باورهای غلط در مورد پول

باورهای غلط در مورد پول

باورهای غلط در مورد پول

شاید شما هم یکسری باور غلط درمورد پول داشته باشید. که باعث میشود شما به آن نرسید. ولی باید بدانید که چیزی که به شما خدمت میکند، پول است. و شما مالک آن هستید، و آن خدمتکار با وفای شماست. هیچ وقت در مورد پول غلط فکر نکنید. پول در مسیر دو هدف به ما خدمت میکند: اول باعث میشود که ما به راحتی و آرامش کامل زندگی کنیم. دوم، به ما این فرصت را میدهد که در این دنیا کارهای خوب را انجام دهیم. پس باور های غلط در مورد پول نداشته باشید. با ما همراه باشید تا بیشتر در این مورد مطلع شوید.

اعتقادات اشتباه درباره پول

۱- منشاء همه بدی ها پول است

باورهای غلط در مورد پول

به فرض مثال شما در یک محیط خوب و خوش اخلاق هستید، که قصد دارید کارهای مهمی را انجام دهید، و همچنین از زندگی و مسیر رسیدن به هدف هایتان لذت ببرید. باید بدانید که انجام تمام این کارها با پول امکان پذیر است: پس اگر یقین داشته باشید فقط افراد تند اخلاق و خلاف کار میتوانند به ثروت برسند باعث میشود شما تمام نیرو و تولید ثروت خود را از بین ببرید. چرا باید کاری انجام دهید که بد است یا به دنبال چیزی باشید که ریشه‌ی همه‌ی بدی‌هاست؟ شاید بگویید اصلاً به این موضوع اعتقادی ندارید اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که بیشتر افکار ما در ضمیر ناخود آگاهمان به گونه‌ای اتفاق می‌افتند که حتی متوجه آن‌ها هم نخواهیم شد.

۲-باید خوش‌شانس باشم

شانس در کوتاه‌مدت عالی و کارساز است اما بهره‌مندی از ثروتی که در بلندمدت پایدار و ثابت بماند نیازمند سخت‌کوشی، نظم و انضباط و تمایل به اشتباه کردن است. افراد موفق اعتقاد دارند که شانس تنها بخش کوچکی از فرآیند تولید ثروت را به خود اختصاص می‌دهد. برای اینکه بتوانید شانس را تجربه کنید، باید به صورت تمام وقت تلاش کنید و زحمت بکشید. هر چه بیشتر تلاش کنید احتمال خوش‌شانسی خود را افزایش خواهید داد.

۳-پول مرا تغییر خواهد داد

اطلاع داشته باشید که پول نمیتواند شما را به انسان خوب یا انسان بد تبدیل کند. پول فقط شخصیت فعلی شما را تقویت میکند. یعنی اگر قصد داشته باشید، کارهای درستی انجام ندهید، پول این اجازه را به شما میدهد که بیشتر کارهای بد را انجام دهید. اگر تمایل به انجام کارهای خوب داشته باشید پول و ثروت شرایط لازم برای انجام کارهای خوب بیشتری را برای شما فراهم خواهند کرد. از آنجا که بنده مطمئنم شما انسان خوب و با اخلاقی هستید پیشنهاد می‌کنم به دنبال پول و ثروت بیشتری باشید تا بتوانید از دارایی خود برای انجام کارهای خیر مثل کمک به بیماران سرطانی و افراد نیازمند استفاده کنید.

۴- پول یک شی است

پول یک شی واقعی نیست. یک مفهوم است. پول چیزی ست که ما انسان‌ها آن را به عنوان نماینده‌ای استاندارد برای سنجش ارزش دارایی‌های خود طراحی کرده‌ایم. وقتی پولی به دست می‌آورید یعنی به همان اندازه ارزش تولید کرده‌اید. شاید کارهای حسابداری فرد یا شرکتی را انجام داده‌اید، ۸ ساعت برای کسی کار کرده‌اید یا یک لیوان قهوه به فردی داده‌اید. شما با انجام این کار به فردی کمک کرده‌اید، پس می‌توان این طور نتیجه گرفت که کار شما ارزش خاصی تولید کرده است. پول فقط نماینده‌ی ارزشی است که تولید کرده‌اید، پس یک شی محسوب نمی‌شود.

۵- پیشرفت در قیمت گذاری ارزان 

باورهای غلط در مورد پول

قیمت‌گذاری ارزان و غیر منطقی آن هم با این بهانه که چنین کاری موجب پیشرفت شما می‌شود هرگز شرایط لازم برای ثروتمند شدن شما را فراهم نخواهد کرد. این نوع قیمت‌گذاری شما را تبدیل به بچه‌ای می‌کند که قلک پر از سکه‌اش را در دستانش گرفته و فکر می‌کند با این سکه‌ها پولدار شده است. برای ثروتمند شدن باید بزرگ فکر کنید و اهداف بزرگی در سر داشته باشید. چیزی را به دست خواهید آورد که به آن فکر می‌کنید. اگر به یک درآمد محدود فکر می‌کنید، همین درآمد محدود را به دست خواهید آورد و اگر به ثروتی بزرگ و میلیونی یا میلیاردی فکر می‌کنید، این ثروت را دریافت خواهید کرد.

۶-افراد ثروتمند شبیه من نیستند

افرادی که ثروتمند هستند از شما باهوش تر نیستند. چون شاید در راه رسیده به پول و ثروت خیلی شکست خورده اند. پولدارها هیچ کیفیت و ویژگی مرموز و پنهانی ندارند که به آن‌ها اجازه دهد بیش از شما پول و دارایی داشته باشند. تنها تفاوت موجود بین افراد پولدار و افراد معمولی این است که ثروتمندان باور دارند که می‌توانند موفق شوند و به امنیت مالی برسند.

اگر فکر کنید که متفاوت هستید و در مقایسه با افراد ثروتمند از هوش و استعدادهای درونی کم‌تری برخوردارید خودتان را از موفقیت و زندگی شگفت‌انگیزی که لایقش هستید محروم خواهید کرد. این مورد هم یکی دیگر از فکرها یا باورهای ناخودآگاهی است که در مورد اول به آن اشاره کردیم. شما اعتقاد دارید که فقط گروه خاصی از افراد جامعه می‌توانند ثروتمند شوند. اگر جزء این گروه نباشید، چطور می‌توانید پولدار شوید و به جایگاه مالی مورد نظرتان دست یابید؟

۷- برای پول زحمت نمیکشم چون خوشحالم نمیکند

بجزء اینکه از پول برای تامین خوراک و پوشاک از آن استفاده میکنیم. ولی نمیتواند شما را شاد کند. اگر گاری کنید که پول را با شادی و ثروت یکی کنید. و اانتظار داشته باشید پول همه چیز را برای شما فراهم کند، هرگز به آن نمیرسید. بعد از این اتفاق است که باور خواهید کرد پول یا کمبود آن شما را از شادی و خوشبختی محروم کرده است. هم اکنون از پول عصبانی هستید. از این پس به راحتی از کنار پول می‌گذرید و از افراد پولدار هم ناراحت می‌شوید. وقتی می‌خواهید ثروت بیشتری تولید کنید این باور ناخودآگاه که در ارتباط با مورد اول است مانع اصلی بر سر راه ثروتمندی و رسیدن به امنیت مالی شما خواهد بود.

۸- به اندازه کافی پول وجود ندارد

پول یکی از منابع نامحدود و فراوان موجود در این جهان است. از آنجا که پول نماینده‌ای از ارزش تولید شده است می‌توان این طور نتیجه‌گیری کرد که فراوانی منابع پول به اندازه ارزش‌های تولیدی انسان‌ها است. وقتی مردم بیشتری پول را هزینه کنند گردش آن بیشتر خواهد شد. افراد بیشتری ارزش مورد نظر خود را می‌دهند و دریافت می‌کنند و چیزهای بیشتری را که می‌خواهند و به آن‌ها نیاز دارند را به دست می‌آورند. همیشه ارزش‌های بیشتری برای تولید وجود دارند، پس همیشه پول و ثروت بیشتری منتظر خلق شدن است.

۹- پس انداز زیاد برای ثروتمند شدن

باورهای غلط در مورد پول

وقتی باور کنید که پول منبعی محدود و کم یاب است که باید آن را ذخیره کرد، هیچ‌گاه حاضر نخواهید شد برای رسیدن به موفقیت بهای آن را بپردازید و همیشه از ریسک کردن پرهیز خواهید کرد. شما باور کرده‌اید که نشستن روی پول مثل نشستن روی تخم‌مرغی که می‌خواهد تبدیل به جوجه شود شما را ثروتمند خواهد کرد. این طرز فکر هیچ‌گاه شما را پولدار نخواهد کرد چون مانع بزرگ اندیشی و استفاده از پول برای به دست آوردن منابع تولید درآمد بیشتر خواهد شد.

۱۰- کسب درآمد و ثروت سخت است

کسب ثروت معمولا کار سخت و پیچیده ای نیست. ثروتمندترین افراد جهان می‌گویند اگر می‌خواهید پولدار شوید بهتر است کاری را انجام دهید که عاشقش هستید. انجام دادن کاری که به آن علاقه دارید و از انجام دادن آن لذت میبرید برای شما خیلی راحت تر از کاری است که به ان بی علاقه هستید. همیشه از انگیزه لازم برای غلبه بر مشکلات، موانع و انجام وظایف خسته‌کننده و دشوار بهره‌مند خواهید بود.

جمله‌ای زیبا از ریچارد برانسون :
اگه ازش لذت نمی‌بری، انجامش نده

۱۱- با کسب ثروت من افراد دیگری ثروت شان را از دست میدهند

مونوپولی (به انگلیسی : Monopoly) یک بازی سرگرم‌کننده و جالب است، اما درس وحشتناکی را به مخاطبان خود آموزش می‌دهد : همیشه یک نفر برنده است و یک نفر بازنده. این مطلب در بازی مونوپولی درست است اما زندگی توسط Hasbro اختراع نشده است. این مورد یکی از بدترین و محدودکننده‌ترین باورهای غلط در مورد پول است. این باور غلط هم با این حقیقت که شما انسان خوبی هستید و بد هیچ کس را نمی‌خواهید در ارتباط است.

ضمیر ناخودآگاهتان (دوباره همان مورد اول) اجازه نمی‌دهد که فرآیند کسب ثروت را شروع کنید. وقتی پولی دریافت می‌کنید بدین معنا نیست که فرد دیگری پولش را از دست داده است. این مطلب را که اگر فردی برای خدمات یا محصولاتی که شما به بازار ارائه داده‌اید پولی پرداخت کند دیگر نمی‌تواند اجاره خانه یا هزینه خوراکش را تأمین کند را هرگز باور نکنید. درست عکس این باور را باید بپذیرید.

پول از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود چون ارزشی خاص از فردی به فرد دیگر منتقل شده است؛ به عبارت دیگر، وقتی مردم به یکدیگر کمک می‌کنند پول به جریان می‌افتد. بعضی‌ها به کالا یا خدماتی که نیاز دارند می‌رسند و بعضی‌ها نیز به پولی که معادل ارزش تولیدی‌شان است. تولید ثروت به همه‌ی مردم کمک خواهد کرد. این باورهای غلط در مورد پول و ثروت را رها کنید و فرآیند تولید ثروت را شروع کنید.

چکیده

گاهی اوقات یک باور غلط باعث میشود که بر روی زندگی شما تاثیر بگذارد و شما را به موفقیت تان نرساند، پول به دست آوردن هم به باور هر شخص بر میگردد، که با چه باوری به پول نگاه میکند. چون ما طبق باورهایمان اقدام میکنیم. پس باید باید درست فکر کنیم. تا بتوانیم تولید ثروت کنیم. پس هیچوقت در مورد پول منفی فکر نکنید، چون تمام کارهای روزانه ما با پول انجام میشوند. امیدواریم با بیان این مقاله راجع به باورهای غلط در مورد پول نگرش شما هم تغییر کند. تا به موفقیت برسید. از اینکه با ما همراه بودید. سپاسگذاریم.

پاسخ دهید