بزرگترین کشورهای جهان

بزرگترین کشورهای جهان

بزرگترین کشورهای جهان

اگر به کره یا نقشه جهان نگاه کنید کار سختی نخواهد بود که بزرگ ترین کشورهای جهان را روی آن پیدا کنید. این کشور روسیه است که ۱۷٫۰۷۵٫۱۹۹ کیلومتر مربع وسعت داشته و دارای ۱۶ منطقه زمانی مختلف است و هیچ کشور دیگری از لحاظ مساحت با این کشور برابری نخواهد کرد. اما آیا می توانید اسم ۱۰ کشور وسیع جهان را نام ببرید؟ در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ کشور وسیع جهان به ترتیب آشنا کنیم.

۱- روسیه

بزرگترین کشورهای جهان

کشور روسیه در لیست بزرگترین کشورهای جهان رتبه اول را از آن خود نموده است. این کشور مساحتی به اندازه ۱۷٫۱ میلیون کیلومتر مربع داشته که به راحتی آن را به وسیع ترین کشور دنیا تبدیل کرده است. این کشور آنچنان بزرگ است که حتی اگر ۷ میلیون کیلومتر مربع از آن را این سرزمین های این کشور جدا کنید، باز هم همچنان در رتبه اول قرار می گیرد. در نتیجه بزرگی این کشور، با حدود ۱۴ کشور مرز مشترک دارد و از این نظر همانند کشور چین است.

هیچ کدام از مناطق کشور روسیه آب و هوایی گرمسیری ندارند. گرچه در مناطق جنوبی تر این کشور آب و هوا در تابستان مرطوب تر و قابل تحمل تر است اما بیشتر زمین های این کشور سرد و غالبا با پوشش گیاهی تایگا است. تایگا، بزرگترین زیست بوم این کشور است که اکثریت قریب به اتفاق شمال روسیه را تا شرق کانادا پوشش می دهد. ذخایر عظیم نفت زیر جنگل های یخ زده و تندرا روسیه وجود دارد؛ با این حال، با توجه به هزینه و مشکل استخراج آن، بخش زیادی از ثروت نفت روسیه هنوز قابل استفاده نیست.

۲- کانادا

بزرگترین کشورهای جهان

مساحت کشور کانادا ۹٫۹۸۴ میلیون کیلومتر مربع است که آن را بزرگترین کشور در ناحیه غربی زمین کرده است. کانادا رتبه دوم را در لیست بزرگ ترین کشورهای جهان داشته و حدود ۲۰۲،۰۸۰ کیلومتر تنها مرز ساحلی دارد. همین موضوع این کشور را به اولین کشور جهان با طولانی ترین و بیشترین خط ساحلی در دنیا تبدیل می نماید. همین موضوع نیز باعث گردیده که بیشتر مردم این کشور در کنار خطوط ساحلی زندگی کنند.

در نتیجه بیشتر مردم و شهرهای ساحلی را نیز کانادا دارد. کانادا با تراکم جمعیت ۴ نفر در هر کیلومتر مربع، شرایطی دارد که می تواند برای هر یک از ۳۵ میلیون نفر جمعیت خود، ۶۱ هکتار زمین را در نظر بگیرد. کانادا در میان قطب شمال و ایالات متحده قرار گرفته است، توندرای عظیم یخ زده کانادا تا دایره قطب شمال گسترش یافته است. تقسیم جغرافیا در این کشور بسیار شبیه به ایالات متحده آمریکاست؛ در نیمه غربی کشور، کوه های راکی از شمال تا به جنوب ادامه داشته و زمین های غنی برای کاشت غلات و محصولات کشاورزی را فراهم آورده است. نواحی شرقی کانادا قلب سنتی کشور است، شهرهایی همانند تورنتو، مونترال و پایتخت ملی اتاوا همگی در شرق این کشور وسیع واقع شده اند.

۳- ایالات متحده

بزرگترین کشورهای جهان

هر چند ایالات متحده بزرگتر از چین است اما از کانادا کوچک تر بوده و مساحتی به وسعت ۹٫۶۳ کیلومتر مربع را در بر می گیرد. مرز های این کشور، به وسیله مکزیک در سمت جنوب و کانادا در شمال محاصره می شود. ایالات متحده دارای مجموعه جغرافیایی و حیات وحشی متنوع بوده و جزو بزرگ ترین کشورهای جهان است.

دو ویژگی شمالی و جنوبی این کشور، آن را به سه قطعه متمایز تقسیم می کند. غرب کوه های راکی، ایالت های اقیانوس آرام برای آب و هوای معتدل سالانه و طولانی از ساحل در امتداد ساحل کالیفرنیا شناخته شده است. سواحل بین کوه های راکی و رودخانه می سی سی پی، دشت های بزرگی از کانادا به مکزیک گسترش می یابد و ایالات متحده را یکی از حاصلخیزترین و مساعدترین مناطق رو به رشد جهان تبدیل می کند.

۴- چین

بزرگترین کشورهای جهان

۳ کشور چین، آمریکا و کانادا تنها ۷ درصد از مساحت کل خشکی های جهان را اشغال می کنند. کشور چین مساحتی به اندازه ۹٫۶ کیلومتر مربع داشته و رتبه چهارم را در میان بزرگ ترین کشورهای جهان دارد. این کشور با ۱۴ کشور دیگر مرز مشترک داشته که افغانستان در شرق، روسیه در شمال و ویتنام در جنوب از جمله این کشورها هستند. چین بزرگترین کشوری است که تمام سرزمین آن در قاره آسیا واقع شده است. بنابراین عنوان بزرگترین کشور آسیا را از آن خود نموده است. آب و هوای این کشور در همه نقاط آب بسیار متفاوت بوده و بیش از ۱٫۳۵ میلیارد شهروند، ۵۶ گروه قومی شناخته شده و بیشترین پزشکان جهان را دارد.

۵- برزیل

بزرگترین کشورهای جهان

برزیل بزرگترین کشور آمریکای جنوبی با بیش از ۸٫۵۱ میلیون کیلومتر مربع مساحت و با بزرگترین جنگل های بارانی در جهان، آمازون است. جنگل های آمازون چنان متراکم و گسترده هستند که قبایل بومی یافته شده درون آن هرگز با جهان خارج ارتباط برقرار نکرده اند. برزیل همچنین دارای یک خط ساحلی طولانی در کنار ساحل اقیانوس اطلس است که در حدود ۸۰۰۰ کیلومتر گسترش یافته است. اکثر شهرهای بزرگ آن، از جمله ریو دو ژانیرو و سائو پائولو در نزدیکی خط ساحلی وجود دارد.

۶- استرالیا

بزرگترین کشورهای جهان

تقریبا ۴٫۴ میلیون کیلومتر مربع تفاوت بین استرالیا و هند در ادامه رتبه بندی بزرگ ترین کشورهای جهان وجود دارد. استرالیا با مساحتی به اندازه ۷٫۶۹ میلیون کیلومتر مربع دو برابر اندازه هند بوده و رتبه ششم را از آن خود نموده است. با این حال، این کشور بزرگترین کشور در قاره اقیانوسیه است. از لحاظ تکنیکی بسیار بزرگ به شکلی که آن را به عنوان یک جزیره واحد نمی شناسند، بلکه آن را قاره ای جداگانه می دانند.

اکثریت قریب به اتفاق جمعیت آن، در شهرهای ساحلی مانند سیدنی در شرق و پرت در غرب زندگی می کنند و دلیل خوبی برای آن وجود دارد. استرالیا یکی از خشک ترین و گرم ترین مناطق جهان است. استرالیا به همراه آب و هوای شدید و جغرافیایی پر از حیوانات وحشی تماشایی و غالبا مرگبار شناخته می شود.

۷- هند

بزرگترین کشورهای جهان

هر چند که مرزهای کشور هند در طول سالیان متمادی تغییر یافته و همچنان این کشور ادعا می کند که نواحی شمالی آن یعنی کشمیر متعلق به هند است (برای نواحی کشمیر بین دو کشور پاکستان و هند درگیری وجود دارد)، باز هم رتبه هفتم را به نام خود می زند. در لیست بزرگترین کشورهای جهان مساحت کشور هند را بدون کشمیر حدود ۳٫۲۹ میلیون کیلومتر مربع نام برده اند.

چین، پاکستان، بنگلادش و نپال هر یک، مرزهای خود را با هند به اشتراک می گذارند و جغرافیای آن از کوه های با شکوه هیمالیا تا سواحل استوایی شبه جزیره جنوبی فاصله دارد. از لحاظ جغرافیایی، هند در شبه قاره هند واقع شده و مطالعات زمین شناسی نشان می دهد که کل مردم هند و همسایگان نزدیک آن ها به یک باره توسط دریا از دیگر بخش های آسیا جدا شده اند.

۸- آرژانتین

بزرگترین کشورهای جهان

آرژانتین رتبه هشتم را در میان بزرگ ترین کشورهای جهان از آن خود کرده است. آرژانتین، ۳۲ امین کشور پرجمعیت جهان، هشتمین و بزرگترین کشور اسپانیایی زبان جهان بوده که ۲٫۷۸ میلیون کیلومتر مربع آن شامل پرتنوع ترین جغرافیا و آب و هوا در جهان است. شرایط آب و هوایی باتلاقی و گرمسیری در شمال تا مناطق یخبندان در جنوب بسیار متفاوت بوده و گسترش یافته است.

پاتاگونیا یکی از مکان های دیدنی و البته خطرناک ترین مکان ها است که از جنوب آند در غرب تا اقیانوس اطلس در شرق گسترش می یابد. جنوبی نقطه آرژانتین، که به نام کیپ هورن (Cape Horn) شناخته می شود، یکی از مناطق طوفانزا و بارانی در جهان است.

۹- قزاقستان

بزرگترین کشورهای جهان

حدود ۲٫۷۲ میلیون کیلومتر مربع از قزاقستان را دشت های وسیع و ارتفاعات تشکیل داده است. آب و هوای سرد و خشک، اما نه به اندازه کویر، آب و هوای غالب برای تمام سال است. قزاقستان در تمام سال طیف وسیعی از دماهای مختلف را تجربه می کند و هر چند که بیشتر مرزهای این کشور در ناحیه شمالی روسیه است، اما آب و هوای ان به اندازه روسیه سرد نیست.

این کشور، پیش از این بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق بود. اتحاد جماهیر شوروی برای بیشتر قرن بیستم، بزرگترین کشور در جهان بود. قزاقستان ادعا می کند که بزرگترین کشور جهان است که تمام مرزهایش در خشکی محدود شده و به آب های آزاد دسترسی ندارد.

۱۰- الجزایر

بزرگترین کشورهای جهان

دهمین رتبه در لیست بزرگ ترین کشورهای جهان مربوط به کشور الجزایر با ۲٫۳۸ میلیون کیلومتر مربع مساحت است. در شمال آفریقا، الجزایر یک خط ساحلی مدیترانه ای دارد که ۹۹۸ کیلومتر طول آن بوده و ۹۰ درصد زمین های این کشور بیابان است. بسیاری از مناطق بیابانی این کشور برخلاف تصور عامه مردم، ارتفاع بالایی دارند.

رشته کوه های اطلس در امتداد مرز شمالی شمالی این کشور قرار گرفته، (در حالی که مناطق درون مرزی آن، که بیشتر آن صدها متر بالاتر از سطح دریا قرار دارند)، حاوی بخش بزرگی از صحرای ساحارا در الجزایر است. صحرای بزرگ ساحارا در این کشور تا جنوب امتداد یافته، مرزهای جنوبی را رد می کند و در نهایت در کشورهایی همانند نیجریه و مالی امتداد می یابد. بزرگی الجزایر به اندازه ای است که می توانید ۷ بار این کشور را در روسیه قرار دهید.

چکیده
برای انتخاب بزرگ ترین کشورهای جهان باید پارامترهای زیادی از قبیل جمعیت، وسعت، پول در گردش و بسیاری موارد دیگر را در نظر گرفت. ما در این مقاله شما را با ۱۰ کشور وسیع جهان به ترتیب آشنا نمودیم که امیدواریم برایتان جذاب بوده باشند.

پاسخ دهید