بالابردن انگیزه کنکور

بالابردن انگیزه کنکور

بالابردن انگیزه کنکور ، موفقیت در کنکور و به طور کلی موفقیت در همه مراحل تحصیل نیازمند تلاش و خوب درس خواندن است اما باید بدانید که مهم تر از همه چیز داشتن هدف و انگیزه برای رسیدن به آن است . انگیزه موتور محرک شما در انام دادن هر کار است . با داشتن انگیزه میتوانید به همه رویاهایتان جامه عمل بپوشانید و به همه آرزوهایتان برسید . با راز ثروت همراه باشید.

 

افزایش انگیزه برای کنکور

اول می‌خوام یه اعترافی کنم یکم کمتر از ۱۰ سال پیش کاری کردم که پشیمونم٬ کاری که اصلا بهش افتخار نمی‌کنم٬ کاری که امیدوارم هیچوقت کسی نفهمه٬ اما اینجا احساس می‌کنم که باید اون رو افشا کنم. اوایل دهه  ۱۳۹۰ در یک لحظه بی‌عقلی جوونی، رفتم به رشته مکانیک. الان تو ایران مدرک مکانیک  یه مدرک حرفه‌ای شما مدرک دانشگاهی‌تان را می‌گیرید. بعد میرید به یه جایی برای پیدا کردن یه کار مربوط به رشتتون که من برای پیدا کردن کار٬ خیلی موفق نبودم. من در واقع، در بخشی از کلاس دانشگاه فارغ‌ التحصیل شدم که بالای ۹۰٪ فارغ‌التحصیل می‌کرد. تو زندگیم هیچوقت یه روز کار مکانیک نکردم؛ بیشتر به خاطر این که اجازه نداشتم. اما امروز بر خلاف میلم٬ یه کم از تحلیل مهندسی خودم میخوام استفاده کنم و با یه سری دلیل بهتون بگم که چه چیزی باعث افزایش انگیزه میشه.
سال ۱۹۴۵ روانشناسی به نام کارل دانکر یک آزمایش رو درست کرد. که در تست های زیادی در علوم رفتاری استفاده می‌شود. اینطوری کار می‌کند: فرض کنید من تست می‌گیرم. شما رو می‌برم تو یه اتاق، یه شمع به شما می‌دم، چندتا پونز و کبریت  بعد بهتون می‌گم کار شما این که شمع رو به دیوار وصل کنید  طوری که پارافین روی میز نریزه. حالا شما چه کار می‌کنید؟

افزایش انگیزه و مساله شمع

بیشتر افراد سعی می‌کنند که شمع رو با پونز به دیوار وصل کنند. فایده نداره، بعضی ها  ایده‌ ی بزرگی دارند که کبریت روشن می‌کنند، یک طرف شمع رو آب می‌کنند و سعی می‌کنند بچسبوننش به دیوار و نهایتاً، بعد از ۵ یا ۱۰ دقیقه٬ بیشتر آدما راه حل رو پیدا می‌کنند. نکته کلیدی غلبه بر چیزی است که بهش می‌گوییم “ثبات عملیاتی” شما جعبه پونز را می بینید اما فقط به عنوان ظرف پونزها. اما آن می‌تواند این قابلیت دیگر را هم داشته باشد، به‌عنوان پایه‌ای برای شمع باشد.
حالا می‌خوام راجع به یک آزمایش بهتون بگم که از مسئله شمع استفاده می‌کنیم٬ آزمایش رو دانشمندی به نام سام گلاکسبرگ انجام داده که الان تو دانشگاه پرینستون آمریکاست. این آزمایش قدرت مشوّق ها را نشون میده. این کاریست که اون انجام داد، شرکت کننده‌ها را جمع کرد. و گفت “من زمان می‌گیرم ببینیم با چه سرعتی می‌توانید این مسئله را حل کنید ؟
بالابردن انگیزه کنکور

به یک گروه گفت:

من زمان می‌گیرم که حد متوسط رو بدست بیارم، متوسط برای این که معمولا چقدر طول می‌کشد که یک نفر یک چنین مسئله ای را حل کند. برای گروه دوم جایزه تعیین کرد. او گفت،اگر جزو ۲۵ درصدی باشید که سریعتر از همه حل کردند ۵ دلار می‌گیرید. اگر آن را زودتر از همه حل کنید ۲۰ دلار می‌گیرید.

اما سوال:گروه دوم چقدر سریعتر مسئله رو حل کرد؟

جواب: به طور متوسط سه دقیقه و نیم بیشتر طول کشید. این سه و نیم دقیقه طولانی‌تره. توجیه ناپذیره، درسته؟ منظورم این است که، این که می‌خواهید دانش آموزها بهتر درس بخوانند، بهشون جایزه می‌دهید، درسته؟ پاداش.نمره مستمر.رتبه کنکور. مثبت و یا  تشویقشون می‌کنند ، توی کنکور اینجوریه. اما این جا این اتفاق نمی‌افتد . مشوق ها طراحی شده بود که تفکر را دقیق‌تر و خلاقیت را سریعتر کند٬ اما درست برعکس عمل کرد. تفکر را کُند کرد و جلوی خلاقیت را گرفت.
نکته‌ جالب در مورد این آزمایش این است که، اصلا اشتباه نیست. این مسئله مدام تکرار شده و نزدیک ۴۰ ساله است که تکرار می‌شود. این محرک های مشروط که اگه این کار رو بکنید، اون رو به دست می آورید در بعضی شرایط کارآمد است. اما برای خیلی کارها، واقعا فایده ندارد یا بیشتر وقت‌ها، ضرر هم می‌زند. این یکی از محکم‌ترین دستاوردها در علوم اجتماعی ا‌ست و همینطور یکی از نادیده شده‌ ترین‌ها

افزایش  انگیزه باید از راه علمی باشد

یک روانشناس بزرگ به اسم دنیل پینک چند  سال اخیر را صرف بررسی دانش انگیزه ‌های بشری٬ و بطور خاص بررسی اثر محرک‌های خارجی و ذاتی کرده است. پینک می گوید : . اگه به علم نگاه کنید، یک ناهماهنگی بین سیستم نمره دهی و انگیزه درس خواندن یچه ها هست. این حرف به این معنی نیست که نباید نمره دهی وجود داشته باشد. بالاخره نمره و تشویق و پاداش چیزهایی هستند که میتوانند دانش آموزها را از هم جدا کنند منظور پینک این هست که مسائل نباید انگیزه درس خواندن باشند یا هر کار دیگه ای. تمام انگیزه های دانش آموزان  ما بر پایه محرک‌های بیرونی بنا شده‌اند، بر پایه قضیه چماق و هویج. این برای خیلی کارهای قرن بیستمی خوب است. اما برای  قرن بیست و یکم٬ این روش‌های تشویق و تنبیهِ مکانیکی بیشتر مواقع بی فایده است و خیلی وقت‌ها آسیب می رسانند.

دن آریلی

یکی از بزرگترین اقتصادانهای عصر حاضر٬ با سه تا از همکاراش، مطالعه ای روی چند دانشجوی دانشگاه ام آی تی انجام دادند. اون ها با این دانشجویان ام ‌آی ‌تی یک سری بازی دادند٬ بازی هایی که نیاز به خلاقیت، توانایی و تمرکز داشت. بر اساس کارآیی٬ بهشون سه سطح جایزه پیشنهاد کردند: جایزه‌ی کوچک، جایزه‌ی متوسط و جایزه‌ی بزرگ. اگر کار را واقعا خوب انجام دهید جایزه بزرگ را می‌گیرید و همینطور الی آخر. چه اتفاقی افتاد؟ تا جایی که فقط توانایی مکانیکی لازم بود همانطور که انتظار میرفت جایزه فایده داشت: جایزه‌ی بیشتر، کارایی بالاتر. اما کارهایی که حتی به اندکی توانایی شناختی نیاز داشتند، جایزه بیشتر، به کارایی کمتر منجر شد. حالا درس خواندن چه جور کاریه؟ بله درس خواندن یک عمل شناختی هست یعنی نیاز به فهمیدن و تحلیل دارد.
بین آن چه علم می داند و آن چه در واقعیت انجام میشود عدم مطابقت هست و اگر ما واقعاً می‌خواهیم از این وضع تحصیلی خود خارج شویم٬ و اگر کارایی بالا در کارهای توصیفی قرن ۲۱ می‌خواهیم٬ راه حل این است که دیگر کارهای اشتباه نکنیم، و خود را با هویج شیرین تر فریب و با چماق تیز تر تهدید نکنیم. یک رهیافت کاملا جدید لازم داریم. و خبر خوش در این مورد این است که دانشمندانی که در مورد انگیزه دادن مطالعه کرده‌اند این رهیافت جدید رو به ما دادند. این رهیافت بیشتر بر پایه انگیزش ذهنی است. بر پایه این که کارها را انجام بدیم چون لازمه که انجام شوند، چون دوستشون داریم، چون سرگرم کننده هستند، چون بخشی از یک چیز مهم هستند. و در ذهن من این سیستم عامل جدید برای کنکور و درس خوندن
حول سه عنصر می‌چرخد
 خود مختاری
تسلط
هدف
بالابردن انگیزه کنکور

خود مختاری

انگیزه‌ی هدایتِ زندگی شخصیِ خودمان

تسلط

تمایل به بهتر و بهتر شدن در زمینه ای که اهمیت دارد.

هدف

اشتیاق به انجام کاری که می‌کنیم در خدمت به چیزی بزرگتر از خودمان
این ها پایه‌های اصلی این سیستم عامل کاملا جدید برای انگیزه گرفتن ما هستند.

رابطه خود مختاری و افزایش انگیزه

وقتی راجب خود مختاری صحبت می کنیم به این معنی هست که باید به دنبال چیزی بروید که برای شما درسته است. نه مامان باباهاتون یا جامعه یا هرچی. شاید الان بگید من میدونم که چیزی که واسه من درسته رقص بالست. اما همینجا باید بگیم چیزی که درسته لزوما شادی آور نیست و چیزی که شادی آوره لزوما درست نیست. نکته مهم در مورد خود مختاری این است که شما با مشورت گرفتن از خانواده، مشاور و نگاه به علایق خودتون یک تصمیم درست بگیرید. نباید بزارید کسی جای شما تصمیم بگیرد. شما باید مهارت تصمیم گیری خود را بالا ببرید. این شاید خیلی سخت باشه ولی با کمک مشاور و خانواده قطعا میتوانید تصمیم درستی بگیرید که راهی را برید که برای شما درسته باشد.

افزایش انگیزه و تسلط

بالابردن انگیزه کنکور
در مورد تسلط باید بگم که هرچقدر در یک کار مهارت بیشتری داشته باشید احتمالا آن را راحت تر انجام بدید. مثلا اگر قراره ریاضی بخونید وقتی بلد نباشید و روی اون تسلط نداشته باشید بعد از مدتی ازش زده می شوید. مثلا من خیلی دوس داشتم فوتبالیست بشم ولی چون بلد نبودم فوتبال بازی کنم و  کسی هم نبود که در این قضیه بهم کمک کنه تا یاد بگیرم بعد از مدتی از فوتبال زده شدم. در این مورد هم باید بگم که با داشتن معلم های خوب، مدرسه خوب و البته مشاور حرفه ای می توانید یاد بگیرید که چگونه کار رو انجام بدید و روش تسلط داشته باشید. یادتون نره اهداف کوچیک نیاز به مربی ندارند.

هدف رکن اصلی افزایش انگیزه

مشخص کنید نهایت این درس خواندن چیست؟ چرا درس می خوانید؟ به کجا می خواهید برسید یه سری اهداف شخصی که قطعا لازمه مثل دانشگاه،کار،پول ولی این که میخواهید به فلان دانشگاه یا فلان رشته بروید خیلی خوب است اما کافی نیست. منظور از فکر کردن به چیزای بزرگ فکر کردن به مسائلی بیشتر از خودتون است. مثلا کمک به خانواده شهر کشور یا چیزهایی مثل این که میتواند انگیزه بسیار قوی برای رشد به شما بدهد.
امیدوارم این مقاله بتواند کمک کند تا متوجه شوید چگونه انگیزه پیدا کنید. البته که قرار نیست آدم خودش انگیزه بده ولی کلی پیشنهاد برای پیدا کردن انگیزه هست که به نظر من اولیش گرفتن یه مشاوره تحصیلی خصوصی با تجربه است.

۲۰ روش برای بالا بردن سطح انگیزه

بالابردن انگیزه کنکور

۱- مجله زندگی مان را درست کنیم.

 مجله زندگی پرونده ای حاوی اهداف زندگی، خواسته ها و رویاهای ماست. آنچه آن را از یک تابلو تجسم متفاوت قرار میدهد این است که مراحلی که ما برای رسیدن به رویاهای خود طی می کنیم را در بر دارد. تابلو تجسمی کلیشه ای است-تنها به ما یاد آور میشود که چه می خواهیم. مجله زندگی، از سوی دیگر، به ما نشان خواهد داد که ما به منظور رسیدن به آنچه در زندگی می خواهیم چه کاری انجام می دهیم.

۲-ساعات اوج بازدهی مان را پیدا کنیم و از آنها استفاده نماییم.

برخی از مقالات به ما می گویند که زود بیدار شویم اما شاید ما در واقع یک جغد شب باشیم و در شب بهتر کار نماییم. به جای منطبق شدن با قوانین متداول، به بهره وری خود فکر کرده و انگیزه مان را افزایش دهیم و مشاهده کنیم که چه زمانی از روز بهتر کار می کنیم.

۳-هر روزمان را با یک عبارت قدرتمند آغاز کنیم

زندگی مان را هدر ندهیم-با هدف زندگی کنیم و به عبارت قدرتمند خود توجه نماییم. عبارت باید چیزی احساسی، چیزی ضروری و چیزی بهره وری باشد که با شنیدن آن بلافاصله از جای خود بلند شویم. بنابراین، تنها نقل قول ها را راجع به انگیزه نخوانیم. سرود خود را بسازیم.

۴-دوش بگیریم

طوری که با خودمان رفتار کنیم که با بقیه روزمان رفتار خواهیم کرد. اگر زحمت دوش گرفتن به خود نمی دهیم، چگونه فکر می کنیم می توانیم زحمت دنبال کردن رویاهای زندگی را به خودمان بدهیم؟

۵- یاد بگیریم انرژی را سازماندهی کنیم

نه زمان رازمان محدود است–ما نمی توانیم زمان را سازماندهی نماییم چرا که نمی توانیم طوری که در طول روز توزیع شده است را کنترل کنیم، درست است؟ در عوض، انرژی خود را سازماندهی کنیم, انگیزه خود را افزایش دهیم. ما انرژی خود را اداره می کنیم، بنابراین آن را به کارهایی که قابل انجام هستند اختصاص دهیم

۶-به یاد داشته باشیم که استراحت کردن ضروری است

ما نمی توانیم برای پنج ساعت متوالی کار کنیم! استراحت کنیم تا سطح انگیزه مان پایین نیاید. به ازای هر ساعت کار ده دقیقه استراحت کنیم

۷- کار خود را به کارهای کوچک تقسیم نماییم

اگر به کارهای بزرگ و به ظاهر غیر ممکن فکر می کنیم خیلی آسان تمام انگیزه خود را از بین خواهیم برد. به جای غرق شدن در این افکار، بلند شویم و وظایف خود را به کارهای کوچک تر تقسیم کنیم. اینطوری با یک به یک انجام دادن کارها بدون شکست احساس موفقیت خواهیم کرد.

۸- از یکی شروع کنیم

از شر نگرانی خلاص شویم! اگر به کاری فکر می کنیم بهتر است آن را آغاز کنیم. نگران نوشتن یک کتاب هستیم؟
با صفحه اول شروع کنیم. نگران ورزش کردن هستیم؟
با یک تمرین ورزشی شروع کنیم. نگران تکمیل یک مقاله هستیم؟
با یک پاراگراف آغاز کنیم! خیلی زود، انگیزه مان برای ادامه کار زیاد می شود

۹- کتاب های ایجاد انگیزه را هر هفته بخوانیم.(قانون جذب)

انگیزه ما نیاز به تجدید دارد، اجازه ندهیم که از بین برود. این کتاب ها به ما کمک می کنند که انگیزه لازم برای رسیدن به اهداف زندگی مان را بدست آوریم.

۱۰- مجله موفقیت داشته باشیم.

هر هفته، کاری که انجام داده ایم و ما را هیجان زده و با انگیزه کرده بنویسیم. می تواند چیزی ساده، مانند پاسخ دادن به یک ایمیل واقعاً طولانی باشد، و یا چیزی بزرگ، مثل دعوت شدن برای سخنرانی در یک سمینار. هر آن چیز که برایمان مهم است بنویسیم.

۱۱- حداقل یک بار در هفته به مذاکرات الهام بخش گوش کنیم.

ما می توانیم این کار را در حالی که در حال انجام وظایفی که نیاز به تمرکز زیاد ندارد بکنیم. لازم نیست زیاد روی آن تمرکز کنیم. آن را پخش کنیم و ایمیل های خود را بخوانیم، قبض هایمان را پرداخت کنیم و یا دفترکارمان را تمیز کنیم.

۱۲- زیاد جنب و جوش داشته باشیم!

 انگیزه مان را با تحرک داشتن زیاد کنیم و بگذاریم بدنمان هورمون های شادی آور ترشح کند. لازم نیست به باشگاه ورزشی فانتزی و گران برویم. در اطراف محله مان بدویم و ورزش های ساده در خانه انجام دهیم تا معجزه آن را در انگیزه خود مشاهده کنیم .

۱۳- مداوم به خودمان یادآوری کنیم که چرا کاری را انجام می دهیم.

اهدافمان را به خود یادآوری کنیم. برای برخی افراد، تهدید مانند “اگر ما این کار را نکنیم، در آینده ورشکسته و بدبخت می شویم” می تواند کارساز باشد. برای دیگران، چیزهای مثبت مانند “این کار را بکنیم که انسان های دیگر زندگی بهتری به خاطر ما داشته باشند” کمک می کند.

۱۴- هر روز به خود بی انگیزه مان یک پیام ارسال نماییم

 هنگامی که با انگیزه هستیم، برنامه ریزی نماییم, به طور منظم به خودمان پیام ارسال کنیم. می تواند یک ایمیل و یا یک پیام متنی باشد. ما حتی می توانیم یک دفتر ویژه ای برای این کار داشته باشیم. این پیام می تواند چیزی شبیه به این باشد: “لیان عزیز، ما در حال خواندن این متن هستیم چون با انگیزه نیستیم.
می دانم، خیلی سخت است، درست است؟
به همین علت می خواهم بهت کمک کنم! یک جا ننشین. بلند شو. حالا، لپ تاپ تو باز کن. فقط بازش کن! مجله زندگی خودت رو می بینی؟
روش کلیک کن و چند خط شو بخون. فقط کلیک می کنی، خیلی سخت که نیست؟ ب
خون و ببین بعدش چه احساسی می کنی. بله، قابلی نداشت. حالا برو، و یک کاری که به درد زندگی ات بخوره انجام بده!”

۱۵- روی پیشرفت تمرکز کنیم، نه کمال

گاهی دیدن آنچه که پیش روی ماست خسته کننده به نظر می رسد.
به جای نگاه به جلو، نگاهی به عقب بیندازیم و آنچه انجام داده ایم را ببینیم و بگذاریم کارها جریان پیدا کند.

۱۶- مسئولیت پذیر باشیم

در بالابردن انگیزه کنکور
هدفمان را به همه بگوییم.
به همه در مورد آن ایمیل بزنیم.
روی فیس بوک بنویسیم.
یک وبلاگ در مورد آن بنویسیم.
اجازه دهیم مردم بدانند ما چه هدفی داریم.

۱۷- از این که گاهی وابسته به دیگران باشیم نترسیم

در بالابردن انگیزه کنکور هنگامی که وضعمان خوب نیست، با دوستان خود صحبت کنیم.
به آنهایی که اعتماد داریم بگوییم.
تمام این بار را تنهایی به دوش نکشیم. انسان به دلیلی یک موجود اجتماعی است.

۱۸- درک کنیم که نیازهای ما اولویت های ما هستند

بالابردن انگیزه کنکور باید احساس کنیم که داریم موفق می شویم. باید کار خود را به پایان برسانیم. باید روی علاقه مان کار کنیم. اگر همه این چیزها را می دانیم، این واقعیت را درک می کنیم که ما نیاز داریم که برای اهداف خود تلاش کنیم تا خوشحال باشیم، درست است؟

۱۹- حسی از ضرورت ایجاد کنیم

۲۰۰۰۰ قانون صبح را می دانیم؟
اگر ۳۰ تا یا بیشتر از آنها را می دانیم، تقریباً ۲۰۰۰۰ تای دیگر مانده است که خوب زندگی کنیم.
سعی کنیم یک شمارنده خودکار در کنار تخت خود قرار دهیم.
ما که نمی خواهیم هر روز را بدون انجام کاری مفید بگزرانیم، می خواهیم؟

۲۰- اگر همه این ها جواب نداد، به این فکر کنیم که دارید کاری را اشتباه انجام می دهیم

بالابردن انگیزه کنکور
آیا می توانیم عواقب ناشی از انجام ندادن وظیفه مان را قبول کنیم؟
اگر نمی توانیم، شروع کنیم. اگر می توانیم، بار دیگر از خود بپرسیم و صادقانه پاسخ دهیم.
با انگیزه باشیم.
همین امروز شروع نماییم.
فردا ممکن است خیلی دیر شده باشد.

پاسخ دهید