بیوگرافی ادگار شاین

بیوگرافی ادگار شاین

بیوگرافی ادگار شاین

پرفسور ادگار شاین در 5 مارس 1928 در ایالات متحده آمریکا دیده به جهان گشود.ادگار شاین فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد ایالات متحده آمریکا در رشته روانشناسی و رئیس دانشکده مدیریت در MIT می باشد. ادگار شاین دکتری خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه هاروارد دریافت کرده است.ادگار شاین در شرکتهای بزرگ به عنوان مشاور در زمینه تهیه نردبان شغلی و ترفیع برای کارشناسان کار میکرد. مشاوره در سازماندهی و اجرای دوره های آموزشی از فعالیت های دیگر او بوده است.

مطالعات تخصصی وی به ویژه در مورد فرهنگ سازمانی و فراگیری سازمانی می باشد. ادگار شاین مطالعات و تحقیقات گسترده ای را در مورد عملکرد سازمان و تأثیر و نفوذ فرهنگ در سازمان انجام داده است. تحقیقات ارزشمند او در موضوعات فرهنگ سازمان و اهمیت فرهنگ در فراگیری کارکنان است که از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

ارکان اندیشه ادگار شاین

ادگار شاین در مراحل اولیه مطالعات خود در مورد رفتار شخصی و فرهنگ سازمان بر این اعتقاد داشت که روش های مطالعاتی سنتی و قدیمی تأثیر مستقیم در عوامل رفتار شخصی و عوامل انگیزشی دارد. اگرچه این رفتارها در مراحل ابتدایی بسیار ساده و پیش پا افتاده تلقی میشود ولی در مراحل بعدی به علت تفاوت های بین نیازهای کارکنان و سازمان باید به آن توجه نمود به ویژه از نقطه نظر تفاوت های زمانی و مکانی موجود بین سازمان ها، مطالعات ادگار شاین اولین مسئله ای را که روشن ساخت “فرهنگ سازمان” نام گرفت. او فرهنگ سازمان را غالب و نافذ بر سازمان می دانست زیرا معتقد است فرهنگ از عوامل مهمی تشکیل یافته است که عبارتند از:

1- هنگامی که رفتار افراد را تحت کنترل و نظارت قرار می دهیم کارکنان واکنش های رفتاری از خود نشان می دهند.
2- نرُم ها و استانداردهای میان گروهی وجود دارند که باید به آنها توجه داشت.
3- همواره از طرف سازمان ارزش های رفتاری به کارکنان تحمیل می شود.
4- یک فلسفه رفتاری در میان مدیران ارشد و کارکنان در ارتباط با مشتریان وجود دارد که ویژگی های خود را دارد.
5- در هر سازمان قوانین و مقررات، رویه ها و سیاستها وجود دارد که قابل احترام است.
6- در هر سازمان احساسی و عواطفی وجود دارد که خودجوش است.

بیوگرافی ادگار شاین

ادگار شاین در کتاب فرهنگ سازمان در رهبری به تعریف فرهنگ به عنوان فرضیات اساسی اشاره میکند و معتقد است این فرهنگ زیر نفوذ و در تعامل و کنش با پنج مورد به شرح زیر است:
1- عوامل برون سازمانی و پیرامونی به ویژه عوامل طبیعی و انسانی.
2- پدیده ها و حقایقی که سازمان با آن روبه رو است.
3- کنش و واکنش رفتار انسانی در رویارویی با کارها و مشاغل و وظایف نامطلوب و ناپسند.
4- علاقه کارکنان به خودکفایی و خوداتکایی در انجام وظایف و مسئولیت ها.
5- ماهیت روابط انسانی و اینکه سازمان تا چه حد در رویارویی با عوامل محیطی و پیرامونی به صورت باز عمل میکند.

دورنمای اندیشه ادگار شاین

بیوگرافی ادگار شاین

تقریباً 50 سال است که از اندیشه آقای شاین می گذرد آنچه که او ارائه داد نشان دهنده این است که هر سه فرهنگ در سازمان باید با یکدیگر هماهنگ باشند و از همدیگر بیاموزند. بنابراین فراگیری سازمانی امری ضروری است. آقای ادگار شاین اظهار میکند که کانون توجه در تغییرات سازمانی باید بر پایه اصول و ارکان فرهنگ سازمان باشد تا بتوان نسبت به اثربخشی توسعه و تجهیز سازمان برای نوآوری ها و رفتارها خوش بین بود.

چکیده
ادگار شاین (انگلیسی: Edgar Schein؛ زادهٔ ۵ مارس ۱۹۲۸) یک دانشمند در زمینه روان‌شناسی اهل ایالات متحده آمریکا است.ادگار شاین در دهه ۱۹۸۰ نظریه‌ای را مطرح کرد که در بحث «فرهنگ سازمانی» بسیار تأثیرگذار بود. طبق نظریه او، فرهنگ از سه سطح یا لایه تشکیل می‌شود:
1- در بیرونی‌ترین لایه «مصنوعات»
2- در سطح میانی «ارزش‌ها و هنجارهای رفتاری»
3- در عمیق‌ترین لایه «باورها و مفروضات»

پاسخ دهید