برخورد منطقی با مشکلات

برخورد منطقی با مشکلات

برخورد منطقی با مشکلات

هر کسی بالاخره روزی دچار مشکلات و سختی‌ هایی می‌ شود. این بخشی از چرخه‌ ی زندگی است. ما همان طور که نمی‌ توانیم بدون سرما، مفهوم گرما را درک کنیم، اگر ناراحتی را تجربه نکنیم معنی خوشحالی را متوجه نمی‌ شویم. بعضی وقت‌ ها مشکلات ما به این خاطر به وجود می‌ آیند که کنترل شرایط از دست ما خارج می‌ شود، در بقیه‌ ی موارد مشکلات ما نتیجه‌ مستقیم تصمیماتی هستند که می‌ گیریم.

در این مقاله با ما همراه باشید تا به شما نکاتی را آموزش دهیم چگونه با مشکلاتتان  منطقی برخورد کنید. پس یکی از مهارت های مهم زندگی، برخورد منطقی با مشکلات زندگی است. سعی داریم ۶ نکته برای برخورد منطقی در برابر مشکلات براتون بگیم:

۱- بیش از حد واکنش نشان ندهید

عکس العمل بیش از حد به مشکلات می تواند منجر به گرفتن تصمیمات نادرست شود. زمانی که شما درگیر احساسات شدید می شوید و در آن زمان برای موضوعی تصمیم می گیرید، به سبب اینکه منطق در این تصمیم گیری وجود نداشته است، منجر به پشیمانی شما در زمان آینده خواهد گردید. از این به بعد زمانی که با یک مشکل برخورد کردید از گرفتن تصمیم در لحظات اول خودداری کنید و زمانی که آرام شدید به حل آن بیاندیشید.

۲- واقعیت زمان حال را بپذیرید

همه چیز را همان گونه که هست بپذیرید. خیلی از افراد سعی می کنند تا اشخاص و یا وضعیت های موجودی را که تحت کنترل آنها نیست، تغییر دهند و زمانی که نمی توانند به هدف خود برسند، احساس بدبختی می کنند. سعی کنید با واقعیت روبرو شوید و آنچه هست را بپذیرید، تا بتوانید راجع به آن به درستی تصمیم گیری کنید.

۳- دیگران را مقصر ندانید

برخورد منطقی با مشکلات

بعضی از افراد عادت دارند تا اشتباهات خود را به گردن دیگران بیاندازند و دیگران را مسئول مشکلات پیش آمده برایشان تلقی کنند. بهتر است به جای اینکه انگشت اتهام را به سوی دیگران نشانه روید، به اصلاح اعمال خود بپردازید. مقصر دانستن دیگران تنها باعث پراکنده شدن افراد از دور شما می شود.

۴- بیش از حد تجزیه و تحلیل نکنید

زمانی که شما در رابطه با یک وضعیت و یا یک اتفاق بیش از حد فکر می کنید، موجب می شود تا شما نسبت به همه چیز و همه کس قضاوت کنید. همچنین بیش از حد فکر کردن راجع به یک مشکل سبب می شود تا شما اوقات سختی را سپری کنید و به جای دست به کار شدن و رسیدن به هدفتان، در پله اول درجا بزنید. این موضوع بیش از هر چیزی شما را ناامید خواهد کرد.

۵- تغییرات را در زندگی بپذیرید

در طول مدت زندگی، تغییرات جزو اجتناب ناپذیر آن محسوب می شوند. این شمایید که باید با آنها کنار بیایید. بسیاری از افراد از تغییر فرار می کنند و در مقابل آن مقاومت می نمایند. این موضوع به این سبب است که تغییر آنها را از راحتی شان برای مدتی خارج می نماید. ممکن است شما با آنها شاد و یا غمگین باشید، ولی پس از مدتی در خواهید یافت که آنها دائمی نیستند. پس بهتر است تلاشتان را برای پرورش ذهن به منظور حفظ آرامش در این مقاطع از زندگی بکنید.

۶- سبک زندگیتان را با دیگران مقایسه نکنید

یکی از کارهای مشکلی که پیش رو دارید، مقایسه نکردن خودتان با دیگران است. ولی هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، از زندگی بیشتر ناامید خواهید شد. افراد زیادی هستند که از شما موفق تر بوده اند و کارهای بهتری در زندگی شان انجام داده اند. ولی این شمایید که داستان زندگی و موفقیت خودتان را رقم می زنید.

چطور میتوانیم این مهارت را در خود پرورش دهیم

برخورد منطقی با مشکلات

در مورد مهارت حل مسأله و برخورد منطقی با مشکلات، پیش از هر چیز باید بدانیم که در شرایط گوناگون برای به‌ کارگیری یک مقابله‌ ی مسأله‌ مدار، مۆثر و سازنده باید به این نکات توجه کنیم:

الف- متوجه شویم که مسأله‌ ای به ‌وجود آمده ‌است و وجود مسأله‌ را انکار نکنیم.
ب- آنچه را که اتفاق افتاده است به شکل یک مسئله ببینم، نه به عنوان یک مشکل سخت و غیر‌قابل حل.
ج- توجه داشته باشیم که حل مسئله برای سلامت روانی و رفاه اجتماعی ما حائز اهمیت است.
د- به این باور رسیده باشیم که خودمان قادر به حل مسئله هستیم و مسأله نیز قابل حل شدن است.
ه- بدانیم که حل مسئله نیاز به زمان و تلاش دارد و مایل باشیم زمان کافی را به حل مسئله اختصاص بدهیم.

گام‌ های مهارت حل مشکل

در این زمینه معمولا مراحل زیر توصیه می‌شود:

داشتن نگرش مثبت به مشکل

قدم اول در حل مشکل این است که ادراک مثبتی از خویشتن را در خود پرورش دهیم. به خودمان بگوییم: «من می‌توانم مشکلات را حل کنم.» همچنین بپذیریم که بخشی از زندگی مواجه ‌شدن با مشکلات است و وقتی با مشکلی مواجه می‌ شویم باید آرام و خونسرد باشیم و برای انتخاب بهترین راه‌ حل ممکن بر مهارت‌ های مسئله‌ گشایی خود تکیه کنیم.

تعریف دقیق مشکل

برای حل یک مشکل باید مشکل دقیقا مشخص شود؛ چون تا زمانی که مشکل شناخته و جزئی نشود نمی‌ توانیم آن را حل کنیم. در این مرحله حتی اگر با مشکلی بزرگ روبرو هستیم، باید آن را به اجزای مختلف تقسیم کنیم و هر بار بخشی از آن را مورد بررسی قرار دهید.

تهیه‌ ی فهرستی از راه حل‌ های‌ مختلف

برخورد منطقی با مشکلات

برای ایجاد و یافتن راه‌ حل‌ های خوب باید انعطاف‌ پذیر باشیم. قبل از انتخاب یک راه‌ حل برای رفع مشکل لازم است تمام راه‌ حل‌ های احتمالی را بررسی کنیم. سعی کنیم خلاق باشیم و تا جایی که می‌توانیم راه‌ حل‌ های زیادی را مطرح کنیم. در این مرحله درباره‌ ی درستی یا نادرستی هیچ‌ کدام از راه‌ حل‌ ها قضاوت نکنیم و با استفاده از روش بارش فکر تمام راه‌ حل‌ های ممکن را روی کاغذ بیاوریم. در این مرحله، دوستان و افراد حمایت‌ کننده نیز می‌ توانند در تهیه‌ ی فهرست به ما کمک کنند. ولی فراموش نکنیم که انتخاب کننده‌ی راه‌ حل اصلی خود ما هستیم.

تصمیم گیری و انتخاب بهترین راه حل

چنانچه از مشکل شناخت کامل داشته باشیم و فهرستی از راه‌ حل‌ های مختلف را نیز تهیه کرده باشیم، تصمیم‌ گیری درباره‌ی راه‌حل انتخابی بسیار راحت خواهد بود. برای انتخاب راه‌ حل مناسب می‌توانیم از قواعد زیر کمک بگیریم:
الف- هماهنگ بودن راه‌ حل انتخابی با ارزش‌ ها و باورهای ما
ب- امکان عملی بودن راه‌ حل با توجه به مقتضیات ما
ج- بررسی و تحلیل پیامدهای مثبت و منفی هر راه‌ حل و انتخاب راه‌ حل در صورتی که پیامد مثبت راه‌ حل بیشتر از پیامد منفی آن باشد.

چکیده
در طول مدت زندگی، مشکلات جزو اجتناب ناپذیر آن محسوب می شوند. این شمایید که باید با آنها کنار بیایید. همه ما در طول مدت زندگیمان کم و بیش با چالش های متفاوتی روبرو می شویم. اغلب افراد در مقابله با مشکلات زندگی سردرگم می شوند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. این مشکلات می توانند در زندگی شخصی و یا کاری شما به وجود بیایند. افراد در مواقع مواجه با آنها سعی می کنند از مشکل فرار کنند تا از پذیرفتن واقعیت بگریزند. در واقع فرار از مشکلات، بدترین کاری است که می توانید انجام دهید و تنها راه عبور از مشکلات، روبرو شدن با آنها است. نکاتی را که در این مطلب خواندید می تواند به شما در گذر از مقاطع چالش برانگیز زندگی کمک کند. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید