برنامه ریزی برای شروع سال جدید

برنامه ریزی برای شروع سال جدید

خیلی از افراد با پایان یافتن یک سال و شروع سال دیگر تلاش می کنند مروری بر زندگی شخصی و اجتماعی خود داشته باشند و اهداف و برنامه های تازه ای شروع کنند. سال جدید همواره این انگیزه را ایجاد می کند تا بخواهیم از نو شروع کنیم. آیا شما برای بهبود زندگی خود در سال جدید برنامه ای دارید؟ از این انگیزه و انرژی تازه استفاده کنید و علاوه بر مرور و ارزیابی، با برنامه ریزی و ایجاد اهداف تازه به بهبود زندگی خود کمک کنید.

سال جدید در راه است و همه در تکاپوی آماده شدن هستند؛ در این روزها بسیاری از ما به ۱۲ ماهی که پشت سر گذاشته‌ ایم نگاهی می‌ اندازیم و برای سال جدید برنامه‌ ریزی می‌کنیم. اگر هنوز برنامه‌ ریزی نکرده‌ اید پیشنهاد می‌کنیم این یادداشت را بخوانید.

چگونه برای سال جدید برنامه ریزی کنیم

برنامه ریزی سال نو

در ادامه اصول برنامه ریزی برای شروع سال جدید را برای شما بیان می کنیم.

۱- برنامه ریزی فقط مکتوب

قبل از هر گامی برای داشتن یک برنامه منظم، لازم است بدانید که یک برنامه موفق، برنامه‌ ای است که نوشته شود. آمار‌ها و پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تعداد بسیار کمی از افراد برنامه‌‌ هایشان را روی کاغذ ثبت می‌کنند. افراد می‌توانند برای برنامه ریزی‌ های مکتوبشان از یک سالنامه استفاده کنند و برای هر روزشان برنامه‌ ای تنظیم کنند.

۲- تعیین هدف

اولین قدم برای نوشتن یک برنامه موفق، دانستن این نکته است که هدف‌ ها ۲ نوع است. اهداف هر انسانی شامل هدف‌ های کلی و هدف‌ های جزئی است. هدف‌ های کلی مثل بالا بردن سطح اطلاعات عمومی، تصمیم به بهتر زندگی کردن و هدف‌ های جزئی هم می‌تواند موفقیت در یک رشته خاص یا کم کردن ۵ کیلو از وزن و… باشد. برای یک برنامه ریزی موفق، افراد باید هر دو این هدف‌ ها را برای خودشان مشخص کنند و برای هر کدام برنامه ریزی جداگانه‌ ای داشته باشند.

۳- تبیین هدف

تبیین به معنای مشخص کردن چرایی و چگونگی رسیدن به هدف است. برای رسیدن به هدف دلیل انتخاب آن و همچنین چگونگی اجرای آن باید بررسی شود، این مسئله از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است. چرا که تبیین هدف مهم‌ تر از تعیین آن است وقتی فرد چرایی کاری را پذیرفته باشد با چگونگی اجرای آن کنار خواهد آمد. مثلا اگر فردی تصمیم بگیرد که سطح مطالعاتش را بالا ببرد، باید دلیل آن را برای خودش مشخص کند تا احتمال موفقیتش بیشتر شود.

۴- تشخیص نیاز‌ها و خواست ها

برای داشتن یک برنامه ریزی موفق باید به ملزومات اجرای آن برنامه و امکانات مورد نیاز هم توجه شود. اگر ملزومات اجرای یک برنامه در دسترس نباشد، انجام برنامه دشوار و گاهی غیر ممکن خواهد شد.

۵- تعیین زمان لازم

برنامه ریزی سال نو

برای انجام هرچه بهتر برنامه‌ ها و تحقق اهداف، افراد باید حتما یک فرصتی را در نظر بگیرند تا مشخص شود که چند روز در هفته یا ماه را برای رسیدن به هدف‌‌ هایشان باید اختصاص دهند. افراد معمولا در تعیین هدف و حتی تبیین آن مشکلی ندارند ولی چون تعیین زمان کافی برای رسیدن به هدفشان را به درستی در نظر نمی‌گیرند، به موفقیت نمی‌رسند.

۶- داشتن برنامه‌ های کوتاه مدت و بلند مدت

برای هر برنامه ریزی موفقی باید ۲ برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت انجام شود. وقتی فرد برنامه بلند مدت و کوتاه مدت داشته باشد، با رسیدن به اهداف کوتاه مدت، تقویت روحی و برای رسیدن به اهداف بلند مدت انگیزه‌ اش بیشتر می‌شود. برای مثال اگر فردی می‌خواهد برنامه ریزی کند که در سال جدید ۵ کیلو از وزنش کم کند، این یک هدف بلند مدت است. حالا اگر این شخص تصمیم بگیرد که در ماه اول یک کیلو کم کند و به نتیجه برسد، شانس اینکه بتواند وزنش را به میزان ایده آل کاهش دهد، بسیار زیاد‌تر می‌شود.

۷- طبقه بندی اهداف بر اساس اولویت

هدف‌ها باید بر اساس اضطرار و اهمیتشان طبقه بندی شوند. بنابراین اگر به هر دلیلی قسمتی از برنامه ریزی انجام شود، افراد مطمئن هستند که برنامه‌های اصلیشان با موفقیت انجام شده است. کارهای ضروری کارهایی است که اگر انجام نشود، ضرری به آینده فرد می‌رسد.

۸- تناسب با توانمندی

برنامه باید در حد توان افراد باشد و از حد تعادل و توان خارج نباشد وگرنه افراد نمی‌توانند برنامه را به پایان برسانند.

۹- تقویت روحیه انعطاف پذیری

افراد باید روحیه انعطاف پذیری را در خودشان تقویت کنند. البته هر فردی باید تمام تلاشش را بکند که کار‌هایش را طبق برنامه ریزی انجام دهد ولی باید به این نکته هم توجه کند که گاهی ممکن است اتفاقاتی بیفتد که پیش‌بینی نشده است و کنترل آن‌ها در دست او نیست. در نتیجه باید همیشه، آمادگی تغییر در برنامه را داشته باشد و از ایجاد تغییر در برنامه ریزی، نا‌امید و ناراحت نشود.

۱۰- بازخورد گرفتن از برنامه

بعد از اینکه مدتی از اجرای برنامه گذشت، باید با ارزیابی فعالیت‌های خودمان ببینیم که چقدر به هدفمان نزدیک شده‌ ایم. این باز خورد گرفتن و بررسی برنامه باعث می‌شود که ضعف‌ های برنامه‌ مان زود‌تر مشخص شود.

آسیب‌ شناسی برنامه‌ ریزی ها

برنامه ریزی سال نو

در ادامه با چند آفت که بیشتر برنامه ریزی‌ ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، آشنا خواهید شد.

۱- پنداشتن پشتکار

یکی از مسائلی که باعث می‌شود برنامه‌ ریزی‌ ها به سرانجام مورد نظر نرسد، نداشتن تلاش کافی و پشتکار است. افراد نباید به صرف داشتن برنامه، توقع موفقیت داشته باشند. هرچند که داشتن یک برنامه مناسب، اولین گام برای موفقیت است ولی تلاش و پشتکار هم لازمه آن است. توصیه من به افرادی که برنامه ریزی اصولی انجام دادند، کار، کار و کار است.

۲- زود ناامید شدن

ممکن است افراد در روزهای اولیه به خاطر میزان دسترسی پایین به هدف‌‌ هایشان، دست از ادامه آن بردارند. در روزهای ابتدایی برنامه به کندی پیش می‌ رود ولی باید توجه داشت که افراد به مرور زمان به برنامه عادت می‌کنند. افراد به هیچ وجه نباید فراموش کنند که سخت‌ ترین گام برای رسیدن به موفقیت، گام اول یا‌‌ همان روزهای ابتدایی عمل به برنامه است. افراد به جای اینکه در این مرحله ناامید شوند باید به بررسی برنامه‌ شان بپردازند تا راه حل‌ های بهتری برای اجرای آن پیدا کنند.

۳- سازگار نشدن با برنامه

انسان به خاطر کمبود وقت، هیچ‌ گاه نخواهد توانست به همه خواسته‌ هایش برسد، بنابراین بی‌ تردید لازمه رسیدن به موفقیت چشم پوشی از بعضی تفریحات است. پس افراد اگر نتوانند خودشان را با چنین شرایطی سازگار کنند، موفقیت از آن‌ ها دور خواهد شد. اینکه افراد بخواهند بیش از اندازه به تفریحاتشان هم بپردازند و به موفقیت هم برسند، خیالی واهی است. در پایان اگر افراد باز هم در عمل به برنامه ریزی هایشان دچار مشکل شدند و اصلا متوجه شدند که برنامه ریزی‌‌ هایشان ایراد اساسی دارد، باید به یاد داشته باشند که با بازنگری می‌توانند در برنامه ریزیشان تغییراتی ایجاد کنند تا به موفقیت برسند.

چکیده
اولین قدم برای استفاده بهینه از فرصت‌ ها و اوقات زندگی، داشتن یک برنامه کارآمد و صحیح است؛ و در حالی که تقریبا ۱ ماه به سال جدید مانده، آشنایی با اصول برنامه ریزی کلی و اساسی برای رسیدن به زندگی موفق ضروری به نظر می‌رسد. ما در این مقاله این اصول را برای شما بیان نمودیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند.

پاسخ دهید