برندینگ شخصی چیست

برندینگ شخصی چیست

برندینگ شخصی چیست

برندینگ شخصی همه جنبه های یک جامعه را در بر می گیرد. فرقی نمی کند که شما یک پزشک جراح باشید و یا یک دبیر ریاضی کنکور؛ برندینگ، بدون توجه به کسب و کار شما، باعث معرفی و شناخته تر شدن شما در زمینه دلخواهتان می شود. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم ضرورت برندینگ در چیست و چگونه می توانید برند خود را بسازید.

برندینگ Branding تمام روش هایی است که شما تصویری از محصول، خدمت و یا شرکتتان را در ذهن و چشم مخاطبانتان و یا مشتریان ایجاد می کنید. به عبارتی دیگر ”برندینگ“ فرآیند اقدامات علمی و تخصصی است که شما یا سازمان تلاش می کنند تا برندی خلق شود. برند احساس و ادراکی است که درباره یک محصول، یک ایده، یک فرد و یا یک سازمان در ذهن کاربران و مصرف کنندگان شکل میگیرد.

مطابق با تعریف انجمن بازاریابی آمریکا AMA هویت یک برند یا همان برندینگ مجموعه ای متشکل از اسم، لوگو، علامت یا مشخصه، طراحی، رنگ بندی و یا ترکیبی از آنهاست که برتری ها و خدمات هر تجارتی را هویت می بخشد. در عمل برندینگ تفاوت های شما را با شرکت های دیگر مشخص میکند. بنابراین برندینگ درباره رقابت بر سر مشتری و تشویق آنها به انتخاب خدمات و محصولات شما در میان رقبا نیست، بلکه ایجاد ذهنیت و چشم انداز نسبت به تجارت خود در مشتریان است، تا جاییکه رفع نیازهای خود را در گرو مراجعه به شما بدانند.

اهداف برندینگ شخصی چیست

به طور کلی اهداف برندینگ شخصی را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:
۱- برندینگ سبب ایجاد پیامی واضح در ذهن مشتری می شود.
۲- برندینگ موجب تایید اعتبار و محصولات شما در نزد مشتریان می شود.
۳- برندینگ ارتباط احساسی بین محصولات یا خدمات و مشتریان ایجاد می کند.
۴- برندینگ مشتریان را به خرید محصولات و استفاده از خدمات تشویق می کند.
۵- برندینگ موجب افزایش وفاداری مشتریان به محصولات شرکت می شود.

فواید و ضرورت برندینگ شخصی

دلایل اهمیت و ضرورت برندینگ شخصی عبارتند از:

۱- مقاوم بودن در بازار

نکته اول در مورد فواید و ضرورت برندینگ این است که، یک برند خوب، با هدف مشخصی همراه است و به شما کمک می کند تا در زمینه ی کسب و کار خود و نیز در میان سایر رقبای خود ثابت قدم بمانید. ممکن است شما جنبه های مشترک بسیاری با رقبای خود داشته باشید، اما آنچه شما را متمایز می کند و باعث جلب مشتریان به سمت شما می شود، برند شما می باشد.

۲- برندینگ به شما اعتبار می بخشد

داشتن یک برند هدفمند و با هدفی روشن و استوار، نشانه ی اعتبار و تخصص شما می باشد. زمانی که در کسب و کار خود، از دید مشتریان، بسیار حرفه ای و متخصص شناخته شوید، در مدت زمان کوتاهی بازدیدکنندگان شما، به مشتریان وفادار تبدیل خواهند شد.

۳- ارزش گذاری می شوید و متناسب با آن کسب درآمد می کنید

برندینگ شخصی چیست

ممکن است برای شما، جذب مشتری، در ابتدای کار، بسیار دشواری به نظر برسد. شروع یک کسب درآمد خوب، مستلزم تلاش فراوان است. گاهی اوقات شما باید تا آنجا که می توانید از هیچ تلاشی دریغ نکنید تا سود به دست آوید. گاهی لازم است به منظور جذب مشتری، به در آمدی کمتر از میزان شایستگی های خود قانع شوید. زمانی که با برندینگ صحیح، به مشتریان نشان دهید که محصول با کیفیت تولید می کنید، مشتریان با اشتیاق بیشتری به سمت شما خواهند آمد و حاضرند برای محصول شما هزینه بپردازند.

۴- برندینگ به وفاداری مشتریان منتهی می شود

چهارمین نکته در مورد فواید و ضرورت برندینگ، این است که برندینگ قوی و هدفمند، کسب و کار شما را ارتقا می بخشد و باعث می شود تا شما در میان مشتریان به رسمیت شناخته شوید و در نهایت مشتریان شما، به مشتریان وفادار تبدیل شوند. مشتریان بیشتر جذب برندهایی می شوند که ارزش های مشابهی با آن ها داشته باشد. در این صورت، آن ها به دلیل احساس مشترکی که با خدمت شما پیدا می کنند به سمت شما و برند شما کشیده می شوند و به دنبال آن به یک مشتری وفادار برای شما تبدیل می شوند که تا پایان با شما خواهند ماند.

۵- برندینگ منجر به ارجاعات پی در پی مشتریان خواهد شد

چنانچه تمامی وعده های شما به مشتریان، تحقق یابد، برای همیشه در ذهن مشتری خواهید ماند. به این ترتیب در آینده نیز هر زمان به محصول و خدمت شما نیاز داشته باشند، دوباره به سمت شما باز خواهند گشت.

۶- باعث پایداری و ثبات می شود

یک نام تجاری جامع و پایدار، باعث می شود تا مشتریان پس از مقایسه ی برند شما با آنچه در گذشته تجربه کرده اند، بتوانند، سریع تر تصمیم گرفته و انتخاب کنند.

۷- صرفه جویی در زمان و سرمایه

مقدار هزینه ای که صرف کسب و کارتان می کنید و نیز میزان ذخیره مالی شما بسیار اهمیت دارد. چرا که هزینه های پیش بینی نشده ای ممکن است برایتان پیش بیاید که برای مواجهه با آن ها باید آماده باشید. ممکن است در میان راه نیاز به برندسازی مجدد داشته باشید، لوگوی خود را عوض کنید و یا به طور کلی بخواهید از استراتژی های جدید برای برندینگ استفاده کنید. در دراز مدت به این نتیجه خواهید رسید که به جای صرف هزینه و زمان برای این تغییرات، باید از ابتدا به فکر یک برنامه ریزی اولیه اساسی برای شروع بود.

۸- ایجاد حس اعتماد به نفس در کسب و کار

با ایجاد یک برند مقبول، شما احساس افتخار خواهید کرد و این باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد. زمانی که مشتریان شما در کارتان با اعتماد به نفس ببینند، آن ها نیز بیشتر از گذشته به شما و تخصص شما اعتماد خواهند کرد.

۹- برندینگ معرفی محصول یا خدمت جدید در زمینه کسب و کارتان را برای شما آسان تر می کند

اگر شما در حال حاضر توانسته اید مشتریان را به خود جذب نمایید و از آن ها مشتریان وفاداری بسازید، پس در آینده نیز به آسانی قادر خواهید بود تا محصول و خدمت جدید خود را با استفاده از برندینگ به آن ها معرفی نمائید. در واقع مشتریان وفادار شما هم اکنون به آنچه شما برایشان انجام می دهید مشتاق هستند و در آینده نیز به راحتی و با تمایل زیادی جذب خدمت جدید شما خواهند شد.

قواعد و مراحل برندسازی شخصی

برندینگ شخصی چیست

برندسازی مراحلی دارد که باید آنها را انجام داد. در برخی موارد ترتیب نیز اهمیت بالایی دارد. مراحل بشرح زیر است:

نام و نشان تجاری بسازید

اگر می خواهید کسب و کار جدیدی راه اندازی کنید حتما توجه داشته باشید که یک نام خوب و مرتبط با حوزه فعالیت برای کسب و کار خود انتخاب نمایید. بسیاری از کسب و کارها هستند که از نام فعلی خود رضایت ندارند و در برخی مواقع مجبور می شوند آنرا تغییر دهند. این فرصت برای شما وجود دارد که از ابتدا نامی خوب را انتخاب کنید. برای اینکه بتوانید نام مناسبی برای برند خود انتخاب کنید پیشنهاد می کنیم به موارد زیر توجه نمایید:

۱- نامی ساده، نسبتا کوتاه، مرتبط و بامعنی را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.
۲- در صورت استفاده از سایت بهتر است نام کسب و کار برابر با دامنه سایت باشد.
۳- نامی را انتخاب نمایید که مخاطبان در خواندن و نوشتن آن مشکلی نداشته باشند. برای مثال عبارت tashil به معنی تسهیل، می تواند تاشیل نیز خوانده شود!
۴- بهتر است زمینه فعالیت در نام برند و آدرس سایت باشد اما اگر نباشد نیز مساله ای ندارد.
۵- نشان (نماد یا لوگو) بسیار مهم است.

در طراحی لوگو به موارد زیر توجه داشته باشید:
الف– شکل و طرح لوگو برای همه قابل فهم باشد.
ب- یک یا دو رنگ را برای برند خود انتخاب و آنرا در لوگو بکار ببرید.
ج- نماد انحصاری بسازید و تقلید یا کپی نکنید!

تمامی زیرساخت های ضروری را مهیا کنید

برای اینکه بتوان فعالیت یا ابراز وجود کرد باید زیرساخت ها مهیا باشد. مواردی مانند محل فعالیت، تامین محصولات و خدمات، تیم فروش و فنی، ابزارهای تعاملی و مانند آنها باید بدرستی آماده و مهیا شده باشند. این زیرساخت ها برای شروع فعالیت جدی و تبلیغات بسیار ضروری است. پیشنهاد می شود در این مرحله دقت بالایی بکار ببرید.

به فکر یک یا چند مزیت برتر باشید

برای اینکه بتوانید مانور خوبی در تبلیغات و معرفی خود داشته باشید حتما باید چند مزیت یا حداقل یک مزیت خاص در مقایسه با رقبای خود داشته باشید. در زیر به برخی از مزیت های خاص اشاره شده است:

۱- وجود تکنولوژی و قابلیت های خاص در محصولات
۲- گارانتی بازگشت وجه بدون قید و شرط
۳- گارانتی تعویض محصولات و یا تجدید خدمات
۴- پشتیبانی ویژه و ۲۴ ساعته بدون تعطیلی
۵- ارائه پایین ترین قیمت با بالاترین کیفیت
۶- مشاوره تخصصی قبل از خرید

تبلیغات را شروع کنید و تا همیشه ادامه دهید

برندینگ شخصی چیست

تبلیغات باید بصورت هدفمند و هوشمندانه انجام شود. تبلیغات یک علم و تخصص تمام عیار است. به همین جهت اگر خودتان تخصص کافی ندارید پیشنهاد می شود اینکار را به متخصص واگذار کنید. همچنین باید طوری سازماندهی کنید که تبلیغات را بصورت مسمتر و پایدار ادامه دهید. تبلیغات کوتاه مدت، بی نظم و بدون هدف تاثیر مثبتی بر روی کسب و کار شما نخواهد داشت و موجب از دست رفتن یا محدودیت منابع مالی نیز خواهد شد.

کاربران و مشتریان را تحلیل کنید

با تبلیغات و فعالیت های انجام شده یکسری افراد به کسب و کار شما مراجعه خواهند کرد. همواره باید مخاطبان، کاربران و مشتریان را مورد ارزیابی و تحلیل قرار داد. اینکه مخاطبان به دنبال چه چیزی هستند؟ چگونه می توانیم بهترین شرایط را برای کاربران و مشتریان کسب و کار خود فراهم کنیم و …

نظرات و بازخوردهای کاربران را جدی بگیرید

بازخوردها را از مشتریان خود بگیرید و در مواقعی نظرخواهی کنید. توجه به نظرات مخاطبان، کاربران و مشتریان کسب و کار موجبات بالا رفتن محبوبیت را فراهم کرد. توجه داشته باشید که مخاطبان افرادی هستند که مشتری فعلی ما نیستند و با یکسری کارها می توان آنها را به مشتری تبدیل کرد. بازخورد مناسب بخصوص در سفارش یا خدمات اول نیز زمینه تبدیل شدن به مشتری دائم را برای مخاطبان فراهم خواهد کرد.

ایده پردازی کنید و خدمات بهتر و متفاوت ارائه کنید

یکی از اقدامات مهم در برندینگ این است که همواره ایده های نابی را برای مدیریت و توسعه برند خود بکار بگیرید. ایده ها باید در جهت ارائه خدمات بهتر و بیشتر باشد تا بتواند تاثیر مناسبی بر کسب و کار داشته باشد.

کیفیت را فدای کمیت نکنید

در اغلب مواقع کیفیت بهتر از کمیت است. اگر نمی توانید در صورت گسترش کسب و کار، مدیریت مناسبی داشته باشید پیشنهاد می شود بجای توسعه بی نظم و مدیریت شده در حوزه ای محدودتر با نظم و مدیریت بهتر فعالیت کنید.

به فکر توسعه باشید

یکی از ملزومات برندسازی، توسعه کسب و کار است. این توسعه می تواند بصورت های مختلفی صورت پذیرد. فقط توجه داشته باشید زمانی به فکر توسعه باشید که کسب و کار در شرایطی فعلی بصورت کامل تحت کنترلتان است.

یکنواخت نباشید

در عصر حاضر تجربه بخصوص در کسب و کارهای آنلاین ثابت کرده است که یکنواختی مانند داستان قورباغه و آب داغ است. به این معنی که به تدریج نابودی کسب و کار فرا می رسد و عوامل کسب و کار متوجه آن نمی شوند.

محتوای آموزشی و ارزش آفرین تولید کنید

برای اینکه بتوانید از بازاریابی محتوایی بهره مند شوید باید محتوا تولید کنید. این محتواها بهتر است در زمینه های مرتبط با حوزه فعالیت باشد. اینکار موجب خواهد شد تا بتوانید مخاطبان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل نمایید.

فعالیت های فرهنگی و اجتماعی داشته باشید

از هر فرصتی که می توانید فعالیت های فرهنگی و اجتماعی داشته باشید استفاده نمایید. اثبات اینکه تنها سود مطرح نیست و موضوعات اجتماعی و فرهنگی نیز برای کسب و کارتان اهمیت دارد موجب افزایش محبوبیت می شود.

با همکاران خود تعامل و همکاری داشته باشید

اینکار در بین شرکت های خارجی بسیار متداول است. دو نمونه داخلی اینکار عبارتست از:
همکاری دیجی کالا و ایرانسل (ارائه سیم کارت به همراه محصولات مورد فروش در دیجی کالا)
همکاری سامسونگ و همراه اول (ارائه سیم کارت با اینترنت به همراه گوشی های پرچمدار سامسونگ)

همه جا حضور داشته باشید

تبلیغات و فعالیت باید با تنوع و مدلهای مختلف انجام گیرد. برای مثال اگر فروشگاه اینترنتی دارید تنها تبلیغات در سایت ها کافی نیست و باید مواردی مانند تبلیغات محیطی، تبلیغات رادیویی و تلویزیونی و … نیز داشته باشید.

برای اطلاع بیشتر از اینکه چگونه برند شخصی خودمان را بسازیم و آن را توسعه دهیم کلیک کنید.

چکیده
امروزه برندسازی بحث داغی که در همه‌ی جلسه‌ های کاری و شرکت‌ های مختلف توسط مدیران هر مجموعه‌ ای شنیده می شود. برندینگ با داشتن یک برند قوی بر پایه یک ایده قوی آغاز می‌شود. ایده‌ ای که شما و کارکنانتان را دربرمی‌ گیرد. برند شما به همه سازمان شما نفوذ می‌ کند. وقتی سازمان شما با یک برند قوی آشکارسازی می‌شود، می‌تواند تمام اهداف خود را در برند نشان دهد و اطلاعات مفیدی را برای مشتریان فراهم آورد. ما در این مقاله شما را با اهمیت برند و برندسازی و مراحل ساخت یک برند موفق آشنا کردیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند. از اینکه با همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید