خطرات سیگار کشیدن

خطرات سیگار کشیدن

خطرات سیگار کشیدن ، خطرات ناشی از سیگار کشیدن بر همه معلوم است. سیگار کشیدن در محیط های بسته مثل اتاق کار، داخل خانه، رستوران و … اثرات مضر بیشتری دارد. در این مقاله  از سایت راز ثروت ۹ باور غلط درباره کشیدن سیگار را بیان می کنیم.

۱- تنها خطر سیگار کشیدن، بروز سرطان ریه می باشد.

کشیدن سیگار فقط باعث سرطان ریه نمی شود، بلکه انواع سرطان و بیماری ها را در پی دارد؛ مثل سرطان دهان، سرطان مری، سرطان مثانه، سکته مغزی، بیماری های قلبی، آسم و آسیب جنین در زن بارداری که سیگار می کشد.
همچنین سیگار کشیدن یکی از دلایل عمده اختلال نعوظ در مردان می باشد.پس برای سلامتی خود و خانواده تان، باید سیگار را ترک کنید.

۲- برخی سیگارها خطری ندارند.

هیچ سیگاری بی خطر نیست و نیکوتین موجود در سیگار، یک ماده اعتیادآور می باشد.برخی افراد سیگاری، دود سیگار را به صورت عمیق وارد بدن خود می کنند و آن دود را برای مدت طولانی در بدن نگه می دارند.

– سیگارهای الکترونیکی نیز بی خطر نیستند.

-د اجازه ندهید این باورها در ترک سیگار دخالت کنند.

خطرات سیگار کشیدن

۳- سیگارهای لایت (Light) یا سبک مضر نیستند.

شرکت های سیگار از کلماتی مانند: سبک یا ملایم استفاده می کنند و پاکت های سیگار را با رنگ های نقره ای، سفید و یا طلایی به فروش می رسانند، با این مضمون که اینها بی خطر هستند.موسسه غذا و داروی آمریکا به تازگی نوشتن لغاتی همچون سبک و ملایم را روی پاکت های سیگار ممنوع کرده است.
مطالعات نشان داد که ۲۰ درصد سیگاری ها باور دارند که خطرات ناشی از سیگار، در سیگارهایی که لغات سبک و یا ملایم دارند، کمتر از مارک های دیگر سیگار می باشد. در حالی که اینطور نیست.دیگر باور غلط این است که نیکوتین سیگارهای باریک تر، ضرر کمتری دارد، در حالی که اینطور نیست.بهتر است شما هیچ کدام از این حرف ها را باور نکنید.

۴- قلیان ها بی خطر هستند.

در قلیان، دود از طریق آب منتقل می گردد.برخی مردم بر این باورند که لوله قلیان، قبل از ورود دود به ریه، آن را تمیز می کند.ولی باید گفت که خطرات ناشی از قلیان به مراتب بیشتر از خطرات ناشی از سیگار می باشد.

-قلیانی ها نسبت به سیگاری ها، ۲۰۰ برابر بیشتر در معرض خطرات باشند.

-یک باور دیگر نیز وجود دارد که می گوید، قلیان های دست دوم و کار کرده، ایمن تر می باشند که این باور نیز نادرست است.

۵- برای ترک سیگار، من خیلی پیر هستم.

اگر یک سال است که سیگار کشیدن را ترک کرده اید، خطر بیماری های قلبی را به نصف کاهش داده اید.
افراد ۳۵ تا ۳۹ ساله، اگر سیگار را ترک کنند، می توانند ۳ تا ۵ سال طول عمر خود را زیاد کنند.افراد ۶۵ ساله، می توانند یک سال طول عمر خود را زیاد کنند.مطالعات نشان داده که حتی افراد ۶۹ ساله نیز می توانند با ترک سیگار، طول عمر خود را زیاد کنند و از زندگی لذت بیشتری ببرند.

۶- من هرگاه بخواهم می توانم سیگار را ترک کنم.

هر چه مدت سیگار کشیدن شما بیشتر باشد، به همان نسبت ترک سیگار برایتان سخت تر خواهد بود.افرادی که می گویند، اراده ترک سیگار را دارند، باید آنها را در مواقع بحرانی دید که آیا اراده شان پابرجا است یا نه.

-حدود ۹ نفر از ۱۰ نفری که سیگار را ترک می کنند، دوباره شروع به سیگار کشیدن می کنند.

-بهترین روش ترک سیگار، مشاوره و دارودرمانی می باشد.

خطرات سیگار کشیدن

۷- اگر کودکی در خانه نباشد، می توان سیگار کشید.

اگر کسی در داخل خانه سیگار بکشد و حتی فرد دیگری در آنجا نباشد، دود سیگار روی فرش، لباس ها و پرده ها و … باقی می ماند.اگر بتوانید بوی سیگار را در فضای خانه استشمام کنید، بدون اینکه کسی در آن لحظه سیگار بکشد، نشان می دهد که موادشیمیایی سرطان زا در محیط خانه وجود دارد.
این مسئله به خصوص در نوزادانی که روی زمین سینه خیز یا چار دست و پا راه می روند و وسایل را در دهانشان می گذارند، خیلی خطرناک است.پس بهتر است برای سلامت کودکانمان سیگار را ترک کنیم.

۸- اگر سیگار را ترک کنم، افزایش وزن پیدا می کنم.

نیکوتین یک ماده محرک است و اشتهای فرد از بین می برد. پس وقتی سیگار را ترک می کنید، هوس و میل به غذا خوردن بوجود می آید.
به طور متوسط، افراد بعد از ترک سیگار، ۶/۳ کیلوگرم افزیش وزن می یابند.

هنگامی که سیگار را ترک می کنید، سوخت و ساز بدنتان نیز کم می شود، اما شما می توانید با ورزش کردن و یا پیاده روی طولانی با چاقی مبارزه کنید.با ورزش کردن و عادات صحیح غذایی می توانید با خطرات ناشی از سیگار و افزایش وزن ناخواسته مبارزه کنید.

۹- من فقط در مهمانی ها سیگار می کشم، بنابراین خطری مرا تهدید نمی کند.

یکی از باورهای غلط مردم این است که اگر گاهی وقت ها سیگار بکشید، از خطرات سیگار ایمن می باشید.
در حقیقت، خطرات سیگار کشیدن بعد از روشن کردن یک عدد سیگار مشخص می شود.
کشیدن ۱ تا ۴ عدد سیگار در روز باعث می شود که شما سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه باشید.

خطرات سیگار کشیدن

فواید فوری ترک سیگار

– بعد از گذشت ۲۰ دقیقه از ترک سیگار، فشار خونتان کم می شود، ضربان قلبتان آهسته تر می گردد و دمای دست و پاهای شما زیاد می شود.

– بعد از ۸ ساعت از ترک سیگار، خون شروع به خنثی کردن مواد مضر سیگار می کند و میزان مونوکسید کربن و اکسیژن در خونتان به مقدار طبیعی می رسد.

-بعد از ۲۴ ساعت از ترک سیگار، سیستم های داخلی بدن شروع به ترمیم و بازسازی خود می کنند و به همان نسبت ابتلا به بیماری های قلبی کم می شود

– بعد از ۴۸ ساعت از ترک سیگار، انتهای اعصاب مرده ناشی از سیگار، دوباره زنده می شوند و حس چشایی و بویایی بهبود می یابد.

فواید بعدی ترک سیگار

– بعد از هفته ها از ترک سیگار، گردش خون بهبود می یابد و عملکرد ریه ها نیز بهتر می گردد. ورزش کردن و راه رفتن، آسان تر انجام می گیرد.

– بعد از چندین ماه از ترک سیگار، تولید خلط سینه کمتر می شود و شما کمتر سرفه می کنید و کمتر خس خس سینه دارید.

– بعد از یک سال از ترک سیگار، احتمال ابتلا به امراض قلبی به نصف کاهش می یابد.

– بعد از پنج سال از ترک سیگار، خطر سکته کاهش می یابد و با گذشت زمان، احتمال سکته کم و کمتر می گردد.

– بعد از ۱۰ سال از ترک سیگار، احتمال ابتلا به سرطان ریه به نصف کاهش می یابد. کاهش ابتلا به زخم های گوارشی و سرطان های دهان، حلق، مری، پانکراس، کلیه و مثانه نیز دیده می شود.

– بعد از ۱۵ سال از ترک سیگار، میزان ابتلا به بیماری های قبلی و مرگ درست همانند فردی است که سیگار نکشیده است.

خطرات سیگار کشیدن

عوارض ترک سیگار را بشناسید

عوارض ترک سیگار برای بعضی افراد شدید است. بسیاری از افراد هنگام ترک، احساس می کنند که آنفولانزا دارند. دلیل این است که سیگار کشیدن روی هر سیستم بدن شما تأثیر می گذارد. در این خصوص مهم است که به یاد داشته باشید که این عوارض جانبی موقتی هستند.

سردرد و حالت تهوع

سیگار کشیدن روی هر سیستم بدن شما تأثیر می گذارد. سردرد، حالت تهوع و سایر علائم جسمی در دوران ترک رایج است زیرا نیکوتین بدن شما را ترک می کند.

سوزن سوزن شدن دست و پا

با شروع گردش خون بهتر، ممکن است در دست و پایتان احساس سوزن سوزن شدن کنید.

سرفه و گلو درد

ممکن است هنگامی که ریه های شما پاکسازی مخاط را شروع می کنند، دچار سرفه و گلودرد شوید.

خطرات سیگار کشیدن

افزایش اشتها و به دنبال آن افزایش وزن

افزایش انرژی شما هنگام ترک سیگار باعث افزایش اشتهایتان می شود.

بعضی افراد نیز بیشتر غذا می خورند زیرا سیگار را با مواد غذایی جایگزین می کنند تا با عادت به سیگار کشیدن که همان “دست به دهان” است کنار بیایند. هر دو منجر به افزایش وزن می شود.

عوارض ترک سیگار را بشناسید

 

هوس شدید نیکوتین

در حالی که سیگاری هستید، بدن شما به نیکوتین وابسته است. وقتی ترک می کنید، بدن، آن را هوس می کند. این هوس بین دو تا چهار هفته پس از ترک به اوج می رسد.

تحریک پذیری، ناامیدی و عصبانیت

شما در حال ایجاد یک تغییر بزرگ هستید- ذهن و بدن شما باید آنچه را که به آن وابسته شده است را ترک کند. این اغلب باعث تحریک پذیری و عصبانیت می شود.

خطرات سیگار کشیدن

یبوست

نیکوتین بر روده بزرگ و روده کوچک تأثیر می گذارد. هنگامی که نیکوتین را ترک می کنید، ممکن است یبوست را تجربه کنید چون بدن شما بدون آن عملیات خود را تنظیم می کند.

اضطراب، افسردگی و بی خوابی

شما ممکن است سیگار بکشید تا احساس بهتری داشته باشید. هنگام ترک سیگار ممکن است احساس اضطراب و افسردگی بیشتری داشته باشید. بی خوابی همچنین در میان عوارض ترک سیگار شایع است.

خطرات سیگار کشیدن

پاسخ دهید