با چه کسانی مشورت کنیم

با چه کسانی مشورت کنیم

با چه کسانی مشورت کنیم

مشورت گرفتن از دیگران یکی از عوامل مهم و حیاتی در تصمیم گیری است. مشورت گرفتن از فرد مناسب فواید زیادی دارد، از جمله آن می توان به استفاده از تجربیات و فکر دیگران به منظور جلوگیری از انجام اشتباهات آنها و دست یابی به راهکار مناسب اشاره نمود. اما باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که با هر فردی نمیتوان مشورت کرد. با ما در این مقاله همراه باشید تا به شما بگوییم که با چه کسانی می توان مشورت نمود.

آثار و نتایج مشورت

۱- کمک گرفتن از افکار دیگران
۲- شناسایی خطاها و اشتباهات
۳- دست یابی به راهکار های مناسب
۴- پیشگیری از پشیمانی
۵- موفقیت و پیروزی

با چه کسانی نباید مشورت کنیم

با این افراد مشورت نکنید:

افراد منفی بین و حسود

همانطور که از اسم این افراد پیداست آنها افرادی هستند که همیشه ذهنیت منفی نسبت به ما دارند و باعث سخت شدن زندگی میشوند و دارای تاثیراتی سرشار از استرس بر روی ما هستند. افراد منفی بین به شدت حسود، انتقادگر و از خود راضی هستند که به هیچ عنوان برای مشورت مناسب نیستند. ما در کل باید از این افراد دوری کنیم و خط قرمزی دورشون بکشیم و حتی با اونها رفت و آمد هم نکنیم.

افراد معمولی

معمولا این افراد از خانواده هر فردی است و اونها تو رو دوست دارند ولی راه و روش زندگی تو رو قبول ندارند یا با تو هم جهت و هم فرکانس نیستند و نمی دانند داری چیکار می کنی و برای مشاوره افراد مناسبی نیستند و چون تو رو دوست دارند، می خواهند مشاوره بدهند و حتی اگر تو از اونها کمک نخواهی اونها خودشون دوست دارند در زندگی تو نظر بدهند. ولی نظر افرادی که با تو هم جهت و هم فرکانس نیستند فایده ای نداره اگر ضرری نداشته باشه و نباید با این افراد مشورت کرد.

این افراد معمولا دوستان و افراد خانواده هستند ولی چون نمی توانند تصمیم درستی بگیرند مخالفت می کنند و همیشه از انتقاد می کنند و نظر مشورتی خوبی ندارند و شاید برعکس راهکار را نشان بدهند، البته بطور ناخواسته. اینها مثل افراد سمی نیستند که بخواهند زیرآب تو را بزنند ولی بلد نیستند چه بگویند برای همین در بهترین حالت ممکن می گویند ببین خودت نظرت چیه و من نمی دانم و در کل مشورت با اینها خوب نیست و به درد نمی خوره و چه بسا تو را در مشورت به اشتباه بیاندازند.

افراد بدبین

با چه کسانی مشورت کنیم

مشورت با آدم بدبین بسیار خطرناک است زیرا او جز سیاهی، تباهی و بدبختی چیزی نمی بیند و صرفا افکار بدبینانه خود را به شیوه ای نصیحت گونه به شما انتقال می دهد. بیان مطالب مایوس کننده گامهایتان را در مسیر تلاش و کوشش برای موفقیت و پیروزی سست می کند و باعث تردید می شود و تردید نیز به نوبه خود به عدم پیشرفت در کارها می انجامد.

افراد ترسو

آدم ترسو خطرات و ضررها را چند برابر می بیند، او شهامت هیچ کاری را ندارد و همیشه به نحوی ناتوانی و ترس خود را توجیه می کند. بیشترین افتخار چنین آدمی در کارهایی است که انجام نداده. زیرا از ترس بدنامی و شکست دست به هیچ کاری نمی زند. اگر با آدم ترسو در مورد گشایش یک کمپانی مشورت کنید، بلافاصله می گوید: تاسیس یک کمپانی سرمایه زیادی می خواهد و تو مجبور می شوی از بانکها وام بگیری. شاید هم از عهده پرداخت قسطهایش بر نیایی و آن وقت بانک تمام اموال تو را ضبط می کند. خلاصه آن قدر بر احتمال شکست اصرار می ورزد که ناخودآگاه شما را به شک و تردید می اندازد.

افراد لاف زن و دروغگو

تکلیف این دو گروه نیز معلوم است. کسانی که در طول زندگی هیچ قدم مثبتی برای خویش برنداشته اند، چگونه می توانند در تصمیم گیری ها راهنمای شما باشند و توصیه های مفید بکنند. از اشخاصی که در انجام هر کاری دچار تردید می شوند و از سر عیب جویی به همه چیز و همه کس می نگرند و از آنهایی که پیوسته گذشته را نشخوار می کنند و دغدغه آینده را ندارند باید گریخت. همچنین به افراد رویایی و سودایی که دائم فکر شغلی جدید در سر می پرورانند نباید اعتماد کرد.

با این افراد مشورت کنید

فردی که ما برای مشاوره انتخاب می کنیم باید دارای شخصیتی سالم، تیزبین و باهوش باشد. با تجربه باشد و به سخنان ما با دقت گوش دهد و با فکر و منطق بهترین راه حل را به ما ارائه کند. از قدرت و مهارت درک مسائل و تجزیه و تحلیل آن ها برخوردار باشد.

چکیده
پرسیدن نظر دیگران در مورد موضوعی خاص را مشورت می گوییم. مشاوره عاملی موثر و یاری دهنده در مسیر پیروزی و موفقیت است. در این زمینه بزرگان و نوابغ شواهدی آورده اند که استفاده از آنها می تواند راهگشای ما در جهت رسیدن به اهداف باشد یکی از این شواهد این است که دو فکر از یک فکر بهتر است. البته با هر کسی نمی توان مشورت کرد، فرد مشاور باید دارای ویژگی های خاصی باشد و یک سری خصوصیات را نداشته باشد که ما دراین مقاله به آنها اشاره نمودیم امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید