تکنیک های داشتن حال خوب در زندگی

تکنیک های داشتن حال خوب در زندگی

تکنیک های داشتن حال خوب در زندگی ، حال خوب ، یکی از چیزهایی است که انگار امروزه تبدیل به یک طلسم و جادو شده و همه افراد می خواهند هر طور که شده به آن دست پیدا کنند؛ چون خیلی از افراد دیگر آن را ندارند و می گویند حال خوب کم پیدا شده! به همین دلیل ما در راز ثروت به شما کمک میکنیم به این حال خوب برسید.

 

حال خوب یعنی

به نظر شما تعریف حال خوب چیست؟
شاید به همین راحتی نتوانیم تعریف دقیقی از حال خوب بیان کنیم چرا که ما به تعداد تک تک انسان ها می‌توانیم تعاریف جداگانه ای از آن بیان کنیم. زمانی که بپرسیم حال خوب چیست برخی ممکن است حال خوب زندگی را رسیدن به موفقیت تحصیلی تعریف و بیان کنند. برخی دیگر حس و حال خوب را در رشد و پرورش فردی خودش تعریف کند. فردی ممکن است بگوید حال خوب داشتن من یعنی رفع مشکل دیگران فرد دیگری در مطالعه و شاید هم کسانی باشند که قرار گرفتن در مکانی و یا زمان خاصی حال آن ها را خوب می‌کند و دیدشان به حال خوب این چنین است.
اما زمانی که بیشتر تامل می‌کنیم متوجه می‌شویم همه این تعاریف از دیدگاه های مختلف افراد یک ویژگی مشترک با هم دارند آن هم این است که این افراد به خاطر داشتن همان صفات است که حالشان خوب است.

حال خوب رو چطور میشه بدست آورد؟

تعریف حال خوب داشتن خیلی مهمه حال خوب یعنی از زندگیت لذت ببری و هر روز بیشتر به خواسته هات برسی و در زندگیت داشته باشیش و هیچ چیزی نتونه تورو ناراحت کنه موضوعی که می خواهیم به آن بپردازیم راههایی برای داشتن حال خوب من است.
با حال خوب داشتن میشه به همه چی رسید، چون اصلی ترین قانون جهان هستی و کائنات هست و با این قانون حال خوب میشه به خواسته و زندگی دلخواهت برسی و لازمه رسیدن به اهداف احساسات خوب داشتنه پس از الان بیایم روی حال خوب داشتن تمرکز کنیم.
حال خوب، تاکنون از خودتون پرسیدید چرا احساس بدی را دارید در حالی که می توانید احساس خوبی در زندگی داشته باشید؟ چرا خودمونو درگیر احساسات و حال بد قرار میدیم در صورتی که میشه خیلی راحت تمرکز و توجه رو از روی حال بد برداشت و روی حال خوب گذاشت اما نیازمند آموزش هست.

مهم ترین دلیل داشتن حال خوب

 قبل از پاسخ دادن به این سوالات باید بگویم که حال خوب را شاید بتوانیم دلیل بسیاری از تلاش های روزمره خودمان بدانیم. حال یا ما از این موضوع آگاه هستیم و از همان ابتدا هدف اصلی زندگی مان قرار داده ایم و یا دنبال چیزهایی هستیم که آن ها حال ما را خوب کنند.
وقتی شما هم کمی به این مطلب دقت نظر داشته باشید با من هم عقیده خواهید بود که هدف اول و آخر تمام تلاش ها و دست و پا زدن های ما تو این دنیا خوب شدن و خوب بودن حال دلمان است. اگر به دنبال افزایش ثروت هستیم یعنی می‌خواهیم با داشتن پول، زندگی شادی داشته باشیم تا در نتیجه به آرامش برسیم و حال خوب داشته باشیم.
اگر دغدغه این را داریم که فرزندمان را به درستی تربیت کنیم یعنی از عواقب بد تربیت نشدن فرزندانمان هراس داریم.
بنابر این سعی می‌کنیم که در تربیت آن اهتمام بورزیم تا حس و حال بدی را تجربه نکنیم.
در حقیقت همه کارهایی را که ما انجام می‌دهیم و هر آرزو و هدفی را که دنبال می‌کنیم، می‌خواهیم به نتیجه ای برسیم که حال مان را خوب کند. کسی را پیدا نمی‌کنید که بگوید من می‌خواهم این کار‌ها را شروع کنم و یا این اهداف را دنبال کنم تا حال خودم را بد و بد تر کنم. همه در تلاشیم تا حس و حال بهتری را داشته باشیم.

آیا حال خوب اکتسابیه؟

آیا می دانید که احساس خوب داشتن امری است کاملا اکتسابی؟
بله درست خوندین اکتسابیه و شما باید انتخاب کنین که انرژی خوب داشته باشید و همه ی حسو حال خوب و بد دست خودمان است و چیزی نمی تواند روی آن تاثیر بگذارد؟
تا زمانی که خودتون نخواید، کسی نمیتونه حالتون رو بد کنه؟
و ما در ادامه تکنیک حال خوب داشتن رو برای شما عزیزان توضیح میدیم.
شاید برا چند لحظه به صورت ناخوداگاه حالتون بد بشه و ناراحت باشید اما شما میتونید کاری کنید که به حال خوب برگردید و در حال بد و ناراحتی نمونید وقتی ما بتونیم روی خودمون مسلط بشیم خیلی سریع میتونیم به شرایط هموار و ایده ال خودمون برگردیم و دوباره از نقطه ی جدید با حال خوب شروع کنیم و ادامه بدیم.

لیست صفات خوب

افرادی که بیشتر اوقات حال خوبی دارند معمولاً چند صفت و ویژگی را در خودشان نهادینه کرده اند به همین سبب به طور خودکار این صفات موجب خوب شدن حال آن ها می شود. حس خوب داشتن بستگی به صفاتی دارد که در ادامه به برخی از آن ها را اشاره می کنیم و شما هم میتوانید با افزایش و ملکه کردن این صفات حس خوب بودن را در خودتان افزایش دهید.

افرادی که حال دلشان خوب است معمولا افرادی:

خوش بین
با اعتماد به نفس
خیر خواه
صداقت و درستکاری
تاثیر گذار
انعطاف پذیر
شوخ طبع
و همچنین دیگران را دوست دارند.
اگر برای کسب این صفات و ویژگی های عالی در وجودمان تلاش کنیم قطعا داشتن حس خوب را در وجود خود به نحوی تضمین میکنیم پس زمان آن رسیده تا برای خودمان ارزش قائل شویم و تلاش کنیم تا با رسید به حال خوب بتوانیم حس خوب موفقیت را در نتیجه آن کسب کنیم.

برای داشتن حال خوب چکار کنیم؟

برای داشتن حال خوب چیکار کنیم سوالیه که اکثر دوستان از ما میپرسند که ما چندتا راهکار داریم که ابتدا عنواناشو لیست میکنیم و در ادامه هر عنوان رو کامل برای شما دوست عزیز توضیح میدیم که چطور به صورت عملی ازش استفاده کنید.
حال خوب داشتن رو انتخاب کنید
بخاطر داشته هاتون سپاسگزاری کنید
برای داشتن حال خوب پافشاری کنید
به خدا ایمان داشته باشید و توکل کنید
با بچه های نوزاد و کودکان بازی کنید
کنترل ذهن و ورودیهای ذهن
قرآن بخونید یا گوش بدین

تکنیک تغییر حال بد به حال خوب ظرف ۱ دقیقه

تکنیک های داشتن حال خوب در زندگی

۱. لبخند

شاید بیهوده و دروغین به نظر برسد، ولی واقعا می‌تواند کارساز باشد:
لبخند زدن واقعا می‌تواند چهره‌ی عبوس و ناراحت‌تان را زیر و رو کند.

۲. بالا و پایین پریدن

اجازه دهید اندورفین‌های عامل شادی با کمک حرکاتی مثل پرش پروانه‌ای، طناب زدن، یا فقط بالا و پایین یا این طرف و آن طرف دویدن در سراسر بدن‌تان به گردش در بیاید
(البته، نباید کسی را به خاطر انجام این کارها قضاوت کنید).

۳. استشمام برخی بوهای خاص

استشمام رایحه‌ی پرتقال (یا روغن عصاره‌ای پرتقال) یا اسطوخودوس می‌تواند اضطراب را کاهش دهد و حال‌تان را بهتر کند.

۴. جویدن آدامس

جویدن آدامس (ترجیحا آدامس‌های بدون قند و سالم) می‌تواند باعث آرامش و کاهش اضطراب و استرس شود.
تکنیک های داشتن حال خوب در زندگی

۵. تماشا (یا خرید) برخی انواع گل‌ها

مطالعه نشان داده‌اند، تماشا یا بوییدن گل می‌تواند به سرعت – و برای طولانی مدت – روحیه‌ی انسان را بهبود ببخشد.
به علاوه، گل می‌تواند باعث افزایش کارایی و بهره‌وری نیز بشود.

۶. خوردن مقداری شکلات

شکلات علاوه بر طعم شیرین و دلپذیرش می‌تواند باعث ایجاد حس شاید و بهبود روحیه شود.

۷. تصور خود در بهترین حالت

اجازه دهید با خودمان صادق باشیم: هیچ یک از ما، در همه‌ی حالات، دقیقا آن‌چه واقعا می‌خواهیم باشیم، نیستیم. ولی تصور این‌که در بهترین و “‌ایده‌آل‌ترین‌” حالت هستیم
– آرام، با اعتماد به نفس، شاد و موفق
– می‌تواند حال‌مان را بهتر کند
– حتی اگر فرسنگ‌ها با این ایده‌آل‌ها فاصله داشته باشیم.

۸. استفاده از رنگ سبز

به گفته‌ی متخصصان روانشناسی رنگ، سبز نماد شادی است و می‌تواند چنین حس و حالتی را در آدم‌ها ایجاد کند. لباس سبز بپوشید، از خودکار سبز استفاده کنید، از زیورآلات و نشانه‌های سبز استفاده کنید؛ با این کار، حس شادابی و طراوت جنگلی زیبا را به دست خواهید آورد که پس از یک باران نرم، رنگین‌کمانی بر فراز آن نقش بسته باشد.

۹. روشن کردن شمع

تکنیک های داشتن حال خوب در زندگی
شاید خیلی از شما تجربه‌ی مشابه‌ای را داشته باشید:
روشن کردن شمع (به خصوص شمع‌های معطر و خوشبو) می‌تواند استرس را بزداید و به طور کلی حال‌تان را بهتر کند.

۱۰. حضور در لحظه‌ی اکنون

مطالعه نشان داده‌اند، بهترین روش برای حفظ شادی و بشاشیت حفظ حضور و تمرکز در لحظه‌ی اکنون است – حتی وقتی اوضاع آن‌ طور که خوشایند شما است، پیش نمی‌رود. در مقابل، ذهن آشفته و خیال‌بافی می‌تواند باعث بدتر شدن حال‌تان شود. بهترین راه برای حفظ تمرکز بر اکنون چیست؟ چند دقیقه‌ای ساکت و آرام بنشینید و به آهستگی چند نفس عمیق بکشید. بر دم و بازدم‌تان کاملا تمرکز کنید و اگر حواس‌تان پرت شد و ذهن‌تان لحظه‌ای به جاهای دیگر رفت، سعی کنید به آرامی توجه‌تان را به اکنون بازگردانید و تمرکزتان را حفظ کنید.

۱۱. برشمردن نعمت‌ها و موفقیت‌ها

تکنیک های داشتن حال خوب در زندگی
به داشته‌ها و دستاوردهای‌تان فکر کنید یا در موردشان بنویسید – به چیزهایی که باید در موردشان سپاسگزار باشید. حتی اگر زمان کافی برای نوشتن همه چیز در اختیار نداشته باشید، شکرگزاری بابت هر آن‌چه دارید و می‌توانید به دست بیاورید، می‌تواند به سرعت باعث حال خوب شما شود.

۱۲. آسودن و آرمیدن

چند دقیقه‌ای روی یک تشک نرم دراز بکشید و یک پتوی سبک و لطیف را روی خود بکشید؛ این کار باعث می‌شود احساس آرامش و انعطاف‌پذیری کنید. پژوهشگران دریافته‌اند، تماس بدنی با اجسام نرم و لطیف می‌تواند حال آدم‌ها بهتر کند و استرس را از بین ببرد.

۱۳. انجام یک کار خوب برای دیگران

آری! انجام یک کار خوب کمک‌مان می‌کند حال خوب داشته باشیم. برخی کارهای به ظاهر کوچک مانند باز نگه داشتن در برای دیگران، ارسال یک پیام دوستانه برای یکی از والدین یا سایر عزیزان، یا اهدای مقداری پول به یک خیریه می‌توانند واقعا ارزشمند و آرامش دهنده باشند – انجام این کارها بسیار ساده است؛ بنابراین، عذر و بهانه‌ای برای خوبی نکردن به دیگران نخواهید داشت.

۱۴. گوش دادن به یک آهنگ شاد

روشی سریع و آسان برای بهبود روحیه که حال‌تان را به سرعت بهتر می‌کند.
اگر می‌خواهید گوش دادن به آهنگ تاثیر بیش‌تری داشته باشد، با آن هم‌نوا شوید.

۱۵. رفتن به مکانی آرام و ساکت

حتی اگر تنها جایی که می‌توانید بروید، سرویس بهداشتی محل کارتان باشد، رفتن به مکانی آرام و ساکت که هیچ عامل تحریک‌آمیز و استرس‌زایی در آن‌جا نباشد، فقط به مدت چند دقیقه، می‌تواند به طرز معجزه‌آسایی حال‌تان را بهتر کند.

۱۶. در آغوش گرفتن

تماس بدنی می‌تواند استرس را کاهش دهد، باعث ایجاد حس خوشحالی شود، و حتی می‌تواند وضعیت سلامتی‌مان را بهبود ببخشد. نگاه مهربانانه‌ای به آدم‌های اطراف‌تان بیندازید؛ حتما اطراف‌تان آدم‌هایی هستند که با آن‌ها احساس صمیمت بیش‌تری می‌کنید. حتی در آغوش گرفتن سریع و ساده‌ی یک دوست یا آشنا واقعا می‌تواند حال‌تان را خوب کند.

۱۷. سرگرم شدن با یک حیوان خانگی

در آغوش گرفتن، بازی کردن، یا فقط نوازش کردن یک حیوان خانگی نیز می‌تواند به ایجاد حس شاد و کاهش استرس در آدم‌ها کمک کند.

۱۸. رسیدن به یک هدف

حتی رسیدن به کوچک‌ترین موفقیت‌ها نیز می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روحیه‌ی آدم‌ها داشته باشد. گاهی اوقات، پرتاب موفق یک کاغذ مچاله شده به سبک مایکل جردن داخل سبد زباله، برنده شدن در یک بازی کامپیوتری ساده، برداشتن یک مداد از روی زمین با استفاده از انگشت شست پا و غیره می‌توانند لحظه‌ای شکوهمند از رسیدن به یک دستاورد بزرگ را به ذهن‌تان متبادر کنند.

۱۹. خود را ماساژ دادن

تکنیک های داشتن حال خوب در زندگی
مالیدن یا ماساژ دادن سریع نواحی گردن، شانه‌ها، پایین کمر، و پا می‌تواند کمی روحیه‌تان را بهبود ببخشد و استرس‌تان را کاهش دهد.

۲۰. مراقبه

مراقبه یا مدیتیشن روشی ساده و موثر برای به دست آوردن آرامش و بهبود حالات درونی است و حتی می‌تواند باعث افزایش هوش نیز بشود. فقط کافی است چند دقیقه‌ای در مکانی آرام و ساکت بنشینید، به نفس کشیدن‌تان تمرکز کنید، و می‌توانید آواز یا وردی را زیر لب یا با صدای بلند بخوانید؛ این کار باعث می‌شود حال‌تان بهتر شود.

۲۱. خنده

تکنیک های داشتن حال خوب در زندگی
خنده می‌تواند باعث شادی‌مان شود و اضطراب را کاهش دهد – جالب است بدانید حتما لازم نیست واقعا بخندید؛ حتی اگر ادای خندیدن را نیز در بیاورید، هم‌چنان می‌توانید از اثرات مثبت آن بهره‌مند شوید. بنابراین، حتی وقتی به نظر می‌رسد هیچ چیز خنده‌دار و شادی‌آور در این دنیا وجود ندارد، خندیدن و قهقهه زدن – حتی به صورت مصنوعی – می‌تواند روحیه‌تان را بهبود ببخشد. ولی اگر نمی‌توانید به زور بخندید، فقط کافی است سری به صفحات اینستاگرام یا یوتیوب بزنید و چیزهای خنده‌داری پیدا کنید که واقعا روح‌تان را شاد می‌کنند.

۲۲. انجام یک کار جدید

می‌دانیم فقط چند دقیقه وقت آزاد دارید؛ منظورمان از انجام یک کار جدید، این نیست که شغل‌تان را عوض کنید و با هواپیما به ایسلند سفر کنید. بلکه فقط کافی است یک کار یا تغییر بسیار کوچکی در روند همیشگی روزانه‌تان ایجاد کنید. همین تغییر کوچک می‌تواند روزتان را روشن کند. اگر معمولا قهوه می‌خورید، یک بار چای بنوشید، مسیر جدیدی را برای رفتن به دستشویی طی کنید، لباس جدیدی بپوشید که تاکنون نپوشیده بودید.

۲۳. پوشیدن لباس شاد

وقتی صحبت از لباس می‌شود، خریدن لباس نو قطعا می‌توان روح آدم را شاد کند، ولی واقعا لازم نیست پول زیادی خرج کنید تا بتوانید از فواید لباس برای بهتر کردن حال‌تان بهره‌مند شوید. پوشیدن لباس‌های شاد به رنگ‌های سبز یا قرمز می‌تواند اعتماد به نفس و عزت نفس‌تان را افزایش دهد؛ به علاوه، این همان چیزی است که برای بهتر کردن حال‌تان همیشه به دنبال‌اش می‌گشتید.

۲۴. توجه به معجزات کوچک

مثبت‌گرایی و ایجاد حس شگفتی از دنیای اطراف می‌تواند چشم‌انداز بسیار زیبا و مثبتی را در زندگی برای‌تان ایجاد کند. آیا خسته و درمانده شده‌اید؟ به دنیای اطراف، با این‌ همه شگفتی‌های‌اش، نگاه کنید – یک پروانه‌ی فوق‌العاده زیبا، تاثیر مهربانی آدم‌ها بر یکدیگر، و هر چیز زیبای موجود در دنیا). هم‌چنین، می‌توانید تنها برای ۵ دقیقه، به برخی از سایت‌ها و شبکه‌های تلویزیونی سر بزنید که برنامه‌هایی درباره‌ی زیبایی‌های دنیا، اخبار خوب، و کارهای شادی‌آور پخش می‌کنند.

۲۵. رابطه‌ی جنسی یا تحریک جنسی

البته شاید این کار بیش‌تر از ۱۰ دقیقه طول بکشد – البته، کم‌تر از آن هم ممکن است.
هم‌چنین، شاید بهتر باشد در محیط کار از انجام این کار خودداری کنید.
ولی اگر کسی را برای برقراری رابطه‌‌ی جنسی ندارید، می‌توانید خودتان را به چیزهای دیگر سرگرم کنید.

۲۶. همراهی با دوستان شاد

اگر می‌خواهید به شادی و آرامش برسید، با آدم‌ها و دوستان شاد و خوش برخوردتان وقت بگذرانید. صحبت کردن با این آدم‌ها می‌تواند روحیه‌ی انسان را شاد کند، حتی اگر فقط برای ۱۰ دقیقه باشد.

۲۷. تمیز و مرتب کردن

ساماندهی میز و مرتب کردن وسایل اتاق به سرعت می‌تواند به آدم آرامش دهد.
برای تمیز و مرتب کردن میز کار یا آشپزخانه فقط به ۵ الی ۱۰ زمان لازم است؛ با این کار نه تنها اطراف‌تان مرتب می‌شود، بلکه حال‌تان نیز بهتر خواهد شد.

۲۸. پرت کردن حواس از عوامل استرس‌زا

فقط برای چند دقیقه حواس‌تان را از عوامل استرس‌زا و نگرانی‌ها پرت کنید و سرتان را به برخی کارهای خنثی گرم کنید؛ مثلا لباس‌های شسته شده را مرتب کنید و داخل کمد بگذارید یا ظرف‌ها را بشویید. انجام مکرر کارهای روزمره‌ی خانه می‌تواند کمک‌مان کند کمی از استرس‌ها دور شویم و به لحظه‌ی اکنون فکر کنیم. هم‌چنین، بوی لباس تمیز، بوی صابون، یا تمیز کردن ظروف چرب و کثیف می‌تواند حال‌تان را بهتر کند.

۲۹. نوش کردن غذایی دلپذیر

ما آن‌چه هستیم که می‌خوریم؛ بنابراین، همیشه از غذاهای سنگین و ناراحت کننده دوری کنید. در عوض، از ۱۰ بهترین توصیه غذایی برای سلامتی و شادابی که باید به کار ببندید، پیروی کنید. برای رسیدن به آرامش و شادی بیش‌تر، مکان آرامی را برای غذا خوردن انتخاب کنید، و در صورت امکان، شمعی را نیز روشن و از غذا خوردن لذت ببرید.

۳۰. درد دل کردن با یک دوست

شاید مدت‌ها است چنین کاری نکرده باشید، ولی این کار حقیقتا می‌تواند حال‌تان را بهتر کند و احساس بهتری در خصوص حل مشکلات در شما به وجود بیاورد.

۳۱. به خاطر آوردن روزهای خوب

به عکس‌های قدیمی و شاد نگاه کنید یا چند دقیقه‌ای به خاطرات شاد و شیرین گذشته بازگردید
– روزی که با شخص محبوب‌تان در زندگی آشنا شدید، دسته جمعی با دوستان به پارک آبی رفتید، یا کیک خوشمزه‌ای که در یک کافی‌شاپ میل کردید. نوستالژی می‌تواند باعث شادی‌تان شود.

۳۲. آفتاب گرفتن

تکنیک های داشتن حال خوب در زندگی
دریافت ویتامین D می‌تواند شما را از غم‌ها و ناراحتی‌ها دور نگه دارد. از ساختمان خارج شوید و زیر نور آفتاب کمی قدم بزنید. اگر چنین کاری برای‌تان ممکن نیست، دست‌کم چند دقیقه‌ای کنار پنجره، زیر نور آفتاب بنشینید (و به نگاه‌های متعجب همکاران توجه نکنید).

۳۳. انجام برخی تمرینات یوگا

این تمرینات می‌توانند روزتان را روشن‌تر کنند.
آیا فکر می‌کنید انجام تمرینات یوگا داخل اتاق یا محیط کار غیر ممکن است؟
بنابراین، از ۱۰ توصیه مهم و کارساز برای حفظ شادی در محیط کار پیروی کنید.

۳۴. جا به جا کردن برخی وسایل

تکنیک های داشتن حال خوب در زندگی
تغییر محیط اطراف‌مان می‌تواند باعث ایجاد شادابی شود و کمک‌مان می‌کند افکار و احساسات منفی را از خود دور کنیم.
آیا تمام توصیه‌های این مقاله را انجام داده‌اید، ولی هنوز احساس می‌کنید روحیه‌تان خوب نیست؟
کمی به خودتان فرصت بدهید.
نمی‌توانیم به زور حال خوب داشته باشیم؛
ولی همیشه این نکته‌ی خوب را به خاطر داشته باشید، حالات بد برای همیشه در آدم‌ها باقی نمی‌مانند. ولی اگر دو یا چند هفته‌‌ای است که احساسات منفی و بد از شما دور نمی‌شوند، توصیه می‌کنیم نزد یک متخصص بروید و از وی کمک بگیرید؛ زیرا این وضعیت می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی باشد. فارغ از این‌که چه عواملی باعث ایجاد چنین وضعیتی در شما شده‌اند، مقابله با مشکلات ریشه‌ای در بهبود روحیه و بهتر شدن حال‌تان دارای بالاترین اهمیت است.

پاسخ دهید