انواع دوربین عکاسی

انواع دوربین عکاسی

انواع دوربین عکاسی

بدون شک یکی از مهم‌ ترین یا شاید مهم‌ ترین اختراع قرن ۱۸ دوربین عکاسی است. این اختراع به نوعی انقلاب و رواج رسانه‌ های تصویری به حساب می‌ آید. اگر برای اولین بار به فکر خرید یک دوربین عکاسی افتاده‌ اید حتما سوالات زیادی در ذهنتان وجود دارد. سوالاتی مثل این که «کدام دوربین برای شما مناسب‌ تر است؟» یا اصلا «چرا باید دوربین بخرم؟» از جمله سوالاتی هستند که حتما از خودتان خواهید پرسید. با ما همرا باشید تا شما را با انواع دوربین های عکاسی آشنا کنیم.

تاریخچه دوربین عکاسی

در قرن های ۱۱ تا ۱۶ بشر از یک اتاقک تاریک (دوربین اولیه) به‌ عنوان چیزی شبیه به دوربین استفاده می‌ کرد. برای این منظور اتاق مکعب مستطیل کوچکی را که هرگز نوری به درون آن راه نمی‌ یافت، آماده می‌ کردند، در وجه جلوی آن سوراخی به قطر تقریبی یک میلی‌ متر ایجاد می‌ کردند، بدین ترتیب تصویر مناظر روبروی وجه دارای سوراخ روی دیوار یا پرده در وجه مقابل سوراخ در داخل اتاق منعکس می‌ نمودند.

این تصویر یه صورت معکوس و بسته به قطر سوراخ وضوح بیشتر یا کمتری داشت به صورتی‌ که هرچه قطر سوراخ کمتر بود، وضوح بیشتر یا به عکس با افزایش قطر سوراخ تصویر روشنتر با وضوح کمتری حاصل میگشت. البته این دستگاه بیشتر برای نمایش و نقاشی به کار میرفت و نقاشان اروپایی با نشاندن سوژه در جلوی سوراخ یا قرار دادن اتاقک در روبروی مناظر و نصب پرده بوم در قسمت داخلی روبروی سوراخ، مناظر روبرو را نقاشی میکردند (خود نقاش درون اتاقک قرار داشت) این دستگاه هرگز کار عکاسی را انجام نمی‌ داد.

مخترع اتاق تاریک دانشمند مسلمان حسن ابن هیثم بود که در مکتوبات لاتین به پدر علم مدرن اپتیک (الحسن) معروف می‌ باشد. نخستین دوربین بنابر عقیده اروپاییان به دست نیوتن ابداع شد که به رابرت ون لی ون هوک نیز نسبت داده می‌ شود. البته گفتنی است عدسی یا همان لنز را ابن هیثم بسیار پیش از ایشان می ساخته و از فروش آن کسب و کار داشته‌است.

ریشه واژه دوربین

واژه دوربین از عبارت دوربین تاریکخانه‌ ای می‌آید که مکانیزمی اولیه برای طراحی عکس‌ ها بود. دوربین‌ های امروزی تکامل یافته دوربین تاریک‌ خانه‌ ای محسوب می‌ شوند.

انواع دوربین عکاسی از نظر قطع

۱- دوربین قطع بزرگ
۲- دوربین قطع متوسط
۳- دوربین قطع کوچک
۴- دوربین سیادن تاتی

انواع دوربین عکاسی

دوربین عکاسی انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

۱- دوربین‌ های DSLR

انواع دوربین عکاسی

زمانی که شما به یک دوربین گران، زیبا و بزرگ فکر می‌ کنید، احتمالا یک دوربین DSLR ( دیجیتال تک لنزی انعکاسی ) مد نظر شماست. این نوع دوربین‌ ها از دو بخش عمده تشکیل شده‌ اند: بدنه و لنز. لنز قابلیت تعویض دارد اما شما برای عکس گرفتن به هر دو بخش یعنی بدنه و لنز نیاز دارید. ویژگی DSLR ها، آینه‌ ای است که به شما اجازه می‌ دهد در زمان خلق تصویرتان، از داخل لنز آن را ببینید. این مطلب به شما این امکان را می‌ دهد که ایده بسیار درستی از تصویر نهایی خود و اینکه عکس به چه صورت دیده خواهد شد، داشته باشید.

وقتی دکمه شاتر را می‌ فشارید، دوربین منظره را به‌صورت یک تصویر دیجیتال روی یک سنسور ( sensor ) ثبت می‌ نماید؛ در DSLR ها، این سنسورها بسیار عریض هستند (معمولا به اندازه فیلم ۳۵ میلیمتری یا کمی کوچک‌‍ تر از آن). مزیت سنسور عریض این است که عملکرد نویزهای ایجاد شده ناشی از نور کم و محوی پس زمینه ( بوکه ) را بهبود می‌ بخشد. اما زمانی که به بحث کیفیت عکس می‌ رسیم، بخش حائز اهمیت ماجرا لنز می‌ باشد؛ چراکه نور را از منظره شما جمع آوری می‌ کند. هرچه کیفیت لنز بهتر باشد، کیفیت عکس نهایی نیز بهتر خواهد بود. اگر شما علاقه‌ مند هستید که عکاسی را به‌ عنوان یک سرگرمی جدی یا به‌ صورت حرفه‌ ای دنبال نمایید، پس دوربین‌ های DSLR مناسب شماست.

۲- دوربین‌ های بدون آینه

در سال‌ های اخیر، دوربین‌ های بدون آینه ( mirrorless camera ) به‌ شدت عمومیت پیدا کرده‌ اند. آن‌ ها شباهت‌ های بسیاری به دوربین‌ های DSLR دارند، اما دارای بدنه‌ ای کوچک‌ تر و فاقد آینه می‌ باشند. همانند دوربین‌ های DSLR، دوربین‌ های بدون آینه هم با قابلیت تعویض لنز ارائه می‌ گردند. با این که، هم اکنون تعدادی از مدل‌ ها به صورت سنسورهای فول فریم ( full frame ) عرضه شده‌ اند، اکثریت دوربین‌ های بدون آینه دارای سنسورهای کوچک‌ تر از DSLR ها هستند و در نتیجه در زمینه ثبت عمق میدان یا عکاسی در شرایط نور کم ضعیف‌ تر خواهند بود.

البته دوربین‌ های بدون آینه مزایای خاص خود را نیز دارند: مهم‌ ترین آنها، این است که بسیار کوچک‌ تر و سبک‌ تر از DSLR ها هستند. این نوع دوربین برای هر کسی اعم از افرادی که برای سرگرمی عکاسی می‌ کنند تا آماتورهای سطح بالاتر انتخاب خوبی است. با این که دوربین‌ های بدون آینه هنوز با سطح حرفه ای DSLR یکسان نیستند، اما به سرعت در حال پیشرفت می‌ باشند.

۳- دوربین‌ های کامپکت یا دوربین های ببین و بگیر

دوربین کامپکت ( compact camera )، خانگی یا ببین و بگیر، کوچک‌ ترین دوربین‌ های ارائه شده برای عکاسی هستند. بزرگ‌ ترین مزیت دوربین‌ های کامپکت، اندازه آن‌ ها می‌ باشد. به دلیل ابعاد بسیار کوچک و در نتیجه حمل و نقل آسان‌ تر آن‌ ها، ممکن است شما را نسبت به گرفتن عکس‌ های بیشتر در مقایسه با یک دوربین DSLR یا بدون آینه، ترغیب نماید. این نوع دوربین‌ ها دارای لنزهای متصل دائمی هستند ( غیرقابل تعویض ) که به‌ طور کلی دامنه وسیعی را تحت پوشش قرار می‌ دهند. لنز به سمت عقب و داخل دوربین برمی‌ گردد تا اندازه کوچک و مناسب خود را حفظ نماید.

اما این نوع دوربین‌ ها دارای معایب خاص خود نیز هستند. معمولا کوچک‌ ترین سنسورها را دارند، به این معنی که کیفیت تصویر، به خوبی تصاویری که با دوربین سطح بالاتر گرفته می‌ شود، نخواهد بود. بخش‌ هایی از این نوع دوربین در سال‌ های اخیر کاملا بهبود یافته است؛ پس برای پیدا کردن یک دوربین کامپکت با کیفیت خوب تصاویر، مشکل زیادی وجود ندارد. به علاوه، برخی مدل‌ های این نوع دوربین‌ ها فاقد کنترل‌ های دستی برای تنظیمات کلید هستند ( مانند سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو ). در این دوربین‌ ها سرعت فوکوس اتوماتیک معمولا کم‌ تر بوده و تاخیر زمانی میان فشردن دکمه شاتر و زمان ثبت عکس توسط دوربین بیشتر است.

همانطور که اشاره کردیم، حمل این دوربین‌ ها نسبت به دوربین‌ های بزرگ‌ تر راحت‌ تر بوده، و به همین دلیل ممکن است شما تمایل بیشتری به استفاده از این دوربین‌ ها داشته باشید. موضوع قیمت نیز مطرح است؛ دوربین های کامپکت، معمولا قیمت کم‌ تری از دوربین‌ های سطح بالاتر از خود دارند. اگر در جستجوی موارد متعدد کنترل خلاقانه یا فانتزی نیستید، شاید دوربین کامپکت نقطه مناسبی برای آغاز به کار شما باشد.

اما اگر نگاه شما به مقوله عکاسی جدی است، انتظار می‌ رود به سرعت از دوربین های کامپکت، گذر نمایید. اگر در مورد عکاسی جدی هستید، دوربین کامپکت را بسیار محدود کننده خواهید یافت. اما اگر همه آنچه که در جستجویش هستید، دوربینی سبک و قابل حمل است، بدون این که امکانات خاص یا کنترل‌ های دستی داشته باشد، این نوع دوربین می‌ تواند کار شما را راه بیاندازد.

۴- دوربین موبایل

انواع دوربین عکاسی

امروزه دوربین‌ تلفن همراه، از پرکاربردترین دوربین‌ ها می‌ باشد. مزیت‌ های آن‌ ها قابل ملاحظه هستند: دوربینی که می‌ توانید در جیب خود حمل نمایید؛ امکان باورنکردنی برای عکاسی در هر زمان و مکان با حداقل زحمت را به شما می‌ دهد. بسیاری عکاسان مهارت‌های خود را با دوربین‌ های موبایل به نمایش می‌گذارند؛ عکس‌ های گوناگونی می‌ گیرند و با این کار تمرین بیشتری انجام داده و مهارت‌ های خود را بهبود می‌ بخشند. بعضی حتی بر این باورند که دوربین موبایل آن‌ ها باعث شده تا دوباره عاشق عکاسی شوند!

دوربین‌ های موبایل، گرفتن یک عکس و قرار دادن آن در فضای مجازی مثل اینستاگرام در برابر چشمان هزاران نفر را، از همیشه آسان‌ تر و سریع‌ تر کرده است. از معایب دوربین تلفن همراه این است که کیفیت عکس پایین‌ تری به نسبت بسیاری از دوربین‌ ها دارد. با توجه به این که دوربین‌ های موبایل هر ساله با سنسورهای بهتر و بزرگ‌ عرضه می‌ شوند، دوربین‌ های کامپکت را به چالش کشیده‌ اند؛ اما هنوز هم دوربین‌ های بدون آینه و DSLR ها، در زمینه کیفیت عکس پیشتاز هستند. آن‌ ها دارای سنسورهای بزرگتر، لنزها و فوکوس اتوماتیک بهتر، کنترل بالاتر، زمان پاسخ بهتر و … می‌ باشد.

اما بزرگ‌ ترین عیب یک دوربین موبایل این است که، لنز آن ثابت است. شما بدون کاهش کیفیت عکس نمی‌ توانید بزرگنمایی انجام دهید، بنابراین تنها با یک گزینه فاصله کانونی سر و کار دارید. اگر عکاسی برای شما جدی است، شما به چیزی بیش از یک دوربین موبایل نیاز دارید. این نوع دوربین‌ ها برای ثبت خاطرات روزمره و تمرین مهارت‌های عکاسی مناسبند.

۵- دوربین‌ های اکشن

دوربین‌ های اکشن ( action camera ) دوربین‌ های کوچکی هستند که قابل نصب، برای عکاسی ماجراجویی و ورزشی هستند. همچنین برای عکاسانی که به دنبال قابلیت نصب دوربین، برای ایجاد نمایی منحصر به فرد در عکس‌ هایشان هستند به‌کار می رود. برندهای گوپرو ( Gopro ) و سونی محبوب‌ ترین دوربین‌ های اکشن را به بازار ارائه می‌ دهند.

دوربین‌ های اکشن در درجه اول، برای ثبت ویدئو به کار می‌ روند اما به شما امکان ثبت تصاویر با فاصله زمانی ( تایم لپس ) را نیز می‌ دهند. برای خرید دوربین‌ های ورزشی و مشاهده مشخصات دوربین گوپرو، کلیک کنید. دوربین‌ های اکشن از زمانی که برای نخستین بار به بازار معرفی شدند مسیری طولانی را پیموده اند و ما بر این باور نیستیم که آن‌ ها یک زیرمجموعه حقیقی از دوربین به مفهوم واقعی کلمه باشند. توانایی شما برای تنظیمات دوربین بسیار محدود می‌باشد.

فاکتورهای مهم در انتخاب دوربین عکاسی

انواع دوربین عکاسی

در انتخاب و خرید یک دوربین عکاسی حتما این نکات را درنظر داشته باشید:

مگاپیکسل را فراموش کنید

احتمالا اولین مورد از مشخصات یک دوربین که مورد توجه قرار می‌ گیرد دقت حسگر آن باشد که با واحد مگاپیکسل سنجیده می‌ شود. مگاپیکسل در واقع واحدی برای سنجش رزولوشن یک دوربین است. در واقع هرچه تعداد پیکسل‌ ها بیشتر باشد دقت تصویر شما بیشتر خواهد بود. این هیچ ارتباطی به کیفیت تصویر یا میزان نویز ندارد! عاملی که کیفیت تصویر را محدود می‌ کند اندازه حسگر است.

شما احتمالا هیچ‌ گاه به دوربینی احتیاج نداشته باشید که تعداد زیادی پیکسل داشته باشد. برای چاپ عکس در ابعاد معمولی ۶×۴ اینچ یا ۵×۷ اینچ تنها ۴ مگاپیکسل نیاز دارید تا نتایج خوبی داشته باشید‍! یک دوربین ۸ مگاپیکسلی به راحتی چاپ ۸×۱۰ اینچ را انجام می‌ دهد. با ۲۰ مگاپیکسل شما قادر خواهید بود تصاویر چاپی ۱۲ × ۱۸ اینچ فوق‌ العاده با کیفیت ایجاد کنید. بنابر این اگر به طور دائمی با چاپ‌ های ابعاد بزرگ سر و کار ندارید به راحتی می‌ توانید نسبت به این عدد بی‌ تفاوت باشید.

اندازه سنسور

اما اندازه سنسور فاکتور بسیار مهمی است. سنسور جایی است که تصویر روی آن شکل می‌ گیرد، بنابراین بهتر است، شانس خود را برای نتایج بهتر بالا ببرید. به طور کلی سنسور بزرگ‌ تر، نتیجه بهتری حاصل می‌ کند. سنسور‌های بزرگتر نور بیشتری را نسبت به کوچکترها جمع می‌کنند و باعث می شوند که نویز تصویر کمتر شود . همچنین، سنسورهای بزرگتر باعث سریع‌ تر شدن عکاسی می‌ شوند؛ به این معنی که شاتر می‌ تواند برای مدت کوتاه‌ تری باز باشد، که به معنی تار شدن کمتر عکس‌ ها است.

سنسورهای دوربین تلفن همراه می‌ توانند کوچکتر از ناخن انگشت کوچک شما باشند، در حالی که بزرگ‌ ترین سنسورها به اندازه یک قاب ۳۵ میلیمتری هستند. سنسورهای فول‌ فریم، اغلب، هر چند نه منحصرا، در DSLRها یافت می‌ شوند. سنسور یک اینچی هم سنسور بزرگی است و می‌ توان آن را در برخی از دوربین‌ های پیشرفته پیدا کرد. DSLRهای آماتوری و دوربین‌ های بدون آینه معمولا از سنسورهای APS-C استفاده می‌ کنند. این سنسورها چندین بار بزرگ‌ تر از سنسورهای دوربین‌ های کامپکت متوسط هستند و تقریبا کیفیت مورد نیاز عکاسان حرفه‌ ای را ارائه می‌ کنند.

سنسورهای بزرگتر باعث سریع‌ تر شدن عکاسی می‌ شوند؛ به این معنی که شاتر می‌ تواند برای مدت کوتاه‌ تری باز باشد، که به معنی تار شدن کمتر عکس‌ ها است. سنسورهای فول‌ فریم مساحتی بیش از دو برابر سنسورهای APS-C دارند و بهبود بیشتری در کیفیت تصویر ارائه می‌ کنند. هرچه اندازه سنسور بزرگ‌ تر شود، قیمت دوربین نیز بالاتر می‌ رود تا جایی که برای خرید یک دوربین فول‌ فریم باید ده‌ ها میلیون تومان پول کنار بگذارید. بنابراین پیش از خرید مطمئن شوید که چنین سنسوری ارزش چنین هزینه‌ ای را برای شما دارد.

لنز

انواع دوربین عکاسی

لنز دوربین موضوع مهم بعدیست که باید مورد توجه قرار بگیرد. دوربین‌ ها در یک تقسیم‌ بندی کلی به دو دسته تقسیم می‌ شوند: دوربین‌ هایی با لنز قابل تعویض و دوربین‌ هایی که لنز آن‌ ها به بدنه چسبیده و قابل تعویض نیست. برای این که ببینید کدام یک از این دو نوع مناسب شماست باید دقیقا مشخص کنید که این دوربین را برای چه استفاده‌ ای تهیه می‌ کنید؟ اگر هدف شما ثبت تصاویر با کیفیت از سفرها، مناظر طبیعی و سوژه های مختلف است و عکاسی را به صورت تخصصی دنبال نمی‌ کنید لزومی ندارد دوربین شما لنز قابل تعویض داشته باشد.

اگر لنز دوربین شما دامنه گسترده‌ ای از فاصله‌ های کانونی را پوشش دهد و بزرگنمایی اپتیکال مناسبی داشته باشد می‌ تواند طیف گسترده‌ ای از نیازهای شما را برآورده کند. اما اگر عکاسی را به شکل تخصصی دنبال می‌ کنید، اگر قصد دارید در ادامه با افزایش تخصص عکاسی خود بتوانید قابلیت‌ های دوربین خود را ارتقا دهید و اگر به طور کلی قصد دارید برای عکاسی و ابزار خود هزینه کنید، دوربین‌ های با لنز قابل تعویض مناسب شماست. بسیاری از افراد که به عنوان اولین دوربین خود یک DSLR می‌ خرند، هیچ‌گاه لنز دومی برای دوربین خود تهیه نمی‌ کنند و با لنز کیت این دوربین عکاسی می‌ کنند. اگر شما هم هیچ‌ گاه لنز دومی تهیه نخواهید کرد سعی کنید دوربینی تهیه کنید که یک لنز متصل به بدنه دارد اما دامنه گسترده‌ ای از فاصله‌ های کانونی را پوشش می‌ دهد.

مهم‌ ترین تفاوتی که یک دوربین عکاسی با دوربین گوشی هوشمند دارد، قابلیت بزرگنمایی اپتیکال دوربین‌ های عکاسی است. البته لنزهایی با فاصله کانونی ثابت برای دوربین‌ های عکاسی نیز طراحی شده است اما معمولا این لنزها به عنوان لنز کیت دوربین‌ ها در نظر گرفته نمی‌ شوند. لنزها به صورت کلی (به غیر از لنزهای ثابت) با دو عدد مشخص می‌ شوند که کمترین و بیشترین فاصله کانونی آن لنز را مشخص می‌ کنند. با تقسیم بیشترین فاصله کانونی به کمترین میزان آن، مقدار بزرگ‌ نمایی اپتیکال آن لنز مشخص می‌ شود. برای مثال یک لنز ۱۸ – ۲۷۰ میلی‌ متری به شما امکان زوم ۱۵ برابر می‌ هد.

فوکوس

عملکرد فوکوس فاکتور تعیین کننده بعدی است. فوکوس مناسب بخش مهمی از عکاسی است. شما به کمک فوکوس چشم بیننده را به نقطه‌ ای هدایت می‌کنید که می‌خواهید آنجا را ببیند. اگر عمل فوکوس کردن به درستی انجام نشود بهترین شات‌ها هم نابود می‌شوند. هنگام انتخاب یک دوربین باید کیفیت سیستم فوکوس اتوماتیک آن را به طور جدی مورد بررسی قرار دهید. هنگامی که شما سوژه‌ ای را مشخص کردید، باید بتوانید به سرعت و با دقت روی آن فوکوس کنید.

برای فعال کردن سیستم فوکوس اتوماتیک، کافیست دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید و روی چیزی در کادر تمرکز کنید. هنگام انتخاب یک دوربین عکاسی دقت کنید که آیا دوربین به سرعت فوکوس می‌ کند؟ آیا این فوکوس دقیق است؟ اگر هنگامی که روی سوژه‌ای در نزدیک و سپس سوژه‌ ای در فاصله دور فوکوس می‌ کنید، دوربین کند باشد، یا در فوکوس مناسب روی سوژه‌ ها دچار مشکل شود، شما را به دردسر خواهد انداخت.

طراحی بدنه

فاکتور مهم بعدی که در هنگام خرید یک دوربین اهمیت دارد این است که در دستان شما چگونه احساس می‌ شود. اگر شما با دوربین خود احساس راحتی نکنید نمی‌ توانید عکس‌ های درخشانی با آن بگیرید. چینش دکمه‌ ها باید به گونه‌ ای باشد که شما قادر باشید به راحتی به تمام دکمه‌ ها دسترسی داشته باشید. همچنین هنگام نزدیک کردن دوربین به چشم خود باید با دوربین احساس راحتی بکنید. اگر شما با دوربین خود احساس راحتی نکنید نمی‌ توانید عکس‌ های خوبی با آن بگیرید.

اندازه و وزن دوربین هم عامل بسیار مهمی است. اگر می‌ خواهید دوربین خود را همیشه به همراه داشته باشید باید دوربینی تا حد ممکن سبک و جمع‌ و‌ جور انتخاب کنید. اگر دوربین شما خیلی سنگین باشد، تمایل دارید که آن را در خانه بگذارید و همه جا با خود حمل نکنید. با چنین دوربینی به هیچ وجه نمی‌توانید بسیار سریع عکاسی کنید. مسئله‌ ای که شاید کمتر به آن توجه کنید دسترسی مستقیم و آسان به بخش تنظیمات دوربین است. سیستم منو در هر دوربینی متفاوت است اما در هر حال شما باید قادر باشید بدون مراجعه به دفترچه راهنما به سیستم منو دسترسی داشته باشید. منوی دوربین نباید آنقدر پیچیده باشد که از استفاده از دوربین جلوگیری کند!

تنظیمات دستی

انواع دوربین عکاسی

حالا که شما تصمیم گرفتید یک دوربین عکاسی تهیه کنید بهتر است از عکاسی اتوماتیک فاصله بگیرید و با تنظیم دستی عکس‌ های خلاقانه‌ تری ثبت کنید. به همین منظور هنگام انتخاب دوربین عکاسی حتما دقت کنید که حالت تنظیمات دستی داشته باشد. معمولا حالت دستی روی دوربین‌ ها با «M» مشخص می‌ شود. در عکاسی به صورت اتوماتیک خود دوربین اندازه دیافراگم، سرعت شاتر و ISO را انتخاب می‌ کند. در حالت دستی تنظیم این سه عامل در اختیار شماست و می‌ توانید کنترل بیشتری روی تصویر داشته باشید.

شاید بگویید که اطلاعات کافی از این عوامل ندارید، اما توجه کنید که از این به بعد شما یک دوربین عکاسی در اختیار دارید و هرچه بیشتر با آن کار کنید با این تنظیمات هم بیشتر آشنا خواهید شد. در ابتدا استفاده از حالت‌ های نیمه اتوماتیک TV و AV می‌تواند مناسب باشد اما به زودی یاد خواهید گرفت که چگونه از حالت دستی استفاده کنید. اگر می‌ خواهید به صورت جدی عکاسی کنید حتما ترجیح می‌ دهید به فایل غیرفشرده یا اصطلاحا فایل خام (RAW) عکس‌ ها دسترسی داشته باشید.

در حال حاضر تمام دوربین‌ ها این توانایی را ندارند که فایل خام عکس‌ ها را در اختیار شما قرار بدهند. دوربین‌ ها معمولا به صورت اتوماتیک روی عکس‌ ها پردازش می‌کنند و فاکتورهایی مانند تراز سفیدی را تا حدودی تغییر می‌ دهند و عکس را فشرده می‌ کنند. در طی این عملیات بخش زیادی از اطلاعات عکس‌ها از بین می‌ رود. کسانی که به صورت تخصصی کار عکاسی می‌ کنند ترجیح می‌ دهند این پردازش‌ ها را خودشان و به کمک نرم‌ افزارهای عکاسی انجام دهند تا عکس‌ ها کم‌ ترین آسیب را ببینند.

برخی مارک‌ های سرشناس دوربین بر پایه حروف الفبا

۱- آگفا
۲- الیمپوس
۳- پنتکس
۴- ریکو
۵- زنیت
۶- سونی
۷- فوجی
۸- کاسیو
۹- کانن
۱۰- کداک
۱۱- کونیکا
۱۲- لایکا
۱۳- لومو
۱۴- لینهوف
۱۵- مامیا
۱۶- مینولتا
۱۷- نیکون
۱۸- هاسلبلاد

چکیده
بدون شک دوربین های عکاسی از دوربین های حرفه ای گرفته تا دوربین های موبایل به جز جدانشدنی لوازم مسافرت ها و پیک نیک ها برای ثبت خاطرات بدل شده اند، دوربین های عکاسی انواع مختلفی دارند که ما در این مقاله به آنها اشاره نمودیم و سپس به فاکتورهایی که برای خرید یک دوربین عکاسی خوب باید مورد توجه قرار دهید پرداختیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند، از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید