افسردگی چیست

افسردگی چیست

افسردگی چیست

منظور از افسردگی حالتی میباشد که انسان بطور دراز مدت احساس سختی و ناراحتی میکند، پریشان حال و مضطرب میباشد و زندگی کسالت آور و دلتنگ کننده احساس میشود. وقتی که انسان دچار افسردگی شده باشد در رابطه با هیچ چیزی ابداً قادر به احساس خشنودی، رغبت و لذت نمیباشد. برای انسان افسرده شروع کردن کارها بسیار سخت و مشکل بوده و خیلی زود خسته میشود. گرفتن تصمیم ها غالبا مشکل میباشند، همانطور تمرکز مثلا بر روی امر تحصیل کردن یا خواندن. شخص مبتلا به افسردگی غالبا دچار مشکلات مربوط به خوابیدن میباشد. بیدار شدن سحرگاهی برای او چیزی معمولی است. گاه گاهی برای شخص مبتلا به افسردگی مشکل خواب رفتن وجود دارد یا اینکه خواب او میتواند سطحی بوده و حالت خواب و بیداری داشته باشد.

از طرف دیگر در گاهی از اوقات خوابیدن بیش از حد هم میتواند به افسردگی مربوط بوده باشد. نداشتن اشتها به غذا و کم شدن وزن غالبا مربوط به افسردگی میباشند، گاهی از اوقات انسان مبتلاء به افسردگی میتواند حریصانه و بیش از اندازه نیز غذا بخورد. انسان مبتلاء به افسردگی غالبا حالت بر انگیختگی و تهییج شدگی داشته و ممکن است که برای او بودن در جمع دیگران و مصاحبت با آنها مشکل بوده باشد. همچنین متهم کردن خود و آن هم بیش از اندازه چیزهایی عادی هستند. افکار در رابطه با مرگ و فکر خودکشی مواردی عادی درشخص مبتلاء به افسردگی میباشند.

علت افسردگی چیست

به نظر می‌رسد که افسردگی علاوه بر دلایل ارثی، به تغییرات مواد شیمیایی در مغز مربوط باشد که ارتباط بین سلولهای عصبی را با یکدیگر دچار اشکال می‌کند. افسردگی می‌تواند با دغدغه‌ها و رویدادهای زندگی شما ارتباط داشته باشد، از قبیل مرگ کسی که دوستش دارید، طلاق یا از دست دادن کار. خوردن برخی از داروها، زیاده روی در مصرف داروها یا ابتلا به بیماریهای دیگر هم می‌تواند علت افسردگی باشد. “دچار شدن به افسردگی به دلیل ضعف شخصیت، تنبلی یا بی‌ارادگی نیست.”

تشخیص افسردگی

افسردگی چیست

اگر شما علائم فوق را دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید، قطعا می‌توانید از او کمک بگیرید. از پزشک خود انتظار نداشته باشید که فقط با نگاه کردن به شما به افسردگی شما پی ببرد. هرچه سریعتر درمان شما پیگیری شود، زودتر از افسردگی بهبود خواهید یافت. اولین بار که شما در مورد احساس خود با پزشک سخن می‌گویید، ممکن است او از شما سوالاتی درباره نشانه‌های آن، سلامت شما، وسابقه مشکلات سلامت در خانواده‌تان بپرسد. همچنین پزشک ممکن است شما را مورد معاینه جسمی قرار دهد یا آزمایش‌های دیگری را برای شما درخواست کند.

گذر از افسردگی

برای گذر از یک دوره افسردگی به این نکات توجه داشته باشید: تند نروید، از خودتان انتظار زیاد نداشته باشید. هر کاری را به صورت طبیعی انجام دهید. برنامه‌ای واقع گرایانه تنظیم کنید. به افکارمنفی که ممکن است در شما وجود داشته باشد،‌ اعتنا نکنید. افکاری از قبیل مقصر دانستن خود یا انتظارات غلط. این افکار بخشی از افسردگی هستند. اینها افکاریست که افسردگی شما را تشدید می‌کند.

برای رهایی از این افکار خودرا با فعالیت‌هایی در گیر کنید که حس خوبی در شما ایجاد می‌کند یا احساس موفقیت را در شما به وجود می‌آورد. زمانی که افسرده‌اید تصمیم‌گیری‌های عمده درباره زندگی خود دوری کنید، اگر ضروری است که تصمیم بزرگی بگیرید از کسی که به او اعتماد دارید کمک بخواهید. اجتناب از مواد روانگردان غیرمجاز. این مواد سبب افسردگی شدید می‌شوند و تداخل‌های خطرناکی با داروی ضد افسردگی تجویزشده برای شما دارند. به نظر می‌رسد که فعالیت جسمی باعث بروز واکنش‌های شیمیایی در بدن می‌شود که ممکن است وضع روانی شما بهبود یابد. ورزش کردن ۴تا۶ بار در هفته، هر بار حدود ۳۰ دقیقه، هدف خوبی است.اما کمترین فعالیت جسمی هم می‌تواند مفید باشد. امیدواری خود را حفظ کنید. برطرف‌شدن کامل افسردگی شما نیاز به گذر زمان خواهد داشت.

خودکشی

افرادی که افسردگی دارند بعضی وقت‌ها به فکر خودکشی می‌افتند.این فکر بخشی از افسردگی است.اگر شما به آزار رساندن خود فکر می‌کنید، به پزشک خود، دوستانتان، خانواده خود یا به مراکز محلی مشاوره مقابله با خودکشی، مراجعه کنید.فورا درخواست کمک کنید. خبر خوش این است که پزشکان می‌توانند به شما کمک کنند و افسردگی شما قابل درمان است.

چرا باید افسردگی را درمان کرد

افسردگی چیست

درمان زودرس کمک می‌کند از بدتر شدن افسردگی یا مزمن و مداوم‌شدن آن جلوگیری شود. فکر کردن به خودکشی در بین افراد افسرده رایج است. اگر شما برای افسردگی‌تان درمان دریافت نکنید، خطر خودکشی افزایش پیدا می‌کند. درمان موفقیت‌آمیز افسردگی، ‌افکار خودکشی را برطرف خواهد کرد. درمان می‌تواند به بازگشت شما به حالت طبیعی و لذت بردن از زندگی کمک کند. درمان می‌تواند به جلوگیری از بازگشت افسردگی کمک کند.

چکیده
افسردگی یک حالت خلقی شامل بی‌حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌علاقگی و بی‌میلی است و می‌تواند بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و تندرستی یک فرد تأثیر بگذارد. افرادی که دارای حالت افسردگی هستند، می‌توانند احساس ناراحتی، اضطراب، پوچی، ناامیدی، درماندگی، بی‌ارزشی، شرمساری یا بی‌قراری داشته باشند. ممکن است آن‌ها اشتیاق خود در انجام فعالیت‌هایی که زمانی برایشان لذت‌بخش بوده از دست بدهند، تمرکز خود را از دست بدهند، در به خاطر سپردن جزئیات و تصمیم‌گیری دچار مشکل شوند، در روابط خود به مشکل برخورد کنند و به خودکشی فکر کرده، قصد آن را داشته باشند و حتی خودکشی کنند. افسردگی هم‌چنین ممکن است باعث بی‌خوابی، خواب بیش از حد، احساس خستگی و کوفتگی، مشکلات گوارشی، یا کاهش انرژی بدن شود. در مقاله های بعدی با ما همراه باشید تا علایم و نشانه ها و راهکارهایی برای درمان افسردگی را برای شما بیان کنیم.

پاسخ دهید