خطرناک ترین مشاغل دنیا

خطرناک ترین مشاغل دنیا

خطرناک ترین مشاغل دنیا

هر شغلی سختی های خود را دارد. اما بعضی از مشاغل علاوه بر سختی، خطراتی را هم با خود به همراه دارند. با ما همراه باشید تا شما را با خطرناک ترین مشاغل دنیا آشنا کنیم.

چوب برها

خطرناک ترین مشاغل دنیا

کارگران چوب بری در حالی که میان زمین و هوا معلق هستند با ابزارهای سنگین و خطرناک چوب بری کار می کنند. اداره ی آمار وزارت کار ایالات متحده امریکا با توجه به نرخ مرگ و میر در این شغل چوب بری، آن را یکی از پر مخاطره ترین مشاغل در این کشور اعلام کرده است. سقوط درختان و بروز اشتباه در هنگام کار با تجهیزات، مهم ترین عوامل مرگ و میر در این شغل هستند.

کارکنان میادین نفتی

خطرناک ترین مشاغل دنیا

ارتفاع زیاد و سرو کار داشتن با تجهیزات سنگین و مواد خطرناک و اشتعال زا تنها بخشی از مخاطرات این شغل هستند. اما جالب آنکه یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر در این شغل، سوانح رانندگی است. خستگی مفرط کارکنان و همینطور مسافت زیاد و ایمن نبودن مسیرهای دسترسی به میادین نفتی علل اصلی این تصادف ها هستند.

بمب گذاران انتحاری

خطرناک ترین مشاغل دنیا

تعداد حملات با استفاده از تاکتیک های انتحاری از متوسط کمتر از پنج حمله در طول دهه ۱۹۸۰ به ۱۸۰ حمله در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ افزایش یافت. از ۸۱ حمله انتحاری در ۲۰۰۱ به ۴۶۰ حمله در سال ۲۰۰۵٫ این حملات به خاطر اهداف نظامی و غیر نظامی روی می دهند، از جمله در سریلانکا، اسرائیل، عراق، از زمان حمله به آن کشور به رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳، و پاکستان و افغانستان از سال ۲۰۰۵٫

هنرنمایی باتمساح

خطرناک ترین مشاغل دنیا

آیا شما این جرات را دارید که سر خود را به داخل دهان تمساح بگذارید؟ بد نیست که بدانید در باغ وحشی در تایلند این هنرنمایی یا به لفظی بازی با جان به نمایش گذاشته می شود.

آموزش دهندگان شیرها

خطرناک ترین مشاغل دنیا

حتی صدای شیرها بدن را می لرزاند اما لحظه ای به این فکر کنیم که شیر عصبانی شود و تنها با آن در یک قفس باشید. تصورش هم ترسناک است.

بدل کارها

خطرناک ترین مشاغل دنیا

اساس این شغل خطر کردن است و بدل کارها برای انجام کارهای دیوانه واری استخدام می شود که با خطرات زیادی همراه هستند. کارهایی مثل پریدن از ارتفاع زیاد، سقوط با ماشین یا استفاده از سلاح های واقعی می توانند منجر به آسیب بدنی یا حتی مرگ شوند.

دامپزشکان

خطرناک ترین مشاغل دنیا

اگرچه مسائلی مانند گاز گرفتن حیوانات و بروز عفونت و ابتلا به بیماری های مختلف از مشکلات شغل دامپزشکی هستند اما در کشور استرالیا مشکلات روانی مهم ترین مسأله در میان دامپزشکان است، به طوری که طبق گزارش انجمن دامپزشکی استرالیا احتمال خودکشی در میان دامپزشکان چهار برابر بیشتر از سایر افراد است. علت دقیق این مسأله هنوز مشخص نیست اما عواملی مثل اضطراب بالا، رنج های عاطفی ناشی از کشتن حیوانات (برای نجات آن ها از درد) و مسائل اقتصادی از مشکلات این شغل هستند.

ماهیگیران

خطرناک ترین مشاغل دنیا

ماهیگیری و سایر مشاغل این حوزه در فهرست پر مخاطره ترین مشاغل ایالات متحده ی امریکا قرار دارند. ماهیگیران بر روی آب با عناصر غیر قابل پیش بینی طبیعت سر و کار دارند، به کمک های پزشکی دسترسی ندارد و به امید کسب اندک مزد روزانه ای جان خود را به خطر می اندازند. مهم ترین علت مرگ و میر در این شغل غرق شدگی است.

کارگران ساختمانی

خطرناک ترین مشاغل دنیا

ارتفاع زیاد، کار با تیرآهن ها، ریزش دیوارها، وجود کابل های برق و ابزارهای معلق در هوا تنها بخشی از مخاطرات این شغل هستند. کارگری ساختمان با توجه به نرخ مرگ و میر این شغل، در فهرست پر مخاطره ترین مشاغل ایالات متحده ی امریکا قرار دارد. سقوط از ارتفاع علت اصلی مرگ و میر در این شغل است و قطع اعضای بدن، شکستگی استخوان ها، آسیب های عضلانی و سوختگی مهم ترین صدمات ناشی از کار با تیرآهن ها و قطعات فولادی هستند.

خلبان ها و مهندسین پرواز

خطرناک ترین مشاغل دنیا

اگرچه در سال های اخیر ایمنی خطوط هوایی تجاری افزایش یافته اما نرخ مرگ و میر خلبانان هواپیماهای کوچک تر مثل تاکسی-هواپیماها و هواپیماهای کشاورزی کماکان قابل توجه است. اشتباهات انسانی، مشکلات فنی و تلاطم های هوایی مهم ترین علل مرگ و میر در میان خلبانان و مهندسین پرواز هستند.

کارگران معدن

به طور قطع درآمد این شغل در هیچ کجای دنیا ارزش مخاطرات آن را ندارد. وقوع انفجار، ریزش تونل معدن، نشت مواد شیمیایی، خستگی مفرط، سقوط، برق گرفتگی، وجود گازهای سمی و سر و کار داشتن با بارهای سنگین، برخی از مشکلات شغل کارگران معدن هستند. کشور چین بزرگ ترین صنعت در حوزه ی معدن و همچنین بالاترین آمار مرگ و میر در این شغل را دارد، به طوری که طبق گزارشات ۸۰ درصد از مرگ و میر در معدن های زغال سنگ سراسر دنیا مربوط به کشور چین است و اغلب به دلیل وقوع انفجار رخ می دهد.

ماموران پلیس

خطرناک ترین مشاغل دنیا

مهم ترین تفاوت این شغل با دیگر مشاغل، خطر به قتل رسیدن است. هر ساله بخشی از آمار مرگ و میر مأموران پلیس مربوط به موارد به قتل رسیدن آن ها است.

رانندگان کامیون

خطرناک ترین مشاغل دنیا

رانندگی کامیون هم یکی از پر مخاطره مشاغل در ایالات متحده ی امریکا است. برخی رانندگان بارهای سنگین و خطرناکی را طی مسافتی طولانی حمل می کنند و از آنجایی که گاهی با خستگی رانندگی می کنند احتمال مرگ بر اثر تصادف بالا می رود. در حقیقت تصادفات رانندگی مهم ترین علت مرگ و میر در این شغل است.

شیشه پاک کن های آسمان خراش ها

خطرناک ترین مشاغل دنیا

شما باید قدرت بدنی بسیار بالایی داشته باشید تا بتوانید در دبی شیشه پاکن شوید. یکی از این کارگرها بدون کمر بند ایمنی، بدون کلاه ایمنی و کلا درحقیقت بدون هیچ وسیله ای کار می کند و تنها به فکر برق انداختن شیشه های ساختمان برای ساکنان آن است. این کارکنان در امارات هیچ اعتراضی به وضع کاری خود ندارند چون می دانند در صورت اعتراض کارگر دیگری استخدام می شود.

مسئولین جمع آوری زباله ها

خطرناک ترین مشاغل دنیا

این افراد هر روزه می بایست تمام زباله ها را جمع آوری کرده و محل آن را تمیز کنند و هر روزه هم با مواد شیمیایی اسیدی سر و کار دارند. البته اگر خوش شانس باشند و فقط در شهر کار کنند. جمع آوری زباله های صنعتی خطر بیشتری را به همراه دارد. خطر بریده شدن دست و بدن با وسایل تیزی که خود را لابه لای آشغال ها پنهان کرده اند نیز دور از انتظار نیست. البته بگذریم از رانندگانی که نسبت به حضور رفتگران در خیابانها بی توجه هستند، و حادثه می آفرینند.

چکیده
برای انتخاب خطرناک ترین مشاغل دنیا آماری با در نظر گرفتن حدود ۱۰۰۰ شغل مختلف و شش معیار مشخص در تهدید سلامتی انسان انجام شده است. شش خطری که از نظر محققان این مطالعه سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد، عبارتند از:
۱- قرار گرفتن در معرض انواع آلودگی و عفونت ها
۲- شرایط نا امن محیط کار
۳-قرار گرفتن در معرض اشعه‌های مختلف
۴-خطر سوختگی‌های خفیف، بریدگی‌ها و انواع جراحت‌ها
۵- گزش و نیش حشرات و حیوانات
۶- عدم فعالیت و نشستن‌های طولانی مدت.

ما در این مقاله تعدادی از این شغل های خطرناک و علت خطرناک بودن آن را برای شما بیان نمودیم که امیدواریم برایتان جالب بوده باشد.

پاسخ دهید