خواستگاری دختر از پسر

خواستگاری دختر از پسر

خواستگاری دختر از پسر

چند وقت قبل یک دختر خانم در حاشیه مراسم افتتاح یک رستوران از محمدرضا گلزار خواستگاری کرد. قبلترش ویشکا آسایش در گفت وگویی با یک تلویزیون اینترنتی اعلام کرد خودش از همسرش خواستگاری کرده. محمد موسوی والیبالیست خوش قد و بالای کشورمان در برنامه «دورهمی» گفت چند باری خانم ها با حضور در هتل محل اقامتش همراه با خانواده از او خواستگاری کرده اند. به نظر شما خواستگاری دختر از پسر خوب است یا بد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع برای شما صحبت کنیم، سپس تصمیم نهایی با شماست.

مشکلات خواستگاری دختر از پسر

خواستگاری دختر از پسر با اینکه از نظر شرعی مانعی ندارد ولی با مشکلاتی همراه است که عبارتند از:

۱- فرهنگ جامعه

خواستگاری، باید از سه حوزه فرهنگ، اعتقاد، ضوابط و قواعد اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد. در هیچ قانونی تعیین نشده است که دختر از پسر خواستگاری نکند و یا هیچ الزامی هم وجود ندارد که حتما پسر از دختر خواستگاری کند. از لحاظ اعتقادی در هیچ روایتی و یا آیه ای نیامده است که پسر باید از دختر خواستگاری کند. اما از لحاظ فرهنگ عمومی که به تدریج شکل گرفته است؛ در جامعه این گونه نهادینه شده است که معمولا دخترها رفتاری همراه با کرشمه دارند و تمایل به مورد پسند قرار گرفتن و جلوه گری در آنها زیاد است، اینطور متعارف شده است که پسر باید برای ابراز عشق به دختر پا جلو بگذارد و از او درخواست ازدواج کند که این فرهنگ به صورت عمومی در بین افراد جامعه القاء شده است‎.

۲- نگرش منفی مرد

خواستگاری دختر از پسر

مسایل فرهنگی در مردان نگرشی منفی به خواستگاری دختر از پسر ایجاد کرده است. تا جایی که یکی از نگرانی دختران برای اقدام به ابراز علاقه و خواستگاری این است که با شنیدن جواب منفی غرورشان شکسته شود و یا حتی اگر با جواب منفی روبرو نشوند، بعدها و در زندگی مشترک، این خواستگاری به دستاویزی برای مرد برای سرکوب و سرزنش تبدیل شود‎.‎ به همین دلایل فرهنگی کارشناسان تنظیم خانواده و مشاوران خانواده معتقدند برای این کار باید فرهنگسازی شود. به عقیده آنها می‌توان با تغییر سبک زندگی این مساله را هم به مرور جا انداخت‎.

۳- تکیه به ازدواج سنتی

تغییر شیوه زندگی دختران و استقلال آنها به نظر می‌رسد کم کم می‌تواند به پذیرش خواستگاری دختر از پسر کمک کند و این فرهنگ را تغییر دهد. نتایج پژوهش‌ ها در ایران نشان داده زنان با ازدواج مدرن توانایی بیشتری در زمینه ارتباطی دارند در نتیجه آشنایی زوجین قبل از ازدواج می‌تواند در چگونگی ارتباط زوجین در ادامه زندگی تاثیر عمیقی گذاشته و موجب بهتر شدن این بعد از کارکرد خانواده شود.

همچنین نتایج به دست آمده نشان می‌دهد از لحاظ ایفای نقش بین زنان دارای ازدواج مدرن و زنان دارای ازدواج سنتی، زنان با سبک ازدواج مدرن در ایفای نقش در زندگی زناشویی دارای توانایی بیشتری هستند. از دیگر مواردی که زنان با سبک ازدواج مدرن را نسبت به زنان با سبک ازدواج سنتی متفاوت کرده ابراز مهر و محبت به یکدیگر و در نظر داشتن هیجانات عاطفی و احساسی به طرف مقابل است که باز هم تحقیقات نشان داده زنان با سبک ازدواج مدرن بهتر و بیشتر ابراز هیجان می‌کنند‏‎.

۴- در نظر نگرفتن شرایط و ویژگی‌ ها

در ابراز علاقه و خواستگاری دختر از پسر رعایت برخی مسائل و ویژگی‌های طرف مقابل نیز حائز اهمیت است. مثلا پسران کمرو و خجالتی موارد مناسبی در این زمینه هستند. برعکس زمانی که دختری فقط براساس معیارهای ظاهری می‌خواهد از پسری خواستگاری کند باید منتظر نه شنیدن و حتی مورد تمسخر قرار گرفتن باشد. انتخاب‌ های نادرست زنان در این زمینه حتی اگر خواستگاری به ازدواج منجر شود، احتمال شکست در آینده را در پی دارد. پس اگر کسی می‌خواهد در شرایط سنتی ایران چنین ریسکی کند، باید حتما مرد مورد نظرش را از هر نظر بررسی کرده و مطمئن باشد که مورد مناسبی برای این کار است‏‎.

در خواستگاری دختر از پسر باید از واسطه ها کمک گرفت

خواستگاری دختر از پسر

واضح است که خواستگاری دختر از پسر باید با ملاحظات ویژه انجام بگیرد و واسطه ها نقش پر رنگی در این زمینه دارند. واسطه گر می تواند یک روان شناس، مشاور، استاد دانشگاه، امام جماعت دانشگاه یا شخص مورد اعتماد و دلسوز در خانواده باشد که بدون تمسخر و سو گیری بتواند در این مسئله یاری گر شما باشد.

فراموش نکنید واسطه گر باید شخصی متعهد و دلسوز و راز دار باشد و با این مسئله برخوردی منطقی کند. خیلی وقت ها واسطه می تواند موضوع علاقه دختر به پسر را هم همان ابتدا مطرح نکند و صرفا به پسر یا خانواده اش بگوید دختر خوبی با فلان مشخصات وجود دارد که گزینه مناسبی برای ازدواج است.

نمونه هایی از خواستگاری دختران از پسران

خواستگاری دختران از پسران چندان هم عجیب نیست. مهمترین نمونه آن در ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) رخ داد که پیامبر(ص) از حضرت علی(ع) پرسید که تمایل دارد با دختر او ازدوج کند یا نه. شعیب پیامبر هم از حضرت موسی(ع) خواست با یکی از دخترانش ازدواج کند‏‎. ‎ این رسم هم اکنون در بعضی کشورها برقرار است. در کشور مراکش زنان خودشان مرد آینده خود را انتخاب می کنند و به خواستگاری او می روند و آمار آن بیشتر هم شده است. در جمهوری گینه بیسائو دختران پیشنهاد خود را کاملا علنی با آوردن یک ظرف ماهی سرخ شده با روغن مخصوص و سس خوش طعم قرمز رنگی تزئین و با هماهنگی قبلی با مادر پسر به خدمت پسر مورد نظر می رسند. مردها هم هیچ قدرتی برای «نه» گفتن ندارند و بعد از مشورت با مادر خود درخواست دختر را قبول می کنند‏‎.

در یکی از شهرهای کشور اوکراین به نام لویو ۸۵ درصد جمعیت زنان هستند و این نابرابری تعداد زنان و مردان در این شهر باعث شده تا دختران به خواستگاری پسران بروند. در قبیله ای عجیب در چین به نام موسوا که زنان و دختران حاکمان اصلی هستند، زنان انتخاب می کنند که با کدام مرد ازدواج کنند.

این رسم چند سالی است در شیکاگوی آمریکا هم باب شده و آمارش بالا رفته است. اما در اسکاتلند رسم عجیبی حاکم است؛ در قرن یازدهم میلادی ملکه مارگارت به دخترها اجازه داد که در صورت تمایل می توانند در سال های کبیسه از پسر مورد نظرشان درخواست ازدواج کنند‎.‎ شاید این رسم سال ها بعد در کشور ما هم برقرار شود. اما آنچه نباید فراموش شود دقت در انتخاب فرد مورد نظر است تا بعدها این خواستگاری دردسر بیشتری برای دخترها نداشته باشد‏‎.‎

حکم شرعی خواستگاری دختر از پسر

اقدام به خواستگاری از سوی دختر هیچ منع شرعی ندارد. البته به شرطی که با اذن پدر باشد و رضایت او جلب شده باشد، اما چنین فردی باید به تبعات منفی این اقدام نیز توجه داشته باشد.

خواستگاری بازیگران پیشگام

خواستگاری دختر از پسر

ویشکا آسایش بازیگر سینما و تئاتر و تلویزیون، مدتی پیش اعلام کرد از همسرش خواستگاری کرده است. او گفت: همسرم رضا (در مورد احساس من) چیزی نمی دانست. فقط من او را دوست داشتم. در آخر هم خودم رفتم و بهش اعتراف کردم که دوستش دارم. این ماجرا بعدها تبدیل به یک شوخی شد تا هر از گاهی بگوید بهترین تهران را شکار کردی اما به نظر من آدم نباید بترسد. من فکر می کردم فوقش می گویند نه. چه اشکالی دارد. اگر نمی رفتم و نمی گفتم ممکن بود زندگی ام را با اگرهایی ادامه دهم؛ اگر می گفتم، اگر قبول می کرد، اگر می رفتم و‏…

ویدا جوان بازیگر تلویزیون هم به تازگی اعلام کرده از همسرش درخواست ازدواج کرده است. ایلا تهرانی همسر ویدا جوان گفته است:« راستش را بخواهید در ازدواج ما بسیاری از چیزها از جمله مراسم خواستگاری و عقد و عروسی به شیوه های رایج برگزار نشد و سعی کردیم ضمن احترام به سنت آن طور که خودمان دوست داریم این مراسم را برگزار کنیم، اتفاقی که در خواستگاری ما رخ داد و شاید به نظر برخی ها حتی نامتعارف به نظر برسد این بود که ویدا از من خواستگاری کرد و من هم آنقدر از این حرکت او شگفت زده شدم که بدون درنگ به او پاسخ مثبت دادم. معمولا دخترها در ذهنشان است که مرد رویایی شان سوار اسب سفید شود و به خواستگاری آنها بیاید، در حالی که ویدا این قاعده را به هم زد و با اسب سفید به خواستگاریم آمد و من را با خودش برد‎». هر دوی این بازیگران از تصمیم خود و البته زندگی مشترکشان رضایت زیادی دارند و مشکلی با این مساله پیدا نکرده اند.

چکیده
خواستگاری دختر از پسر منع شرعی یا عرفی ندارد، اما چالش‌هایی دارد که عموما به فرهنگ جامعه و نگرشی که افراد به این موضوع دارند، بازمی‌گردد. مهمترین چالش خواستگاری دختر از پسر مغایرت آن با فرهنگ و عرف حاکم بر جامعه است. حتی ابراز علاقه یک دختر به یک پسر می‌تواند قضاوت‌ ها و پیش داوری‌ های متفاوتی را به دنبال داشته باشد که در اکثر مواقع دربرگیرنده قضاوت‌ های منفی در مورد دختر است.

آداب و سنت در اکثر جوامع درخواست ازدواج را از سوی پسر مطلوب می‌داند و همیشه حرکت‌ های خلاف جریان رودخانه ممکن است با واکنش خوبی مواجه نشود. برای تغییر یک سنت ابتدا به تغییر نگرش افراد جامعه نیاز است و در این مورد آنچه که از اولویت برخوردار است تغییر نگرش مردان جامعه به زنانی است که در مسیری متفاوت قدم برمی‌دارند. حال تصمیم با شماست که دست به این اقدام بزنید یا نه. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید متشکریم.

پاسخ دهید