خواص فوق العاده گیاه گلپر

خواص فوق العاده گیاه گلپر

خواص فوق العاده گیاه گلپر ،شواهد باستان شناختی نشان می دهد که گیاهان دارویی طی دوره پارینه سنگی مورد استفاده قرار می گرفتند. گیاهان دارویی در بقایای جسد منجمدی که مربوط به ۵۰۰۰ سال پیش است، یافت شده است . مصریان باستان در کتاب معروف خود پاپیروس اطلاعات زیادی در مورد صدها گیاه دارویی مانند سیر، سرو کوهی و شاهدانه و… را نگاشته اند. یکی از گیاهان دارویی که از گذشته تا کنون مورد استفاده دارویی قرار می گیرد، گلپر است.از گلپر در گذشته برای درمان تشنج، التهاب و بیماری های قارچی استفاده می کردند، اخیراً محققان به این نتیجه رسیده اند که این گیاه پتانسیل کاربردهای درمانی جدیدی نیز دارد.

یکی از اثرات درمان کنندگی گلپر به خاصیت ضد قارچی، ضد میکروبی و مبارزه این گیاه با رادیکال های آزاد مربوط می شود. رادیکال های آزاد عامل اصلی بیماری های خطرناک مانند:قلب، کبد، آلزایمر، سرطان و پارکینسون هستند.در این بخش از سایت راز ثروت شما را با خواص فوق العاده گلپر برای درمان بیماری ها و سلامتی آشنا می کنیم.

 

رشد گیاه گلپر:

این گیاه زینتی زیبا که به عنوان گونه های مهاجم آسیب رسان محسوب می شود، می تواند تا ارتفاع ۱۵۰ سانتی متر رشد کند.گل های سفید رنگشدر طول ماه های دی تا شهریور می رویند و به اندازه ۳۰ میلی متر پهنا دارند. این گیاه از جنوب قفقاز در خاورمیانه سرچشمه می گیرد.مایعات برگ هایش خاصیت شیمیایی خاصی دارند بنابراین مراقب باشید زمانی که گیاه را لمس نمودید حتما دست های خود را بشویید. دانه های گیاه، دارای خواص خطرناک خاصی هستند که توانایی کشتن گیاهان نزدیک را دارند.

کاربرد دارویی و مصارف دارویی گلپر:

خواص فوق العاده گیاه گلپر

۱٫ ضد التهابی:

این گیاه، خواص ضد التهابی مشخصی دارد. بنابراین برای درمان بیماری هایی مانند ورم مفاصل و نقرس که سبب التهاب مفاصل استخوان و ایجاد درد شدید می شوند، مفید هستند. با کاهش تورم، درد در بیماران ورم مفاصل و نقرس کاهش می یابد.

۲٫ خواص ضد درد گلپر:

بررسی هایی بر روی خواص ضد دردی این گیاه انجام شد. استفاده از این گیاه، برای درمان زخم های پوستی توصیه می شود. کاربرد عصاره گیاه روی زخم ها، به ضد عفونی کردن آن ها و جلوگیری از گسترش آن ها کمک میکند.

۳٫ تاثیر گلپر بر بیماری های عروق کرونری:

مطالعه سطوح چربی در گروه هایی از بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر، نشان داد که پس از تجویز عصاره گلپر, میزان تری گلیسرید سرم خونی در این گروه بیماران کاهش معنی داری پیدا میکند. مطالعات کوتاه مدت به هیچ بهبود قابل توجهی اشاره نکردند.

شما می توانید مکمل دوره های طولانی مدت گلپر را مصرف کنید و ببینید که آیا تفاوتی ایجاد می کند یا خیر.

۴٫ گیاه گلپر برای درمان بیماری های قارچی:

یکی از بیماری های شایع قارچی، کف پای ورزش کاران است. این بیماری عمدتاً در افراد با سیستم دفاعی ضعیف و تحت درمان سرطان و افراد مبتلا به دیابت بیشتر دیده می شوند.

برای درمان عفونت از این گونه گل کوهی در منطقه آسیب دیده استفاده کنید و اجازه دهید خشک شود. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا اینکه عفونت درمان شود.

خواص فوق العاده گیاه گلپر

۵٫ خواص ضد میکروبی گلپر:

خواص ضد میکروبی اش به توقف رشد میکروارگانیسم ها کمک می کند. می توانید از عصاره گلپر به عنوان آنتی بیوتیک استفاده کنید، آنتی بیوتیک ها به جلوگیری از رشد باکتری ها کمک می کنند.این محلول را در مکان هایی که میکرو ارگانیسم ها رشد می کنند، بزنید.

۶٫ پروفایل لیپید:

مطالعه پروفایل لیپید نشان می دهد که استفاده از عصاره گلپر ایرانی در بهبود سلامت بیماران قلبی مفید است.

 

۷٫ گلپر موثر در درمان تشنج:

تریترپنس، ترپنوئیدها و آلکالوئیدها موجود در گیاه گلپر در درمان تشنج بسیار موثر است و به جلوگیری از تشنج و کنترل کردن آن کمک می کند.داشتن یک شیشه انفوزیون ساخته شده از برگ این گیاه کمک خواهد کرد که فرکانس تشنج را پایین بیاورید.

۸٫ ویژگی های ایمن سازی گیاه گلپر:

برخی از ویژگی های ایمن سازی گلپر مانند سرکوب تکثیر سلولی T، سرکوب تکثیر سلولی B برای کنترل بازسازی بافت عضله، استخوان و غضروف مفید هستند. می توانید برای جلوگیری از بیماری های دستگاه ایمنی مثل آرتریت روماتوئید و … از عصاره گلپر استفاده کنید.

۹٫ ضد کاندیدایی:

وقتی از عصاره گیاه گلپر استفاده می کنیم، فعالیت ضد میکروبی به خوبی انجام می شود. قارچ کاندیدا به دلیل وجود مخمر رشد می کند. معمولاً باکتری های لاکتوباسیلوس به کنترل رشد مخمر کمک می کنند. اگر این اتفاق نیفتد ، باید از عصاره گیاه گلپر استفاده کنید تا عفونت کاندیدا کاهش یابد.

خواص فوق العاده گیاه گلپر

۱۰٫ ویژگی ضد دیابتی گیاه گلپر:

استفاده از عصاره گلپر در ایجاد کاهش علائم دیابتی ها کمک می کند.

دو عامل اصلی ریسک، عبارتند از:هیپرتریگلیسریدمیا و هیپوکلسترولمی برای دیابت.

شایع ترین بیماری ها، عبارتند از:آترواسکلروز و بیماری عروق کرونر که پس از بروز دیابت در بیمار رخ می دهد.

۱۱٫ لاغری با گلپر:

طبع گلپر گرم بوده و سبب از بین رفتن سردی معده شده و در هضم غذا موثر است. گلپر باعث کنترل اشتهای کاذب شما می شود و بنابراین در لاغری موثر است و چربی سوز قوی برای شکم و پهلو است. از دمنوش گلپر پس از ورزش استفاده نمایید.

 

۱۲٫ درمان نفخ شکم:

اگر ازدمنوش گلپر استفاده کنید یا ساقه های گلپر را بجوید، سریعا نفخ شکمتان برطرف می شود. از این ماده در درمان سوء هاضمه، دفع عمومی و برونشیت مزمن استفاده می شود.

خواص فوق العاده گیاه گلپر

۱۴٫ تقویت حافظه:

علت کم حافظه بودن غلبه سردی به مغز هست که نوشیدن چای گلپر باعث غلبه بر سردی خواهد شد و بعد از استفاده از آن به طور محسوس تقویت حافظه را حس خواهید نمود.

۱۵٫ سلامت پوست با گلپر:

حمام کردن با گیاه گلپر می تواند تورم را کاهش دهد، پوست را نرم کند و به درمان اگزما کمک نماید. برای اینکه به فواید گلپر برای پوست دست یابید، دو فنجان از محلول گلپر را در آب گرم بریزید و چند قطره روغن نارگیل نیز به آن اضافه کنید.

برای درمان آکنه دو فنجان آب آلوورا را با ۸ تا ۱۰ قطره شربت ریشه گلپر ترکیب کنید. از این پاک کننده صورت دو بار در روز صبح و شب استفاده کنید تا نه تنها آکنه را درمان کند، بلکه از بازگشت آکنه پیشگیری کند.

۱۶٫ گلپر برای سلامت مو:

گلپر سرشار از ویتامین E می باشد که به تحریک جریان اکسیژن در بدن و پوست سر کمک می کند. گلپر با افزایش متابولیسم بدن مواد مغذی که برای رشد مو ضروری هستند را در بدن ذخیره می سازد. به ترکیب اکسیژن با خون کمک می کند و برای اکسیده شدن سلول های مو مفید و باعث بازسازی سلول های آسیب دیده مو می شود.

خواص فوق العاده گیاه گلپر

خواص دود گلپر :

اگر گلپر را با اسپند دود کنید، طبع گرم گلپر باعث افزایش عملکرد مغز و حافظه می گردد.

دود گلپر میکروب زدایی قوی گیاهی و طبیعی برای منزل است.

اگر دارای مزاج گرم هستید ممکن است با استشمام بوی تند و تیز گلپر دچار سردرد شوید.

قسمت های مورد استفاده گلپر:

از قسمت ریشه، برگ و دانه گلپر برای اهداف دارویی استفاده می شود.

از ساقه و بذر گلپر در طعم دهنده شیرینی استفاده می کنند.

از برگ های خشک گلپر و ریشه آن به صورت دمنوش استفاده می شود.

از برگهای خشک شده، به صورت پودر در ادویه جات استفاده می شود.

از پودر این گیاه در آشپزی، آجیل ها و ترشی جات استفاده می شود.

 

عوارض جانبی گلپر:

عصاره این گیاه سمی است و اگر در تماس با پوست قرار بگیرد، حساسیت به نور خورشید را تحریک می کند. فرد خارش، قرمزی، اگزما و سوزش را تجربه خواهد کرد.

افراد کمی دچار سوختگی درجه سوم می شوند. نشانه هایش تا یک سال طول می کشند.

دانه های گیاه گلپر ایرانی گیاهان همسایه را می کشد. بنابراین وقتی آن را در باغ می کارید، باید مراقبش باشید.

 

نتیجه گیری:

به دلیل سمیت عصاره برگ گلپر، بهتر است زمانی که با گلپر ایرانی دست و پنجه نرم می کنید، مراقبش باشید. گلپریک ادویه فوق العاده برای پختن لوبیا و سیب زمینی است. همچنین گلپر یک گیاه زینتی زیبا است، اما می تواند تهاجمی هم باشد و باید مراقب باشید.

پاسخ دهید