چگونه بفهمیم اعتماد به نفس بالایی داریم

چگونه بفهمیم اعتماد به نفس بالایی داریم

چگونه بفهمیم اعتماد به نفس بالایی داریم

برای اینکه چگونه بفهمیم اعتماد به نفس بالایی داریم باید نشانه های اعتماد به نفس بالا داشتن را بشناسیم. اعتماد به نفس در همه ی ما وجود دارد. فقط در بعضی از افراد به دلیل شکست ها و مشکلاتی که در زندگی دارند این توانمندی در آنها کم رنگ میشود. اگر میخواهید در هر کاری موفق شوید باید اعتماد به نفس بالا داشته باشید. فقط به یاد داشته باشید تنها چیزی که باعث میشود اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم خودمان هستیم. با ما همراه باشید تا بدانید چگونه اعتماد به نفس بالایی دارید.

نشانه های اعتماد به نفس بالا

۱. کنترل کردن احساسات خود

چگونه بفهمیم اعتماد به نفس بالایی داریم

شما اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید در شرایط سخت میتوانید احساسات خود را کنترل کنید.به عقل تان رجوع کنید  همین توانایی کنترل احساسات است که موجب می‌شود شما تنها گروهی باشید که معمولا دچار حملات اضطرابی و ترس ناگهانی نمی‌شوید یا اگر هم پریشان و وحشت‌زده شوید، جزء آخرین افرادی هستید که آستانه‌ی تحمل‌شان شکسته می‌شود، چرا که افراد با اعتماد به‌ نفس بالا به جای اینکه تسلیم بحران شوند، سعی می‌کنند خودشان را با اتخاذ اقدامات قاطع از مهلکه بیرون بکشند.

این افراد طوری رفتار می‌کنند که گویی پیشتر نیز چنین بحرانی را از سر گذرانده‌اند و اکنون اولین بارشان نیست. افرادی که اعتماد به‌ نفس بالایی دارند، برای اینکه بتوانند موقعیت را به نحو احسن مدیریت کنند از خودشان می‌پرسند: «آدمای با اعتماد به‌ نفس چطوری با چنین بحرانی مواجه می‌شن؟» در نتیجه، خونسرد، آرام و حواس‌جمع باقی می‌مانند.

۲. با اقتدار صحبت کردن

این اقتدار از دانش و تجربه ناشی می‌شود و همان‌طور که می‌دانید، دانش یکی از ستون‌های اعتماد به‌ نفس است. اگر شما دارای اعتماد به نفس بالایی باشید به خوبی تشخیص میدهید چه چیزی را باید بدانید و چه چیزی را نباید بدانید. شما با این کار میتوانید که بدون شک و تردید در جمع حاضر شوید و صحبت کنید. این خاطرجمعی باعث می‌شود از همان لحظه‌ای که شروع به صحبت می‌کنید، صدایتان محکم به نظر برسد. مطالعات نشان داده است محکم و جذاب صحبت کردن از جمله مهم‌ترین عواملی است که کمک می‌کند به چشم دیگران یک فرد مقتدر دیده شوید.

۳. به راحتی رنجیده نشدن

اگر شما اعتماد به نفس بالایی داشته باشید به زودی رنجیده و ناراحت نمیشوید. چرا که همه چیز را به خوبی میدانید و رعایت میکنید. پس فقط خود شما میتوانید مشخص کنید که چه شخصیتی داشته باشید. پس زمانی به افرادی که سخنان توهین آمیز بر زبان می آورند بی اعتنایی کنید متوجه میشوید که بخاطر اعتماد به نفس بالایی است که دارید افراد با اعتماد به‌ نفس معتقدند اگر در چنین مواقعی حالت تدافعی به خودشان بگیرند، ذخایر ذهنی‌شان بدون هیچ فایده‌ای تحلیل خواهد رفت. افراد با اعتماد به‌ نفس معتقدند: «یه لبخند زیبا رو تباه کنم واسه چی؟»

۴. از موفقیت دیگران هراس ندارید

چگونه بفهمیم اعتماد به نفس بالایی داریم

اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید از موفقیت دیگران هراس ندارید زیرا از جایگاه خود در زندگی آگاهی دارید و از دیدن موفقیت دیگران هراسی ندارید. توجه داشته باشید شما هرگز برای اینکه خودتان را ثابت کنید، فرصت پیشرفت را از دیگران نمی‌دزدید. شاید شما اهل رقابت باشید، ولی هیچ‌وقت حسادت نمی‌کنید، بلکه از موفقیت همکاران‌تان خشنود نیز می‌شوید. شما به خوبی می‌دانید چطور به اطرافیان‌تان انگیزه بدهید و تشویق‌شان کنید. بعید است شخص با اعتماد به‌ نفسی را سراغ داشته باشید که حسودی کند و سنگ جلوی پای دیگران بیندازد.

۵. تمرکز کردن بر روی نقاط قدرت خود

اگر شما فقط روی نقاط ضعف خود تمرکز کنید و نقاط قوت‌تان را نبینید، خیلی طبیعی است که از اعتماد به نفس‌تان کاسته می‌شود و خودتان را می‌بازید. متأسفانه ذهن انسان تمایل عجیبی به چنین طرز فکری دارد. اما شما که با اعتماد به نفس بالا  هستید برای اینکه نقاط قوت‌تان را از یاد نبرید، فهرستی از توانمندی‌های خود تهیه می‌کنید تا هر زمان که روحیه‌تان تضعیف شود، با نگاه کردن به این فهرست انرژی بگیرید.

۶. قاطعانه تصمیم گرفتن

تردیدهای زیاد و نداشتن مهارت تصمیم‌گیری یکی از بزرگ‌ترین عواملی است که باعث طفره رفتن مداوم از انجام کارها و شکست می‌شود. اگر شما هم در تصمیم‌گیری مشکل دارید، حتما وقتی از خودتان می‌پرسید: «حالا کِی باید شروع کنم؟»، معمولا به جواب مشخصی نمی‌رسید و هرگز هم شروع نمی‌کنید. اما افراد با اعتماد به‌ نفس بالا از همان ابتدا تصمیم می‌گیرند که انتخاب کنند و چرخه‌ی تصمیم‌گیری‌ها را با قاطعیت به حرکت درآورند.

هر انتخابی که انجام می‌دهید دو حالت دارد: یا منجر به پیروزی می‌شود و اعتماد به‌ نفس‌تان را بیشتر تقویت می‌کند یا اینکه به شکست می‌انجامد و در عوض، با تجربه‌ای که آموخته‌اید به افزایش اعتماد به‌ نفس‌تان کمک می‌کند. خلاصه اینکه اگر اعتماد به‌ نفس دارید و با تکنیک های تصمیم گیری آشنا هستید، می‌توانید راحت‌تر و قاطعانه‌تر تصمیم بگیرید.

۷. در انجام کارها پیش‌قدم هستید

پیش‌قدم شدن در کارها همیشه از نشانه های اعتماد به نفس بالا نیست، اما همین عمل موجب افزایش اعتماد به نفس می‌شود. وقتی پا پیش می‌گذارید و کاری را شروع می‌کنید، می‌توانید در طول مسیر به نقاط ضعف‌ خود پی ببرید و به دنبال راهکاری برای کنار زدن این محدودیت‌ها بگردید. این فرایند در نهایت باعث می‌شود کنترل خودتان را به دست بگیرید و بر خودتان مسلط شوید. پس این اصلا تصادفی نیست که رهبران با اعتماد به‌ نفس از خودآگاهی بالایی برخوردار هستند. بنابراین اگر قصد دارید با اعتماد به‌ نفس شوید، آغازگر باشید و پیش‌قدم شوید. از همه مهم‌تر اینکه بهتر است در ابتدای مسیر با یک اقدام کوچک شروع کنید.

۸. پذیرا و گشاده‌رو هستید

چگونه بفهمیم اعتماد به نفس بالای داریم

آیا می‌دانید زبان بدن شما که اعتماد به نفس بالایی دارید چگونه است؟ افرادی که حالت بدن‌شان در تعامل با دیگران گارد گرفته است، این پیام را به طرف مقابل القا می‌کنند که «من به نیت واقعی تو شک دارم. لطفا نزدیکم نشو!» اما برعکس، افرادی که حالت بدن‌شان گشاده است، پیام متفاوت‌تری را منتقل می‌کنند: «می‌دونم که تو به من آسیب نمی‌زنی. پس خیلی خوش اومدی!». و شما که اعتماد به‌ نفس دارید نیز دقیقا به دلیل اینکه گشاده‌رو هستید، باعث می‌شود دیگران در حضوران احساس راحتی کنند و حالت تدافعی به خودشان نگیرند. برای اینکه حالت بدن‌تان پس‌زننده نباشد، چند نکته‌‌ی زیر را مد نظر داشته باشید:

بدن خود را در هنگام صحبت اندکی به سمت جلو متمایل کنید. اگر خودتان را به سمت عقب بکشید، مثل این است که به موضوع بحث علاقه‌مند نیستید و قصد دارید فاصله بگیرید.
وقتی مقابل جمع صحبت می‌کنید، دست‌‌های خود را طوری بگیرید که هر از گاهی کف دست‌ها نمایان شود.
لبخند بزنید و با افرادی که طرف صحبت‌تان هستند، ارتباط چشمی برقرار کنید.

۹. با محبت و فروتن هستید

برای عشق ورزیدن باید هر کسی را همان‌طوری که هست بپذیرید، چرا که ارزش‌ها همیشه نسبی هستند. شما که دارای اعتماد به‌ نفس بالایی هستید خیلی خوب می‌دانید چگونه خودتان را دوست بدارید و بپذیرید. شما با تکیه بر همین تمرین، خودتان را تا حد زیادی ارتقا می‌دهید. شما با اعتماد به‌ نفس گشاده رفتار می‌کنید، پذیرای دیگران هستید و بادلیل یا بی‌دلیل لبخند می‌زنید. وقتی شما با دیگران هستید، همیشه از روی فروتنی اجازه می‌دهید که روز، روز طرف مقابل باشد، نه روز خودتان.

۱۰. همیشه در حال یادگیری هستید

دانش باعث اعتماد به‌ نفس و نادانی باعث تردید می‌شود. شما که با اعتماد به‌ نفس هستید برای اینکه بتوانید اعتماد به‌ نفسی را که کلی برای به دست آوردنش زحمت کشیده‌اید حفظ کنید، همیشه به یادگیری ادامه دهید. علاوه بر این فایده، یادگیری دائم به شما با اعتماد به‌ نفس کمک می‌کند تا نه تنها دیگران را بهتر درک کنید، بلکه خودتان را نیز بیشتر بفهمید و درک وسیع‌تری از زندگی پیدا کنید. شما هرچه بیشتر یاد بگیرید، کمتر دیگران را قضاوت می‌کنید.

چکیده

ما توی تیم راز ثروت در این مقاله برای شما راه حل هایی برای اینکه چگونه بفهمیم اعتماد به نفس بالایی داریم را ارائه دادیم و به شما تاکید کردیم اگر نشانه های اعتماد به نفس بالا را بشناسید/ موفق میشوید. لازمه اعتماد به نفس بالا خود خودمان هستیم. چرا که هیچ کسی بهتر از خودمان نمیتواند باعث ایجاد اعتماد به نفس بالا شود. امیدواریم ارائه این مطالب برای شما مفیده بوده باشند. از اینکه با ما همراه هستید سپاسگذاریم.

پاسخ دهید