بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا چیست؟

 بازاریابی محتوا چیست؟ «بازاریابی محتوا (Content Marketing) را می‌توان یکی از استراتژی‌های مؤثر در بازاریابی دیجیتال دانست که هدف آن، جذب مخاطبان جدید و همچنین حفظ مخاطبان فعلی است و این‌کار، با ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، جذاب و سرگرم‌کننده انجام می‌گیرد.»

در بازاریابی محتوا، سعی می‌شود تا با ارائه محتوای مرتبط، یعنی محتوایی که اغلب کاربران به آن‌ها علاقه دارند، کاربران با کسب و کار، اهداف سازمان، خدمات، محصولات و … آشنا شوند. در بازاریابی محتوا، بیش از همه بر روی تولید محتوای ارزشمند تأکید می‌شود.در سایت راز ثروت به این موضوع میپردازیم

 

تفاوت بازاریابی سنتی با بازاریابی محتوا

پیش از آنکه بخواهیم اهداف و مزیت‌های بازاریابی محتوا را بررسی کنیم، بهتر است تا ابتدا با تفاوت‌های آن با بازاریابی سنتی آشنا شوید.

اولین تفاوت، برمی‌گردد به نحوه تولید محتوا. در بازاریابی سنتی، عمده‌ی محتواهایی که تولید می‌شد،

در قالب تبلیغ بود و کمتر محتوای خوبی در اختیار مخاطب قرار می‌گرفت.

اما در بازاریابی محتوا به شکل امروزی، محتوا به به اشکال گوناگونی شامل مقاله، کتاب الکترونیکی، ویدیو، صوت و … تولید می‌شود.

تفاوت دوم این دو، برمی‌گردد به نحوه انتشار آن. در بازاریابی سنتی،

محتوای تولیدشده که بیشتر در قالب تبلیغ بود را اکثراً از طریق روزنامه، مجلات، تلویزیون، رادیو و … به اطلاع مخاطب می‌رساندند.

مثلاً یک ویدیویی را تولید می‌کردند و از طریق تلویزیون (و در قالب تبلیغ)، به مخاطب نمایش می‌دادند.

‌ بازاریابی محتوا چیست؟

اهمیت بازاریابی محتوا در چیست؟

چرا باید از بازاریابی محتوا، به عنوان یکی از استراتژی‌های مؤثر بازاریابی استفاده کنیم؟ برای پاسخ به این سوال، من چند مورد را برای شما می‌آورم تا بیشتر با چرایی این نوع از بازاریابی آشنا شوید.

۱. بهبود سئوی سایت و افزایش رتبه در گوگل

سئو را می‌توان یکی از روش‌های بسیار خوب برای بازاریابی، برندسازی، افزایش فروش و … دانست. اکثر شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ اینترنتی، بخش خاصی را برای سئوی سایت خود درنظر می‌گیرند که بعضاً با هزینه‌های زیادی نیز همراه است. در سئو، ما سعی می‌کنیم رتبه وب‌سایت‌مان را در موتورهای جستجو مخصوصاً گوگل بهبود دهیم تا بتوانیم ترافیک‌مان را افزایش دهیم و همچنین کاربران بیشتری را جذب کنیم.

یکی از مواردی که می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد، تولید محتوای منظم و به‌روز است. شما با استفاده از محتوای خوب، می‌توانید سئوی وب‌سایت‌تان را به میزان قابل توجهی بهبود دهید. البته سئو تنها محتوا نیست و معیارهای دیگری نیز دارد، اما یکی از ارکان اصلی آن را محتوای خوب تشکیل می‌دهد و شما با استفاده از بازاریابی محتوا می‌توانید روی سئوی وب‌سایت‌تان نیز تأثیر مثبت بگذارید.

۲. جذب اعتماد مخاطبان جدید

جذب اعتماد مخاطب، کار زمان‌بری است، البته من در مقاله ۹ ترفند برای افزایش اعتماد مخاطبان در سایت مواردی را توضیح داده‌ام که می‌تواند به افزایش اعتماد مخاطبان شما کمک کند. اما در این بین، محتوا می‌تواند نقشی تعیین‌کننده را ایفا کند.

مخاطب با دیدن محتوای خوب و مورد علاقه‌ی خود، رفته رفته به وب‌سایت، کسب و کار، محصولات و خدمات شما اعتماد می‌کند. طبیعتاً یکی از اهداف مهم ما در بازاریابی محتوا جذب مخاطب جدید و سپس جذب اعتماد اوست که اینکار،‌ با تولید محتوای خوب امکان‌پذیر است. چرا که تا زمانی که مخاطب به برند و وب‌سایت شما اعتماد نداشته باشد، طبیعتاً خریدی نیز انجام نخواهد داد.

بازاریابی محتوا چیست؟

۳. افزایش آگاهی از برند

اما یکی دیگر از اهداف ما در بازاریابی محتوا افزایش آگاهی از برند است. کسب و کارها، سعی می‌کنند با تولید محتوای مناسب، آگاهی از برند خود را افزایش دهند. مثلاً سعی می‌کنند تا جستجوی نام برندشان را در گوگل افزایش دهند.

شاید این موضوع برای خود شما نیز پیش آمده باشد که مثلاً بخواهید محصولی را از دیجی‌کالا تهیه کنید، اما به جای اینکه آدرس سایت را تایپ کنید، نام «دیجی‌کالا» را در گوگل جستجو می‌کنید. خب این از نظر گوگل اهمیت خیلی زیادی دارد و نقطه قوتی برای هر وب‌سایتی محسوب می‌شود. چون در اینجا، هم روی سئوی وب‌سایت تأثیر مثبت دارد و هم اینکه مخاطب با برند آشنا شده و آگاهی او افزایش یافته است.

۴. بازگرداندن مخاطب به وب‌سایت

در بازاریابی محتوا هدف ما، تنها جذب مخاطب نیست، بلکه هدف اصلی این است که مخاطب را دوباره به سمت وب‌سایت برگردانیم. در این حالت، سعی می‌شود تا با تولید محتوای منظم و به روز، مخاطب را به صورت منظم از محتوای جدید باخبر کنیم. محتوایی که با توجه به نیازهای او تولید و منتشر می‌شود.

امروزه که سرتاسر وب، مملو از محتواهای خوب و دست اول شده است، باید کاری کنیم که مخاطب، از بین انبوه محتواهایی که وجود دارد، به سمت محتوای ما جذب شود. البته همانطور که در بالا گفته شد، محتوایی که تولید می‌شود، باید براساس نیاز کاربر باشد، در غیر این‌صورت فایده‌ای به همراه ندارد.

۵. ایجاد لید یا سرنخ مناسب

اگر با بحث قیف فروش (Sales Funnel) آشنایی داشته باشید، می‌دانید که تولید لید یا همان سرنخ چقدر اهمیت دارد. اما ابتدا تعریف مختصری از لید را می‌بینیم:

«لید یا سرنخ در واقع کسی است که از راه‌های مختلفی (مانند بازاریابی محتوا)، وارد می‌شود و به محصولات/خدمات یا به‌طور کلی برند، علاقه نشان می‌دهد.»

بازاریابی محتوا چیست؟

۶. به اشتراک‌گذاشتن رایگان محتوای شما توسط کاربران

یکی از معیارهای گوگل برای رتبه‌دهی به یک صفحه، میزان به اشتراک‌گذاشته شدن آن صفحه توسط کاربران است. اگر محتوای تولیدشده، متناسب با نیاز کاربران باشد، درصدی از آن‌ها ترجیح می‌دهند تا این محتوا را در شبکه‌های اجتماعی یا دیگر وب‌سایت‌ها به اشتراک بگذارند. مثلاً اینفوگرافیک‌ها یکی از محتواهای محبوبی است که خیلی زیاد توسط کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود.

کاربر بعید است که هر محتوایی را به اشتراک بگذارد، تنها محتوایی را با دیگران به اشتراک می‌گذارد که احساس کند که می‌تواند برای دیگران نیز مفید باشد. همچنین درصد به اشتراک‌گذاشته شدن در پیام‌رسان‌های موبایلی مانند تلگرام نیز اهمیت زیادی دارد. چرا که باعث می‌شود برخی از مخاطبان که قبلاً با یک کسب و کار آشنا نبوده‌اند، از طریق محتوا، با آن آشنا شوند و برخی از آن‌ها، به مشتری ثابت نیز تبدیل می‌شوند.

۷. ایجاد ارتباط مناسب با مخاطب

نحوه ارتباط شما با مخاطب، می‌تواند تأثیر زیادی در نگرش و ذهنیت او به کسب و کار شما داشته باشد. یکی از روش‌های که می‌توان به خوبی این ارتباط را ایجاد کرد، تولید محتوا است. در بازاریابی محتوا ما سعی می‌کنیم تا اطلاعات ارزشمندی را به صورت رایگان در اختیار کاربر قرار دهیم و از این طریق می‌توانیم به درستی با او ارتباط برقرار کنیم.

» پیشنهاد ویژه من برای شما: ‌اهمیت بازاریابی محتوا (در رشد کسب و کار اینترنتی و سئو)

مهم ترین مزایای بازاریابی محتوا

از اهمیت بازاریابی محتوا که بگذریم، این نوع از بازاریابی، مزایای قابل توجهی نیز برای کسب و کارها به همراه دارد. در ذیل، چند مورد از آن را بررسی می‌کنم.

بازاریابی محتوا چیست؟

۱. دسترسی بیشتر و راحت‌تر مردم به اینترنت

با توجه به دسترسی راحت کاربران به اینترنت و همینطور استفاده از ابزارهای مختلف مانند لپ‌تاپ، موبایل و …، بازاریابی محتوا می‌تواند ابزار خوبی برای کسب و کارها باشد تا کار بازاریابی را بهتر، هدفمندتر، سریع‌تر و راحت‌تر انجام دهند.

امروزه درصد بالایی از کاربران، برای دسترسی به محتوای مورد نظر خود، از گوگل استفاده می‌کنند. زمانی که شما کار تولید محتوا را به درستی انجام داده باشید، می‌توانید به خوبی برای محصولات/خدمات‌تان نیز بازاریابی کنید.

۲. کاهش هزینه انتشار محتوا در مقایسه با قبل

شاید این مورد، مهم‌ترین مزیت بازاریابی محتوا باشد. اگر بخواهیم هزینه انتشار محتوا (و نه تولید محتوا) را با چنددهه قبل مقایسه کنیم، می‌بینیم که هزینه‌های مربوط به انتشار محتوا به شدت پایین آمده است.

در گذشته، محتوایی که تولید می‌شد، عمدتاً از طریق مجلات و تلویزیون و آن هم در قالب تبلیغ به کاربران نمایش داده می‌شد که برای انتشار آن، هزینه زیادی مورد نیاز بود، اما امروزه با توجه به روی کار آمدن اینترنت و همچنین ظهور شبکه‌های اجتماعی قدرتمند نظیر اینستاگرام، هزینه انتشار محتوا، به شدت کمتر شده و در برخی موارد، به صفر رسیده است.

۳. بهبود ذهنیت مشتری در مورد محصولات/خدمات

زمانی که مشتری قبل از اینکه محصولات یا خدمات یک کسب و کار را ببیند، ابتدا محتوای خوبی را ببینید یا بخواند، مطمئناً ذهنیت بهتری در مورد کسب و کار، محصولات و خدمات پیدا می‌کند. به علاوه اینکه خیلی بعید است که مشتری، برای بار اولی که یک صفحه محصول را می‌بیند، اقدام به خرید کند.

اما اگر قبل از آن، محتوای خوب را ببیند و به کیفیت آن پی ببرد، می‌تواند بهتر در مورد خرید از آن کسب و کار، تصمیم بگیرد.

‌ بازاریابی محتوا چیست؟

۳ هدف مهم بازاریابی محتوا

در بازاریابی محتوا، اهداف مختلفی دنبال می‌شود. اهدافی که شاید مهم‌ترین آن‌ها فروش باشد. اما ببینیم این اهداف چه‌ها هستند.

۱. افزایش ترافیک وب‌سایت

طبیعتاً یکی از مواردی که در بازاریابی محتوا بسیار اهمیت دارد و می‌توان آن را در راستای فروش بیشتر دانست، جذب ترافیک و افزایش بازدید وب‌سایت است. تا زمانی که ترافیک وب‌سایت رشد قابل ملاحظه‌ای نداشته باشد، طبیعی است که نمی‌تواند در موتورهای جستجو نیز رتبه خاصی را بگیرد.

البته در مورد افزایش بازدید، پیش‌تر مقاله‌ای را با عنوان افزایش بازدید سایت با ۱۵ روش ساده و عالی منتشر کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنم آن را مطالعه کنید.

۲. آشنایی با کسب و کار (آگاهی از برند)

در مورد آگاهی از برند هم قبلاً در قسمت‌های بالا به اندازه کافی صحبت شد. این مورد نیز می‌تواند یکی دیگر از اهداف مهم بازاریابی محتوا باشد. چرا که اگر قصد داشته باشید محصولات و یا خدماتی را به مخاطب معرفی کنید، بهتر است این‌کار را با محتوای خوب انجام دهید تا از این طریق با کسب و کار شما آشنایی کافی پیدا کند.

بازاریابی محتوا چیست؟

۳. افزایش فروش با ارائه محتوای رایگان

اما همانطور که پیش‌تر هم گفتم، شاید مهم‌ترین هدف بازاریابی محتوا را بتوان افزایش فروش دانست. چرا که تمامی روش‌های بازاریابی، در راستای فروش بیشتر هستند. در اینجا، کسب و کارها با ارائه محتوای مفید، تازه و البته رایگان که می‌تواند در قالب‌های مختلفی مانند ویدیو، مقاله و صوت باشد، سعی می‌کنند مخاطب را با محصولات/خدمات خود آشنا کنند.

بهترین تکنیک های بازاریابی محتوا چیست؟

استفاده از برخی تکنیک‌ها در بازاریابی محتوا، باعث می‌شود که بازدهی آن افزایش یابد. یعنی اینکه با استفاده از راهکارهایی، سعی می‌کنیم کار بازاریابی از طریق محتوا را به شکل مؤثرتری انجام دهیم.

۱. وبلاگ‌نویسی؛ یک تکنیک عالی

وبلاگ‌نویسی، یکی از تکنیک‌هایی‌ست که همواره مورد استفاده قرار گرفته و تقریباً اکثر کسب و کارهای بزرگ ایرانی نیز از آن استفاده می‌کنند. وب‌سایت‌های زیادی در ایران و البته در دنیا هستند که کار وبالاگ‌نویسی را به درستی انجام داده‌اند. مثلاً‌ دیجی‌کالا، بخش بلاگ خود را با نام «دیجی‌کالا مگ» راه‌اندازی کرد که بسیار هم موفق بوده است و به ابزار خوبی برای بازاریابی تبدیل شده است.

به جز دیجی‌کالا، چند برند مطرح دیگر نیز بخشی با نام «بلاگ» را راه‌اندازی کرده‌اند که برای آن‌ها نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته است. در بخش بلاگ، معمولاً مطالب و محتواهایی متناسب با حوزه کاری قرار داده می‌شود. در اینجا هدف اصلی، ابتدا جذب ترافیک بیشتر و بهبود سئوی سایت است و در ادامه اهدافی مانند معرفی محصولات/خدمات نیز دنبال می‌شود.

بازاریابی محتوا چیست؟

۲. مصاحبه با افراد معروف در حوزه کاری‌تان

از محتواهایی که خیلی خوب از آن‌ها استقبال می‌شود، مصاحبه با افرادی است که در حوزه کاری شما فعالیت می‌کنند و توانسته‌اند به موفقیت نسبی هم دست پیدا کنند. این دست از محتوا، طرفداران زیادی دارد و البته اگر شخصی که با او مصاحبه انجام می‌شود، ابزار مناسبی مانند بلاگ و یا اکانت فعالی در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد، باعث می‌شود که محتوای شما را به صورت رایگان به اشتراک بگذارد که این باعث بیشتر دیده‌شدن محتوای شما می‌شود.

 

۳. تولید ویدیوها و پادکست‌های باکیفیت

پادکست و ویدیو را می‌توان ۲ نوع محتوای بسیار محبوب در سال‌های اخیر دانست و این محبوبیت رفته‌رفته افزایش پیدا می‌کند. مثلاً با توسعه جستجوی صوتی گوگل، تا چند سال آینده، فایل‌های صوتی نیز در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند که می‌توان از طریق پادکست هم به بازاریابی محتوا پرداخت.

 

۴. ارائه چندین قالب از یک محتوا

اما یکی دیگر از تکنیک‌های بسیار عالی در زمینه بازاریابی محتوا که خود ما نیز بسیار از این تکنیک استفاده می‌کنیم، این است که یک محتوا را در قالب‌های گوناگون ارائه دهید. مثلاً شما مقاله‌ای را در باب دکوراسیون داخلی منزل نوشته‌اید. اما می‌توانید محتواهای دیگری را نیز با استفاده از این مقاله تولید کنید.

بازاریابی محتوا چیست؟

۵. تولید و انتشار اینفوگرافیک‌های جذاب

اینفوگرافیک‌ها، از آن دست محتوایی است که طرفداران زیادی دارد. چون اطلاعات یک مقاله‌ی چندهزار کلمه‌ای را می‌توان در یک اینفوگرافیک خلاصه کرد. اینفوگرافیک‌ها، نقش مهمی در بازاریابی محتوا دارند، چرا که به راحتی توسط کاربران در وب‌سایت‌ها، بلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند.

البته در طراحی اینفوگرافیک، باید دقت داشته باشید که اینفوگرافی شما، باید در موضوع مورد نظر، کامل باشد، یعنی اینکه سعی کنید تمامی موارد را در اینفوگرافیک‌تان قرار دهید. البته معمولاً در اینفوگرافیک، موارد مهم را قرار می‌دهند که این‌کار می‌تواند در وقت کاربر نیز صرفه‌جویی کند.

بازاریابی محتوا چیست؟

پاسخ دهید