تفاوت انسان خسیس و صرفه جو

تفاوت خسیس و صرفه جو

تفاوت انسان خسیس و صرفه جو

با توجه به شرایط فعلی اقتصاد خانواده ها که هرچه زن و مرد تلاش می‌کنند باز هم درآمد کافی برای خیلی از کارهای لازم ندارند. شامل خصوصیت خساست نمی‌شوند. و به این آدم‌ها نباید خسیس گفت. شرایط اقتصادی جامعه را همیشه در این خصوص از نظر دور نداریم. در ادامه با ما همراه باشید تا خصوصیات انسان های خسیس و صرفه جو را برای شما بیان کنیم.

انواع خساست

۱- خساست عاطفی: برخی از افراد هستند که هیچ گونه مشکل مالی ندارند و مشکل اصلی آن ها در ابراز احساساتشان است. این افراد هیجان خود را زیاد نشان نمی دهند و اهل خوش و بش زیادی هم نیستند. این گونه افراد دچار خساست عاطفی هستند.

۲- خساست مالی: مهمترین و شاید رایج ترین معنی خساست مربوط به این بخش است که فرد با حسابگری های خود مدام اعصاب اطرافیان را خورد می کند. در این حالت فرد حاضر است از هزینه های عادی و مورد نیاز زندگی اش بگذرد و فقط پول روی پول بگذارد.

نشانه های افراد خسیس

۱- همیشه به دنبال جمع کردن پول هستید و این عطش شما سیری ناپذیر است.
۲- خرید مایحتاج زندگی برای شما معنی ندارد و هر زمان که واقعا تحت فشار قرار گیرید، کمی خرج لباس و مدل موی جدیدتان می کنید.
۳- با هر خرید خود، هنوز احساس نارضایتی از خود دارید و مدام تا چند روز آینده خود را سرزنش می کنید. (بخصوص اگر قیمت آن بالا باشد.)
۴- دوست دارید (و می توانید) با موجودی فعلی حسابتان یک زندگی خوب و قابل قبول داشته باشید، اما مدام به فکر افزایش موجودی هایتان هستید.
۵- نگران، مضطرب و همیشه در آینده خود هستید که نکند اتفاق بدی بیفتد و مجبور شوید تمام پول خود را صرف آن کنید.
۶- برای آرامش خود، خانواده یا اطرافیانتان خیلی کم پول خرج می کنید و ترجیح می دهید یک زندگی درویشانه داشته باشید تا یک زندگی معمولی و روی فرم.
۷- این خسیس بودن را در سایر رفتارهای خود نشان می دهید. به طور مثال دو سه سال یکبار لباس می خرید، به مسافرت می روید و البته زود برمی گردید.
۸- پس انداز می کنید، فقط پس انداز می کنید، آن هم به قول گفتنی برای روز مبادا.

آیا خساست جزو اختلالات روانی است

خسیس و صرفه جو

خساست یک اختلال روانپزشکی نیست اما اگر شدید باشد، بسیاری از اختلالات روانپزشکی بر زندگی و بستگان (به ویژه همسر و فرزندان) تاثیر می گذارد. در نگاه اول، با توجه به متون رسمی روانپزشکی، خساست یکی از نشانه های مهم در شناسایی اختلال شخصیت به نام اختلال وسواس فکری است، اما مهم است که توجه داشته باشید که در این اختلال، فرد به خود و دیگران حساس است. اگر یک فرد فقط به دیگران آسیب برساند پس ما باید به دنبال نشانه های دیگر از خود باشیم. همچنین، اگر کسی تنها همسرش را مد نظر قرار دهد اما در مورد خود و دیگران بی تفاوت باشد، ما باید مشکلات عاطفی و ارتباطی بین دو نفر را در نظر بگیریم.

مقایسه ویژگی های رفتاری انسان های خسیس و صرفه جو

صرفه جویی یعنی استفاده درست از منابع و خساست یعنی عدم استفاده در ظاهر ساده به نظر می رسند اما کم نیستند خسیس هایی که خود را صرفه جو می دانند.

۱- صرفه جویی یعنی خرج کردن آگاهانه پول، یعنی داشتن یک زندگی حسابگرانه. صرفه‌جویی یعنی اسراف نکردن. یعنی برداشتن، داشتن، خوردن و خریدن در حد نیاز. صرفه‌جویی یعنی اینکه بر اساس نیازهای خودمان بخریم، تحت تاثیر تبلیغات قرار نگیریم یا اینکه از آن بدتر رفتار مالی ما برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران نباشد. اما خسیس خود آزار است انقدر به خودش سخت می گیرد که بعضا دچار بیماری می شود اما حاضر نیست برای درمانش کاری بکند و منتظر است دیگران برایش دست در جیب کنند.

۲- فرض کنید شما ۲۰ روز در ماه و روزی ۸ ساعت کار کرده و یک میلیون تومان درآمد کسب می کنید. یعنی بابت خرج هر یک ساعت از عمر گرانبهای خود، ساعتی ۶۲۵۰ تومان دریافت می‌کنید. پس در زمان خرید کالایی به قیمت ۶۰ هزار تومان، انگار که ۱۰ ساعت از عمر خود را به جای آن می دهید و اینجاست که باید از خودمان بپرسیم: “ آیا این کالا یا خدمات ارزش آن را دارد که ۱۰ ساعت از عمرمان را به پای آن بدهیم؟ ” خسیس زمان و جانش در نظرش بی ارزش ترین چیزهاست تنها چیز ارزشمند در جهان پول است. غافل از اینکه پول را نمی توان به گور برد!

۳- فرار از حرف مردم، بسیار سخت است، نه تنها آن حرفی که می‌زنند و شاید به گوش ما برسد بلکه مکالمه‌ی درونی که در ذهن ما وجود دارد و فکر می‌کنیم که بقیه ما را رصد می‌کنند. تا چندی پیش خریدن مقداری کم از مایحتاج روزانه برای فرد کار سختی می شود. مثلا خرید یک کیلو گوشت در نظرش دشوار است اما با تمرین صرفه جویی را می آموزد. خسیس ترحم انگیز است نه تنها فکر مردم برایش مهم نیست حتی برای گدایی کردن یک ریال در اوج ثروت تن به هر ذلتی می دهد.

۴- ممکن است برخی در ابتدا صرفه جو را خسیس بنامند اما وقتی موفقیت هایش را ببینند لب به تحسین او می گشایند اما خسیس همیشه مطرود و دور از احترام خواهدبود.

تفاوت خسیس و صرفه جو

۵- آدم صرفه جو از بخشندگی دور نیست و بعضا برای امور خیریه و کمک به دیگران داوطلب می شود درحالی که خسیس با کار خیر و کمک به دیگران دشمنی دارد و وقتی هر پولی از او می خواهد اول می پرسد چه سودی برای من دارد!

۶- صرفه جو به سفر می رود و سعی می کند با اقتصادی ترین امکانات بیشترین لذت را از سفر ببرد اما مسافرت با خسیس بزرگ ترین رنج زندگی است . سفر را به کام همه زهر می کند و هیچ لذتی به کسی نخواهد رسید. واقعا راست می گویند که آدم ها را در سفر باید شناخت گاهی خسیس ها تمام احترامشان را در یک سفر خرج می کنند!

۷- خسیس یک صرفه جوی وسواسی است بیماری که نیازمند به درمان است. آنها عرصه زندگی را بر خود تنگ می کنند و مبلغی را که پس انداز کرده اند برای تامین امنیت خاطر خود کافی نمی دانند. آنها تنها به فکر افزایش صفرهای حساب بانکی خود هستند.

۸- در یخچال آدم صرفه جو همه چیز پیدا می شود اما به قدر نیاز و اهل نگهداری بیهوده مواد و دور ریختن ضایعات نیست چون اصلا دریخچال صرفه جو ضایعاتی یافت نمی شود. یخچال خسیس خالی است اندک مواد موجود کهنه و غیر قابل استفاده عموم است اما خسیس علاقه خاصی به خوردن آنچه سایرین تصور خوردنش را هم نمی کنند دارد.

۹- در خانه صرفه جو به روی میهمانان باز است اما از چندین مدل غذا و سفره های پر ضایعات و دور ریختنی خبری نیست. اما در خانه خسیس مهمان نه حبیب خداست و نه علاقه ای به دیدن کسی دارد.

۱۰- صرفه جو در زندگی پیشرفت می کند و طی سالیان کیفیت و سطح زندگی اش را ارتقا می دهد در حالی که خسیس حتی اگر قرن ها هم فرصت داشته باشد جایگاهش را رها نمی کند و به اندک داشته هایش دلخوش است.

مشکلات زندگی با افراد خسیس

خسیس و صرفه جو

یکی از مهمترین مشکلات زندگی مردم خسیس با خانواده های آنها (همسران و فرزندان) این است:

ناتوانی در ارتباط عاطفی

این افراد حتی نمی توانند از ساده ترین کلمات برای بیان احساسات خود استفاده کنند. جالب توجه است، اگر از این کلمات استفاده کنند، آزادی و آرامش در رفتار آنها دیده نمی شود، و آنها همیشه در وضعیت خود مسدود و ناراحت هستند. به نظر آنها، خرید چیزی غیر ضروری است و بهتر است که در آن ها در صرفه جویی پول در بانک کمک کنیم. در رابطه میان شوهر و همسر، یک طلاق عمیق وجود دارد. سایه دائمی خسیسی در زندگی مشترک باعث می شود که آنها از هم جدا شوند، زیرا یکی از طرفین نمی تواند نیازهای عاطفی و روانی طرف مقابل را برآورده کند. فراموش نکنید که نیازهای دیگری کاملا فراموش نشوند.

رابطه آنها با افراد دیگر محدود به بحث و پاسخگویی به نیازهای مالی است

سرانجام، به منظور پاسخگویی به هر نیاز پس از یک مبارزه طولانی تمام اعضای خانواده باید چارچوبی را که یک فرد معیوب دارد، دنبال کند. والدین (بسته به اینکه یکی از آنها در معرض خطر اختلال است) همیشه از رفتار و تلاش فرزندان خود در هر زمینه ناراضی هستند. این نارضایتی از مشکلات برنامه درسی تا روال و رفتار روزانه آنهاست. اما این والدین، بر خلاف والدین تکاملی که فرزندانشان را همراهی می کنند، هیچ تلاشی برای پیشرفت فرزند خود نمی کنند. مردان و زنان خسیس هر مسئله را با مسائل مالی اندازه می گیرند و” پول و درآمد “مهم ترین عامل زندگی آنهاست.

به عنوان مثال معیار عشق، مقدار، کیفیت یا نوع هدیه خریداری شده است، نه زیبایی این کار. تصمیم گیری برای خرید هر وسیله ساده برای خانه باید با اجازه شوهر یا همسر انجام شود. همیشه یک دلیل قانع کننده برای صدور مجوز وجود دارد. یک دلیل که می تواند یک فرد بد را متقاعد کند. به این ترتیب، طرف دیگر هر خرید را تسلیم فرد مقابل خواهد کرد. به نظر شما، زندگی که در آن یکی از طرفین دارای اقتدار کامل است و دیگری دارای قدرت نیست، شبیه زندان نیست؟

چکیده
صرفه جویی خوب است، اما گاهی این صرفه جویی، افراطی شده و تبدیل به خساست می شود. صرفه جویی کردن، افراد را قادر می سازد تا با بودجه های کم خود، رشد کنند. اما از طرفی دیگر صرفه جویی بیش از حد نیز میتواند نشانه ای از اختلال شخصیت وسواس فکری– عملی باشد. مراقب بودن در باره نحوه خرج کردن پول هایتان میتواند برای شما لقب مقتصد را به ارمغان بیاورد. اما اگر شما بیش از حد، حساب خرده پول خود را داشته و اساسا پول نزد شما همیشه ذخیره شده باشد، این میتواند نشانه ای از اختلال شخصیت خساست باشد.

افراد خسیس حتی ممکن است با وجود تمکن مالی لذتی از زندگی نبرند و زندگی را به کام خود و خانواده شان زهر کنند ولی افراد صرفه جو می دانند باید پول خود را در کجا و چگونه خرج کنند. ما در این مقاله سایر تفاوت های انسان های خسیس و صرفه جو را برای شما بیان نمودیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید