تی آر ایکس چیست

تی آر ایکس چیست

تی آر ایکس چیست

تی آر ایکس یک وسیله ورزشی است که امروزه مورد توجه تعداد فراوانی از ورزشکاران و کسانی که به ورزش اهمیت می دهند قرار گرفته و نظر بسیاری از ورزشکاران را به خود جلب کرده است. تی آر ایکس (TRX) چند سالی است که توانسته در بسیاری از باشگاه‌ های سراسر دنیا، جای ورزش‌ های سنگین تقویت و تناسب‌ اندام را بگیرد. با ما همراه باشید تا در مورد فواید این وسیله ورزشی با شما صحبت کنیم.

تی آر ایکس یا همان TRX یکی از انواع ورزش‌ ها و فرم‌ های تمرینی و از زیرشاخه‌ های بدنسازی می‌باشد که بر روی عضلات بدن تاثیر می‌گذارد. تی آر ایکس مخفف کلمه‌ ی Total Resistance eXercise می‌ باشد که به معنی تمرینات کلی استقامت می‌ باشد. این ورزش در واقع به تمریناتی استقامتی و کششی گفته می‌شود که توسط لوازمی (معمولا کش و یا سیم تی آر ایکس) که به دست رندی هتریک افسر سابق نیروی دریایی آمریکا ساخته شده بودند انجام می‌شود.

در تی آر ایکس سعی بر آن است تا با استفاده از وزن بدن جهت افزایش استقامت بدن، تعادل، انعطاف‌پذیری، استحکام و ثبات بدن و همچنین چربی سوزی استفاده کرد. این تمرینات باعث می‌شوند تا بدن در شرایط مصرف انرژی بیشتری در مقایسه با بسیاری از رشته های ورزشی دیگر قرار گیرد. بهبود استقامت عضلات را می‌توان به عنوان یکی از ویژگی‌های مثبت در این سیستم تمرینی معرفی کرد.

هدف از تی آر ایکس

تی آر ایکس چیست

۱- بالا بردن آمادگی جسمانی
۲- استقامت
۳- انعطاف پذیری
۴- قدرت جسمانی
۵- چابکی
۶- چربی سوزی
۷- هماهنگ سازی کارکرد عصب و عضله
۸- ورزشی بسیار مناسب برای همه افراد و در هر سنی به خصوص برای بانوان جهت تناسب اندام

تی آر ایکس و لاغری

یکی از سوالات مهمی که بسیاری به دنبال آن هستند، این است که تی آر ایکس چگونه باعث لاغری بدن می‌شود؟ اکثر کسانی که این ورزش را انجام می‌دهند پس از گذشت ۲ تا ۳ ماه از تاثیراتی که این ورزش روی تناسب اندامشان گذاشته، شگفت‌ زده می‌شوند. تمرکز اصلی این ورزش روی اندام‌ های میانی بدن است. وقتی ماهیچه‌ های میانی بدن شروع به فعالیت کردند، سایر ماهیچه‌ ها را هم با خود همراه می‌کنند.

وقتی فشار کافی روی ماهیچه‌ ها وارد شد، عضلات بدن شروع به سوختن چربی می‌کنند و در نتیجه در ناحیه کمر، شکم، داخل ران، بازو و دیگر اندام‌ ها، چربی سوزی رخ می‌دهد. بنابراین پس از مدتی شاهد سفت شدن اندام میانی و بازوها و ران می‌شوید. بهترین روش برای نتیجه گیری و رسیدن به تناسب اندام، ادغام این ورزش با ورزشی مانند یوگا یا پیلاتس است. با این روش به راحتی به تناسب اندام مورد نظر خود می‌رسید.

فواید تی آر ایکس

تی آر ایکس چیست

تی آر ایکس فواید زیادی دارد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

۱- همگانی است

چه کسانی باید تی‌ آر‌ ایکس کار کنند؟ همه! رندی (Randy)، مبدع تی‌ آر‌ ایکس، می‌گوید: «همه‌ی کسانی که یوگا و پیلاتس دوست دارند، از تی‌ آر‌ ایکس هم خوششان می‌آید، چون تا حدی شبیه هم هستند. این ورزش برای دونده‌ ها، دوچرخه‌ سوارها و کلا تمام کسانی که ورزش‌ های قدرتی انجام می‌دهند و می‌خواهند قوی شوند عالی است. حتی بی‌میل‌ترین ورزشکاران پرورش اندام هم معمولا به تی‌ آر‌ ایکس روی می‌آورند، چون برای ماهیچه‌ سازی خیلی مؤثر و مفید است.»

۲- برای مبتدی ها هم خوشایند است

یکی دیگر از دلایلی که حتما باید تی‌ آر‌ ایکس را امتحان کنید، انعطاف‌ پذیری این ورزش است. خیلی راحت می‌توانید تمرین‌ ها را متناسب با سطح آمادگی جسمانی خودتان تنظیم کنید. رندی می‌گوید:‌ «همه چیز برای کاربر تعریف شده است. فقط کافی است میزان سطح سختی و آسانی حرکات خود را بدانید؛ بنابراین مبتدی‌ ها و پیشرفته‌ ها می‌توانند در یک کلاس حضور داشته باشند و در کنار هم حرکت‌ های مناسب خودشان را تمرین کنند.»

۳- حوصله تان را سر نمی‌برد

برای استفاده از دو طناب دراز هزار و یک راه وجود دارد. همه کار می‌توانید انجام بدهید: از پریدن گرفته تا تمرین‌ های مقاومتی. اما می‌دانید بهترین قسمتش کجاست؟ می‌توانید حرکت‌ های ورزشی‌‌ تان را هر چند بار که دوست داشتید عوض کنید. این یعنی هر بار که تمرین را تغییر می‌دهید فکر و جسمتان هم درگیر یک چالش جدید می‌شوند. جیم پرسلی (Jaime Pressly)، یک بازیگر مشهور، می‌گوید: «من خیلی زود از یک ورزش خسته می‌شدم تا اینکه مربی‌ ام، مایک جونز (Mike Jones)، مرا با تی‌ آر‌ ایکس آشنا کرد.»

اگر دوست دارید بدنتان را مثل ملوان‌ ها قوی کنید، باید حتما تی‌ آر‌ ایکس را امتحان کنید! تمرین‌ های تی‌ آر‌ ایکس که شما را معلق می‌کنند، از نیروی وزن و جاذبه استفاده می‌کنند تا ورزش‌ تان هیجان‌ انگیزتر شود. طناب‌ های محکم و قابل‌ تنظیم، شبیه چتر نجات ارتشی‌ ها، اصل و پایه‌ ی تی‌ آر‌ ایکس هستند. می‌توانید طناب‌ ها و لوازم مهارشان را خودتان بخرید یا اینکه به باشگاه بروید. هر نرمش دیگری که انجام می‌دهید، مثل تمرین‌ های کشش و مقاومت سینه، با کمک تی‌ آر‌ ایکس چالش‌ برانگیزتر خواهد بود. با تی‌ آر‌ ایکس می‌توانید مجموعه‌ ای تمرین جدی در یک زمان کوتاه داشته باشید.

۴- نیروی قلب و قدرتتان را بیشتر می‌کند

تی آر ایکس چیست

در ورزش تی‌ آر‌ ایکس فقط ماهیچه‌ هایتان درگیر نیستند؛ حرکات تی‌ آر‌ ایکس اندام‌ های مختلف بدنتان را نشانه می‌گیرند و همزمان ضربان قلبتان را هم بالا می‌برند. بسیاری از تمریناتی که روی طناب‌ های معلق تی‌ آر‌ ایکس انجام می‌دهید، تعداد زیادی ماهیچه را منقبض می‌کنند و به همین دلیل بدنتان به اکسیژن بیشتری احتیاج دارد. این موضوع باعث می‌شود وقتی یک وضعیت را نگه می‌دارید یا زمان تمرین با طناب ضربان قلب و تنفستان سریع‌تر و بیشتر شود. در نتیجه حرکات تی‌ آر‌ ایکس خیلی مؤثرند و برای تقویت نیرو و قلب شما مفید هستند.

معایب تی آر ایکس

برخی کارشناسان در مورد کش‌ های تی آر ایکس نظر خوبی ندارند و می‌گویند احتمال دارد این کش‌ها به بدن آسیب وارد کنند به ویژه برای افرادی با سابقه‌ ی آسیب‌ های مفصلی و یا افراد با قدرت بدنی ضعیف. یک موسسه‌ ی تحقیقاتی ورزشی در امریکا می‌گوید افرادی که دارای قدرت بدنی بالایی نیستند و سابقه‌ ی ورزش کردن هم ندارند بهتر است برای شروع از سایر ورزش‌ های سبک شروع کنند و زمانی‌که به یک استحکام و تعادل و قدرت بدنی مناسب دست یافتند به تی آر ایکس بروند.

چکیده
تی آر ایکس یک کش به ظاهر ساده ولی بسیار موثر در بدنسازی، پرورش اندام، فیتنس و بسیاری از ورزش های دیگر می باشد. امروزه در ورزش تی آر ایکس، با استفاده از بندهای مقاوم، همه عضلات از نوک انگشتان تا گردن، درگیر شده و انجام حرکات قدرتی و کششی، آمادگی جسمانی را افزایش می‌دهد. ما در این مقاله در مورد فواید ورزش تی آر ایکس با شما صحبت کردیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند.

پاسخ دهید