ویژگی مشترک تمام ثروتمندان

ثروتمندان
  ثروتمندان

 یکی از تفاوت افراد فقیر با ثر وتمند در این وپژگی ثر است که مردمی که در طبقه‌ی فقیر و متوسط جامعه زندگی می‌کنند غالباً به ثروتمندان حسادت می‌کنند و از دست آن‌ها عصبانی هستند-البته حق هم دارند چون بعد از یک عمر سخت‌کوشی و تلاش مستمر باز هم وضعیت مالی خوبی نسبت به گذشته ندارند و در چنین شرایطی وقتی می‌بینند یک نفر با تلاش کم‌تر درآمدش صد برابر آن‌هاست پیش خود فکر می‌کنند این آدم یا خیلی خوش‌شانس است

یا متقلب. در واقع تفاوت‌های موجود میان طبقه‌ی ثروتمند و متوسط بیشتر به نوع نگرش و طرز فکر آن‌ها مربوط است تا به خوش‌شانسی یا سیرت و اخلاق. می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که اگر نگرش خود را تغییر دهید و مثل ثروتمندان بی اندیشید یک قدم به کسب موفقیت‌های مالی و ورود به طبقه‌ی مرفه نزدیک‌تر شده‌اید.

۱-اولویت اصلی ثروتمندان کسب درآمد بیشتر است نه پس‌انداز

توصیه‌های معمول برای رسیدن به استقلال مالی عبارت‌اند از: سخت کار کنید، هر چه زودتر پس‌انداز کردن را شروع کنید و همیشه کمتر از درآمد خود خرج کنید؛ اما ثروتمندان دقیقاً خلاف این توصیه‌های سطحی عمل می‌کنند. ثروتمندان هیچ وقت برای اطمینان از آینده پول خود را پس‌انداز نمی‌کنند بلکه این پول را به جریان می‌اندازند و به واسطه‌ی آن چند جریان نقدینگی تولید می‌کنند. هدف آن‌ها تقویت توانایی کسب درآمدشان است

که تنها محدود به کار بیشتر نمی‌شود. ثروتمندان به جای اینکه به فکر امنیت درآمد کنونی خود باشند سعی می‌کنند با اهرم کردن پول خود جریان‌های درآمدی بیشتری ایجاد کنند. طبقه‌ی ثروتمند علاوه بر صندوق‌های بازنشستگی در املاک و مستغلات، کسب و کارها و به طور کلی هر آنچه طبقه‌ی متوسط آن را پر خطر می‌داند سرمایه‌گذاری می‌کند.

۲-ثروتمندان در محدوده منابع مالی خود زندگی می‌کنند

ثروتمندان به دو دلیل به دنبال کسب درآمد بیشتر هستند: تأمین نیازهای مصرفی و پاسخگویی به اشتیاق سوزان خود برای پولدارتر شدن. هنگامی که درآمد فردی از طبقه‌ی متوسط به طور ناگهانی افزایش یابد او سریعاً سعی می‌کند با انجام کارهایی از قبیل خرید ماشین گران‌تر یا نقل مکان به خانه‌ای بزرگ‌تر این افزایش درآمد را به دیگران نمایش دهد. وقتی درآمد فردی از طبقه‌ی ثروتمند افزایش می‌یابد نه تنها از این درآمد اضافی برای خرید بدهی‌هایی مانند ماشین یا خانه استفاده نمی‌کند

بلکه فوراً به دنبال راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری مازاد درآمدش در دارایی‌های مختلف می‌گردد. ثروتمندان اصلاً دوست ندارند ثروت خود را به رخ دیگران بکشند. ثروتمندان اگر اتومبیلشان خراب شود آن را تعمیر می‌کنند نه اینکه فوراً یک ماشین جدید بخرند. پولدارها همیشه در خانه‌ای کوچک‌تر از آن چیزی که استطاعتش را دارند زندگی می‌کنند و اصلاً هم از این موضوع خجالت نمی‌کشند. تنها چیزی که برای طبقه‌ی ثروتمند حیاتی است استفاده از تمام منابع مالی موجود برای تولید جریان‌های درآمدی چندگانه است.

۳-ثروتمندان همیشه آماده‌ی رشد و تغییر هستند

تنها چیزی که ثروتمندان را از طبقه‌ی فقیر و متوسط جدا می‌کند اشتیاق سوزان آن‌ها به یادگیری، رشد و تغییر است. پولدارها می‌دانند که اصلاً مجبور نیستند از سبک زندگی‌ای که یک دهه پیش داشته‌اند آن هم فقط به این دلیل که زمان زیادی از عمر خود را در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند پیروی کنند. اگر فرصت بهتری پیدا کنند، بلافاصله از شانس خود برای رشد موقعیتشان استفاده می‌کنند؛ یعنی ثروتمندان همیشه به دنبال یادگیری مهارت‌های جدید هستند، دائماً مطالبی را مطالعه می‌کنند که الهام‌بخش هستند و پیوسته سبک زندگی‌شان را تغییر می‌دهند.

۴-پولدارها به ثروت بیش از مصرف بها می‌دهند

در کل، ثروتمندان نسبت به تمام زرق و برق‌هایی که ثروتشان می‌تواند برای آن‌ها تهیه کند بی‌تفاوت هستند- آن‌ها فقط به ثروت خود بها می‌دهند. وارن بافت، یکی از ثروتمندترین مردان این سیاره هنوز هم در خانه‌ای زندگی می‌کند که در پنجاه سالگی‌اش آن را به قیمت ۳۱ هزار و ۵۰۰ دلار خریده بود. هم اکنون ثروت جناب وارن بافت بیش از ۶۸ میلیارد دلار است – و اگر خانه‌ی او را با قصرهای مردمی مقایسه کنید که حتی ذره‌ای از ثروت وارن بافت را ندارند درس بسیار مهمی خواهید آموخت: اموال هیچ ربطی به موفقیت ندارد.

ثروتمندان
ویژگی مشترک تمام ثروتمندان
۵-ثروتمندان از بلندپروازی و داشتن اهداف رؤیایی نمی‌ترسند

از همان آغاز دوران کودکی به ما گفته‌اند همیشه باید در مورد رؤیاها و خواسته‌هایمان منطقی باشیم. اگر می‌خواهید بالاخره یک روز به اهدافتان دست یابید باید برای خودتان هدف‌های ساده و دست یافتنی تعیین کنید، در هر زمان فقط یک قدم بردارید، یک مسیر انتخاب کنید و پیوسته به سوی اهدافتان حرکت کنید؛ اما ثروتمندان از این قاعده پیروی نمی‌کنند. آن‌ها از اینکه بلندپروازی کنند، اهداف غیرمنطقی، دیوانه‌وار و ظاهراً غیرممکن برای خود تعیین کنند نمی‌ترسند و جالب اینکه بعد از مدتی معلوم می‌شود رسیدن به این اهداف چندان هم دور از انتظار نیست.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد ثروت درک کنید این است که ثروت بیشتر با تفکر مرتبط است تا با شانس. شاید پول زیادی در قرعه‌کشی برنده شوید اما اگر نگرش یک فرد ثروتمند را نداشته باشید به احتمال زیاد یا تمام این ثروت را از دست می‌دهید و یا وضعیت مالی‌تان در همان سطح ثابت می‌ماند

افراد ثروتمند ویژگی‌های مشترکی بی‌شماری دارند. در ادامه با ۲۲ مورد از ویژگی های مشترک افراد پولدار آشنا می‌شویم:

۱-پولدارها اهداف قابل حصول و مشخص برای خود تعیین می‌کنند

در یکی از مطالعاتی که در مورد عادات مشترک پولدارها انجام شد بیش از ۶۰ درصد ثروتمندانی که در این مطالعه شرکت کرده بودند گفتند هر روز به طور منظم بر روی اهداف خود تمرکز می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها اهداف واقع‌بینانه و مشخصی برای خود تعیین می‌کردند که از طریق یک سری فعالیت‌های عادی روزانه قابل حصول بودند، به همین خاطر دقیقاً می‌دانستند چه چیزی آن‌ها را به هدفشان می‌رساند و چه چیزی مانع موفقیتشان می‌شود.

۲-پولدارها فهرست کارهای روزانه تهیه می‌کنند و دائماً آن را مرور می‌کنند

پولدارها برای نزدیک شدن به اهدافشان برای خود فهرست کارهای روزانه تهیه می‌کنند و هر روز این کار را تکرار می‌کنند تا برایشان تبدیل به عادت شود. به هر جا و هر چیزی که می‌خواهید برسید، همیشه فهرستی از وظایف و کارهای متعدد وجود دارد که باید انجام دهید تا به سرمنزل مقصود برسید. ثروتمندان همیشه به این موضوع توجه می‌کنند. با درک مراحل مختلف کار، پولدارها روز و شب بدون هیچ عذر و بهانه‌ای روی اهداف خود کار می‌کنند و تا به مقصد نرسند دست از تلاش نمی‌کشند.

۳-پولدارها از بدن خود مراقبت می‌کنند

پولدارها برای این که بتوانند بدون هیچ دغدغه‌ای روی جاه‌طلبی‌های خود تمرکز کنند، همیشه به بدنی سالم و کارآمد نیاز دارند. آن‌ها از یک رژیم غذایی سالم پیروی می‌کنند، مرتب ورزش می‌کنند و با بدن خود مثل یک معبد رفتار می‌کنند تا از این طریق بتوانند به سرعت پیشرفت کنند، رو فرم بمانند، از تنبلی دوری کنند و خودشان را از دیگران متمایز کنند.

۴-پولدارها هر روز کتاب می‌خوانند و عاشق مطالعه هستند

پولدارها نه تنها غذای سالم و مقوی می‌خورند، بلکه ذهنشان را نیز با دانش و اطلاعات کاربردی تغذیه می‌کنند. تقریباً ۹۰ درصد مطالعاتی که روی پولدارها انجام شده ثابت کرده که این افراد عاشق کتاب و مطالعه هستند. پولدارها برای افزایش انگیزه و دانش خود بیشتر به مطالعه کتاب‌هایی می‌پردازند که در حوزه رشد فردی و غیرداستانی جای می‌گیرند.

۵-پولدارها در حین رفت و آمد به کتاب‌های صوتی گوش می‌دهند

پولدارها وقتی در جاده‌اند به جای این که به موسیقی پاپ گوش کنند و به اصطلاح بترکونند همیشه سعی می‌کنند با استفاده از کتاب‌های صوتی دانش و اطلاعات خود را برای کسب نتایج شگفت‌انگیز و خارق‌العاده افزایش دهند. فرض کنید روزی ۱ ساعت را در ترافیک می‌گذرانید، اگر این ۱ ساعت را به کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها اختصاص دهید، در سال ۳۶۵ ساعت بیش از افرادی که این کار را نمی‌کنند زمان برای رشد فردی در اختیار خواهید داشت.

۶-پولدارها سخت‌کوش‌ترین افراد جامعه خود هستند

وقتی از دائن جانسون مردی که از فقر به هالیوود رسیده بود در مورد اسرار موفقیت سؤال کردند گفت: موفقیت هیچ راز سر به مهری ندارد. همیشه این سخت‌کوشی و تلاش مستمر است که شما را یک قدم به اهداف و رؤیاهایتان نزدیک‌تر می‌کند و در نهایت به آرزوهایتان رنگ واقعیت می‌بخشد.

۷-پولدارها زندگی خانوادگی را مهم‌ترین اولویت هر فرد می‌دانند

پولدارها بهتر از هر کس دیگری می‌دانند که پول چه چیزی می‌تواند بخرد و چه چیزی را نمی‌تواند بخرد. به همین خاطر است که آن‌ها به زندگی خانوادگی خیلی بها می‌دهند چون خانواده را گران‌بهاترین دارایی خود می‌دانند. پولدارها می‌دانند همیشه برای پول درآوردن وقت است، اما زمانی که با اعضای خانواده سپری می‌کنند همیشه محدود است و باید قدر آن را بدانند. برای همین پولدارها زندگی خانوادگی را مهم‌ترین اولویت هر فرد می‌دانند.

۸-پولدارها برای وقت خود ارزش قائل‌اند و آن را عاقلانه سپری می‌کنند

این دنیا پر از حواس‌پرتی‌های جورواجور است، به همین خاطر ممکن است خیلی راحت حساب و کتاب زمانتان را از دست بدهید. پولدارها هرگز اجازه نمی‌دهند چنین اتفاقی برایشان رخ دهد. آن‌ها می‌دانند زمانی که رفت دیگر هرگز برنمی‌گردد. وقت طلاست و هیچ منبعی ارزشمندتر از آن در این دنیا وجود ندارد.

۹-پولدارها با همفکران خود نشست و برخاست می‌کنند

جیم ران می‌گوید: شما متوسط ۵ نفری هستید که بیشتر وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانید.

پولدارها هرگز اجازه نمی‌دهند افراد منفی نگر بر افکار و اعمالشان تأثیر بگذراند و آن‌ها را پایین بکشند. پولدارها برای این که خودشان را از افراد منفی‌باف دور نگه دارند، بیشتر وقتشان را با افرادی می‌گذرانند که مشوق آن‌ها به سوی موفقیت و تعالی باشند.

۱۰-پولدارها به عادت‌هایشان توجه می‌کنند

عادت‌هایتان آینده شما را شکل می‌دهد. اگر مواد غذایی ناسالم مصرف کنید، منفی صحبت کنید و وقت خود را هدر دهید به احتمال زیاد هیچ آینده روشنی در انتظار شما نیست. پولدارها عادت‌هایشان را با دقت انتخاب می‌کنند و فقط به عادت‌هایی بها می‌دهند که برایشان ارزش‌آفرین باشند.

۱۱-پولدارها با عملکرد دنیای اقتصاد آشنا هستند

این روزها دانش مالی صحیح و کافی برای پیشرفت ضروری است. به مدد اطلاعات به روز و مناسب است که در دام بدهی و سایر تعهدات مالی کمرشکن نخواهید افتاد. پولدارها همیشه از هر منبع و فردی برای افزایش سواد مالی خود استفاده می‌کنند و در نهایت با اهرم کردن همین دانش کاری می‌کنند که پول برایشان کار کند نه برعکس.

برای افزایش سواد مالی خود با مطالعه کتاب‌های رابرت کیوساکی شروع کنید.

۱۲-پولدارها به شانس هیچ اعتقادی ندارند

پولدارها می‌دانند فقط وقتی سخت‌کوشی را با خلاقیت، تحقیقات بازار و دیگر عوامل ترکیب کنند می‌توانند درآمد زیاد کسب کنند و در این میان به شانس هیچ اعتقادی ندارند. به همین خاطر است که پولدارها هیچ‌وقت به قرعه‌کشی و قمار به چشم فرصت نگاه نمی‌کنند. آن‌ها برای کسب موفقیت‌های مالی ریسک می‌کنند اما تمام این ریسک‌ها حساب شده است.

۱۳-پولدارها هرگز بیشتر از درآمد خود خرج نمی‌کنند

اگر ۱ میلیارد تومان درآمد کسب کنید و همه را خرج کنید باز هم ورشکسته‌اید. طبقه فقیر و متوسط به خاطر پیروی از تفکر کوتاه‌مدت همیشه بیشتر از درآمدشان خرج می‌کنند. پولدارها برای این که بتوانند به ثبات مالی پایدار دست یابند و آینده مالی خود و خانواده‌شان را تضمین کنند خیلی ساده از کنار لذات لحظه‌ای و زودگذر عبور می‌کنند و به آینده‌ای درخشان می‌اندیشند.

۱۴-پولدارها تلویزیون تماشا نمی‌کنند

تماشای برنامه‌های تلویزیونی نه تنها هیچ سودی برای شما ندارد بلکه وقت گران‌بهایتان را نیز هدر می‌دهد. تلویزیون موجب بی‌تحرکی و چاقی افراد می‌شود و شانس ابتلای افراد به دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد. از آنجا که پولدارها همیشه عادت‌های بد را از زندگی‌شان حذف می‌کنند، اغلب تلویزیون را نیز با منبع تفریحی مفیدتری نظیر کتاب جایگزین می‌کنند.

۱۵-پولدارها مسئولیت کامل زندگی خود را بر عهده می‌گیرند و برای اشتباهاتشان فرد دیگری را مقصر نمی‌دانند

جورج برنارد می‌گوید: ما با خاطرات گذشته خردمند نمی‌شویم بلکه با پذیرش مسئولیت آینده‌مان است که عاقل و خردمند می‌شویم.

مردمی که مسئولیت آینده‌ی خود را بر عهده نمی‌گیرند نمی‌توانند به چیزهای ارزشمند و بی‌نظیر در زندگی‌شان دست یابند. اگر به دنبال عذر و بهانه باشید همیشه هستند عوامل خارجی که آن‌ها را مقصر بدانید. در مقابل، افراد موفق جهان بهانه‌تراشی را کنار می‌گذراند و همیشه از شکست‌ها و اشتباهاتشان درس‌های ارزشمندی می‌آموزند.

۱۶-پولدارها هرگز از جمع پیروی نمی‌کنند

اگر می‌خواهید موفق و پولدار شوید باید متفاوت بی اندیشید. نمی‌توان با افکار و اعمال معمولی به نتایج شگفت‌انگیز دست یافت. پولدارها از این که برای رسیدن به چیزی افکار بزرگ داشته باشند، قواعد بازی را تغییر دهند و تعصبات را کنار بگذراند نمی‌ترسند.

۱۷-پولدارها همیشه از فرصت‌ها استفاده می‌کنند

پولدارها برای این که بتوانند از فرصت‌هایی که زندگی در اختیارشان می‌گذارد به خوبی بهره‌برداری کنند همیشه در زمان مناسب در مکان صحیح حضور دارند. پولدارها می‌دانند استفاده از برخی فرصت‌ها می‌تواند زندگی‌شان را در چشم بر هم زدنی به کلی دگرگون کند.

۱۸-پولدارها به تحصیلات دانشگاهی وابسته نیستند

پولدارها در کل دوران زندگی‌شان دانشجو هستند و همیشه از منابع و فرصت‌های مختلف برای یادگیری و افزایش اطلاعشان استفاده می‌کنند. آن‌ها به رشد فردی به چشم فرآیندی بی‌پایان می‌نگرند و کاملاً از آن لذت می‌برند. ذهن بالغ محصولی ست که از طریق تجربیات گوناگون پرورش داده می‌شود و نمی‌توان فقط با تکیه بر تحصیلات دانشگاهی و مدرسه‌ای به آن دست یافت.

۱۹-پولدارها نمی‌گذارند افکار منفی بر اعمالشان تأثیر بگذارد

افکار منفی به خصوص وقتی تصمیم می‌گیرید بهانه‌ها و توجیهات بی ‌پایه و اساس را باور کنید خیلی خطرناک و مضر هستند. در این حالت مغز شما دوست دارد شما در منطقه آسایش باقی بمانید و به همین خاطر برای این که شما را متقاعد کند می‌توانید از پس کارها برآیید هیچ تلاشی نمی‌کند. شاه کلید موفقیت این است که این افکار منفی را کنار بگذارید و آن‌ها را با افکاری مثبتی که سبب می‌شوند به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید جایگزین کنید.

۲۰-پولدارها همیشه بله نمی‌گویند

نه گفتن به موقع یکی از قدرتمندترین مهارت‌هایی است که برای انسان سلامت، ثروت و خوشبختی به ارمغان می‌آورد. از طرف دیگر، اگر از روی عادت همیشه به دیگران بله بگویید از مسیر صحیح خارج می‌شوید و با پرداختن به تعهدات ناخواسته وقت گران‌بهایتان را تلف می‌کنید.  پولدارها می‌دانند چیزهای زیادی است که نباید به آن‌ها بله گفت.

۲۱-پولدارها فقط روی پول تمرکز نمی‌کنند

برخلاف باور عموم جامعه، پول برای افرادی که به دنبال ثروتمند شدن هستند مهم‌ترین چیز نیست. پولدارها ترجیح می‌دهند با سرمایه و نفوذی که دارند، دنیا را جای بهتری برای زندگی کنند، به جامعه کمک کنند و خیلی ساده زندگی را تجربه کنند که خیلی‌ها آرزویش را دارند.

بیل گیتس یک بار دیگر ثروتمندترین فرد جهان شد. او هم‌چنین یکی از بخشنده‌ترین و سخاوتمندترین مردمان دنیاست. او هر ساله بخش بزرگی از ثروتش را به فقرا می‌بخشد و تصمیم دارد بعد از مرگش بیشتر پولش را صرف کارهای خیر و بشردوستانه کند.

۲۲-پولدارها هرگز تسلیم نمی‌شوند

نمی‌توانید یک شبه ثروتمند شوید. برای عبور از موانع و مشکلات و رسیدن به سرمنزل مقصود باید صبور باشید و سخت تلاش کنید. کلید موفقیت این است که همیشه پشتکار داشته باشید، خودتان را باور کنید و هرگز، اصلاً و ابداً تسلیم نشوید.

پاسخ دهید