حجامت چیست

حجامت چیست

حجامت چیست

حجامت یکی از راه های خونگیری است که از قدیم رایج بوده و هفت هزار سال قدمت دارد. یکی از سنن الهی که در اسلام و برخی از ادیان نیز از آن یاد شده و در سیره ائمه و پیامبر نیز به آن سفارش شده است. با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

حجامت، یک فرم باستانی از طب جایگزین است که در آن درمانگر یک فنجان مخصوص را روی پوست شما برای چند دقیقه قرار میدهد، تا مکش ایجاد کند مردم، آن را برای بسیاری از اهداف، از جمله برای کمک به درد، التهاب، جریان خون، آرامش و به عنوان یک نوع ماساژ عمیق بدن، استفاده میکنند

انواع حجامت

حجامت را به دو دسته خشک و تر تقسیم می کنند. نوع خشک حجامت همان بادکش گزاری و نوع تر آن، همان مدل معمول حجامت همراه با خونگیری است. هر بار که فردی حجامت می کند تقریبا بین ۵۰ – ۷۰ سی سی یا حداقل ۱۰ سی سی و حداکثر ۲۰۰ سی سی خون از وی گرفته می شود.

لازم است بدانیم که میزان خون دریافتی از اهمیت خاصی برخوردار نیست و بیشتر همان اثر حجامت است که باعث به جریان افتادن انرژی در بدن می شود. میزان خون گیری در افراد مختلف متفاوت است. برای مثال افرادی با مزاج صفراوی عموما دارای خون رقیق تری هستند، پس میزان خونی که در حجامت از دست می دهند بیشتر از سایرین است. برعکس افرادی که سوداوی هستند دارای خون غلیظ و چسبناک می باشند و به طبع در هنگام حجامت خون کمتری از دست می دهند.

فواید حجامت

مزایای حجامت برای افراد بی شمار است اما مهم ترین موارد آن را می توان افزایش گردش خون، تقویت اکسیژن رسانی به بافت ها، دفع مواد زائد و سمی از بدن، ساخت عروق خونی تازه، افزایش خاصیت ارتجاعی و انبساط رباط ها و سایر بافت های پیوندی اشاره کرد. همچنین با انجام حجامت می توان از بیماری هایی مانند چربی خون، فشارخون دردهای عضلانی ،کمردرد، سردردهای میگرنی و عصبی، بیماری های پوستی مانند آکنه، پسوریازیس، حساسیت های دارویی و … پیش گیری کرد.

مضرات حجامت 

حجامت چیست

اولین توصیه ما به شما این است که در هر جایی و توسط هر شخصی حجامت نکنید. این روش طب سنتی به خودی خود ضرری ندارد ولی چنان چه در مکانی غیر بهداشتی و آلوده انجام شود، مضراتی به همراه خواهد داشت. پس در انتخاب مکان دقت و توجه لازم را داشته باشید. اگر در زمان انجام حجامت بهداشت مورد توجه نباشد ،ممکن است بیماری هایی نظیر ایدز و هپاتیت B به فرد منتقل شود.

هم چنین بهتر است انجام حجامت را به افراد متخصص آن بسپارید چرا که ممکن است به علت خراش های پوستی زیاد خونریزی یا کم خونی فرد تشدید شود. از دیگر مضرات حجامت گردن می توان به بروز لخته های خونی و سکته مغزی اشاره داشت . به همین دلیل فرد پس از حجامت نباید دراز بکشد و برای مدت نیم ساعت بایستی فعالیت بدنی مانند دویدن داشته باشد. این کار از ایجاد لخته های خونی جلوگیری می کند.

قبل از حجامت چه نکاتی را رعایت کنیم

۱- هنگام انجام حجامت نباید انگشتر عقیق به دست داشته باشید.
۲- حجامت در حالت گرسنگی و سیری کامل مضر است.
۳- هنگام حجامت نباید عینک روی چشم داشته باشید.
۴- تقریبا یک ساعت قبل از حجامت شربت آب انار یا انار یا میل کنید تا غلظت خونتان کم شود. همچین می توانید عسل، ماء الشعیر یا مایعات فراوان بنوشید.
۵- سیگار کشیدن دوازده ساعت قبل از حجامت ممنوع

روش انجام حجامت چگونه است

پس ازمعاینه و اخذ شرح حال ازبیمارموضعی که برای حجامت تعیین شده است ضدعفونی گشته سپس بالیوان حجامت که بصورت یکبارمصرف ساخته شده به مدت چنددقیقه بادکش می شود بعد از ایجاد انبساط چند خراش سطحی ایجاد می گردد آنگاه به تناسب وضعیت جسمی؛ بالینی وعروقی بیمار در سه الی پنج مرحله از وی خون گرفته می شود. این عملیات مجموعا در مدت حدود ۲۰ دقیقه انجام می شود که خون گرفته شده حداکثر به ۵۰ تا ۷۰ سی سی بالغ می گردد. در حجامت خشک مرحله خونگیری انجام نمی شود.

بعد از حجامت چه نکاتی را رعایت کنیم

حجامت چیست

۱- برای جبران ضعف احتمالی شربتی از عسل پس از حجامت میل کنید.
۲- تا ۲۴ ساعت ورزش یا کار سنگین ممنوع.
۳- تا ۱۲ ساعت قبل و بعد از حجامت نزدیکی نداشته باشید.
۴- تا دوازده ساعت سیگار کشیدن ممنوع.
۵- تا ۲۴ ساعت ماهی و لبنیات و غذای شور و غذاهای سرد و تند و تیز مصرف نکنید.
۶- حداقل تا ۱۲ ساعت پس از انجام حجامت جهت جلوگیری از عفونت زخم، استحمام ممنوع است.

کاربردهای حجامت

حجامت در موارد زیر کاربرد دارد:
۱- سردردهای عصبی و میگرن
۲- ترک اعتیاد
۳- چربی، قند و اوره و فشار خون
۴- جوش‌ها و لک‌های صورت
۵- آلرژی و بیمارهای پوستی
۶- سکته قلبی و مغزی
۷- ریزش مو و شوره سر و حذف موهای بلند بدن
۸- رماتیسم و دیسک کمر و کمر درد
۹- اسم و سرفه و تنگی نفس
۱۰- سرماخوردگی مزمن، آنفولانزا و سینوزیت
۱۱- عفونت و بیماری‌های زنان
۱۲- کنترل بیماری‌های عصبی و روانی
۱۳- سنگ کلیه و کیسه صفرا
۱۴- برخی انواع سرطان
۱۵- هپاتیت ب
۱۶- زردی نوزادان

درمورد افراد زیر نباید حجامت کرد

۱- افرادی که با تعریف طب اسلامی و طب سنتی دچار غلبه شدید بلغم هستند
۲- کودکان از بدو تولد تا چهارماهگی
۳- زنان باردار تا ماه چهارم بارداری
۴- زنان در مدت ایام عادت ماهیانه
۵- افراد دارای کمبود پلاکت خون
۶- افرادی که دچار فشارخون مقطعی بالا هستند.

چه تفاوتی بین خون دهی و حجامت وجود دارد

حجامت چیست

در خون دهی به روش اهدای خون، خون از شراین اصلی بدن که عموما دارای خون با اکسیژن بالا و پاکیزگی هست بیرون کشیده می شود، حال آن که در حجامت خون معمولا از مویرگ هایی که دارای غلظت اکسیژن کم و مواد زاید بیشتر هستند گرفته می شود. نحوه خون گیری در حجامت با استفاده از قدرت مکش است که اگر فرد این روش را به طور مرتب، دقیق و مداوم انجام دهد به مرور خون وی کاملا پاک گشته و از مواد زاید خالی می شود، و خون او شفاف و رقیق خواهد شد.

حجامت می تواند با اثر بر سیستم عمومی بدن به تبادل انرژی در کل بدن کمک کند، و به خصوص انرژی را در نیمه فوقانی بدن به جریان بیاندازد. تنقیه نیز در موازات با حجامت، با رفع غلبه های سوداوی و صفرا از روده ها، باعث به جریان افتادن انرژی در نیمه تحتانی بدن می شود. توصیه می شود که تنقیه و حجامت به طور مرتب انجام داده شود.

چکیده
حجامت یا کوزه‌ اندازی تر یا بادکش به یک روش درمانی سنتی عربی و موجود در طب اسلامی گفته می‌شود که برگرفته از روش قدیمی‌ تر کوزه‌ اندازی تر در طب سنتی چین است. در طب سنتی کاپینگ یا کوزه‌ انداختن به معنی ایجاد خلا بر روی نقاط خاصی از پوست بدن با وسیله‌ ای همچون بادکش است که برای رسیدن به اثرات درمانی خاصی انجام می‌شود. در حجامت یا کاپینگ خیس قبل از ایجاد خلا خراش‌ هایی روی سطح پوست ایجاد می‌شود تا ایجاد خلا منجر به خروج خون از بدن شود. ما در این مقاله در مورد روش انجام، فواید و مضرات حجامت برای شما صحبت نمودیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید