چگونه با دیگران ارتباط موثر برقرار کنیم

ارتباط موثر

چگونه با دیگران ارتباط موثر برقرار کنیم

شیوه‌ی برقراری ارتباط ما با دیگران تا حد زیادی روی زندگی‌ که تجربه خواهیم کرد تاثیر می‌گذارد. درآمد، رابطه‌ها و مسیر شغلی ما همگی در گرو نوع برقراری ارتباط ما با دیگران است. فارغ از اینکه هدف‌، شغل یا خواسته‌های شما چیست، راهی برای فرار از این مسئله وجود ندارد: این روابط شخصی است که دنیا را اداره می‌کند. در این میان چگونه برخی افراد قادرند در زمانی کوتاه تقریبا با هر کسی ارتباط برقرار کنند و در مقابل برخی شبکه‌ای خالی از رابطه دارند؟ در این مقاله درباره‌ی اینکه چگونه با دیگران ارتباط موثر برقرار کنیم بیشتر خواهیم خواند.

خیلی از افراد در دام این باور غلط افتاده اند که ارتباط برقرار کردن با دیگران یک ودیعه ی ذاتی در افراد است. اما در واقعیت امر باید دانست که برقراری ارتباط با دیگران نشانه ای از هوش هیجانی است و کنترل آن کاملا در اختیار خودمان است. تحقیقی که متیو لیبرمن در دانشگاه UCLA انجام داده نشان می دهد که اجتماعی بودن و ارتباط برقرار ساختن با دیگران مانند آب، غذا و مسکن از نیازهای اولیه ی بشر است. برای نمونه لیبرمن دریافته است که دردی که ناشی از قطع ارتباطمان با یک نفر حس می کنیم دقیقا در همان ناحیه از مغز حس می شود که درد فیزیکی حس می شود.کارکرد اولیه ی این ناحیه از مغز هوشیار ساختن ما در برابر تهدیدات جهت بقای ماست. این ناحیه باعث می شود ما دریابیم که ارتباط اجتماعی تا چه اندازه نیرومند و مهم است. ممکن است شما خیال کنید که برقراری ارتباط با هر کسی که با او ملاقات می کنید کار آسانی است اما متاسفانه اینطور نیست. چه بخواهیم چه نخواهیم، خجالتی هستیم، با خود می گوییم که دیگران چه نظری راجع به ما دارند، و یا در دام حسادت و خودبرتر بینی می افتیم.اگر بتوانید بر این خلقیات منفی فایق شوید می توانید با هر کس که بخواهید ارتباط برقرار کنید – حتی با آنهایی که هنوز این خلقیات منفی را کنار نگذاشته اند.

ما در این مقاله چند نکته با شما در میان می گذاریم که به شما کمک میکنند تا با هر کسی که او را می بینید ارتباطی موثر و عمیق برقرار کنید.

۱- برخورد اولتان خیلی قوی باشد

ارتباط موثر

تحقیقات نشان داده است که اکثر افراد ظرف چند ثانیه ی اول ملاقات با شما تشخیص می دهند که آیا شما را دوست دارند یا نه. بقیه ی گفتگو با شما را به بررسی صحت و سقم واکنش اولیه شان می پردازند. شاید این واقعیت خیلی ترسناک باشد اما به شما کمک می کند تا به برخورد اول خود خیلی اهمیت دهید.برخوردهای اول با زبان بدن ارتباط تنگاتنگی دارند. وقتی به تن صدا ( و مثبت و صمیمی بودن آن) و بیان و ژست خود توجه کنید مردم را مثل آهنربا جذب خود خواهید کرد. یک لحن دوستانه، از حالت دست به سینه در آمدن، برقراری ارتباط چشمی و متمایل شدن به طرف شخصی که دارید با او حرف می زنید همه و همه زبان بدن مثبت هستند که افراد با هوش هیجانی بالا از آنها برای جذب دیگران استفاده می کنند. زبان بدن مثبت می تواند یک گفتگو را از این رو به آن رو کند. واقعا نحوه ی بیان خیلی مهم است.

۲- ظاهربین و عجول نباشید

اولین گفتگوی با کسی که تازه با او آشنا شده ایم خیلی سطحی و ظاهری است. تصویر دقیقی از خود در ذهن او ترسیم می کنیم و راجع به موضوعاتی حرف می زنیم که جنجالی نباشند. راجع به آب و هوا و علایق و سلایقمان حرف می زنیم و جزیی ترین چیزها راجع به خودمان را بازگو می کنیم. اما اگر واقعا می خواهید با طرف ارتباط برقرار کنید خود واقعی تان را به او نشان دهید.لازم نیست خیلی راجع به خودتان حرف بزنید اما مهم این است که به طرف اجازه بدهید بداند که عشق و علاقه ی واقعی تان چیست. اغلب اوقات اگر اینکار را کنید طرف مقابل هم این کار را خواهد کرد.

سوالات خوب بپرسید. اگر طرف مقابل تعلل می کند او را تشویق کنید تا از خودش بگوید و سوالات جذاب بپرسید. سوال ” شغلت چیه؟” باعث نمی شود که ارتباط عمیق تر شود اما اگر از او بپرسید چر ااین شغل را انتخاب کرده خیلی خوب خواهید توانست شخصیت او را بشناسید. سوالاتی بپرسید که که به شما کمک می کنند بی اینکه خیلی وارد زندگی خصوصی طرف شوید شخصیت طرف را بشناسید.

۳- آنها را از برداشتن نقابشان پشیمان نکنید

ارتباط موثر

اگر طرف مقابل نقاب خود را برداشت و شخصیتش را نشان داد کاری نکنید پشیمان شود. مسخره کردن، انتقاد کردن و یا جوک ساختن برای او خیلی بد است. در عوض با سبک زندگی او و عقایدش همدلی کنید و بعد از خودتان با او سخن بگویید.

۴- از طرف مقابل بیاموزید

لیبرمن در طول تحقیق خود به این نتیجه رسید که اگر سیستم آموزشی بر جنبه ی اجتماعی یادگیری تمرکز کند خیلی موثرتر خواهد بود. برای نمونه بهترین راه برای کمک کردن به یک دانش آموز دبیرستانی که در درس ریاضی مشکل دارد این است که از او بخواهیم از دانش آموز دیگری کمک بگیرد. همین اصل را در زندگی خودتان هم به کار ببرید و از طرف مقابل که سعی دارید با او ارتباط برقرار کنید بیاموزید.این کار نه تنها باعث می شود او با شما ارتباط برقرار کند بلکه حس می کند که حرفهایش اهمیت دارند. همچنین نشان می دهد که شما خودبرتربین نیستید و متواضعانه از همه چیز یاد می گیرید.

۵- خوبی های او را ببینید

نباید به دنبال دلایلی برای دوست نداشتن مردم بود. بلکه باید دلایلی پیدا کرد که دیگران را دوست داشت و از آنها خوشش آمد. اگر ندای درونی تان گفت که این آدم چندان جالبی نیست به آن گوش نکنید. این کار نه تنها باعث می شود افراد را طرد نکنید بلکه وقتی بهترینها ر ااز آنها انتظار داشته باشید خود به خود باعث می شود بهترینهای خود را به شما ارائه کنند.

۶- لبخند را فراموش نکنید

ارتباط موثر

آدم ها به صورت طبیعی و ناخودآگاه زبان بدن فردی که دارند با او حرف می زنند را تقلید می کنند. اگر می خواهند آدم ها شما را دوست داشته باشند وقتی با آنها حرف می زنید به آنها لبخند بزنید و آنها هم به طور ناخودآگاه به شما لبخند می زنند و در نتیجه حس خوبی به شما خواهند داشت.

۷- نام آنها را صدا بزنید

قبل تر در مقالات هاو کن یو در رابطه با نقش و اهمین استفاده از نام افراد در برقراری ارتباط صحبت کردیم و میدانیم که نام شما بخش مهمی از هویت شماست و وقتی آدم ها اسم شما را صدا بزنند خیلی خوشحال می شوید. نباید صدا زدن نام افراد را فقط به اول گفتگو محدود کنید. تحقیقات نشان می دهد که وقتی طرف مقابل نام فرد را به زبان می آورد و او را مخاطب می کند حس تایید به فرد دست می دهد. وقتی با کسی ملاقات می کنید و نام او را فراموش کردید اصلا از اینکه برای بار دوم نام او را بپرسید خجالت نکشید. چون دفعه ی بعدی که او را دیدید می خواهید او را با اسم صدا بزنید.

۸- از قاعده ی پلاتینیوم پیروی کنید

ارتباط موثر

قاعده ی طلایی که می گوید با دیگران همانطور رفتار کن که دوست داری با تو رفتار شود قاعده ی آسانی است. اما قاعده  پلاتینیوم که می گوید با دیگران همانطور رفتار کن که دوست دارند با آنها رفتار شود، سخت است. طبق این قاعده نه تنها باید به طرف مقابل احساس راحتی بدهید بلکه باید به او ثابت کنید که حرفهایش را شنیده اید و برایش اهمیت قایل بوده اید.

۹- رقابت نکنید

وقتی با فردی ملاقات می کنید می خواهید به اصطلاح کم نیاورید و دستاوردها و تجربیات زندگی خود را حداقل به اندازه ی تجربیات و دستاوردهای او بدانید. با این کار عزت نفس خود را تقویت می کنید اما نمی توانید با طرف مقابل ارتباط برقرار کنید. به جای اینکه از او بیاموزید و سعی در یافتن نقطه اشتراک داشته باشید بر خود تمرکز کرده اید.

۱۰- صدای درونی خود را خاموش کنید

یکی از چیزها که مانع برقراری ارتباط ما با دیگران می شود این است که واقعا گوش نمی دهیم. در عوض وقتی طرف مقابل حرف می زند در فکرهای دیگری فرو می رویم و به او گوش نمی دهیم. غرق این مسائل می شویم که وقتی طرف مقابل حرفش تمام شد چه بگوییم و آنقدر به این فکر می کنیم که اصلا نمی فهمیم او چه دارد می گوید. صدای او را شفاف می شنویم اما معانی شان را نمی فهمیم. اگر می خواهید با دیگران ارتباط موثر برقرار کنید باید این صدای درونی خود را خاموش کنید.

چکیده
ممکن است با افرادی روبرو شوید که به نظر برسد نمی توانید ارتباط برقرار کنید. ممکن است بحث مشترکی نداشته باشید و یا فرد متقابل تمایل به برقراری‌ ارتباط نداشته باشد اما تلاش را متوقف نکنید، هر چه بیشتر در این موقعیت ها قرار بگیرید، برقراری ارتباط‌های بعدی برایتان راحت‌تر خواهد شد.خلاصه باید دانست که ما انسان ها ذاتا دوست داریم با هم ارتباط برقرار کنیم. دفعه ی بعدی که با کسی ملاقات کردید این نکات را عمل کنید و ببینید که یک گفتگوی معمولی چگونه به ارتباطی موثر و عمیق بدل می شود.

پاسخ دهید