بزرگترین تصمیمات زندگی را چگونه بگیریم

بزرگترین تصمیمات زندگی را چگونه بگیریم

بزرگترین تصمیمات زندگی را چگونه بگیریم

بزرگترین تصمیمات زندگی را چگونه بگیریم قدرت انتخاب و تصمیم از مهمترین ویژگی بارز انسان ها به حساب می آید زیرا از اختیار آنها سرچشمه میگیرد. اما انسانها برای استفاده از همین ویژگی بارز نیاز به داشتن مهارت خواهند داشت. به خصوص وقتی پای یکی از بزرگترین تصمیم های زندگی، یعنی ازدواج در میان است.

شیوه های تصمیم گیری در انسانها متفاوت می باشد. به بیان دیگر افراد در مورد یک مسئله ثابت به صورت ‌های مختلفی تصمیم ‌گیری می‌ کنند. تصمیم در مورد زندگی مشترک آینده و انتخاب شریک زندگی مسئله ایست که هر فردی به گونه ای خاص با آن برخورد نموده و عمل میکند.

انتخاب شریک زندگی,انتخاب شریک زندگی,انواع تصمیم گیری

انواع تصمیم گیری ها در زندگی:

تصمیم‌ گیری احساسی: افراد براساس یک احساس خاص “عشق، خشم، کینه، حسادت، کمک و …” تصمیم می گیرند.

تصمیم‌ گیری اجتنابی: افراد به دلیل ترس و نگرانی که دارند، سعی می‌ کنند تا آنجا که می ‌توانند، تصمیم ‌گیری را به تعویق اندازند. با این کار فرد فرصت‌ های مناسب زندگی خویش را از دست می‌ دهد.

تصمیم ‌گیری اخلاقی: تصمیمی است که افراد، برای اتخاذ آن به دلایل و امور اخلاقی تکیه می‌ کنند؛ مثلاً ادامه دادن به یک زندگی مشترک پر از تنش و تشنج، به دلیل وجود فرزند.

تصمیم ‌گیری تکانشی: این نوع تصمیم‌ گیری ها، بسیار سریع و بدون توجه به عاقبت کار، یا ارزیابی و توجه به موقعیت‌ ها و شرایط صورت خواهد گرفت. مثلاً فردی، فرد مقابل خود را برای کاری که در نظر دارد ترغیب به عجله می نماید و قدرت تفکر در مورد یک عمل درست را از او می‌گیرد.

تصمیم ‌گیری مطیعانه: این نوع تصمیم ‌گیری می ‌تواند آسیب زیادی به موضوع تصمیم “مثلاً ازدواج” وارد نماید. در تصمیم ‌گیری مطیعانه، دیگران برای یک یا دو نفر یا موضوعی تصمیم‌ می ‌گیرند، بدون آنکه فرد یا افراد یا موضوع مورد تصمیم، نقشی در این تصمیم ‌گیری داشته باشند. نمونه این تصمیم‌ گیری را می‌ توان در ازدواج ‌های قدیمی مشاهده نمود.

تصمیم ‌گیری عقلانی: سالم ‌ترین تصمیم‌ ها، تصمیمی است که براساس تفکر، تحقیق، مطالعه و ارزیابی صورت بگیرد. این تصمیم‌ گیری براساس واقعیات می باشد و معمولاً خطا و اشتباه در آن به ندرت مشاهده می‌ شود.

انواع تصمیم گیری ها,تصمیم‌ گیری اجتنابی,تصمیم‌ گیری احساسی

اصول تصمیم‌ گیری عقلانی

تصمیم‌ گیری عقلانی نیز مانند سایر مهارت ‌ها، دارای اصول مهارتی به ترتیب زیر است:

1- مواجه شدن با یک تصمیم: زمانی است که فرد متوجه می ‌شود باید تصمیم خودش را بگیرد. بنابراین روی آن تمرکز نموده و ضمن روشن کردن موضوع تصمیم، اطلاعات مورد نیاز را جمع ‌آوری می ‌کند.

2- حق انتخاب و بررسی موضوع مورد تصمیم براساس اطلاعات: با راه‌ حل ‌ها و اطلاعاتی که فرد به دست می ‌آورد، حق دارد تصمیمی درست برای موضوع مورد نظر بگیرد.

3- ارزیابی پیامدهای پیش‌ بینی شده حق انتخاب: فرد پیامدهای متفاوت گزینه ‌های پیش‌ رو را مورد بررسی و ارزیابی قرار میدهد تا معقول‌ ترین آنها را انتخاب نماید

4- تعهد به تصمیم: نسبت به تصمیمی که گرفته میشود، باید پایبند بود و به آن اعتقاد داشت.

5- برنامه ‌ریزی برای انجام تصمیم: حتی تصمیم عقلانی هم نیاز به برنامه ‌ریزی دقیق خواهد داشت.

6- اجرا یا انجام تصمیم: در این مرحله، فرد به صورت عملی وارد مراحل برنامه ‌ریزی شده می شود. مثلاً تصمیم به ازدواج که مراحلی همچون خواستگاری، نامزدی، خرید و غیره دارد.

7- ارزیابی پیامدهای واقعی اجرا یا انجام تصمیم: فرد به بررسی و ارزیابی تصمیمی می‌ پردازد که یا ناموفق بوده یا آن موفقیت لازمی را که فکر می ‌کرده، نداشته است. سپس مراحلی را که از سر گذرانده، مورد بررسی قرار میدهد تا برای برنامه آینده‌ اش شروع به برنامه ‌ریزی جدید نماید. (قانون جذب)

۲ نظر

پاسخ دهید