برخورد با افراد حسود

برخورد با افراد حسود

برخورد با افراد حسود

افراد حسود با حسادت خود اول به شخص خود آسیب میزنند و همیشه از پیشرفت دیگران و برتری های دیگران خواهند سوخت. شخص حسود با حسادت خود و مشکلات فکری که برای خود ایجاد میکند زندگی را برای خود و خانواده خود تلخ میکند. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه با این افراد برخورد کنید.

حسادت چیست

مفهوم تحت الفظی حسادت این است: حسـادت به میل مفرط به دارایی ها و جایگاه شخصی دیگر اطلاق میگردد. اما در ارتباط با مسایل اجتماعی سبب میگردد فردی به شریک زندگیش نسبت به ارتباط با اشخاص خاص و نوع پوشش و مکانهایی که رفت و آمد می کند مشکوک گردیده و احساس خطر کند.

ریشه حسادت

عده ای از روانکاوان معتقدند که حسادت نتیجه ی آن است که فرد احساس آشفتگی، ضعف و ناتوانی، پوچی، آسیب پذیری و ترس شدید می کند . انسان حسود، علاوه بر این که آنچه دیگری دارد می خواهد، آرزو و خواسته ی او این است که طرف مقابلش اصلا آن چیز را نداشته باشد و از نارحتی و نداری شخص مورد نظرش احساس رضایت می کند. انسان حسود پشت سر دیگران آزارشان داده، با غیبت از فرد او را ترور شخصیت می کنند. عده ای آنان را بر انگیخته و سبب آزارشان شود. این نوع حسادت بسیار بدخیم است.

در خانواده هایی که بین فرزندان خود تبعیض قائل می شوند و در این کار زیاده روی می کنند فرزندان آنان به آسیب پذیری حاد دچار شده و به حسادت بدخیم می رسند، آنان حالتی جبران کننده و تلافی جویانه می گیرند و علاقمند هستند آنچه دیگری دارد از او بگیرند و او را از داشتن آن چیز یا موقعیت محروم کنند. به طور کلی حسادت رفتار و عمل غیر عادی است که فرد در مقابل عدم موفقیت در رقابت و همچشمی با دیگران ( اعم از کودک یا بزرگسال ) از خود بروز می دهد.

گاه این رقابت های خواسته یا ناخواسته در کنار نقص تربیتی در کودکان و نوجوانان باعث به وجود آمدن حسادت شده و در درون آنها ریشه می دواند و همه ی عمر آنان را آزار می دهد . عمق برخی از احساسات درونی ما،‌ ما را به تعحب وا می دارد. حسادت یکی از آن احساساتی است که در شکاف های تاریک قلبمان کمین کرده و در نامناسب ترین موقعیت ها ظاهر می گردد. حسادت ریشه در احساس ناامنی دارد و اصولا در نتیجه ترس از دست دادن ایجاد می گردد. حسادت وسواس گونه یک مرد به علت ترس از دست دادن همسر و یا دوستش است. کارگر به کارگر دیگر حسادت می ورزد زیرا می ترسد مقام و اعتبارش را از دست بدهد. ریشه حسادت ترس و ریشه‌ ترس، ناامنی است.

درجات حسادت

برخورد با افراد حسود

درجات میزان حسادت متفاوت است:

حسادت ظریف

حسادت همیشه درخور مفهوم معنی خود نمی باشد. گذشته از آن بد گمان گشتن مردان نسبت به همسرشان (و بالعکس)، امری عادی میباشد. حسادت بدلیل مواردی همچون صحبت در مورد محاسن زنان دیگر و یا تماشای عکـس یک مـرد خـوش تیـپ در مجله سینمایی، نمونه های ظریفی هستند که نشان می دهند چـگونه پـاره ای از حسادتها بی ضرر بوده و کاملا یک واکنش طبیعی بشمار میروند.

حسادت سالم

گاهی شـما هنگامی که با دوستان خود بیرون میـروید، یـکی از آنها شـروع بـه تعریف از نامزد شـمـا نـموده و یا با او با چرب زبانی صحبت می کنـد و در ایـن شـرایط شـما دچـار احساس حسادت نسبت به او شده اید. اینگونه موارد نیز بـخشی از یک ارتباط سالم می باشد. در بـیـشتـر اوقات فرد تـنها مراقب سلامتی و در اندیشه خیـر و صلاح و خوشبختی همسر خود می باشد که همسرش نیز آن را ارج می نهد. حتی عدم توجه شما می تواند به منزله توهین به او قلمداد گردد.

حسادت مفرط و وسواس گونه

مشکل زمانی ایجاد می شود که خشونت و سلطه جویی با حسادت همراه می گردد. هنگامی که شما به آن مرحله برسید، به طرز افراط آمیز و وسواس گونه ای نـسـبت به وفادار بودن و صداقت وی دچار تردید شده و از آن خشمناک میگردیـد. حتـی ممکن است متوصل به زور و برخورد فیزیکی شوید. شما تا حدی کم طاقت هستید که او نمی تواند حتی به مرد یا زن دیگری نظر بیافکند و از کـنار شما زمانی که هر دو بیرون هستید تکان بخورد. از او می خواهـید که همیشه از مـحل حـضور خودش شما را مطلع گرداند و تنها بردن نام مرد یا زنی دیگر، شما را بینهایت غضب ناک میگرداند.

خصوصیات افراد حسود

در ادامه ویژگی های افراد حسود را برای شما بیان می کنیم:

۱- انتقاد همراه با انرژی منفی

بهترین دوست شما می تواند از شما انتقاد کند زیرا او در مورد شما نگران است، اما در بعضی موارد، این انتقاد همراه با انرژی منفی و به گونه ای است که مایه هایی از حسادت در آن مشخص است. یک دوست واقعی معمولا شما را به طور خصوصی و دور از جمع مورد انتقاد قرار می دهد. حال آنکه شخص حسود، معمولا در جمع از شما انتقاد می کند تا علاوه بر تخریب شما، حس واقعی خود را هم انتقال داده باشد.

۲- شایعه سازی

فردی که به شما حسادت می کند، همیشه می خواهد شما را در مقابل دیگران بد جلوه دهد و شما را روبروی آن ها قرار دهد. به دلایل بسیاری، او ممکن است قادر نباشد که در حضور شما بدگویی کرده و یا از شما انتقاد کند و در نتیجه، دور از چشم شما و در غیاب شما، شروع به شایعه سازی در مورد شما می کند.

۳- به شما تبریک نمی گوید

این مورد، یکی از قوی ترین نشانه های فرد حسود است. شخص حسود در هنگام موفقیت، به شما تبریک نمی گوید. او حتی هنگامی که شما را خوشحال و یا موفق می بیند، ناراحت می شود. آیا می خواهید بدانید که دوست واقعی شما چه کسی است؟ شما می توانید خبر خوبی از موفقیت های خود بگویید و منتظر واکنش او شوید. این روش می تواند به شما در شناسایی فرد حسود کمک کند.

۴- وارونه نشان دادن واقعیت

زمانی که شما لباس زیبایی به تن کرده و یا مدل موهایتان به شما می آید، فرد حسود، به شدت از ظاهر شما انتقاد کرده و حقیقت را وارونه جلوه می دهد تا شما اعتماد به نفس خود را از دست داده و از زیبایی شما کم شود.

۵- در دسترس نبودن

برخورد با افراد حسود

افراد حسود، معمولا در مواقعی که به آن ها احتیاج دارید کمتر ظاهر می شوند زیرا در واقع قادر به کمک کردن شما نبوده و مدام از این کار طفره می روند. در واقع آنها دوست دارند شما در گرفتاری خود باقی مانده و خوشحال نباشید.

۶- افراد حسود مرتب از شما انتقاد می کنند

حسادت نوعی انرژی منفی است. برای اینکه فرد احساس خوبی داشته باشد، باید از این انرژی خلاص شود. یکی از راه های موثر برای این کار، انتقاد افراد حسود از دیگران است تا به گونه ای خود را تخلیه روحی کند.

۷- افراد حسود ذهن شما را درگیر می کنند

افراد حسود، معمولا ذهن شما را درگیر موضوعات سطحی کرده و از پیشرفت شما جلوگیری می کنند. آن ها دوست دارند شما در شغل و حرفه خود ثابت مانده و یا وسیله ای برای از دست دادن کار شما می شوند.

۸- افراد حسود شما را پایین می آورند

یکی دیگر از نشانه های آدم حسود این است، احساس می کند که شما در همه حال، از او خیلی بهتر هستید. بنابراین در هر جمع و موقعیتی سعی می کند ارزش شما را کم کرده و نوعی تخریب شخصیت ایجاد کنند.

۹- به سختی می تواند همراه شما باشد

افراد حسود، به سختی می توانند در موفقیت ها، کنار شما باشند زیرا مدام درحال عذاب هستند و نمی توانند در حضور جمع شاهد درخشش شما باشند.

۱۰- نظرات منفی اجتماعی

بسیاری از افراد حسود سعی می کنند با نوشتن نظرات منفی در رسانه های اجتماعی اعتبار شما را کاهش دهند. اگر شخصی به طور مداوم نظرات منفی در مورد شما داد، بدانید که او فرد حسودی است.

۱۱- زمانی که شما ناراحت هستید او احساس خوبی دارد

یکی دیگر از نشانه های آدم حسود این است در هنگامی که اتفاق بدی برای شما می افتد در ظاهر غمگین و در باطن خوشحال است و گاهی این خوشحالی با دقت کردن به چهره و زبان گفتاری او کاملا مشخص است.

۱۲- نفرت مستقیم

برخورد با افراد حسود

حسادت برخی از افراد حسود، واضح تر از دیگران است. آن ها از شما متنفر هستند و این تنفر را به وضوح نشان می دهند. شما با رفتار زننده و نفرت آن ها، به سادگی می توانید حسادت را در روح و وجود آن ها ببینید.

۱۳- آن ها سعی خواهند کرد حرف خود را به کرسی بنشانند

یکی دیگر از نشانه های آدم حسود این است معمولا بر حرف خود تاکید کرده و در بحث ها، می خواهند به شما ثابت کنند که شما اشتباه کرده اید.

۱۴- حسادت هنگام خوشحالی شما

هنگامی که شما بسیار خوشحال هستید و یا در حرفه خود به درجه بالاتری رسیده اید، فرد حسود، با کناره گیری از شما و رفتار غیر موجه، حسادت خود را بروز می دهد.

۱۵- آنها از سرگرم شدن شما در جمع بیزارند

یکی دیگر از نشانه های آدم حسود این است که از تنهایی و انزوای شما لذت می برد. اگر موقعیتی ایجاد شود که توجه دیگران به سمت شما باشد، آن ها سعی می کنند توجه دیگران را به خود جلب کرده و از ارزش شما بکاهند. این رفتار، نوعی حسادت آگاهانه و علنی محسوب می شود.

۱۶- آنها ممکن است سعی کنند به شما آسیب برسانند

یکی دیگر از نشانه های آدم حسود و تنگ نظر این است که به شما آسیب می رساند. این مورد می تواند در هر شرایطی برای شما ایجاد شود زیرا فرد حسود دائما به دنبال تخریب شما است. شما می توانید با کمی دقت به رفتار اطرافیان، کمی از خصوصیات شخصیتی آن ها را ارزیابی کنید زیرا درون هر فردی در رفتار او منعکس شده و خصوصیات باطنی او را آشکار می کند.

نحوه برخورد با افراد حسود

در ادامه به چند نکته که باعث می‌شود کنار آمدن با افراد حسود، برایتان قابل تحمل‌ تر باشد را ذکر کرده‌ ام‎.

‏۱- ‎پذیرش واقعیت‎

اولین موردی که باید به آن توجه کرد،« پذیرش» این امر است. ما وظیفه تربیت خیلی از افراد را نداریم. نمی‌ توانیم به آن‌ ها توضیح دهیم که حسود هستند و باید خودشان را اصلاح کنند. از طرفی خیلی اوقات با توجه به شرایطی که داریم، نمی‌ توانیم ارتباط‌مان را محدود یا قطع کنیم. پس «کنار آمدن» با افرادی‌ که این خصوصیات را دارند یا «پذیرش» این خصلت اخلاقی‌ شان، اولین و مهم‌ ترین نکته است. پذیرفتن این امر به ما کمک می‌ کند تا از این افراد انتظار نداشته باشیم که خالصانه نسبت به خوشحالی‌ های ما واکنش نشان دهند. حتی سعی می‌ کنیم که کمتر درمورد زندگی‌ مان با آن‌ ها صحبت کنیم‎.‎

‏۲- محبت کنیم‎

برخورد با افراد حسود

شاید محبت جواب دهد! از قدیم می‌ گویند آدم‌ ها با محبت رام می‌ شوند. اگر یکی از این افراد سرراه شما قرار گرفته، به او توجه کنید. شاید از بی‌ توجهی بقیه، رفتارهای حسادت‌ آمیز در او شکل گرفته و اگر از جانب شما محبت و توجهی دریافت کند، ممکن است این رفتارش را کنار گذارد. مثلا نظرش را در مورد موضوعاتی بپرسید یا از خصوصیات مثبتش بگویید. این نکته را به‌ خاطر داشته باشید که، حسادت زمانی شکل می‌ گیرد که فرد خواهان چیزی‌ است، که شما آن را دارید و او آن را ندارد. همین امر باعث می‌ شود که او با شما بد شود. اگر به آن فرد محبت کنید، متوجه می‌ شود که شما در نداشتنش از آن چیز، مقصر نیستید‎.‎

‏۳- نادیده گرفتن

بررسی کنید و ببینید این آدم‌ ها در زندگی شما چه نقشی دارند. آیا حسادتشان به شما ضرر می‌‌ زند؟ آیا جز افراد مهم زندگی‌ تان هستند یا به‌ صورت موقتی با آن‌ ها مجبور به ارتباط هستید؟ اگر دقت کنیم می‌ بینیم که اکثر این افراد جزء دوستان و روابط دست چندمی ما هستند. یعنی بود و نبودشان در زندگی ما تاثیر خاصی ندارد. این افراد در گروه بی‌ آزارها دسته‌ بندی می‌ شوند. یعنی حسادتشان برای شما هیچ ضرری ندارد. پس بهترین راهکار این است که آن‌ ها را «نادیده» بگیرید. و البته این تکنیک « نادیده گرفتن» را باید در خودتان تقویت کنید تا حسادت آنها ضرری به شما نزند. به‌ جای اینکه درگیر حسادت این افراد باشید، زمان خود را صرف انجام کارهای مفید و پیشرفت در زمینه‌ های دیگری کنید‎.‎

‏۴- تلافی ممنوع‎

«تلافی نکنید». مطمئن باشید این افراد منتظر موقعیتی هستند تا از شما نکته بدی پیدا کنند تا بیشتر از قبل پشت سرتان حرف بزنند. تلافی کردن باعث می‌ شود شان و شخصیت خودتان را پایین آورید و وارد بازی بچه‌ گانه‌ ای شوید که دیگران هم در مورد شما فکر خوبی نکنند و شرایط بدتر شود. بی‌ تفاوتی به اینگونه رفتارها بهترین جواب است. اگر این رفتار زشت و زننده است، پس مراقب باشید خودتان هم نباید به آن مبتلا شوید. اگر شما به کارها و رفتارهایی که افراد حسود انجام می‌ دهند توجهی نکنید، ممکن است مشکل به خودی خود حل شود‎.‎

‏۵- ‎از ورود حسد درون خودمان جلوگیری کنیم‎

در آخر اینکه بیایید اگر از رفتار یا منش کسی آزار می‌ بینیم و آن را دوست نداریم، سعی کنیم از پرورش آن رفتار در خودمان جلوگیری کنیم. مطمئنا همه ما انسان‌ ها سرشار از اشتباه و خطا هستیم و بهترین راه برای از بین بردن رفتار و اخلاق‌ های اشتباه این است که اگر رفتار نامعقولی را در فردی می‌ بینیم، مراقبت کنیم آن رفتار در خودمان رشد نکند و اگر خودمان هم آن رفتار را داریم سعی کنیم هرچه زودتر درصدد رفع آن برآییم. اگر چنین روندی را در پیش بگیریم، هم خودمان در آرامش هستیم و هم اطرافیانمان از ما راضی هستند‎.

‏۶- نقاط مثبت فرد را ببینید‎

اگر با فرد حسود رابطه نزدیکی دارید، سعی کنید هربار که او را دیدید، نقاط مثبت و خوب او را یادآور شوید. مثلا اگر فرد همکار شماست، بهتر است از وی در ارتباط با تخصص و کارش راهنمایی بخواهید. این کار باعث می‌ شود هم خودتان از آن فرد کینه نگیرید و هم محبت او را به خود جلب کنید و آن فرد متوجه شود شما دشمن او نیستید‎.‎

تفاوت غبطه و حسادت چیست

غبطه معنای مثبت حسادت است و به عنوان آرزوی نعمت و سعادت دیگران را داشتن، بدون آرزو کردن زوال نعمت و سعادت آنان، معنی شده است. در واقع، حسادت و غبطه یک احساس هستند که فقط جهتشان با هم فرق می‌ کند. حسادت جهتش به سمت شخص دیگر است اما غبطه جهتش به سمت خود فرد است؛ مثلا ما وقتی به فردی زیبا حسادت می‌ کنیم، در دل می‌ گوییم: «ای کاش زیبایی‌ اش زایل شود» اما وقتی غبطه می‌ خوریم، می‌ گوییم: «من هم باید ورزش کنم و مراقب تغذیه‌ ام باشم تا تناسب اندام پیدا کنم و پوستم شاداب و ظاهرم بهتر شود.»

حسادت که در نوع شدید آن باعث بروز پرخاشگری نسبت به طرف مقابل می‌ شود، نوعى بیمارى روانى است که باید در پی درمان آن بود اما حسادت در اغلب اوقات، حاصل نداشتن اعتماد به نفس و عزت نفس در اشخاص است. همه ما ، به دلایل متفاوت و با مجموعه ای از احساسات مختلف، در مرحله ای از زندگی خود حس حسادت را تجربه کرده ایم. به گفته آیالا مالاک پاینز روانشناس بالینی، ” حسادت، واکنشی پیچیده است که در زمان مشاهده شرایطی که یک رابطه با ارزش یا کیفیت خاص موجود در آن را تهدید میکند، در شخص ایجاد میشود.”

حسادت معمولا در یک موقعیت با حضور سه نفر و در اثر وحشت از دست دادن شخص مورد علاقه ایجاد میشود. حسادت را نباید با حس رشک یا غبطه یکسان دانست، هرچند این غلط مصطلح وجود دارد که به کسی حسودی کردن، میتواند به معنای آرزوی داشتن مال، موقعیت یا خصوصیات این فرد باشد، در حالی که حسادت، در زمانی ایجاد میشود که شخص نگران از دست دادن مال، موقعیت یا فردی است که در حال حاضر به خودش تعلق دارد. حسادت از این جهت واکنشی پیچیده است که طیف وسیعی از احساسات ، افکار و رفتارها را درگیر میکند.

احساساتی چون رنج، عصبانیت، خشم، اندوه، غبطه، ترس، حزن، تحقیر. افکاری چون رنجیدگی، عیب جویی، مقایسه با رقیب، نگرانی از ظاهر خود و ترحم به خود. رفتارهایی از قبیل احساس ضعف، تب و لرز، تردید و پرسش مداوم از خود و جستجوی دلیلی برای اطمینان یافتن، رفتارهای پرخاشجویانه و خشونت.

چکیده
حسادت عبارت است از یک احساس منفی که با دیدن امتیازی که ما نداریم یا آرزو داریم که فقط خودمان آن را داشته باشیم، به ما دست دهد. حسادت، خصیصه ای ناپسند و به شدت خطرناک است که می تواند باعث آزار خود فرد و اطرافیان او شود. حسادت یکی از رفتارهایی است که فرد حسود نمی تواند پنهان کند. در این مقاله به چگونگی برخورد با افراد حسود پرداختیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند، از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید