

۳- چیزهایی که آزارش می‌داد دیگر اهمیت چندانی برایش ندارد

اگر همسرتان به صورت ناگهانی دیگر به مسائلی که پیش از این، در رابطه آزارش می‌داد، اهمیت نمی‌دهد، ممکن است نشانه‌ ای برای خیانت باشد. دلیل چنین اتفاقی می‌تواند این باشد که طرف مقابل دیگر برای رابطه اهمیت قائل نیست. در نتیجه به جزئیات یا مسائلی که ناراحتش می‌کنند، کمتر اهمیت می‌دهد و تمرکزش روی رابطه‌ ی دیگری است.

۴- پنهان کردن تلفن همراه

عادت‌ های تازه و رفتارهای مشکوک نشانه‌ ای برای شناسایی فرد خیانکار است. به عنوان مثال، کسی که در گذشته اصراری بر حفظ حریم خصوصی نداشته و ناگهان می‌خواهد فضای شخصی خودش را داشته باشد و تلفن همراه را به عنوان یک وسیله‌ ی شخصی می‌شناسد یا آن را پنهان می‌کند، ممکن است درحال خیانت کردن به شریک زندگی خود باشد. دریافت تماس‌های مشکوک و ناشناس، آرام صحبت کردن با افرادی که برای شما ناشناس هستند و در کنار آن طفره رفتن از هرگونه توضیحی، از نشانه‌ های خیانت فرد به زندگی مشترکش است.

۵- تغییر رفتار در فضای عمومی

با گذشت زمان، تغییراتی در رفتار همسران بخصوص در فضای عمومی ایجاد می‌شود که معمولا اجتناب ناپذیرند. اما اگر متوجه تغییراتی شدید که به نسبت شخصیت و رفتارهای عادی همسرتان با توجه به شناختی که از او دارید، برایتان عجیب و ناآشنا بود، به طوری که حتی از محبت کردن عادی به شما در جمع خودداری می‌کنند، باید بدانید که این نشانه ممکن است از علائم خیانت باشد.

۶- سفرها و جلسات کاری بیش از حد

افزایش تعداد سفرهای کاری یا جلسات طولانی مدت، رسیدگی بیش از حد و غیرمعمول به ظاهر خود و خط تلفن همراهی که شما از وجود آن خبر نداشته‌ اید، یکی از شایع‌ ترین نشانه‌ های خیانت کردن است.

۷- تغییر در رابطه‌ جنسی

نیاز به رابطه‌ی جنسی با گذشت زمان و بالاتر رفتن سن ممکن است کاهش پیدا کند که کاملا طبیعی است. اما اگر همسرتان به طور ناگهانی میل خود را به رابطه‌ی جنسی از دست می‌دهد یا مثل گذشته مایل به برقراری ارتباط نیست، در حالی که نشانه‌ ای از بیماری، استرس یا افسردگی در او مشاهده نمی‌شود، ممکن است در حال خیانت کردن به شما باشد.

دلایل خیانت مردان در روابط زناشویی

خیانت در روابط زناشویی

۱ – احساس می کند جذابیت جنسی خود را از دست داده است: «احساس می کردم دیگر برای همسرم جذابیتی ندارم. او دائما شکم مرا مسخره می کند و چهره ام را با جورج کلونی مقایسه می کند». خودتان را جای همسرتان بگذارید؛ اگر او دائما شما را با ستارگان سینما مقایسه کند و به شما حس غیر جذاب بودن دهد چه عکس العملی نشان می دهید؟ پس همیشه با همسر خود چنان رفتار کنید که گویی برای شما جذابترین است و بدین ترتیب برای شما جذاب باقی می ماند.

۲- فکر می کند می تواند قسر در رود: برای بسیاری مردان جدی نگرفتن عواقب، کافی ست تا بی وفا شوند. «برای همسرم اهمیتی ندارد اگر تا دیروقت کار کنم یا حتی وقتی روز تولدش به تماشای فوتبال مشغول شوم. می دانستم اگر مچ مرا بگیرد دلش می شکند اما فکر نمی کردم در این حد باشد». بهتر است مرزهایی را برای هر دو تان تعیین کنید و در عین حال به همسر خود نشان دهید که او را بخشیده اید.

۳- خویشتن او آسیب دیده است: گاهی یک تجریه تلخ موجب می شود همسرتان عزت نفس خود را از دست بدهد و بخواهد این کمبود را با خیانت جبران کند. «همسرم بی نظیر است، اما با گذشت شش ماه از بیکاری ام که هر روز صبح شاهد سرکار رفتنش بودم بدنبال راهی بودم که به آن طریق از احساسی که نسبت به خودم داشتم فرار کنم، و بین اعتیاد و خیانت دومی را انتخاب کردم».

۴- احساسات شما برای او در اولویت نیست: «من حریص بودم. یک زن بی نظیر برایم کافی نبود». این جوگیری او سال ها ادامه پیدا کرد تا اینکه همسرش به او گفت که از این رفتار او چه احساسی پیدا کرده است. «خودخواهی من به مهم ترین فرد زندگی ام آسیب می زد». همسر او باعث شد متوجه شود اگر احساسات او را نیز در نظر بگیرد، رفتار متفاوتی از خود نشان خواهد داد. حق با او بود. او همسر خود را بخشید و همسرش نیز دیگر به او خیانت نکرد.

۵- احساس می کند دیگر مثل قبل به او اهمیت نمی دهید: روزمرگی می تواند باعث شود به آسانی فراموش کنید که همسرتان چقدر برایتان اهمیت داشته است. نگذارید این اتفاق بیفتد. «در ابتدای زندگی مشترکمان همیشه به احساسات همدیگر توجه می کردیم. می دانستم این صمیمیت به طول نمی انجامد، اما چند سالی نگذشت که حس کردم دیگر برای او اهمیت چندانی ندارم، یعنی شاید اولویت دهم او نیز به حساب نمی آمدم. دلیل خیانت او بیش از آنکه جاذبه ی جنسی به فردی دیگر باشد، اهمیت داشتن برای موجودی دیگر بود.

۶- عصبانی است اما نمی خواهد در مورد آن صحبت کند: همسری که بجای صحبت درباره نگرانی هایش آن را در خود فرو می ریزد، از دیگر مواردی ست که برای تخلیه خشم خود در معرض خیانت است. از آنجایی که هیچ یک از شما توانایی خواندن ذهن هم را ندارید بسیار ضروری است که آشکارا و به نرمی درباره مشکلاتتان با یکدیگر صحبت کنید.

۷- احساس می کند به اندازه کافی قدر او را نمی دانید: حتی اگر رابطه جنسی خوبی دارید، تحسین کردن همسر می تواند رابطه تان را عمیق تر کند. سعی کنید هر روز حداقل یک بار از همسر خود تعریف کنید، این رفتار باعث می شود به همسرتان یادآوری شود که هنوز هم برای او اهمیت دارید.

۸- شما دائما او را متهم به خیانت می کنید.: همیشه بخاطر بسپارید او همسری وفادار است مگر آنکه خلافش ثابت شود. «از ماه عسل به بعد همسرم فکر می کرد که به او خیانت می کنم. می دانستم بخاطر این است که پدر او یک خیانتکار بود، اما این چه ربطی به من داشت؟» از آنجایی که هیچ چیزی احساس او را بهتر نمی کرد، همسرش با خود اندیشید خیانت کردنش برای او اهمیتی نخواهد داشت، پس به همسر خود خیانت کرد.

اگر شما به همسر خود مضنون هستید، حتما دلیلش را از خود بپرسید. آیا نوع خرج کردن یا ساعات کاری او ناگهان به طرز قابل توجهی تغییر کرده است، و یا شما احساس ناامنی می کنید؟ در مورد آنچه آزارتان می دهد صحبت کنید و از همسرتان بپرسید چه نیازهایی دارد. بی جهت مشاجره نکنید.

۹- می خواهد به شما نشان دهد که خوشحال نیست: «ماه ها بود که به او می گفتم اوضاع چندان رضایتبخش نیست. حتی پیشنهاد کردم پیش مشاور ازدواج برویم اما او نپذیرفت». رابطه یک شبه اش با زنی دیگر، آخرین تلاش او بود برای آنکه همسرش ناراحتی اش را جدی بگیرد، و این کار به طرز معجره آسایی موثر بود. هر دو نزد روان درمان رفتند و به تدریج رابطه شان را محکم تر کردند. با توجه نشان دادن به همسرتان و گوش کردن به حرف هایش می توانید عمر، سرمایه و طبیعتا رابطه تان را بهبود بخشید. یک ازدواج و رابطه خوب دو جانبه است و لازم است هر دو طرف برای یگدیگر تلاش کنند.

دلایل خیانت زنان در روابط زناشویی

خیانت در روابط زناشویی

در بخش زیر ۱۰ علت خیانت خانم ها ذکر شده است.

۱- یک علت خیانت خانم ها عزت نفس پایین است: زنان دارای عزت نفس پایین، افسردگی، آسیب های جدی در دوران کودکی و سایر مشکلات مشابه، به دنبال کسب اعتبار از طریق فعالیت های عاطفی و جنسی می باشند. اگر کسی آن ها را به یکی از این دو دلایل بخواهد، به آن ها احساس ارزشمند بودن، خواستنی بودن، دوست داشتنی بودن، مورد نیاز بودن و جذاب بودن دست خواهد داد.

۲- انتقام بزرگترین علت خیانت خانم ها میباشد: در برخی موارد زن ها از جانب شریک زندگی خود خیانت می بینند ( اغلب هم از نظر مالی و هم جنسی) و در نتیجه خیانت را به عنوان راهی برای تلافی انتخاب می کنند. برای مثال: زنانی که به دنبال انتقام هستند، در پی پنهان کردن کار خود نیستند، چرا که این موضوع برای آن ها اهمیتی ندارد.

۳- تنهایی و نادیده گرفته شدن: گاهی در اغلب زن ها احساسی شبیه به پرستار بچه بودن، پیشخدمت خانه بودن، مادر بودن یا شخصی که مسائل مالی را تامین می کند، دست خواهد داد تا احساسی شبیه به همسر یا خانم خانه بودن. آن ها ممکن است اقدام به رابطه جنسی در خارج از حیطه ی رابطه ی زناشویی خود کنند تا بتوانند راهی را برای پر کردن این خلا پیدا کنند.

۴- عدم وجود هیجانات عاطفی: در بررسی علت خیانت خانم ها باید گفت برخی از خانم ها دلتنگ روزهایی می شوند که در ملاقات های اولیه و قرارهای عاشقانه و در حین ایجاد رابطه های جدید خود داشتند. آن ها شریک زندگی خود را فردی یکنواخت و کسل کننده می بینند، درنتیجه برای ارضا این شور و هیجانات عمیق در جستجوی پیدا کردن و بودن با یک شریک جدید هستند.

۵- عدم وجود رابطه جنسی در محیط خانه یک دلیل خیانت خانم ها است: از آنجایی که پیش تر اشاره کردیم، زن ها موجوداتی دارای میل جنسی هستند. آن ها همانند مردان از انجام کارهایی که به هنگام عشق ورزی صورت می گیرد، لذت می برند و همچنین از رفتاری که باعث شود به آن ها احساس خواستنی بودن، مورد نیاز بودن و جذاب بودن دست دهد، لذت می برند.

در برخی موارد زن ها نسبت به شریک زندگی خود از غریزه ی جنسی بالاتری برخوردار هستند که در این صورت این قضیه مشکل ساز خواهد بود و علاوه بر اینکه رابطه ی مشترک آن ها خاتمه می یابد، در کنار آن به دنبال برقراری یک رابطه ی جنسی کوچک برای برطرف کردن نیازهای جنسی خود هستند.

۶- عدم وجود صمیمیت در محیط خانه: حتی اگر یک زن از رابطه ی جنسی خود رضایت کامل داشته باشد، آن رابطه میل و نیاز او را در زمینه ی رابطه ی عاطفی و احساسی تامین نخواهد کرد. این میتواند دیگر علت خیانت خانم ها نام بگیرد. حقیقت این است که زن ها بیش از مردها از طریق رابطه های عاطفی غیرجنسی مانند: هدیه دادن، فراموش نشدن و صحبت کردن با آن ها احساس داشتن یک پیوند عمیق و ارزشمند بودن به آن ها دست خواهد داد. اگر این موارد در خانه رعایت نشود، یقینا در جای دیگری آن را جستجو خواهد کرد.

۷- توقع واهی: برخی از خانم ها از همسران خود توقع دارند که هرگونه نیاز و خواسته ی آن ها را براورده سازند. (حتی در مواقعی که به خود این زحمت را نمی دهند که آن خواسته را با همسر خود درمیان بگذارند). هنگامی که شریک زندگی او ناگزیر از عهده ی آن ها برنمی آید، این زنان خودشیفته اغلب به سمت شخص دیگری سوق می یابند.

۸- عدم وجود حمایت اجتماعی زنان: در موارد بسیاری حس سلامتی زنان، باعث می شود که رابطه ی دوستی در زنان حامی و احساس جامعه ی زنان را درگیر سازد. برخی از زنان به ویژه آن هایی که از وظایف مادری خود غفلت کرده اند و آن را به درستی انجام نداده اند و در قبال آن ارزش زیادی قائل نبوده اند، برای جلب توجه یک مرد ارزش بسیاری قائل هستند، در نتیجه این امر می تواند علت خیانت خانم ها باشد.

۹- خواهان ترک رابطه ی زناشویی: برخی از خانم ها تصور می کنند که خیانت ساده ترین راهی است که به کمک آن می توانند شریک زندگی خود را وادار کنند که به رابطه ی مشترکشان پایان دهد و این شیوه را بهتر از این می دانند که خود مستقیما آن رابطه را خاتمه دهد. دیگر زن هایی که قصد ترک رابطه ی مشترک خود را دارند، تا زمانی که وارد رابطه ی جدید نشده اند، دست به این اقدام نخواهند زد.

۱۰- رابطه ی جنسی یا اعتیاد در عشق و دوست داشتن: برخی از زنان درگیر یک رابطه ی جنسی و عاشقانه ی بی حد و مرز می شوند و آن را به عنوان راهی برای کنترل خود (حس نکردن) احساسات ناخوشایند و درد ناشی از حالات روانی جدی مانند: افسردگی، اضطراب شدید، عزت نفس پایین و ضربه ی روحی برطرف نشده در دوران کودکی، انتخاب می کنند.

پیشگیری از خیانت در روابط زناشویی

خیانت در روابط زناشویی

در ادامه راههایی را برای پیشگیری از خیانت در روابط زناشویی برای شما بیان می کنیم.

۱- توافق داشته باشید

دکتر استن تاتکین، نویسنده کتاب خلق شده برای عشق، درباره اهمیت توافق صریح و روشن می نویسد. او می گوید: «هر آنچه فرض می شود، الزاما وجود ندارد.» توافقات باید شفاف بوده و باید موضوعات دربر گیرنده این موارد باشد که چگونه با پیشرفت های دیگران برخورد کنیم، چه اطلاعاتی به اشتراک گذاشته می شوند (جذابیت برای دیگران) و اینکه تا چه حد سریع به یکدیگر درباره تجربیات عاشقانه خود می گویید.

از آنجایی که در ابتدا همسران ممکن است اتفاق نظر نداشته باشند، باید درباره هر آنچه خیانت محسوب می شود با یکدیگر گفت و گو کنند. ممکن است یکی از همسران بیرون رفتن با همکار جنس مخالف خود و صرف شام را با وی عادی بداند ولی برای طرف مقابل این قبیل رفتارها جزئی از خطوط قرمز باشند. همسران می توانند عقاید بسیار متفاوتی داشته باشند و این نظرات درباره خیانت هم می تواند متفاوت باشد.

۲- ستاره باشید

وقتی که نیازهای احساسی و جسمانی ما به بهترین وجه برآورده شوند، تمایلی به جست و جوی آنها در مکان های دیگر نداریم. برآورده سازی نیازها و خواسته های همسر و نیازهای خود را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که نقاط ضعف را مرتفع ساخته و درباره آنچه برای احساس رضایت و شادمانی نیاز دارید، صادقانه رفتار کنید.

۳- به کارهای خود توجه ویژه داشته باشید

کارهایی که هم به رشد خود و هم همسرتان کمک می کند را با هم انجام دهید. همگی ما با افزایش سن، تغییر می کنیم. پس کنترل رابطه برای طولانی مدت کافی نخواهدبود؛ بنابراین چگونه می خواهید با نظرات، تفکرات، عقاید و تمایلات رو به تغییر همسران خود رو به رو شوید؟ با هم کتاب بخوانید، در سمینارهای آموزشی شرکت کنید یا یک برنامه آموزش روابط زناشویی آنلاین مناسب پیدا کنید تا رابطه خود را رو به پیشرفت و بهبودی قرار دهید چون به این ترتیب به طور مستمر در حال شناخت بهتر یکدیگر خواهیدبود.

۴- همسر خود را درک کنید

ساده به نظر می رسد ولی اصلا ساده نیست. همسر شما انواع تفکرات مخفی و احساسات پنهان را در خود دارد که از آنها نه با شما و نه با هیچ کس دیگری صحبت نمی کند. آن قدر باید ایمن باشید که بتوانید کاملا به این افکار و احساسات نفوذ کنید، اما چگونه؟ صداقت را با محبت و بدون هیچ قضاوتی تبلیغ و ترویج کنید.

مواردی را درباره همسر خود پیدا کنید که کسی درباره آنها چیزی نمی داند. از این اطلاعات برای هر روز «نزدیک شدن» در تجربیات او در روابط، در محل کار و با خود او استفاده کنید.چیزهایی را سعی کنید بدانید که حتی مادر و نزدیک ترین دوستان او هم نمی دانند. دانستن این اطلاعات، شما را آن قدر ارزشمند می سازد که شاید تعداد اندکی بتوانند با شما برابری کنند.

۵- حسادت نکنید بهتر عمل کنید

اگر ظنین شده اید که توجه همسر شما به جای دیگری معطوف شده است، اگر عصبانی شوید و از او خرده بگیرید، این توجه عمیق تر خواهدشد. حسادت حسی طبیعی است، اما تلاش کنید که توجه همسرتان را بیشتر به استعدادها و توانایی های خود جلب کنید.

به همسرتان چیزی بیشتر از یک دلیل برای دوست داشتن و ارزش گذاشتن به خود بدهید. ناراحت بودن از آنها، شاید کمی آنها را به صورت مقطعی بترساند و محتاط تر شوند ولی یک راهبرد طولانی مدت نبوده و گاهی حتی در کوتاه مدت نیز کارایی ندارد. شما نمی توانید همسر خود را با شادمانی و حس اعتماد با استفاده از تهدید و ترس در کنار خود حفظ کنید. تنها دلایل مثبت برای باهم بودن مانند چسب عمل می کند که شما را از ورود فرد دیگر در صحنه زندگی تان محافظت خواهندکرد.

۶- از مشاوره های دوره ای استفاده کنید

اکنون در قرن بیست و یکم به سر می بریم. تابوی ملاقات با مشاوران و روان شناسان سال هاست که از بین رفته است. یک مشاور خوب و توانا پیدا کرده و با آنها برای بهره برداری از حمایت های «مثبت و فعالانه» در روابط خود دیدار و ملاقات داشته باشید. به تعویق انداختن این امر، اغلب برای کاملا موثربودن این مشاوره ها دیر خواهدبود.

همگی ما در برخورد با دیگران دچار نقاط کوری هستیم. بعضی از این نقاط کور از سابقه خانوادگی ما نشات می گیرند، مانند کارهایی که والدین ما در روابط خود با دیگران انجام داده اند یا مهم تر کارهایی که آنها در خلال این روابط انجام نداده اند. نقشه رابطه ایمن و سلامت ما اغلب به خوبی همان چیزی است که برای بار اول آن را دیده و تجربه کرده ایم. چندین جلسه مشاوره می تواند در تدوین نقشه ای جامع تر از چگونگی حفظ رابطه با همسر خود و تقسیم شادمانه تر زندگی با یکدیگر کمک رسان باشد.

۷- حضور خود را اثبات کنید

خیانت در روابط زناشویی

شما باید کسی باشید که همسر شما به او مراجعه می کند. اگر نیازهای عاطفی، جسمانی و معنوی او را به خوبی برآورده سازید، همسر شما هرگز به دنبال آنها نزد دیگران نخواهدرفت؛ به عبارت دیگر، همگی ما به دنبال تامین نیازهای خود هستیم و اگر همسر ما آنها را برآورده سازد، ما تمام خواسته ها و رویاهایمان را تنها با او شریک خواهیم شد. این دیگران گاهی پایه ای برای آغاز یک پیوند عاطفی می شوند که جایگزین رابطه سالم ما شده یا انرژی را از رابطه زناشویی مان که نیاز به رشد دارد، می گیرد.

فرض کنید که به عنوان یک همسر، مانند شخصی هستید که می خواهید برای کاری پذیرفته شود؛ دارای ویژگی های برتری هستید که باید همسرتان شما را نگه دارد و اخراج تان نکند؟ چه کاری انجام می دهید که دیگران نمی توانند به راحتی آن را به جای شما انجام دهند؟ شما آن قدر باید خوب باشید که کسی نتواند با شما برابری کند. این مهم ترین رازی است که از جدایی ها و به پایان رسیدن رابطه ها جلوگیری می کند و بسیار بیشتر از ترس و احساس گناه کارایی دارد.

۸- چرا نباید خیانت کنیم

باید صادق و وفادار بمانیم. باید دلایل عالی و محکمی برای متعهد ماندن وجود داشته باشد. این دلایل چه چیزهای هستند؟ به فواید تعهد فکر کنید. یک همسر که بهتر از هر کس دیگر شما را می شناسد؛ کسی که با وی خاطرات و گذشته زندگی خود را سهیم می شوید؛ کسی که می توانید روی او تکیه کنید؛ کسی که زمانی که زیبایی، جوانی، سلامتی و توانایی های شما از بین رفت، همچنان می خواهد با شما باشد و زندگی اش را با شما به اشتراک بگذارد؛ کسی که با او پیر می شوید. تمامی همسران باید دلایل تعهد را به خود گوشزد کنند که بخش حیوانی مغز بدون کنترل عمل نکند.

۹- فرصت ها را محدود سازید

خیانت و داشتن روابط نامشروع، مسئله است که در اصل با قدرت و رضایت ما از روابط فعلی مان ارتباط دارد، پس بهتر است پیش از سرزنش شرایط و افراد به آن نگاهی بیندازیم، اما در جایگاه دوم، فرصت، یک مقصر مساعدت کننده است. خیانت و داشتن روابط نامشروع معلول یک فرصت هستند. سفر با یک همکار تا دیروقت در مهمانی ها بودن بدون حضور همسر، گذراندن زمان های تنهایی بسیار، مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر، یا داشتن فعالیت ها و روابط اجتماعی فراوان مستقل می توانند ایجادکننده این فرصت ها باشند، پس چه باید کرد؟

توجه ویژه به این گونه موقعیت ها داشته باشید. سعی کنید کارها را با همسرتان انجام دهید تا دیگران فرصت حضور پیدا نکنند. در طول روز با هم در ارتباط باشید و اگر یکی از شما تا دیروقت بیرون منزل است، به او پیامک بزنید. در طول سفر کاری از همسر خود خبر بگرید و حرف های عاشقانه به تلفن همراه او بفرستید تا در طول سفر احساس ارتباط و اتصال با شما داشته باشد. اگر کسی یا کسانی تماس های زیاد با همسر شما پیدا کرده اند، از او بخواهید تا برای رابطه میان خودتان زمان و انرژی بیشتری صرف کند.

۱۰- به فراتر از استانداردها فکر کنید

با همسر خود درباره مسائل جنسی، شادی ها و تمایلات خود راحت و صمیمی صحبت کنید. سرگرمی های جدید را با هم امتحان کنید تا همه چیز را شاد و هیجان انگیز حفظ کنید. با هم بخندید و شاد باشید. به یک کلاس ورزشی و هنری بروید. برنامه های جدید تلویزیونی را انتخاب کنید که تا به حال با هم آنها را تماشا نکرده اید.

از دوستان خود درباره تجربیات سفر و مکان های سیاحتی بپرسید که آنها از آن لذت برده اند. تجربه هایی را امتحان کنید که کمی برایتان دشوار هستند. فعالیت های هیجان انگیز جدید را در حوزه های جسمی و احساسی تجربه کنید که به هیجانات و تقویت پیوند شما کمک می کنند. بهترین محافظ برابر خیانت و روابط نامشروع این است که اطمینان حاصل کنید که رابطه شما بسیار باحرمت تر از آن است که کسی وارد آن شود. هر روز جذاب بودن برای همسر خود بسیار کارآمدتر از ترس، احساس گناه یا تهدید برای حفظ تعهد به رابطه شما خواهد بود.

تازه و جدید نگه داشتن همه چیز در دوستی و زندگی عاشقانه شما، به طور فزاینده ای مغز فرد را به سمت حفظ توجه در مورد رابطه اصل اش با شما ترغیب می کند و اگر به این امر ظنین هستید که همسر شما دنبال رابطه ای عاشقانه در جای دیگر است، به جای آنکه به سرزنش و تهدید بپردازید، فعالانه و موثر در این بازی وارد شوید. گاهی لحظات مورد علاقه در دیگر افراد و تجربیات به شما ایده می دهند که در کدام نقطه باید موتورهای جت خود را به عنوان یک همسر روشن کنید. برای ارتقا و بهبود روابط خود باید ثابت قدم باشید. تمرکز خود را روی قوی تر ساختن خود قرار دهید و خیلی نگران دیگران و جهان خارج نباشید.

چکیده
خیانت افراد لزوما به این معنا نیست که دیگر علاقه ای به شریک زندگی خود ندارند بلکه از وضعیت کنونی خود رضایت ندارند. در واقع اکثر افراد برای تجربه کردن مجدد صمیمیت در روابط فردی و جنسی، خیانت می کنند. برخی از افراد نمی دانند که چطور مشکلات موجود در رابطه شان را برطرف کنند پس در صدد برطرف کردن کمبود های عاطفی و جنسی خود با فردی دیگر هستند. ما در این مطلب به دلایل این امر و راهکارهایی برای پیشگیری از آن پرداختیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید