ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۱۸

ثروتمندترین افراد جهان

ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۱۸

مجله فوربز، در ارزیابی سالانه خود، اموال و دارایی‌های ثروتمندان جهان را تحت عنوان میلیاردرهای جهان (به انگلیسی: The World’s Billionaires) منتشر می‌نماید. این فهرست از سال ۱۹۸۷ تاکنون، هر ساله در ماه مارس منتشر می‌شود، ولی از سال ۲۰۰۲ تاکنون، این فهرست و دارایی افراد درج شده در آن، به صورت روزانه محاسبه و به‌روز می‌گردد. در طول ۲۰ سال گذشته، میلیاردر آمریکایی بیل گیتس ۱۵ بار در صدر این لیست قرار گرفته‌است. وی از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۹ به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان، شناخته می‌شد، ولی سال ۲۰۱۰ کارلوس اسلیم (مالک شرکت آمریکا موویل) در صدر این فهرست قرار گرفت و برای ۴ سال پیاپی عنوان ثروتمندترین فرد جهان را به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۱۴ این بنیانگذار مایکروسافت بود، که پس از ۴ سال که در رتبه دوم این لیست جای داشت، بار دیگر در صدر فهرست قرار گرفت.

ولی در تاریخ ۶ مارس ۲۰۱۸، جف بیزوس مدیرعامل و مؤسس شرکت آمازون، با ۱۱۲ میلیارد دلار دارایی ثبت‌شده، از بیل گیتس پیشی گرفت و به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شد. در ادامه با ۲۰ نفر از ثروتمندترین افراد جهان آشنا شوید.

ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۱۸ ۱) جف بزوس

ثروتمندترین افراد جهان

همانطور که پیش از این اشاره شد، جف بزوس با سرمایه ۱۱۲ میلیارد دلاری در صدر جدول ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد. وی با برگزار کردن حراج هر ساله آمازون معروف به جمعه سیاه (Black Friday) بالاخره در سال ۲۰۱۷ موفق شد بیل گیتس را که چندین سال به عنوان مرد اول در ثروت جهان شناخته می‌شد، پشت سر بگذارد. حالا، وی به عنوان مرد اول ثروت جهان در جایگاهی قرار گرفته که تنها شخصی است که بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه دارد و میزان سرمایه او ۱۲ رقم دارد. او به عنوان مدیرعامل فروشگاه اینترنتی آمازون، صاحب ۱۶ درصد از درآمد تجارت الکترونیک آمازون است.

بزوس آمازون را در سال ۱۹۹۴ در گاراژ خانه خود تأسیس کرد. او در دانشگاه پرینستون درس خوانده و کار خود در زمینه تجارت الکترونیک را با فروش آنلاین کتاب آغاز کرده است ولی پیش از آن، کار خود را در صندوق هزینه آمریکا ترک کرد. دیگر علاقه بزوس در زمینه سفر در فضا است. شرکت فضایی بزوس، Blue Origin، در حال توسعه یک نوع راکت قابل استفاده مجدد است تا مسافرانی را از زمین به فضا منتقل کند و آن‌ها را بازگرداند. بزوس در سال ۲۰۱۳، روزنامه واشنگتن پست را با ۲۵۰ میلیون دلار خریداری کرد.

ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۱۸ ۲) بیل گیتس

ثروتمندترین افراد جهان

برخی بیل گیتس را به عنوان مطرح‌ترین فرد در زمینه فناوری اطلاعات و به عنوان مدیرعامل و مؤسس شرکت مایکروسافت می‌شناسند، برخی او را به عنوان خیرترین فرد جهان و برخی دیگر به عنوان پولدارترین مرد جهان. بیل گیتس در حال حاضر، با ۹۰ میلیارد دلار سرمایه پس از جف بزوس به عنوان دومین ثروتمند جهان شناخته می‌شود. وی به همراه همسرش، ملیندا مدیرعاملان بزرگترین مؤسسه خیریه شخصی جهان، مؤسسه Gates هستند که خود تأسیس کردند. این مؤسسه خیریه در جهت نجات جان میلیون‌ها نفر در جهان سرمایه تأمین می‌کند و زمینه‌های سلامت را برای افراد زیادی در جهان تأمین می‌کند. از جمله فعالیت مؤسسه خیریه گیتس، همکاری آنان با Rotary International است تا فلج اطفال را به طور کامل نابود کنند.

گیتس بخش اعظمی از سهام خود در شرکت مایکروسافت را فروخته و در حال حاضر صاحب تنها یک درصد آن است و پول خود را در بورس‌های مختلف و دارایی‌های دیگر سرمایه‌گذاری کرده است. وی که شرکت مایکروسافت را در سال ۱۹۷۵ به همراه پاول آلن تأسیس کرد، به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره در این شرکت مشغول به کار است. اواخر سال ۲۰۱۶، بیل گیتس اعلام کرد که میزان یک میلیارد دلار از سرمایه خود را به همراه ۲۰ سرمایه گذار دیگر صرف تأسیس مؤسسه سرمایه گذاری Breakthrough Energy کرده است.

ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۱۸ ۳) وارن بوفی

ثروتمندترین افراد جهان

وارن بوفی که با نام «Oracle of Omaha» شناخته می‌شود، یکی از سرمایه‌گذاران موفق در تاریخ است. وی صاحب ابرشرکت چندملیتی Berkshire Hathaway است و از همین طریق صاحب ۶۰ کمپانی کوچک از جمله شرکت بیمه Geico، باتری سازی Duracell و رستوران Dairy Queen شده است که با سرمایه ۸۴ میلیاردی خود، پس از جف بزوس و بیل گیتس در رتبه سوم ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفته است.

بوفی فرزند یکی از اعضای کنگره آمریکا است. وی در ۱۱ سالگی اولین سهام خود را خریداری کرد و در سن ۱۳ سالگی اولین پرونده‌های مالیاتی خود را تشکیل داد و آن را پرداخت کرد. وارن بوفی بیش از ۹۹ درصد از سرمایه خود را صرف کارهای خیریه کرده است و تا حالا، ۳۲ میلیارد را برای کارهای خیریه خرج کرده است. وی به همراه بیل گیتس در سال ۲۰۱۰، مؤسسه خیریه The Giving Pledge را راه‌اندازی کرد که هدف آن درخواست کمک از سرمایه داران جهان با هدف امور خیریه بود.

ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۱۸ ۴) برنارد آرنو

ثروتمندترین افراد جهان

برنارد آرنو یکی از موفق‌ترین طراحان مد و فشن و تأثیرگذارترین تاجر فرانسه، صاحب ابرشرکت چندملیتی LVMH است که صاحب سرمایه ۷۲ میلیارد دلاری است و به عنوان نفر چهارم ثروتمندترین افراد جهان شناخته می‌شود. شرکت تجاری چندملیتی او یک امپراطوری از ۷۰ برند مطرح جهان از جمله Louis Vuitton و Sephora را برای او به همراه آورده است. آمار خرید و فروش شرکت LVMH نشان می‌دهد که خرید بخش اعظمی از شرکت Christian Dior ثروت میلیاردی آرنو را به میزان ۳۰٫۵ میلیارد دلار افزایش داد. بدین ترتیب برنارد آرنو و خانواده‌اش به عنوان ثروتمندترین افراد در اروپا شناخته می‌شوند. آرنو به هنر علاقه زیادی دارد و یکی از عوامل تأسیس موزه Louis Vuitton توسط مؤسسه معماری Frank Gehry در پاریس با صرف هزینه ۱۳۵ میلیون دلار است.

ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۱۸ ۵) مارک زاکربرگ

ثروتمندترین افراد جهان

مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت فیس‌بوک در طول فعالیت خود در این مقام رشد سهام و قیمت شبکه اجتماعی راه‌اندازی شده توسط خودش را به چشم دیده است و حالا خودش را در بالاترین سطح از تجارت‌های جهانی می‌داند. وی با داشتن سرمایه ۷۱ میلیارد دلاری پس از آرنالت در رده پنجم ثروتمندترین مردان جهان قرار دارد. وی در دانشگاه هاروارد تحصیل می‌کرد ولی به علاقه‌ای به ادامه تحصیل نداشت در نتیجه از این دانشگاه بیرون آمد و ترک تحصیل کرد و در سن ۱۹ سالگی شرکت فیس‌بوک را تأسیس کرد.

زاکربرگ ابتدا فیس‌بوک را در دوران دانشجویی خود برای دانشگاه هاروارد ساخت تا هر کدام از دانشجویان همکلاسی خود را به راحتی بشناسد. وی در سال ۲۰۱۲ فیس‌بوک را در دسترس عموم قرار داد و در حال حاضر ۱۷ درصد از سهام آن را دارد. پریسیلا چان، همسر زاکربرگ از او تقاضا کرده است تا میزان باقی مانده از سهام خود در شرکت فیس‌بوک را بفروشد و فقط یک درصد از آن را برای خانواده نگه دارد تا زاکربرگ بتواند زمان بیشتری را در کنار خانواده خود بگذراند.

ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۱۸ ۶) سایر ثروتمندان جهان در سال ۲۰۱۸

دیگر افرادی را که در لیست ۲۰ ثروتمند اول جهان توسط نشریه Forbes قرار گرفته‌اند، می‌توانید در لیست زیر به همراه کمپانی و میزان سرمایه آن‌ها مشاهده کنید.

نام منشا ثروت میزان سرمایه
آماینیکو اورتگا مدیرعامل Zara ۷۰ میلیارد دلار
کارلوس اسلیم هِلو مدیرعامل شرکت چندملیتی TelMex  ۶۷٫۱ میلیارد دلار
چارلز کوک مدیرعامل صنایع کوک ۶۰ میلیارد دلار
دیوید کوک معاون اجرایی صنایع کوک ۶۰ میلیارد دلار
لری الیسون مدیرعامل Oracle ۵۸٫۵ میلیارد دلار
مایکل بلومبرگ مدیرعامل Bloomberg LP ۵۰ میلیارد دلار
لری پیج مدیرعامل شرکت چندملیتی Alphabet و مؤسس گوگل ۴۸٫۸ میلیارد دلار
سرگی برین مدیرعامل شرکت چندملیتی Alphabet و مؤسس گوگل ۴۷٫۵ میلیارد دلار
جیم والتون مدیرعامل Wal-Mart ۴۶٫۴ میلیارد دلار
رابسون والتون مدیرعامل Wal-Mart ۴۶٫۲ میلیارد دلار
آلیس والتون مدیرعامل Wal-Mart ۴۶ میلیارد دلار
ما هوآتنگ مدیرعامل Tencent ۴۵٫۳ میلیارد دلار
فراکوا مِیِر مدیرعامل L’Oreal ۴۲٫۲ میلیارد دلار
موکش امبانی مدیرعامل صنایع Reliance ۴۰ میلیارد دلار
جک ما مدیر عامل فروشگاه اینترنتی Alibaba ۳۹ میلیارد دلار

چکیده
مجله فوربز هر ساله فهرستی از ثروتمندترین افراد جهان با توجه آمار دارایی ها و درآمدهای آنها منتشر می کند. در سال های قبل بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت معمولا در صدر این لیست قرار داشت ولی امسال جای خود را به جف بزوس داد. در این مقاله شما را با اسامی۲۰ نفر از ثروتمندترین افراد جهان آشنا کردیم که امیدوارین برایتان جذاب بوده باشد.

۲ نظر

پاسخ دهید