بعد از ورشکستگی چه کنیم

بعد از ورشکستگی چه کنیم

بعد از ورشکستگی چه کنیم

ایجاد کسب و کار همیشه به موفقیت ختم نخواهد شد. گاهی شکست و ورشکستگی در کسب و کار راه را برای موفقیتی بیشتر باز خواهد کرد. در این مقاله عوامل ورشکستگی و نحوه برخورد با آن را برای شما بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

با این قوانین از ورشکستگی جلوگیری کنید

برای جلوگیری از ورشکستگی در هر کسب و کار نسخه یکسانی وجود ندارد و با توجه به اصول حاکم بر آن کسب و کار باید دست به اقدام زد ولی تعدادی قوانین کلی برای جلوگیری از ورشکستگی عبارتند از:

۱- شرایط فعلی خود را در نظر بگیرید

بسیاری از افراد به این موضوع که در حال فعلی در چه موقعیتی قرار دارند و می خواهند به چه مقصدی برسند و شرایط آینده آنها با ادامه این روند چگونه خواهد بود فکر نمی کنند. اما ما در این مقاله به شما می گوییم که به این موضوع فکر کنید که در گذشته در چه شرایطی قرار داشتید و حال پس از این مقطع زمانی به چه شرایط و موقعیتی دست یافته اید و نیز در اینده و چند سال اینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

۲- سنجش و مدیریت امور

میزان بودجه و سرمایه خود را بدانید و مدیریت دقیق بر روی آن داشته باشید. بسیاری از نرم افزارها هستند که در این زمینه به شما کمک می کنند تا میزان سرمایه و میزان هزینه ای که می شود را بدانید و یادداشت نمایید. همه خرج هایی که می کنید و نیز پولی که بدست می آورید را در این نرم افزار و یا در فایل اکسلی درج نمایید تا به صورت مکتوب داشته باشید. داشتن کتبی ورودی و خروجی پول می تواند به شما کمک نماید که از خرج های اضافه جلوگیری نمایید.

۳- در خرج کردن عاقلانه رفتار کنید

زمانی که به خرید می روید خرج اضافه و یا خرید با مبلغ هنگفت نداشته باشید. زمانی که گرسنه هستید به خرید خواروبار نروید زیرا که موجب می شود شما خرید بیشتری انجام دهید که بسیار هم ضروری نیستند و برای شما صرف هزینه بیشتر می باشد. در خرج کردن پول خود به صورت منطقی و عاقلانه تصمیم گیری نمایید و احساسات را کنار بگذارید و یا هوس های زودگذر که موجب از دست رفتن سرمایه شما می شود.

۴- منابع کسب پول خود را افزایش دهید

بعد از ورشکستگی چه کنیم

میلیونرهای کمی در دنیا وجود دارند که تنها از یک روش برای بدست آوردن سرمایه استفاده می نمایند. پس منابعی که از آن سرمایه کسب می نمایید را متعدد نمایید و از بخش های مختلف که اطلاع خوب و کافی در ان دارید سرمایه گذاری نمایید. تمامی سرمایه خود را بر روی یک کار سرمایه گذاری ننمایید، زیرا که در صورت شکست خوردن شما تمامی سرمایه خود را از دست خواهید داد.

۵- تمرکز بر روی آینده

به آینده پیش رو خود تمرکز نمایید. سعی کنید جنبه های مختلف را بررسی نمایید و فعالیت هایی که در حال حاضر انجام می دهید را در مورد سنجش قرار دهید که در آینده چه بازخوردی را برای شما خواهد داشت.

۶- مطمئن بودن به کار

در کارهای که انجام می دهید مخصوصا سرمایه گذاری هایی که انجام می دهید این جمله که ۹۹ درصد از موفقیت خود مطمئن هستید را اجازه دهید که بگویید. در واقع تمامی کارهای خود را برای پایه ریسک و اینکه ندانید چه اتفاقی قرار است بیوفتد اجرا ننمایید.

۵اصل ورشکستگی

این کارها به ورشکستگی می انجامد:

۱- سردرگمی بین کوتاه مدت و بلند مدت

فنونی وجود دارند به نام فنون مدیریت فعال که با استفاده از آن می توان برای خرید یا فروش کالای سرمایه ای تصمیم گرفت، ولی گاه پیش می آید که با رعایت آنها هم سرمایه گذاران ضرر می کنند. مثلا مشاهده می شود که بعضی از سرمایه گذاران هنگامی که قیمت ها پایین آمده و احساس می کنند پول خود را از دست داده اند، شروع به فروش می کنند و زمانی که وضع بازار خوب است و قیمت ها بالاست، اقدام به خرید می کنند. برخی از کارشناسان معتقدند: «یکی از بزرگ ترین اشتباهات زمانی پیش می آید که به سرمایه گذاری بلندمدت خود با دید کوتاه مدت نگاه کنید.»

آنچه بیشتر مردم انجام می دهند این گونه است. وقتی مردم تصمیم به فروش می گیرند که بازار خراب است و خریدار کم، اما زمانی می توان به قیمت خوب فروخت که بازار در شرایط خوبی باشد. در این شرایط باید سوال کرد: چگونه می خواهید سرمایه خود را بازیابید، در حالی که سرمایه گذاری خود را تبدیل به پول نقد کرده اید. پول در شرایط عادی صرف نظر از تغییرات بازار، می تواند متوسطی از ارزش را به شما بدهد.» اگر شکنندگی بازار شما را نگران می کند، با یک مشاور سرمایه گذاری مشورت کنید تا شما را درباره وضعیت بازار راهنمایی کند، اما در کنار آن به اندازه کافی درباره کاری که می خواهید انجام دهید تحقیق کنید تا بدانید مشاور شما کفایت لازم را دارد؟

۲- وفاداری به سرمایه گذاری های طولانی

همانطور که یک بوکسور باید بداند چه زمانی باید ضربه بزند و چه موقعی عقب بکشد، یک سرمایه گذار هم باید یاد بگیرد چه موقع کنار بکشد. همیشه سرمایه گذاری ها منجر به سود نمی شوند. باید بتوانید بر احساسات خود غلبه کنید تا اشتباهات خود را شناسایی کنید و جلوی ضرر را بگیرید. این اصل را به یاد داشته باشید دچار طمع نشوید! اگر دیدید از سرمایه گذاری شما بوی خوشی نمی آید، هیچ گاه نشانه های خوبی از آن شنیده نمی شود. آن را ۱۰ سال نگه ندارید، چون همه پولتان را از دست خواهید داد.

۳- خرید نسیه

بعد از ورشکستگی چه کنیم

نسیه خرید کردن؛ یعنی پول مصرف امروز را فردا دادن. باید مواظب این روش بود. در دنیا نیز نسبت به روش های اعتباری خرید هشدار می دهند. خرید کردن توسط اعتبار، یعنی خرج کردن پول فردا به خاطر هوس امروز! معمولا خرج کردن به این روش منجر به پشیمانی می شود و نتیجه آن یک دور باطل از بدهکاری است. کاری نکنید که درآمد امروز به خاطر ولخرجی های دیروز مصرف شود.» راه حل رهایی از این سیاه چال، کم کردن مخارج غیرضروری و کمی صرفه جویی است، تا اینکه بدهی ها حل شوند، ولی تجربه نشان داده کسی که در چاله خرید با اعتبار گیر می کند، به ندرت می تواند از آن خارج شود.

تعادلی بین بدهی ها و هزینه های کنونی برقرار کنید؛ به طوری که پس از مدتی این بدهی ها را صاف کنید و در عین حال خیلی زیر فشار نباشید. اگر اکنون بتوانید برای خرید چیز هایی که هوس کرده اید بخرید، کمی صبر کنید در آینده هم اعتبار خود را خواهید داشت و می توانید از آن استفاده کنید، با این تفاوت که کمتر بدهکار خواهید بود. همیشه استفاده از اعتبار را به تعویق بیندازید و هر بار بگویید دفعه بعد با آن خرید می کنم دفعه بعد و دوباره دفعه بعد.» شما هنوز هم می توانید خوش باشید، ولی ابتدا پس انداز خود را کنار بگذارید. به این روش هزینه بلندمدت شما کاهش خواهد یافت.

۴- گرفتن وام های با بهره بالا

شاید دلیل خوبی برای گرفتن وام داشته باشید، اما یک لحظه فکر کنید که نتوانسته اید اقساط خود را بپردازید و مامور بانک در راه خانه شماست تا آن را مصادره کند! تسویه یک وام زمان زیادی می خواهد. اگر می توانید با بهره پایین تر وام خود را تسویه کنید و سعی کنید برای خرید های بزرگ خود به اندازه کافی پس انداز کنید. برای این منظور می توانید یک حساب پس انداز اضطراری باز کنید. تا اینکه وامی بگیرید که عرصه را بر شما تنگ کند.

اگر مجبورید وام بگیرید پس از اینکه به اندازه کافی پس انداز کردید، می توانید کمتر وام بگیرید و بهره کمتری هم بپردازید. پس انداز شما می تواند به صورت طلا، نقره یا سهام باشد که در شرایط تورمی بالا این راه ها بیشتر توصیه می شوند. بهترین کار این است که حسابی باز کنید که نتوانید از آن پول بردارید، ولی بتوانید به صورت ماهیانه در حساب خود پس انداز کنید. برای آینده ای راحت تر پس انداز کنید تا از چپاول حسابتان توسط خودتان جلوگیری کنید.

۵- اعتماد به افراد با مهارت های محدود

نمی توان از کسی که دانش لازم را ندارد برای سرمایه گذاری کمک گرفت و به نصایح او گوش داد. افراد معمولی معمولا بازیچه حرفه ای ها یا قربانی طمع خود هستند. البته برخی مواقع این افراد شاید مهم باشند، اما در عرصه سرمایه گذاری متخصص نباشند؛ بنابراین اعتماد به افراد غیرمتخصص هزینه دارد. اگر در دام چنین نصایحی افتادید، شاید بهترین راه قبول مشکل باشد. باید آن را به عنوان یک درس دردناک قبول کنید. به این امید که این درس برای شما خیلی گران تمام نشود.

درباره سرمایه گذاری خود دوباره تحقیق کنید و با توجه به شرایط خود که آیا می خواهید در بلندمدت یا کوتاه مدت سرمایه خود را بازیابید، بهترین تصمیم را بگیرید، اما برای دفعه بعد که می خواهید سرمایه گذاری کنید علاوه بر اینکه از کمک افراد حرفه ای بهره می برید، باید در مورد سرمایه گذاری تان خودتان هم تحقیق کنید و ببینید اکنون شرایط بازار چگونه است؟ شرایط تاثیرگذار بر آن چه هستند؟ اگر سهام شرکتی را می خرید درباره وضعیت شرکت، درآمدها و نحوه مدیریت آن اطلاعاتی به دست آورید. آیا بازار آنها رو به رشد است؟ آیا اکنون در بازار موفق عمل می کنند و این موفقیت در آینده هم ادامه خواهد داشت؟ آیا بزرگان سرمایه تمایلی به خرید این سهام دارند؟ اگر برای کالای سرمایه ای پول خود را می دهید، آیا این کالا تاییدیه های لازم را دارد؟ آیا شرکتی که به شما محصول خود را عرضه می کند، گواهینامه معتبر دارد؟ آیا تولید کننده آن برای همه کالا های خود گواهینامه معتبر دارد؟

دلایل ورشکستگی کارآفرینان

بیشتر کسب و کارهای جوان و کارآفرینان با ورشکستگی روبرو می‌شوند، می‌توان مجموعه دلایل ذیل را برای این امر برشمرد:
۱- فقدان سرمایه کافی
۲- به جریان انداختن ضعیف نقدینگی
۳- برنامه‌ریزی نامناسب و ناکافی
۴- در نظر نگرفتن رقابت
۵- بازاریابی ضعیف
۶- نداشتن انعطاف‌پذیری لازم
۷- نادیده گرفتن قدم بعدی
۸- سعی در انجام دادن تمام امور بطور کامل و بی عیب و نقص
۹- رئیس در حد عالی، کارمندان در حد معمولی
۱۰- رشد کنترل نشده

با این نکات شکست مالی را به پیروزی تبدیل کنید

بعد از ورشکستگی چه کنیم

می دانیم که شکست برای هر کسی در زندگی شغلی و فردی اتفاق می افتد اما در بعضی شرایط وضعیت متفاوت است. گاهی اوقات به عنوان یک کارفرما وقتی دچار شکست و اشتباه می شوید منتظر جوابی قانع کننده به اعضای گروهتان هستید. در این مواقع برای تقویت و بازیابی حس موفقیت در قدم اول باید دیدگاهتان را تغییر دهید.

۱- اگر شکست خوردید بیشتر یاد می‌گیرید

این مورد برای حالاتی که کار شما نتایج متوسطی دارد و یا خیلی سریع می‌بینید که ایده شما نتیجه‌ای نخواهد داشت کاربرد دارد. سال گذشته روی دو مورد از موجودی های انبار معامله‌ای انجام دادم که همه چیز به خوبی پیش نرفت. این معامله شرایط سختی را پیش آورد، اما به من کمک کرد تا آنچه مخاطبانمان تقاضا می‌کردند را به شکلی کاملا شفاف در اختیارشان قرار دهم. با توجه به این تجارب و اطلاعات، معاملات بعدی من بسیار دقیق‌تر انجام شد.

۲- خلاق باشید یا بیشتر تلاش کنید

فعالیت در زمینه توسعه تجارت و موفقیت در کسب و کار همیشه با نتایج خوب همراه نمی‌شود، به عنوان مثال، از میان چندین پروژه کاری که تا به حال داشته‌ام، تنها آخرین پروژه‌ به عنوان پروژه‌ای سود آور به حساب می‌آید. این به من این انگیزه را داد تا با ایده‌های بیشتر و قدم هایی سریع‌تر پیشرفت کنم. اگر طرحی به جواب نرسید، روی طرح بعدی کار کنم. در این مدت مجبور بودم بسیاری از ایده‌هایی که دوست داشتم را کنار بگذارم، اما یاد گرفته‌ام که “اوضاع همیشه بر وفق مراد نخواهد بود” و این گاهی باعث تولد نقشه های جدید و ارزان‌تر در ذهن من می‌شد، مطابق آنچه یاد گرفته‌ام، شکست در یک مسیر باعث موفقیت بیشتر و بهتر در مسیر بعدی خواهد شد.

۳- صداقت بهترین سیاست است

هرچقدر هم که بخواهید در کارهای شراکتی همه چیز باب میل شما باشد، بازهم مشکلاتی پیش خواهد آمد. در این مورد تصمیم گرفته‌ام که صادق باشم. به جای اینکه لبخند بزنم و به خودم بگویم که “من می‌توانم از پس این کار بر‌ بیایم ” فارغ از اینکه حقیقت چی باشد، می‌خواهم با خودم رو راست باشم. شوکه شدید؟ برای پرهیز از به خطر افتادن وجه کاری‌ام و مدارا با ارباب‌رجوع و همکار، شرایط را صادقانه برایشان توضیح می‌دهم؛ مثلا زمانبندی مناسب نبود یا مخاطب برای تحویل جنس نمی‌رفت و غیره. شاید این اقدام موجب از دست دادن یک همکاری عالی یا سود خوب شود، اما از طرفی باعث ایجاد روابط حسنه با مردم می‌شود و به آن‌ها انگیزه می‌دهد که در آینده دوباره با شما کار کنند.

۴- در زمان و انرژی صرفه جویی کنید

همیشه به همکارانم توصیه می‌کنم؛ “فقط کافیست بخواهید”. من می‌توانستم زمانم را برای فروش یک پیشنهاد به یک مرکز خرید تلف کنم و یا می‌توانستم به همه بگویم که معاملاتی که برای ما ضرر دارد رامتوقف کنید و کار را ادامه دهید. اما به جای این کار، زمان خودم و تیمم را روی ایده‌ای که بتواند موفقیت در کار و تجارت را برای من تضمین کند، می‌گذارم. در عوض انرژی که روی چیزهایی که هیچ ارزشی ندارد تلف نمی‌کنیم. تیم کاری شما زمانی که ببینند تمرکزشان را برای چیزهایی که بیشتر ارزش جنگیدن دارند نگه می‌دارید، بیشتر به شما احترام می‌گذارند.

۵- در تجارت مسائل شخصی جایی ندارد

من هنوز بسیاری از کارها را در تجارت با ندای قلبم انجام می‌دهم. هنوز بر این باورم که برای برداشتن قدم های بلند باید انتقاد پذیر بود. روزهایی داشته‌ام که بسیاری از مسائل را پیش خودم نگه می‌داشتم، اما صادقانه بگویم؛ این به کسی کمکی نکرد. هنگامی که شما کسب و کار جدیدی راه می اندازید، متوجه می‌شوید که زندگی بسیار کوتاه است و زمان با ارزش. در را روی خود ببندید، به دیوار ضربه بزنید و در خلوت خودتان از ناراحتی تخلیه شوید، سپس برگردید و دنیا را تسخیر کنید. کسی برای درام شما زمان ندارد، به خودتان ایمان داشته باشید، هرکسی می‌خواهد ذهن شما را هنگامی که در بالاترین سطح از توانایی‌اش است، داشته باشد.

هرگز وسوسه نشوید که شاید شرایط می‌توانست از این بهتر باشد. امسال به جای پنهان شدن از شکست هایم، مانند تمام پیروزی هایی که داشته‌ام و پذیرفته ام، شکست هایم را هم می پذیرم. یک کارآفرین برای دستیابی به موفقیت در کار و تجارت نباید به عقب و گذشته نگاه کند، بلکه باید به آینده و اتفاقاتش اعتماد کند.

یکی از بهترین کادوهایی که از طرف یکی از دوستان نزدیکم برای کار جدیدم دریافت کردم، یک فلاسک بود که روی آن عبارت “به سمت بالا و به سمت جلو” نوشته شده بود. نگذارید شکست، خود بهتر را از شما بگیرد، نگذارید شکست اعتماد به نفس‌تان را از بین ببرد. از این توصیه به عنوان کاتالیزور برای سالیان سال حرکت در مسیر پیروزی استفاده کنید. همه ما می‌توانیم هر روزه با شعار ” به سمت بالا و به سمت جلو” به موفقیت جامه عمل بپوشانیم.

چکیده
ورشکستگی یا توقف حالت یک تاجر یا شرکتی تجاری است که از پرداخت بدهی‌های خود ناتوان شده و نمی‌تواند تعهدات خود را عملی کند. در اصطلاح به این چنین افراد ورشکسته می‌گویند. دلایل زیادی برای ورشکستگی وجود دارد از نبودن سرمایه کافی گرفته تا برنامه ریزی نامناسب، ورشکستگی ممکن است برای همه افراد اتفاق بیافتد ولی آنچه اهمیت دارد راه های خروج از این بحران مالی و ورشکستگی است که ما در این مقاله تعدادی از این راهکارها را برای شما بیان نمودیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشد.

شما نیز می توانید تجربیات خود از شکست مالی و درس هایی که از آن آموختید و راه های خروج از این بحران را در قسمت دیدگاه ها با ما و سایر کاربران سایت راز ثروت به اشتراک بگذارید.

پاسخ دهید