با ارزش ترین و بی ارزش ترین پول های دنیا

با ارزش ترین و بی ارزش ترین پول های دنیا

با ارزش ترین و بی ارزش ترین پول های دنیا

شاید شما هم تا بحال با ارزش ترین و بی ارزش ترین پول های دنیا را نشناخته اید. ولی باید بدانید که پول هر کشوری قسمت مهمی از اقتصاد آن کشور میباشد. زمانی که برای خرید به ازای مبادله با یک کشور خارجی می پردازیم. متوجه میشویم ارزش پولمان چقدر است. ولی برخی معتقدند ارزش پول ملی مفهومی دیگر دارد، بنظر شما کدام یک از پول های دنیا با ارزش تر و کدام یک بی ارزش ترین هستند. با ما همراه باشید تا باارزش ترین و بی ارزش ترین پول های دنیا را بشناسید.

بی ارزش ترین پول ها در جهان

۱- ریال ایران

با ارزش ترین و بی ارزش ترین پول های دنیا

کد ارز : IRR

۱ دلار آمریکا : ۴۲,۵۱۵ ریال ایران (نرخ بانک مرکزی)
۱ دلار آمریکا : ۱۴۰,۰۰۰ ریال ایران (نرخ بازار آزاد)

البته توجه داشته باشید که با توجه به نوسان شدید قیمت ارز، قیمت ها ممکن است تغییر داشته باشد. در حال حاضر ریال ایران بی ارزش ترین پول جهان است. بخشی از دلایل بی ارزش شدن پول ایران را می توان تحریم های اقتصادی دیگر کشور ها دانست. ایران به بازار های جهانی دسترسی ندارد. اما کاهش ارزش بی سابقه پول ایران در چند ماه گذشته باعث شده تا در لیست بی ارزش ترین پول های جهان، واحد پولی ایران جایگاه اول را داشته باشد.

۲- دانگ ویتنام
کد ارز vnd

۱دلار آمریکا : ۲۲,۸۸۶ دانگ ویتنام
ویتنام هنوز نتوانسته از اقتصاد دولتی به سوی اقتصاد بازار مهاجرت کند و به تدریج ارز پول رایج این کشور کاهش یافته است. در حال حاضر دانگ ویتنام جایگاه دوم بی ارزش ترین پول را به خود اختصاص می دهد. البته متخصصان بر این باور هستند که دولت ویتنام تصمیمات درستی را اتخاذ کرده و احتمالا بزودی از این وضعیت نجات پیدا می کند.

۳- روپیه اندونزی
کد ارز : IDR

۱ دلار آمریکا : ۱۴,۰۶۶ روپیه اندونزی
اندونزی کشوری با اقتصاد پایدار و توسعه یافته در آسیای جنوب شرقی است. با این حال پول این کشور نرخ بسیار پایینی دارد. قانون گذاران رسمی کشور تمام تلاش خود را می کنند تا ارزش پول این کشور را بالا ببرند ولی تلاش های آن ها آنقدر موثر نیست.

۴- فرانک گینه
کد ارز : GNF

۱ دلار آمریکا : ۹,۰۳۰ فرانک گینه
با توجه به نرخ تورم بالا، پیشرفت فقر و رونق گانگسترها، پول کشور گینه که کشوری آفریقایی است را با بیشترین افت روبرو کرده است. با توجه به هدایای طبیعی که این کشور از آن برخوردار است مانند طلا، مواد سخت و آلومینیوم، ارز این کشور باید از نظر قیمت بیشتر باشد.

۵- کیپ لائوس

با ارزش ترین و بی ارزش ترین پول های دنیا

کد ارز : LAK

۱ دلار آمریکا : ۸,۴۱۵ کیپ لائوس
پول کشور لائوس تنها پولی است که ارزش ها پایین نیامده بلکه ار ابتدا نیز با ارزش پاینی چاپ می شده است. از طرفی از سال ۱۹۵۲ که پول این کشور به چاپ رسید در برابر دلار قدرتمند شد و کم کم به رشد خود ادامه داد.

۶- لئون سیرالئون
کد ارز : SLL

۱ دلار آمریکا : ۸,۰۳۰ لئون
سیرالئون کشور آفریقایی به شدت فقیری است که وضعیت آشفته ای دارد و در این وضعیت آشفته مانند حنگ و بیماری نمی توان انتظاری هم از بالا بودن ارز پول آن داشت.

۷- سام ازبکستان
کد ارز : UZS

۱ دلار آمریکا : ۷۸۷۴ سام
با فرمان رئیس جمهور ازبکستان در سال ۱۹۹۴، واحد پولی جدید سام با نرخ تناسب هر یک ۱ سام برابر با ۱۰۰۰ کوپن سام در چرخه اقتصاد قرار داده شد. در نتیجه آزادسازی تعیین سیاست های پولی در این کشور از سال ۲۰۱۷، نرخ تبدیل Sjm در برابر دلار به هر یک دلار برابر با ۸۱۰۰ UZS قرار داده شد.

۸- گارانی پاراگوئه
کد ارز : PYG

۱ دلار آمریکا : ۵,۶۷۳ گارانی
پاراگوئه دومین کشور فقیر آمریکای جنوبی است. در این کشور رکود اقتصادی فاجعه باری در جریان است که همین باعث افزایش نرخ تورم، فساد، کیفیت پایین آموزش و افراد زیاد بسیار فقیر و نرخ بالای بیکاری شده است. پاراگوئه کتان و سویا صادر می کند ولی این برای تامین مخارجش کافی نیست.

۹- ریل کامبوج

با ارزش ترین و بی ارزش ترین پول های دنیا

کد ارز : KHR

۱ دلار آمریکا : ۴,۰۶۰ ریل
ریل کامبوج ارز ایلات مونارک در جنوب شرقی آسیا است. این واحد پولی در سال ۱۹۹۵ به منظور گذر از واحد هند و چینی پیاستر به کار گرفته شد. در ابتدا ریل نرخ تبدیل بسیار پایینی داشت و در بین محلی ها که تصمیم گرفته بودند تا از ارز های خارجی استفاده کنند، محبوب نبود. بخش بزرگی از جمعیت کامبوج در حال حاضر مایل به پرداخت هزینه ها از طریق دلار آمریکا هستند که همین نیز باعث کاهش ارز پول رسمی این کشور شده است.

۱۰- یات برمه
کد ارز : MMK

۱ دلار آمریکا : ۱,۳۸۵ یات
واحد پولی این ایالت میانمار (برمه) یات است و هر یات برمه برابر با ۱۰۰ یاس است. در این ایالت میانمار، ورود و خروج این ارز و حتی ارز های خارجی محدود شده است.

ده مورد بالایی را که بیان کردیم از بی ارزش ترین پول های دنیا بودند. ولی در ادامه میخواهیم علت های کاهش ارزش پول را بررسی میکنیم.

دلیل بی ارزش شدن واحد پولی کشور ها

در بیشتر موارد، کاهش ارزش واحد پولی کشور ها به دلیل رکود اقتصادی که در آن ها وجود دارد، است. این موضوع باعث می شود که در بودجه پرداختی کبود ایجاد شود و نرخ تورم بالا برود و واحد پولی یک کشور به لیست بی ارزش ترین پول ها اضافه شود. البته خود همین رکود اقتصادی دلایل زیادی دارد. از جمله این دلایل می تواند جنگ ها، کاهش تولید ناخالص داخلی، کاهش ارزش کالا به عنوان مبانی صادرات، کاهش قدرت خرید، افزایش محدودیت شرایط اعتباری، بی ثباتی سیاسی در داخل کشور و.. باشد. بی ارزش شدن پول یک کشور با سیاست های پولی نادرست و تصمیمات مرتبط با کنترل مالی در ارتباط است.

با ارزش ترین پول ها در جهان متعلق به کدام کشور ها هستند

۱- دینار کویت

با ارزش ترین و بی ارزش ترین پول های دنیا

کد ارز : KWD

۱ دینار کویت : ۳٫۳۳ دلار آمریکا
در مقایسه با دلار آمریکا، دینار کویت گرانترین ارز و واحد پولی جهان است. کویت کشوری کوچک با ثروتی فراوان است. دلیل دارا بودن بیشترین نرخ ارز آن صادرات عظیم کالا های نفتی به بازار جهانی است.

۲- دینار بحرین
کد ارز : BHD

۱ دینار بحرین : ۲٫۶۵ دلار آمریکا
دینار بحرین دومین واحد پولی با ارزش است. بحرین جزیره ای با جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر در شاخاب پارس است. درآمد اصلی این جزیره از صادرات طلای سیاه است. جالب است که بدانید دینار بحرین به مدت ۱۴ سال است که نسبت به  دلار آمریکا تغییر قیمتی نداشته است.

۳- ریال عمان
کد ارز : OMR

۱ ریال عمان : ۲٫۶۰ دلار آمریکا
عمان کشوری در شبه جزیره عربستان است که طبق موقعیت استراتژیکی که دارد، اقتصاد توسعه یافته و کیفیت زندگی بالا در آن محقق شده است. خوب است بدانید که با توجه به قدرت خرید بالای این ارز، حکومت عمان ناچار می شود که اسکناس هایی با یک چهارم و نصف ارزش اسکناس یک ریالی تولید کند.

۴- ریال اردن
کد ارز : JOD

۱ ریال اردن: ۱٫۴۱ دلار آمریکا
سخت است که درباره ارزش بالای ریال اردن دلیل بیاریم! این کشور از نظر اقتصادی توسعه یافته نیست و حتی منابع ضروری همچون نفت هم ندارد.

۵- پوند بریتانیا

با ارزش ترین و بی ارزش ترین پول های دنیا۶

کد ارز : GBP

۱ پوند بریتانیا : ۱٫۳۹ دلار آمریکا
بعضی از افراد فکر میکنند که پوند بریتانیا با ارزش ترین پول جهان است ولی طبق این لیست فقط می تواند جایگاه پنجم را کسب کند! باید در نظر داشته باشید که هر بخش از بریتانیا برای خود پول مخصوصی دارد و با پول رسمی بانک انگلستان فرق می کند اما ارزش آن با پول پوند انگلستان برابر است. با این حساب هفت نوع پوند اسکاتلندی، ایرلند شمالی، منکس، جرسی، گورنسی، گیبرالتار، جزیره سنت النا و جزایر فالکلند وجود دارد. جالب است که اما بومیان بریتانیا علاقه ای به پذیرش دیگر انواع پوند به عنوان روشی برای پرداخت ندارند.

۶- یورو اروپا
کد ارز : EUR

۱ یورو اروپا : ۱٫۲۴ دلار آمریکا
ارز یورو در طی چند سال گذشته قوی تر شده است. این رشد به این واحد پولی اجازه داده است تا به لیست با ارزش ترین پول های جهان راه یابد. دلیل اصلی قوی تر شدن این واحد پولی این است که یورو ارزی پذیرفته شده در تمامی کشور های عضو اتحادیه اروپاست که در بین این کشور ها، برخی از آن ها از نظر اقتصادی توسعه یافته اند.۷

۷– دلار جزایر کیمن
دلار کیمن
کد ارز : KYD

۱ دلار جزایر کیمن : ۱٫۲۲ دلار آمریکا
جزایر کیمن یکی از بهترین پناهگاه های مالیاتی جهان است. این جزایر صدها بانک، صندوق های تامینی و شرکت های بیمه را تامین می کند.

۸- فرانک سوئیس
کد ارز : CHF

۱ فرانک سوئیس : ۱٫۰۶ دلار آمریکا
سوئیس نه تنها ثروتمندین ترین کشور جهان است، بلکه یکی از پایدار ترین کشور هاست. بانک های این کشور به قاطع بودن در اسرار های بانکی معروف هستند.

۹- دلار آمریکا

با ارزش ترین و بی ارزش ترین پول های دنیا

کد ارز : USD

۱ دلار آمریکا : ۱ دلار آمریکا
با وجود این که ایالات متحده آمریکا سردمدار اقتصاد جهانی است، واحد پولی آن ارز رزرو جهانی نام گرفته است. به عبارتی دیگر شما می توانید دلار را در هر کشوری خرج کنید.

۱۰- دلار استرالیا
کد ارز : AUD

۱ دلار استرالیا : ۰٫۷۸ دلار آمریکا
ویژگی جالب قرار داده شده در سری جدید اسکناس دلار های استرالیایی این است که افراد دارای ناتوانی بصری نیز می توانند با لمس آن به ارزش پول پی ببرند.

چکیده

با بیان این مطالب فهمیدیم که علت پایین آمدن ارزش پول کشور شان بخاطر شرایط اقتصادی آنهاست. بی ارزش شدن پول یک کشور با سیاست های پولی نادرست و تصمیمات مرتبط با کنترل مالی در ارتباط است. رکود های اقتصادی مانند جنگیدن، کاهش ارزش کالا و غیره از عواملی هستند که در بی ارزش شدن پول تاثیر میگذارند. ما در این مقاله برای شما با ارزش ترین و بی ارزش ترین پول ها ی دنیا را بیان کردیم، امیدواریم با مطالعه این موارد آگاهی های لازم را کسب کنید. از اینکه با ما همراه بودید. سپاسگذاریم.

پاسخ دهید