توصیه هایی به مدیران تازه کار

مدیران تازه کار

توصیه هایی به مدیران تازه کار

در هر سازمان بزرگی یک سری از سلسله عوامل مدیریتی وجود دارد که باعث می شود روند کاری به درستی پیش برود. یک مدیر خوب  باید علاوه بر یکپارچه کردن محیط کاری به مسائل کوچک هم توجه کند تا تاثیرگذاری بیشتری بر روند کاری داشته باشد.یک مدیر تازه کار باید درجه اول آرامش کاری داشته باشد این یکی از عوامل بسیار مهم است. مدیر تازه کار باید بتواند انتظارات کارمندانش را به خوبی درک کند، با وجود اینها یکسری نکاتی وجود دارد که باعث میشود بتوانید از پس مسئولیت‌های کاری‌تان بر بیایید. پس از مقاله مربوط به اشتباهات یک مدیر تازه کار، توصیه‌هایی نیز برای یک مدیر تازه کار در ادامه  می‌خوانید.

۱- یاد بگیرید که صحبت کارمندانتان را بشنوید

مدیران تازه کار

یکی از واقعیت‌ هایی که بسیاری از مدیران تازه کار از یاد می برند این است که کارمندان یک شرکت یا سازمان در خط مقدم جبهه قرار دارند و بهتر از هر کسی می‌توانند به مدیران در مورد واقعیت‌های موجود مشاوره دهند. خود مدیران نیز در دوران کارمندی شان دارای ایده ‌ها و اطلاعاتی بودند که مدیران شان از آنها بی ‌بهره بوده و اگر مورد سوال و مشورت مدیرانشان قرار می ‌گرفتند آن ایده ‌ها و اطلاعات را با کمال میل در اختیار آنها قرار می‌دادند. بنابراین کاملا عاقلانه است اگر مدیری که به تازگی بر مسند مدیریت تکیه‌زده از زیردستان امروز و همکاران دیروزش درخواست کند، تا ایده ‌های خود را در اختیار او قرار دهند.

برای تحقق این هدف لازم است مدیران با دقت و اشتیاق به سخنان و ایده‌های کارمندان شرکت گوش داده و خود را بی نیاز از آنها ندانند. یک مدیر موفق کسی است که جمله «تو در این باره چه فکر می‌کنی؟» را بارها در جریان مراوداتش با کارمندان شرکت به‌کار می ‌برد. نظر خواستن از کارمندان درباره مشکلات و راه‌ های غلبه بر آنها هم دریایی از ایده‌ ها را به سمت مدیر هدایت کرده و هم به روابط کاری‌ اش با کارکنان حالتی دوستانه ‌تر و سازنده ‌تر خواهد داد.

۲- تندروی نکنید

مدیران تازه کار

 

هنگامی که زمام مدیریت یک بخش، شرکت یا سازمان را در اختیار گرفته حتما باید در برابر وسوسه ایجاد تغییرات بنیادین و همه ‌جانبه در مقایسه با دوران مدیر قبلی مقاومت کرده و بکوشید تا از هر گونه تندروی و افراط در ایجاد تغییر و تحولات در سازمان خودداری ورزید. در روز‌های نخست مدیریتی تان بهتر است با دقت و اندیشمندانه به مسائل و شرایط موجود نگاه کرده و قبل از هر اقدامی خوب فکر کنید و ایجاد تغییر و تحول را در ابتدا به موارد کوچک و جزئی محدود کنید تا پس از دریافت بازخورد‌های لازم و سنجیدن شرایط به سوی تحولات بزرگ‌تر و بنیادین گام بردارید.

۳- عضوی از تیم تحت رهبری‌ تان باشید و نه فقط یک دستوردهنده صرف

یکی از وسوسه ‌هایی که پس از مدیر شدن به سراغ مدیران تازه کار می‌آید این است که «من به‌عنوان رئیس نباید در کارهای گروه به‌طور مستقیم و فعال شرکت کنم و فقط باید دستوردهنده باشم و کارها را تحت مدیریت خود در آورم». اما تجربه نشان داده موفق ‌ترین مدیران افرادی بوده و هستند که مانند سایر اعضای تیم فعالیت کرده‌اند و به اصطلاح «از نزدیک دستی بر آتش داشته ‌اند». همچنین درست نیست که یک مدیر انجام کارهای سخت و ناخوشایند را به زیردستان خود واگذار کرده و خود را فقط با کارهای راحت و ساده مشغول سازد. وقتی کارمندان یک شرکت ببینند که مدیرشان هم دوشادوش آنها در حال فعالیت و از میان برداشتن موانع است آنها نیز ترغیب به‌کار بیشتر و جدی‌تر شده و احترام بیشتری برای مدیرشان قائل می‌شوند.

۴- ایجاد صندوقی برای پیشنهادها و ایده‌ ها در محل کارتان

مدیران تازه کار

گاهی اوقات به خاطر فشار کاری بسیار سنگین در نخستین روزهای تصدی پست مدیریتی، امکان برگزاری جلسات نظرخواهی و ایده‌ پردازی با تمام کارکنان به وجود نمی ‌آید و از سوی دیگر این احتمال هم هست که برخی از کارمندان شرکت یا سازمان به دلایل مختلف از بیان مستقیم و رو در روی عقاید و نظرات شان اجتناب ورزند. برای حل این گونه مشکلات بهتر است مدیر تازه کار یک صندوق پیشنهادها و ایده‌ ها را در یکی از محل ‌های عمومی شرکت قرار داده و افرادش را تشویق سازد تا نظرات شان را در آن بگذارند. این کار می ‌تواند به صورت مجازی و با بهره‌ گیری از ایمیل یا پیام گیر صوتی نیز انجام گیرد. پس از آن نیز مدیران باید با جدیت تمام و به ‌طور منظم محتوای این صندوق ‌ها را بررسی کرده و پیگیری کنند. طوری این کار را انجام دهند که افرادشان بفهمند مدیرشان به نظرات و ایده‌هایشان اهمیت قائل است.

۵- استفاده از روش درهای باز

واقعیت این است که کارمندان شما دارای قدرت ذهن خوانی و سایر توانایی ‌های ماورای طبیعی برای آگاهی یافتن از آنچه در ذهن شما می‌گذرد نبوده و امکان دارد، اصلا شما را نشناسند پس لازم است در روزهای نخست مدیر شدنتان با آنها ارتباط نزدیک و مطلوبی ایجاد کرده تا به این وسیله زمام امور را خیلی زود در دست بگیرید. باز بودن در اتاق تان به روی دیگران می ‌تواند این فرآیند را تسهیل و تسریع کند. فراموش نکنید که صرف برگزاری جلسات عمومی و تخصصی با کارکنان برای ایجاد ارتباط نزدیک و صمیمانه با کارکنان کفایت نمی‌کند و لازم است شما به ‌عنوان مدیر در اتاق کارتان با افراد شرکت تحت امرتان ملاقات کنید. این کار سبب شده تا هم شما به افرادتان نزدیک و از خواسته ‌ها و ایده ‌های آنها آگاه شوید و هم کارمندان تان از خلقیات و آرمان‌ها و اولویت ‌های شما در محل کار به طور روشن مطلع شوند.

در جریان همین دیدارهای نخستین و ابتدایی است که مدیران از استعداد‌ها و توانایی‌های ناب کارکنان شان اطلاع پیدا می کنند، چرا که اغلب کارمندان به ‌طور طبیعی علاقه مندند در جریان اولین برخورد رودررو با مدیر و رئیس شان قابلیت ‌ها و پتانسیل ‌های خود را به او نشان داده و اگر در برخورد اول با آنها رفتار خوبی صورت نگیرد در آینده هیچ گاه اشتیاق و علاقه‌ای به همکاری خارق العاده با مدیرشان نشان نمی دهند.

چکیده
هر مدیر تازه کاری به شدت در مرحله گذار از کارمندی معمولی به عنوان یک مدیر تازه کار به رهنمون ‌ها و توصیه‌ های کاربردی و راهگشا نیازمند است تا بتواند از این کارزار سخت سربلند بیرون بیاید. در اینجا چند ‌توصیه کلیدی و کاربردی برای مدیرانی که در مرحله گذار از کارمندی به مدیری هستند را برای شما بیان نمودیم، امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید