بهترین کتاب های سال ۲۰۱۸

بهترین کتاب های سال ۲۰۱۸

بهترین کتاب های سال ۲۰۱۸

کتاب مورد علاقه‌ ی شما چیست؟ چه‌ قدر از زمانتان را صرف خواندن کتاب می‌کنید؟ صادقانه بگویم، اکثر مردم فکر می‌ کنند که مطالعه کردن فقط یک فعالیت خسته‌ کننده است که باید از آن دوری کرد! حتی فکرش را هم نمی‌ کنیم که مطالعه کردن،‌ روش خوبی است برای اینکه بتوانیم به یک فرد بهتر تبدیل شویم. مطالعه مزایای زیادی دارد، هم ذهنی و هم جسمی! ما در این مقاله شما را با بهترین کتاب های سال ۲۰۱۸ آشنا می کنیم، امیدواریم که بخوانید و لذت ببرید.

معتقدان بزرگ نوشته ربکا ماکای

داستان رمان «معتقدان بزرگ» در میانه دهه ۸۰ میلادی در شیکاگو و همچنین سال ۲۰۱۵ در پاریس و در بحبوحه حملات تروریستی می‌گذرد. «ربکا ماکای» در این داستان به شدت تاثیرگذار از شیوع بیماری ایدز و جست‌ و جوی یک مادر برای یافتن دخترش استفاده کرده تا به موضوع از دست دادن بیهوده و تلاش ما برای غلبه بر آن بپردازد. او با ارئه تصویری از گروهی از دوستان به خوبی ترس و تراژدی شیوع یک بیماری را در سال‌ های نخست نشان می‌دهد و به پیامدهای آن در طول چندین دهه می‌پردازد. این رمان با نگاهی همدلانه و عاری از رویکرد احساساتی توانست به خوبی جایگاه خود را در میان نامزدهای جایزه بوکر و جایزه ملی کتاب آمریکا در بخش ادبیات داستانی پیدا کند.

ترانه شیرین نوشته لیلا سلیمانی

بهترین کتاب های سال ۲۰۱۸

ما از ابتدای داستان ناخوشایند و اخطارآمیز «ترانه شیرین» (که با نام‌ های «لالایی» و «پرستار فوق‌ العاده بچه» نیز شناخته می‌شود) می‌دانیم که یک پرستار دو بچه‌ای را که به او سپرده شده کشته است اما آنچه بیشتر در این داستان نامتعارف قابل توجه است تحلیل رابطه خاص میان یک مادر و کسی است که او برای نگهداری از فرزندانش استخدام کرده است.

لیلا سلیمانی نویسنده و روزنام ه‌نگار مراکشی‌ تبار اهل فرانسه است که با این رمان موفق به کسب جایزه «گنکور» مهم‌ ترین جایزه ادبیات فرانسه شده و در آن به خواسته‌ های ممنوعه والدین از پرستاران بچه و همچنین تنش‌ های نژادی و طبقاتی پرداخته است. در این رمان که به شکل مسحورکننده‌ ای پرپیچ و خم است تنها یک چیز کاملا روشن است: تنهایی می‌ تواند شما را دیوانه کند.

آنجا آنجا نوشته تامی اورنج

رمان «آنجا آنجا» که به فهرست اولیه نامزدهای جایزه ملی کتاب آمریکا نیز راه یافت به عنوان اولین اثر نوشته «تامی ارونج»، تعمقی بلندپروازانه در باب هویت و جایگزین‌ های شکست‌ خورده آن و اسطوره از دریچه زمان، فقر و زندگی شهری است. فصل‌ های بسیار کوتاه این رمان از زاویه دید گروه‌های بومی سرخپوستی روایت می‌شود که در اوکلند کالیفرنیا زندگی می‌ کنند و چندان رابطه نزدیکی با هم ندارند و در حال عزیمت برای شرکت در اجتماع بزرگ بومیان هستند.

همان‌ طور که «جفری چاسر» در آثارش عنوان می‌ کند آنها همه زائرانی هستند که در مسیر رسیدن به یک حرم مقدس‌ اند و یا بر اساس توصیف «ویلیام فاکنر» در رمان «جان که می‌ دادم» («گور به گور»)، خانواده‌ ای بزرگند که در حال عبور از چشم‌ انداز هستند.

واشنگتن سیاه نوشته اسی ادوگیان

رمان «واشنگتن سیاه» نوشته «اسی ادوگیان» برنده جایزه ۱۰۰ هزار دلاری گیلر کانادا در سال ۲۰۱۸ و همچنین یکی از نامزدهای اولیه جایزه بوکر است. داستان کتاب درباره بردگی است و شخصیت اصلی آن «بلک» یا «سیاه» از قربانیان وحشی‌ گری انسان‌ هاست که از مادرش جدا می‌ شود و باید مسیر زندگی‌ اش را به عنوان برده به تنهایی ادامه دهد.

داستان پیوندی ماندگار میان برادر یک ارباب سفیدپوست و برده سیاه‌ پوست جوان است که «اسی ادوگیان» آن را در قالب داستانی شگفت‌ انگیزی از کشف و کاوش روایت می‌ کند. «اسی ادوگیان» پیش‌ تر یک بار دیگر نیز جایزه گیلر را در سال ۲۰۱۱ برای «بلوز دورگه» دریافت کرده بود. او تاکنون به فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر و جایزه اورنج برای داستان نیز راه پیدا کرده است.

عدم تقارن نوشته لیسا هالیدی

بهترین کتاب های سال ۲۰۱۸

در رمان «عدم تقارن» دو بخش از داستان که ظاهرا هیچ ارتباطی با هم ندارند از طریق یک بخش پایانی تکان‌ دهنده به هم پیوند می‌خورند. بخش اول رمان با عنوان “حماقت” روایتگر یک رابطه عاشقانه بین «آلیس» یک ویراستار کتاب و نویسنده جوان جویای نام در میانه‌ های دهه سوم زندگی‌اش و «ازرا بلیزر» به عنوان یک رمان‌ نویس درخشان و سالخورده است که تا حدودی از روی شخصیت «فیلیپ راث» نویسنده معروف آمریکایی مدل‌ برداری شده است.

بخش دوم رمان که “جنون” نام دارد درباره یک اقتصاددان عراقی – آمریکایی به نام «عمار جعفری» است که در فرودگاه هیترو لندن زندانی شده است. رمان نوشته «لیسا هالیدی» اثری تمیز و مختصر است و سبکی گزارشی همچون آثار نوشته «دابلیو جی سیبالد» دارد. «عدم تقارن» اولین رمان «هالیدی» است اما شبیه آثار نویسندگانی است که تاکنون چندین رمان در طول سالیان منتشر کرده‌اند و توانسته در آن واحد یک رمان کلیددار (رمانی بر اساس داستان واقعی اما با نما و برون‌ مایه ادبیات داستانی مانند تغییر جزییات یا نام شخصیت‌ ها)، سرشار از ایده‌ ها و همچنین یک فراداستان با درون‌ مایه سیاسی باشد.

زندان آمریکایی نوشته شان باوئر

«شان باوئر» یک خبرنگار است که در سال ۲۰۱۴ میلادی به لوئیزیانا رفت تا به صورت جعلی به عنوان نگهبان در زندان و ندامتگاه «وین» کار کند و توانست پیش از باخبر شدن مسئولان، چهار ماه در آن زندان کار کند. تجربه‌ های او در این چند ماه به اندازه‌ ای بود که گزارشی کامل در این‌ باره در مجله «مادر جونز» نوشت و توانست جوایزی را در عرصه خبرنگاری به دست آورد.

او حتی به واشنگتن دعوت شد تا درباره مشکلات موجود در زندان‌ خصوصی آمریکا برای مسئولان سخنرانی کند. او در کتاب «زندان آمریکایی»، مقاله خود را به شکلی جامع و تحلیلی بسط داده است. این رمان روایتگر پدیده اجاره دادن محکومین است که در آن زندانیان به عنوان نیروی کار اسیر به کمپانی‌ ها اجاره داده می‌شوند.

تحصیل‌کرده نوشته تارا وستوور

کتاب فوق‌ العاده خاطرات نوشته «تارا وستوور» اقدامی شجاعانه و نوآورانه است. او به عنوان کوچکترین فرزند یک خانواده ۹ نفره در آیداهو بزرگ شد. او در شرایطی زندگی می‌ کرد که تا زمانی که به کالج برود حتی شناسنامه نداشت و نتوانست به مدرسه برود. دوران کودکی‌ اش اغلب در کمک به مادرش به عنوان یک قابله غیرمجاز و پدرش که به پارانویا مبتلا بود در یک زباله‌ دادن ضایعات فلزی سپری شد. او با غلبه بر این شرایط توانست از دانشگاه کمبریج مدرک دکتری تاریخ دریافت کند. شرایط زندگی او، اراده‌ اش و تشنگی بی‌ پایانش برای یادگیری در این کتاب خاطرات جذاب گنجانده شده است.

فردریک داگلاس نوشته دیوید دابلیو بلایت

بهترین کتاب های سال ۲۰۱۸

کتابی به‌ یادماندنی از یک چهره ماندگار. «فدریک داگلاس» در واقع وجدان «آبراهام لینکلن» است که به حرف آمده است. «لینکلن» خودش سه کتاب زندگی‌ نامه نوشته که روایتگر حرکت او از بردگی به سمت تبدیل شدن به یکی از بزرگترین شخصیت‌ های قرن ۱۹ میلادی است، اما کتاب نوشته «دیوید دابلیو بلایت» از همه آنها کامل‌ تر است و زندگی شخصی و عمومی «لینکلن» را به هم درآمیخته، به گونه‌ ای که خود «لینکلن» این کار را نمی‌کرد و یا نمی‌ توانست انجام دهد.

چگونه ذهنتان را تغییر دهید نوشته مایکل پولان

«مایکل پولان» که بیشتر برای اثرش درباره اصول اخلاقی غذا خوردن شناخته شده، شخصی‌ ترین کتابش را منتشر کرده است که به طور کلی دید خوانندگان را دچار تحول می‌ کند. او در کتاب «چگونه ذهنتان را تغییر دهید» با مروری بر تاریخ روانگردان‌ ها به ما درباره ظهور، سقوط و مجددا ظهور علاقه اجتماعی به این داروها می‌ گوید که امروزه مزایای زیادی برای آن متصور هستند، از کمک به اعتیاد و یا کاهش ترس بیمارهای علاج‌ ناپذیر. عنوان کامل این کتاب «چگونه ذهنتان را تغییر دهید: علم جدید روانگردان‌ها چه چیزی درباره آگاهی، مرگ، اعتیاد، افسردگی و تعالی به می‌ آموزد» است.

ماهی کوچولو نوشته لیزا برنان جابز

«لیزا برنان جایز»، دختر «استیو جابز» بنیانگذار درگذشته کمپانی اپل در دو جهان به شدت متفاوت بزرگ شده است: جهان نامتعارف و دوره‌ گردی مادرش به عنوان یک هنرمند ناپایدار و فقیر؛ و جهان لوکس پدر بی‌ رحم و ثروتمندش. او در کتاب خاطراتش با عنوان «ماهی کوچولو» تصویری ماندگار از پدر و مادرش و چشم‌ اندازی کامل از دوران کودکی‌ اش با تمامی جزئیات در شهر «پال آلتو» کالیفرنیا ارائه داده است. «استیو جابز» در کتاب خاطرات دخترش، مردی به تصویر کشیده شده است که دچار سهل‌ انگاری و سوءاستفاده عاطفی و احساسی است. این کتاب از نگاه دختری نوشته شده که همواره در آرزوی داشتن یک پدر است؛ پدری که در سال‌ های بعد حتی از او به عنوان یکی از فرزندان خود یاد نکرد.

چکیده
این روز‌ها که سرگرمی بیشتر افراد مطالعه صفحات فضای مجازی و شبکه‌ های اجتماعی است کتاب و کتابخوانی حسابی مظلوم واقع شده است. ما در این مقاله شما را با بهترین کتاب های سال ۲۰۱۸ را به شما معرفی کردیم که خواندن آن ها خالی از لطف نیست. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

پاسخ دهید