بهترین شغل برای افراد خلاق

بهترین شغل برای افراد خلاق

بهترین شغل برای افراد خلاق

اگر شما ذهن خلاقی دارید، شغل های خاصی متناسب با وجود شما می باشد تا بتوانید به خوبی در زندگی پیشرفت کنید. رضایت شغلی بدون در نظر گرفتن بحث درآمد، بخش مهمی از زندگی افراد را تشکیل می دهد. اگر شما فرد خلاقی هستید، نیاز به فعالیت در مشاغلی دارید که ذهن شما را به کار گرفته و خلاقیت شما را نمایان کند. در اینجا فهرستی از مشاغل ایده آل برای افراد خلاق، پیشنهاد شده است. با ما همراه باشید تا ابتدا تعریفی از خلاقیت و ویژگی های افراد خلاق را برای شما بیان کنیم.

تعریف خلاقیت

خلاقیت نوعی عملکرد دانش، کنجکاوی، تخیل و ارزیابی است. هر چه اساس دانشتان قوی‌تر باشد، هر چه کنجکاوتر باشید، ایده‌ها و الگوهای بیشتری خواهید داشت که منجر به ایجاد محصولات و خدمات خلاقانه، جدید و نوآورانه می‌شود. اما تنها داشتن دانش برای تشکیل الگو‌های جدید کافی نیست. اجزا و بخش‌ها باید به نحوی متفاوت با یکدیگر ترکیب شوند. سپس ایده‌های پراکنده و مختلف باید ارزیابی شوند و به ایده‌هایی کاربردی بدل شوند. به بیان دیگر، یک فرآیند اتفاق می‌افتد.

شخصیت خلاق چیست

افراد خلاق این استعداد را دارند که از هیچ، چیز جدیدی ایجاد کنند این می تواند یک داستان، یک آهنگ، تاسیس یک شرکت و حتی یک سبک موی جدید باشد. این کار راحتی نیست و اگر شما طبیعتا از ایجاد چیزهای نو لذت می برید، پس فردی خوش شانس هستید.

ویژگی های شخصیتی افراد خلاق

اگر بیش از ۵ مورد از ویژگی های زیر را دارید، پس از شخصیت خلاقی برخوردارید:
۱- من انرژی بسیار زیادی دارم.
۲- من از بیان ایده هایم خجالت نمی کشم حتی اگر از دید دیگران احمقانه به نظر بیاید.
۳- من فردی سرزنده و بازیگوش هستم.
۴- من قدرت تخیل خوبی دارم.
۵- من نسبت به چیزهایی که از آنها لذت می برم، بسیار مشتاق و علاقه مندم.
۶- من از سرگرمی و تفریحات لذت می برم.
۷- من فرد حساسی هستم.
۸- من خودم را فرد هنرمندی می دانم.
۹- من از ایجاد چیزهای جدید لذت می برم.
۱۰- من دید خیلی بازی دارم و تمایل به شنیدن ایده های جدید دارم.

۲۰ شغل برتر برای افراد خلاق

بهترین شغل برای افراد خلاق

اگر شما هم جزو کسانی هستید که روحیه هنری دارند و خلاق هستند، در این مقاله ۲۰ شغل برتر را به شما خوانندگان گرامی معرفی خواهیم کرد.

۱- آرایشگر

اولین شغل برتر هنری که در کشور ما عمدتا به آن به چشم یک هنر نگریسته نمی‌شود، آرایشگری است. اگر شما هم به مدهای جدید مو، پیرایش، آرایش و همچنین رنگ کردن آن علاقه‌مندید، آرایشگری قطعا یکی از شغل‌های ایده‌آل برای شما خواهد بود. لذتی که از تغییر چهره مشتری خود می‌برید، قطعا ارزش آن همه ساعت بر روی پا ایستادن را خواهد داشت.

۲- تهیه کننده موسیقی

شغل برتر دوم تهیه کنندگی موسیقی است. این شغل نیازمند کسی است که ذائقه آکوستیک خود را بالا ببرد و گوش خوبی برای یافتن استعدادهای جوان و جدید داشته باشد. به عنوان یک تهیه کننده موسیقی در عین حالی که شما باید در شبکه سازی و حفظ روابط کاری مهم خبره باشید، باید در ساخت قطعات موسیقی گوناگون هم تبحر داشته باشید.

۳- کارگردان هنری

آیا شما هم همواره به ایده‌های جدید فکر می‌کنید و می‌خواهید با گرد هم آوردن ذهن‌های هنری شبیه به هم آن ایده‌ها را به واقعیت نزدیک کنید؟ اگر این‌گونه هستید پس شغل ایده‌آل شما مدیریت یک گروه رسانه در شرکت‌های همچون شرکت‌های بازاریابی است.

۴- گرافیست

این شغل برتر هنری مناسب افرادی است که درونگرا و در عین حل مبتکر هستند. در این شغل شما می‌توانید با طراحی گرافیک‌های زیبا و تصاویر خلاقانه به شرکتی که در آن فعالیت می‌کنید کمک شایانی داشته باشید. با حرکت شرکت‌ها به سمت پلتفرم‌های آنلاین به گرافیست‌های خلاق بیش از هر زمان دیگری نیاز است.

۵- انیماتور

شغل برتر بعدی برای افراد هنرمند، انیمیشن سازی است. آیا شما هم به زنده کردن ایده‌ها از طریق انیمشین شبیه فیلم‌های دیزنی علاقه‌مند هستید؟ اگر این‌گونه است پس باید بدانید که تقاضا برای انیماتورهای کاربلد در صنایع فیلم‌سازی، بازی‌سازی و بازاریابی بسیار بالا است. شما برای خبره شدن در این شغل باید بر نرم‌افزارهای مختلفی همچون نرم‌افزارهای Adobe، مایا یا ۳D Max مسلط باشید.

۶- طراح بازی

آیا شما از عاشقان بازی‌های ویدئویی و البته دارای روحیات خلاقانه هستید؟ شاید شما آن کسی باشید که قرار است بازی پر سر و صدای ۳بعدی در کشور یا حتی جهان را بسازد. چه کاری بهتر از پول گرفتن به ازای طراحی و بازی کردن در تمام طول روز؟

۷- طراح داخلی

آیا شما هم به پارچه و بافت علاقه‌مند هستید؟ طراح داخلی بودن به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از خلاقیت خود دکوراسیون خانه دیگران را زیبا کنید. شما در این شغل باید ابتدا با مشتریان خود مشورت کنید و سپس با توجه به نیازهای آن‌ها و سبک خودتان فضای زندگی مشتریان خود را به یک اثر هنری تبدیل کنید.

۸- تدوین‌گر فیلم

اگر شما نگاه خلاقانه‌ای دارید و علاقه‌مند به صنعت فیلم سازی هستید، تدوین‌گری فیلم می‌تواند شغل ایده‌آل شما باشد. شما می‌توانید تدوین‌گر فیلم‌های بزرگ باشید یا در صنعت تبلیغات و حتی به صورت دورکاری فعالیت کنید.

۹- عکاس

بهترین شغل برای افراد خلاق

اگر شخصیت آرام و گرم و همچنین چشم تیزبینی برای ثبت ایده‌های عالی عکاسی دارید، عکاسی شغل مناسبی برای شما خواهد بود. بسیاری از عکاسان دورکاری را ترجیح می‌دهند؛ چون این‌گونه هم برنامه‌ریزی خود و هم سبک منحصر به فرد خود را دارند.

۱۰- نویسنده

اگر شما در بیان نظرات و عواطف خود از طریق کلمات مهارت بیشتری دارید و می‌توانید داستان‌های زیبا و جذاب خلق کنید، نویسندگی شغل ایده‌آلی برای شما است. اگرچه در میان انتخاب‌های فراوانی دیگری هم از جمله تولید محتوا و خبرنگاری هم وجود دارد.

۱۱- بازاریاب

یک بازاریاب در یک محیط خلاقانه فعالیت می‌کند که وظیفه او استفاده از جنبه‌های زیباشناسانه برای فروش یک کسب و کار به مشتریان است. بازاریابی یکی از دیگر شغل‌هایی است که یک فرد هنرمند می‌تواند در آن کسب درآمد کند. بازاریابان محتواهای بسیاری برای تبلیغات، بروشورها، وبسایت‌ها و همچنین رادیو و تلویزیون می‌سازند.

۱۲- کارشناس رسانه و بازاریابی

شغل برتر بعدی که برای هنرمندان مناسب است، کارشناس رسانه است. یک کارشناس رسانه در حقیقت مسئول برندسازی از یک شرکت است که این کار را از طریق پلتفرم‌های مختلف همچون فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، پینترست، گوگل پلاس و هر شبکه اجتماعی جدیدی که خلق می‌شود انجام می‌دهد. کارشناس رسانه مسئول شناسایی این شبکه‌های جدید و فعال کردن شرکت در آن‌ها است.

۱۳- متخصص مد

به عنوان یک متخصص مد شما باید از لوازم جانبی و تزیینی و همچنین انواع لباس‌های گوناگون برای مراسم‌های مختلف آگاهی داشته باشید. نقش شما اگرچه با توجه به بخشی که در آن فعالیت می‌کنید، ممکن است قدری متفاوت باشد اما مبنای این شغل ثابت است. شما باید چشمانی خلاق و دانشی مناسب از نحوه ترکیب لباس‌ها و اکسسوری‌های مختلف داشته باشید.

۱۴- بازاریاب بصری

اگر به مد علاقه‌مند هستید، بازاریابی بصری قطعا شغل ایده‌آل شما خواهد بود. شما باید در فروشگاه‌های مختلف نمایش‌های زنده برگزار کنید تا فروش فروشگاه به حداکثر برسد. برای مثال، تزیین مانکن‌ها یکی از کارهای یک بازاریاب بصری است. این فروشگاه‌ها می‌توانند از بوتیک‌های کوچک تا برندهای بزرگ مد و فشن متغیر باشند. همچنین اگر بتوانید در یکی از این برندها فعالیت کنید، تخفیف‌های خیلی بالایی هم از برند خود دریافت خواهید کرد.

۱۵- سرآشپز

اگر شما به ترکیب عناصر و اجزای مختلف در آشپزخانه برای خلق غذایی خوشمزه و جدید علاقه‌مند هستید، احتمالا سرآشپزی شغل ایده‌آل شما خواهد بود. شما نه تنها می‌توانید با خلاقیت خود طمع‌های مختلف خلق کنید بلکه می‌توانید در تزیین غذا هم هنر خود را نشان دهید.

۱۶- فروشنده گل

نگهداری از گیاه برای بسیاری از ما کار سختی است، تزیین یک دسته گل دیگر حتی سخت‌تر است. از طرف دیگر، ترکیب گل‌ها با هم و این که بدانیم کدام گل‌ها در یک خانواده قرار می‌گیرند شبیه حل یک معما است که فقط از ذهن یک انسان خلاق بر می‌آید.

۱۷- معلم

معلمی از دیگر شغل‌های مناسب برای افراد هنرمند است به ویژه برای آن‌هایی که موسیقی، هنر یا نمایش را تدریس می‌کنند. اگرچه معلم‌های دیگر رشته‌ها هم می‌توانند از طریق پیدا کردن روش‌های جدید برای جذب دانش‌آموزان خود، جنبه‌های هنری را به تدریس خود اضافه کنند.

۱۸- منظره‌ساز

آیا به فعالیت در فضا باز و همچنین باغ‌های زیبا علاقه‌مند هستید؟ اگر این‌گونه است پس منظره‌سازی می‌تواند بهترین شغل برای شما باشد. منظره‌سازها با استفاده از بصیرت هنری خود فضای باز محیط‌های مختلفی همچون پارک‌ها، فرودگاه‌ها، باغ‌ها و حتی موزه‌ها را زیبا می‌کنند.

۱۹- گریمور

بهترین شغل برای افراد خلاق

فارغ از فعالیت در عرصه فیلم‌سازی، گریمورها هنرمندانی هستند که با استفاده از ابزارهای خود چهره هر کسی را می‌توانند به بهترین شکل ممکن تغییر دهند. شاید بسیاری بگویند که گریموری چندان سخت نیست، اما شما باید مهارت کار با لوازم مختلف را داشته باشید و جدا از آن بافت‌های مختلف پوستی را هم بشناسید.

۲۰- برنامه‌ریز مراسم

برگزاری مراسم‌های مختلف نه تنها خلاقیت می‌خواهد، بلکه مدیریت هم می‌طلبد تا همه چیز دقیق و سر جای خود باشد. اگر شما به برگزاری مراسم‌های مختلف همچون مهمانی‌های بزرگ علاقه‌مند هستید، احتمالا رضایت شغلی بالایی از این شغل به دست خواهید آورد. به عنوان یک برنامه‌ریز مراسم شما باید یک فرد برونگرا باشید که با جنب و جوش خود به دنبال استفاده از کالاهای ارزان‌تر و در عین حال با کیفیت‌تر باشید.

چکیده
انتخاب شغل یکی از مهمترین دغدغه های افراد برای ورود به دوره بزرگسالی و استقلال است. ملاک های زیادی برای انتخاب شغل مناسب وجود دارد. تطابق و سازگاری محیط شغلی با ویژگی های شخصی هر فرد مسئله بسیار مهمی برای انتخاب شغل مناسب است. ملاک هایی مانند علایق شخص، درآمد، ویژگی های جسمی، سبک های شخصیتی، توانایی های هوشی و استعداد شخص در این انتخاب حائز اهمیت است. انتخاب نادرست مسیر شغلی می تواند در تمام ابعاد زندگی اثر گذاشته و کارکرد های زندگی فرد را مختل کند.

در هر صورت اگر روحیه خلاقی دارید و به دنبال یک شغل دائم هستید یا می‌خواهید به صورت پاره وقت یا با ساعات کاری انعطاف‌پذیر فعالیت کنید، این ۲۰ شغل برتر هنری ذکر شده در بالا نه تنها خلاقیت شما را به چالش می‌کشد بلکه تعادل کاری ایده‌آلی هم به زندگی شما خواهد بخشید. امیدواریم مطالب گفته شده شما را در جهت انتخاب شغل مناسب با روحیات و استعدادهایتان یاری کرده باشد.

شما کاربران و همراهان عزیز سایت راز ثروت می توانید نظرات و تجربیات خود را از قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید