حفظ محیط زیست در سفرهای نوروز

حفظ طبیعت

حفظ محیط زیست در سفرهای نوروز

سفر یک راه خوب برای باز کردن جهان خود به سوی تجارت و ماجراهای جدید است. اما شما به عنوان یک مسافر مسئولیتهایی دارید که یکی از مهم ترین آنها حفظ محیط زیست و آسیب نرساندن به آن است. با ما همراه باشید تا نکاتی را برای حفظ طبیعت این هدیه ارزشمند برای شما بیان کنیم.

تعریف محیط زیست

به همه ی محیط هایی که در اون ها نوعی از زندگی جریان داشته باشه «محیط زیست» گفته می شود و محیط زیست پاک یعنی انسان سالم. ما در تمام این کره ی خاکی، کمر به نابودی زمین و محیط زیست بستیم و انگار نمی دونیم که اگر حفاظت از محیط زیست رو جدی نگیریم، منجر به نابودی خودمون می شه.

هر روز جای کشف راه های بهتر برای زندگی، انگار که راهی برای مردن کشف می کنیم. آیا این خواسته ی واقعی ماست؟ بیشتر آسیب هایی که به انسان می رسه از نا آگاهی خودش سرچشمه می گیره. ما در زمینه ی حفاظت محیط زیست نا آگاهیم و چاره ای نداریم جز این که سطح آگاهی و دانش خودمون و اطرافیانمون رو بالا ببریم.

حفظ محیط زیست در سفر

برای حفظ محیط زیست در سفر به نکات زیر دقت نمایید.

۱- کمترین زباله را تولید کنیم

می تونیم در سفرهامون از مواد، وسایل و مواد غذایی استفاده کنیم که کمترین زباله رو تولید کنه و تا جایی که می شه از ظرف ها و بطری های پلاستیکی استفاده نکنیم، چون آسیب هایی که مواد پلاستیکی به طبیعت وارد می کنن، جبران ناپذیر خواهند بود.

۲- زباله ها را جمع آوری و به سطل زباله برسانیم

حفظ طبیعت

تا جای ممکن زباله‌ هاتون رو تا شهر و به نزدیک ‌ترین سطل زباله منتقل کنید. شما می‌تونید با کمترین هزینه به مقدار نیاز کیسه زباله خریداری کنید و همیشه همراه خودتون داشته باشید تا اگر زباله ای تولید کردید، اون رو داخل کیسه زباله بریزید یا حتی اگه در مسیر زباله ای دیدید جمع آوری کنید تا در نزدیک ترین سطل زباله ای که مشاهده کردید بریزید.

۳- چهره طبیعت را زشت نکنیم

خیلی از ما زباله‌ های تر خودمون رو با فکر برگشت‌ پذیر بودن به طبیعت و قابل بازیافت بودن اون، در طبیعت رها می کنیم و چهره ی زیبای طبیعت رو به راحتی زشت می کنیم. بهتر نیست زباله ها رو در دو کیسه جداگونه بریزیم تا وقتی که به شهر رسیدیم اون ها رو داخل سطل های زباله مناسب قرار بدیم؟!

۴- هیچ اثری در طبیعت به جا نگذاریم

بهتره سعی کنیم همون طور که پا به طبیعت گذاشتیم، همون طور هم ازش خارج شیم، بدون تولید حتی یک زباله. البته ممکنه عده ای قبل از ما طبیعت رو آلوده کرده باشن و درست همین جاست که اگر ادعا می کنیم دغدغه ی زیست محیطی داریم، باید تا جایی که می تونیم به جمع آوری زباله های رها شده در طبیعت بپردازیم؛ چرا که زمین خونه ی ماست و ما در برابرش مسئولیم.

۵- در طبیعت اختلال و آلودگی ایجاد نکنیم

چرا وقتی می تونیم در طبیعت از صدای پرنده ها، حیوون ها، رودخونه، آبشار، باد و حتی صدای برگ ها هم لذت ببریم، با سر و صدا و بلند کردن موزیک، این آرامش رو به هم بزنیم؟! بهتره بدونیم که این کار باعث اختلال در حیات وحش می شه.

۶- یادگاری ممنوع

حفظ طبیعت

بهتره خاطرات مون رو با عکاسی ثبت کنیم و از برداشت هر گونه نمونه جانوری، گیاهی، زمین شناختی یا رسوبات و فسیل ها خودداری کنیم؛ چرا که برداشت هر تکه ازون ها چرخه ی اکوسیستم رو بر هم می زنه.

۷- از تخریب گران طبیعت حمایت نکنیم

اگر در طول سفر با افرادی مواجه شدیم که از عناصر طبیعت برای درآمد زایی استفاده می کنن، به هیچ وجه از اون ها خرید نکنید و دلیلش رو هم عنوان کنید.

۸- در طبیعت از مسیر تردد استفاده کنیم

حفظ طبیعت

در رفت‌ و آمدهای خود به طبیعت بهتره سعی کنیم از مسیرهایی تردد کنیم که کم ترین آسیب و فرسایش رو به طبیعت بزنه؛ مسیرهایی که قبلا از اون ها استفاده شده.

۹- با مطالعه و آگاهی سفر کنیم

برای برنامه های سفر باید مسئولیت ‌پذیر باشیم و کمی درباره ‌ی منطقه‌ ای که قراره بهش سفر کنیم مطالعه کنیم تا با گونه های مختلف گیاهی و جانوری اون منطقه آشنا شیم و اگر مراقبت ویژه ای لازم هست، حواسمون باشه و به همسفرهامون هم اطلاع بدیم تا مبادا گونه های نایاب رو از بین ببریم. و در نهایت این که طبیعت در سفر میزبان ماست؛ پس باید تمام تلاش مون رو بکنیم که میهمان خوبی باشیم و به حقوق میزبان احترام بذاریم.

چکیده
فصل بهار، زمان روییدن و شکوفایی و آغاز رستاخیز طبیعت است، نوروز اولین گام همراهی انسان و طبیعت خواهد بود اما این همراهی انسان با طبیعت توأم با نامهربانی بوده است.طبیعت هدیه بدون بازگشت خداوند به ماست که در حفظ و نگهداری آن باید تمام همت خود را به کار ببریم. نکات گفته شده در این مقاله نیز می تواند در این امر یاریگرمان باشد. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

پاسخ دهید