افزایش اعتماد به نفس در زنان

اعتماد به نفس در زنان

افزایش اعتماد به نفس در زنان

راهکارهای ساده و شگفت انگیز بسیاری برای بالا بردن اعتماد به نفس در خانم ها وجود دارد که باعث میشود در زندگی احساس خوشبختی کنند و از آن لذت بیشتری ببرند. با ما همراه باشید تا شما را با این راهکارها آشنا کنیم.

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس، عبارت است از احساس اطمینان نسبت به خود. به عبارت دیگر، اعتماد به نفس یک فرد به نحوه ی احساس او درباره ی “من” خویش بستگی دارد. ما در مورد خودمان چگونه فکر می کنیم؟ آیا نظر مساعدی نسبت به خودمان داریم و به خودمان احترام می گذاریم؟ اگر پاسخ ما به سوالات اخیر مثبت باشد، در این صورت می توان گفت که ما از یک من قوی و ایده آل، برخوردار هستیم، اما اگر ما نظر مساعدی نسبت به خودمان نداشته باشیم و برای خودمان احترام قائل نشویم، می توان گفت که ما دارای من ضعیفی هستیم. مع الوصف باید گفت که نظر فرد نسبت به خودش در موقعیت های مختلف زندگی یکسان نیست و شاید او دریک موقعیت خودش را خوب و قوی بپندارد، ولی در موقعیت دیگری خود پنداری ضعیفی داشته باشد.

چند نکته مهم برای افزایش اعتماد به نفس در زنان

به هنگام مقایسه خود با دیگران باید به این نکته توجه داشته باشید.چرا که هیچ کس فقط یک مرد یا یک زن نیست. بلکه پیش از هر چیز دیگری همه یک انسان هستید.

۱- از آینه دوری کنید: وقتی خانم ها زمان زیادی را صرف ظاهر خود می کنند و به چیزهای دیگر رسیدگی نمی کنند، کمتر خوشحال هستند. ما نمی گوییم به ظاهرتان اهمیت ندهید. ولی افراط در رسیدن به ظاهرتان، حواس شما را از جنبه های دیگر زندگی پرت می کند.

۲- مسئولیتی را بر عهده بگیرید: این نکته اولین و مهمترین جز فرمول اعتماد به نفس است شما و تنها خود شما می توانید در زندگی خود تحولی به وجود آورید. اگر منتظرید که موقعیت خوبی به شما پیشنهاد شود. لازم است زمان زیادی را صبر کنید. این نکته را بدانید مسیری که شما را به قله اعتماد به نفس می رساند همان جاده ای است که خود قدم در آن نهاده اید و مطمئنا شخص دیگری نمی تواند شما را به قله برساند.

۳- به خدا توکل کنید: مطمئن باشید اگر توکل خود را به خالق متعال بیشتر کنید، قطعا احساس درونی بهتری خواهید داشت و تکیه گاه مطمئنی را دارید که در تمام لحظات و اتفاقات یاور شما خواهد بود.

۴- تجربه های جدیدی را در زندگی امتحان کنید: هر چیز جدید و نوینی را امتحان کنید در کلاسی که در زمینه آن آشنایی چندانی ندارید، شرکت کنید. امتحان و آزمایش توانایی ها و قابلیت ها در حیطه ای جدید، راهی شگفت انگیز برای آموختن اعتماد و اتکا بر خویش است.

ابتدا طرح یک عمل را بریزید و سپس آن را به انجام رسانید. یک زمینه خاص برای پیشرفت شخصی و حرفه ای خود انتخاب کنید و از قبل اقداماتی را که برای دستیابی به آن لازم است، مرحله بندی کنید و برای هر مرحله زمان خاصی را در نظر بگیرید. اکنون وقت آن رسیده است که هر مرحله ای را براساس طرحی که از قبل پیش بینی شده، بدون هیچ عذر و بهانه ای به پایان برسانید.

۵- در انجام کارهایتان پافشاری کنید: زمانی که در میدان چالشی جدید قرار می گیرید مقاومت به خرج دهید. اعتماد به نفس واقعی از این اعتماد ناشی می شود که شما می توانید با اتکا بر توان خویش و بدون در نظر گرفتن نتیجه کار با سعی و تلاش عملی را انجام دهید و با جسارت تمام آن را به پایان رسانید.

اگر زمانی که اعتماد به نفس انجام کاری را دارید، مسئولیت انجام آن عمل را به تعویق بیندازید، هرگز آن را انجام نخواهید داد ؛ اما در حیطه علم روان شناسی، به این نتیجه رسیده ایم که تغییر رفتار سبب ایجاد تغییراتی در احساسات انسان می شود. بنابراین اگر عهده دار انجام کاری می شوید و آن را با اعتماد به نفس صوری و ظاهری انجام می دهید، مطمئن باشید احساس اعتماد به نفس واقعی در درونتان ریشه می دواند.

۶- از انسان های موفق کمک بخواهید: آیا شخص قابل اعتمادی را می شناسید که بتواند یکی پس از دیگری مسئولیت کارهای جدید و همراه با ریسک را عهده دار شود؟ ببینید که او چطور این کار را انجام می دهد! به خود جرات دهید و با این گونه افراد ملاقات کنید و دریابید که چطور آنها مسئولیت های خطیر را برعهده می گیرند.

انسان های مطمئن به خود از کمک کردن به افراد خوشحال می شوند و از این طریق تلاش ها و تشویق هایی را که سبب شده امروز به چنین موقعیتی برسند تداعی می کنند. اگر فکر می کنید به ورزشکاری موفق غبطه می خورید و یا اگر در مورد زنی که در شصت سالگی به دانشگاه پزشکی راه یافته است در روزنامه مطلبی خوانده اید و آهی آرزومندانه کشیده اید ، بدانید که همین جا و همین حالا فرمول اعتماد به نفس را در دست دارید.

۷- کیف پول خود را مرتب و تمیز کنید: هر هفته زمانی را صرف تمیز کردن کیف پول خود کنید. رسیدها، کارت ویزیت ها و تکه کاغذها را دور بیندازید. مرتب کردن و مدیریت کردن چیزهای کوچک و مهم می تواند به شما کمک کند که احساس کنید کنترل زندگی خود را در دست دارید.

۸- تماس چشمی برقرار کنید: وقتی با خانم های همکار یا اطرافیان خود حرف می زنید، در چشم او نگاه کنید. این کار عادت افرادی با اعتماد به نفس بسیار بالاست. اگر طرفتان متوجه عدم اعتماد به نفس در شما نشود، شما هم متوجه آن نخواهید شد.

زبان بدن زنان با اعتماد به نفس

اعتماد به نفس در زنان

زنان با اعتماد به نفس به حرکات و زبان بدن خود خیلی توجه می کنند که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

۱- سرتان را خیلی تکان ندهید

یکی از اشتباهات زبان بدن زنان تکان دادن بیش از اندازه‌ی سر است که در مکالمات به منظور تائید طرف مقابل و توجه به او استفاده می شود. شاید فردی که در مقابل شما ننشسته، شما را شبیه عروسک‌های سرجنبانک بداند. البته در بیشتر مواقع باید سرتان را تکان دهید زیرا نبود آن ممکن است به نشانه‌ی بی‌توجهی به طرف مقابل باشد. علاوه بر آن، تایید با سر نشانه‌ی دوستی و نزدیکی است اما این پیام را القا می کند که می توان شما را به سادگی قانع کرد. نباید تکان دادن سر به نشانه‌ی تائید به عادت تبدیل شود، بلکه وقتی واقعا با کسی موافق هستید با تکان دادن سر آن را نشان دهید.

۲- لبخندتان مصنوعی نباشد

خیلی از دختران در سن نوجوانی سعی می کنند برای این که مقبول و موردپسند واقع شوند، لبخند بزنند و سر تکان دهند؛ اما لبخند ساختگی نشانه‌ی ضعف شماست و در برخی مواقع دورویی تلقی می شود. پس به جای لبخند مصنوعی و نازیبا، دندان‌های خود را تنها وقتی چیزی خوشایندتان است، نشان دهید. در این صورت لبخندتان زیبایی بیشتری داشته و به دل می نشیند.

۳- از بالای عینک به کسی نگاه نکنید

شاید در اطراف خود با کسانی مواجه شده باشید که از بالای عینک به دیگران نگاه می کنند. با این کار دیگران را کوچک شمرده و پیام خودبرتربینی را انتقال می دهید. پس وقتی عینک می زنید، این طور به دیگران خیره نشوید زیرا شما را افاده‌ ای و مغرور نشان می دهد.

۴- با لباس‌ها و زیورآلات خود بازی نکنید

معمولا زنان وقتی عصبی هستند با موها، لباس‌ها یا زیورآلاتشان ور می روند. این کار اعتماد به نفس پایین آن‌ها را نشان می دهد. شاید بازی با موها در موقعیت‌های غیررسمی کار بدی نباشد اما در قرارهای رسمی و جلسات کاری از این کار اجتناب کنید زیرا شما را فردی غیرحرفه‌ای نشان می دهد.

۵- به حالت دستتان توجه کنید

زنان معمولا دوست دارند در حالی که کج ایستاده و دستی به کمر زده‌اند، مچ دست دیگر را شل رها کنند، طوری که انگار مچشان هیچ مفصلی ندارد. این حالت نشانه‌ی سلطه پذیری شماست. زنان به طور ناخودآگاه در بین افرادی که تمایلی به صحبت با آن‌ها ندارند، این حالت را به خود می گیرند. اگر می خواهید قدرتتان را به دیگران نشان دهید، مچ دستتان را با حالتی شل و وارفته نگیرید.

۶- به کسی اشاره نکنید

اعتماد به نفس در زنان

باید مراقب باشید به کسی اشاره نکنید و انگشتتان بی‌هدف بالا نرود. با این کار خود را زنی غرغرو نشان می دهید. بهتر است دستانتان با کف گشوده یا اکی غواصی (کف دستتان را باز کنید و نوک انگشتان اشاره و شصت را روی هم قرار دهید) باشد؛ این حرکت از اشارات مثبت است و شما را فردی با اعتماد به نفس و صمیمی جلوه می دهد.

۷- پاهایتان را در راستای طرف مقابل قرار دهید

نحوه‌ی قرار دادن پاها رابطه‌ی مستقیمی با خواسته و تمایل شما دارد. اشاره‌ی مستقیم پاها به طرف مقابل به معنای علاقه‌ ی واقعی شما برای برقراری ارتباط است. اگر پاها به سمت در خروجی باشد، یعنی فرد بیشتر تمایل به ترک موقعیت دارد تا صحبت با شما. در هنگام صحبت با افراد معتبر و موفق طوری بایستید یا بنشینید که پاهایتان مستقیما به فرد مقابل اشاره کند، زیرا این حرکت نشانه‌ی علاقه و احترام شماست.

۸- قلمرو خود را مشخص کنید

اگر می‌خواهید فردی قاطع به نظر برسید، پاهایتان را کمی با فاصله قرار دهید. زنان این حرکت را که به معنای “مشخص کردن قلمرو” است به طور ناخودآگاه در مقابل مردان برای نشان دادن اعتماد به نفس به کار می‌گیرند. زنان وقتی دستپاچه و عصبی هستند تمایل دارند جای کمتری اشغال کنند، مثلا ممکن است پاهایشان را روی هم بیاندازند، دست‌ها را روی مبل بگذارند یا روی سینه گره بزنند، این حرکات نشانه‌ی ضعف آن‌هاست. همیشه سعی کنید محکم و قدرتمند جلوه کنید. با اعتماد به نفس وارد جمع شوید، پاهایتان را پس نکشید، دست به سینه نباشید و شانه‌هایتان را جمع نکنید.

۹- وسایل اضافه را حمل نکنید

تحقیقات نشان می دهد افرادی که بیش از یک قلم همراه خود به این طرف و آن طرف می برند، بی‌ نظم و فراموش کار نشان داده می شوند. پس قبل از ورود به جلسه یا هر جمعی تنها لوازم ضروری را در کیف دستی‌ تان بگذارید و کت و دیگر لوازم اضافه را در جایی بگذارید تا مجبور نشوید مدام با خود جا به جا کنید.

زنان با اعتماد به نفس این کارها را انجام نمی دهند

اعتماد به نفس در زنان

۱- آن‌ها غیبت نمی‌کنند: زنان با اعتماد به نفس در مورد زنان دیگر حرف نمی‌زنند، آنها در مورد رویاها، برنامه‌ها، و آرزوهای‌شان حرف می‌زنند.

۲- آنها به خودشان شک ندارند: نخواهید شنید که در تصمیماتشان تردید کنند. تردید بخشی از روند کار آنها نیست. آنها همیشه می‌دانند چه کاری انجام می‌دهند و چرا آن را انجام می‌دهند. آنها درست به تصمیماتشان فکر می‌کنند ولی وقتی تصمیم بگیرند، تصمیمشان قطعی است.

۳- از روندهای روز پیروی نمی‌کنند: زنان با اعتماد به نفس پیرو روندهای روز نیستند، تعیین‌کننده‌ی آن هستند. آنها وقتشان را صرف فکر کردن به این مسئله نمی‌کنند که چه چیزی باب است و در عوض، انتخاب‌هایی بر این اساس دارند که چه چیزی دوست دارند. آنها دقیقا هماهنگ با نیازها و اولویت‌های خودشان هستند. و از این نمی‌ترسند که آنچه را می‌خواهند، درخواست کنند.

۴- هرگز احساساتشان را پنهان نمی‌کنند: وقتی چیزی ناراحتشان کند، متوجه خواهید شد. ظاهر و باطنشان یکی است. اعتماد به نفس، توانایی رک‌ گویی را به آنها می‌دهد طوری که بقیه به راحتی می‌پذیرند.

۵- آنها هرگز در مراقبت از خودشان کوتاهی نمی‌کنند: زنان با اعتماد به نفس می‌دانند برای این‌که بهترین باشند باید مواظب خودشان باشند. آنها ارزش توازن منطقی کار و زندگی را می‌دانند، برای درست غذا خوردنشان وقت می‌گذارند، خوب می‌خوابند و گاهی فقط به این دلیل که حس خوبی دارد، خودشان را لوس می‌کنند.

۶- هرگز کورکورانه به چیزی گوش نمی‌دهند: زنان با اعتماد به نفس دوست دارند شواهد را خودشان جمع‌ آوری کنند و به نتیج گیری های خاص خودشان برسند. آنها کلیشه‌ ای فکر می‌کنند، زیرا اگر خودشان حقیقت را درنیابند، می‌دانند متوجه‌ی کل ماجرا نمی‌شوند.

۷- آنها سعی نمی‌کنند به میل آدم‌ها رفتار کنند: وقتی زنی به خود مطمئن است به تایید بیرونی نیازی ندارد. این به زن با اعتماد به نفس اجازه می‌دهد خود واقعی‌ اش باشد و اطمینان حاصل کند که آدم‌هایی که دوستش دارند، او را به‌خاطر خودش دوست دارند. از قلبش فرمان می‌گیرد و برای بر‌آمدن از پس مخالفت‌ها، قدرت درونی دارد.

۸- وقتشان را صرف نگرانی نمی‌کنند: وقت، گران‌بها است، در نتیجه هدر دادن آن با نگرانی در مورد اگرها و شایدها، کارهایی که باید انجام می‌دادیم یا می‌توانستیم انجام دهیم، برای زن با اعتماد به نفس رضایتبخش نیست. او می‌داند نگرانی مانند پرداخت بهره‌ی وام است قبل از این‌که وام گرفته باشد.

۹- آنها افسوس نمی‌خورند: از گذشته درس می‌گیرند و درمی‌یابند کجا انتخاب‌های ضعیفی داشته‌ اند ولی افسوس نمی‌خورند. این‌که قادر باشید از گذشته چیزی یاد بگیرید به جای این‌که افسوس آن را بخورید، باعث اعتماد به نفس می‌شود.

۱۰- آنها از نامرتب بودن نمی‌ترسند: قطعا آنها اهمیت تاثیرگذاری در نخستین برخورد را می‌دانند و دوست دارند عالی به‌نظر برسند، ولی اهمیتی نمی‌دهند اگر گرفتار باد و باران شوند یا در هنگام راه رفتن در ساحل پاهایشان شنی شود. آنها در تجربه به دنبال شادی هستند چه گرفتار رگبار شوند چه در استخر بیفتند.

اعتماد به نفس در زنان

۱۱- آنها شکست ها را باخت درنظر نمی‌گیرند: حقیقت این است که آنها آدم‌هایی هستند که معمولا می‌توانند به شما بگویند قبل از این‌که هنری فورد موفق شود چند بار ورشکست شده است(۳ بار). آنها متوجه هستند در مسیر موفقیت، همیشه دست‌اندازهایی در جاده وجود دارد. آنها با آرامشی خود را بازمی‌یابند که به آنها اجازه می‌دهد با شیوه‌ای مصمم به جلو پیش روند.

۱۲- به فشار همتایان اهمیتی نمی‌دهند: این اساسا درنتیجه‌ی حقیقتی است که آنها فشار همتایانشان را حس نمی‌کنند. فشار به آدمهایی اختصاص دارد که نگران تفکر بقیه هستند. و زن با اعتماد به نفس اینطور فکر نمی‌کند.

۱۳- آنها انتخابهای ناخودآگاه نمی‌کنند: زنان با اعتماد به نفس از هدفشان مطلع هستند و از این برای هدایت هدفمند تصمیماتشان استفاده می‌کنند. این روش هدفمند و متهورانه‌‌ی زندگی، بخشی از همان چیزی است که بقیه را جذب آنها می‌کند.

۱۴- آنها غرایزشان را نادیده نمی‌گیرند: حتی وقتی تمام حقایق به‌نظر می‌رسد به یک چیز دلالت دارند، اگر دلشان چیز دیگری بگوید، آن راه را درپیش می‌گیرند. آنها می‌دانند غریزه، قویترین یار ما در تصمیم گیری است، بنابراین از صمیم دل به آن گوش می‌دهند.

۱۵- آنها خود را مشغول نشان نمی‌دهند: فعال و ثمربخش بودن از تظاهر به مشغول بودن متفاوت است. آنها کار را انجام می‌دهند، ولی در هنگام انجام کار، غرق آن نمی‌شوند.

۱۶- از چیزی دلخور نمی‌شوند: آن‌ها می‌فهمند نظر شما متعلق به شما است نه آن‌ها. با اینکه، آنها برای احساسات شما ارزش قائل هستند، اگر با تصمیمات آنها موافق نیستید، کار خودشان را می‌کنند. ولی هم‌چنان شما را دوست دارند.

۱۷- آنها سکوت را آزاردهنده نمی‌دانند: حقیقت این است که سکوت آنها را شارژ می‌کند. آنها از اوقات تنهایی لذت می‌برند، جایی که می‌توانند پیشرفت شخصی شان را بررسی کنند و زمانی برای شارژ دوباره داشته باشند.

۱۸- آنها آرزو ندارند عامه‌ پسند باشند: آن‌ها اصالت بقیه را گرامی می‌دارند و فقط دوستانی می‌خواهند که ارتباط عمیقی با آنها برقرار کنند. آنها گفت‌و گوها‌ی چالش‌انگیز را دوست دارند و این عامه‌پسند نیست ولی آنها اهمیتی نمی‌دهند.

۱۹- آنها به مربیان خصوصی نیازی ندارند: یا به جای مربی به کرنومتر نیازی ندارند. آنها خودانگیخته هستند و هیجان دارند تا در روزشان جهشی داشته باشند- دکمه‌ی آلارم برای آنها وجود ندارد.

۲۰- آنها طرفدار نمی‌خواهند، حامی می‌خواهند: آن‌ها احتمالا ۹۰۰ دوست فیسبوکی و یک عالمه پیرو در اینستاگرام دارند. ولی به آنچه اهمیت می‌دهند مطالب اخبارشان است، نه تعداد آن. همیشه کیفیت بر کمیت غلبه دارد.

۲۱- آنها به دارایی شان نمی نازند: آن‌ها می‌دانند که خرت‌ و‌ پرت معرف آنها نیست، پس انتخاب لباس و ماشینشان بر اساس چیزی است که دوست دارند، نه اینکه چطور می‌خواهند دیده شوند.

۲۲- آنها خودشان را انکار نمی‌کنند: آن‌ها متوجه هستند برای هرچیزی تعادل وجود دارد. آنها ممکن است مراقب سلامتی‌شان باشند ولی با کمال میل گاهی خودشان را تحویل می‌گیرند. آنها دوست دارند به ورزش بروند، چون می‌دانند دنیا تمام نمی‌شود اگر یک کار را ول کنند. زنان با اعتماد به نفس نیاز ندارند کسی دوستشان داشته باشد. به همین دلیل است همه آنها را دوست دارند.

چکیده
اعتماد به نفس بالا داشتن در زنان بیشتر ذهنی است و یک حس درونی است و نه یک حقیقت بیرونی، زنان باید برای افزایش اعتماد به نفس به خودشان ایمان داشته باشند زیرا هیچ کس به اندازه خودتان نمی تواند در افزایش اعتماد به نفس کمکتان کند. جوری رفتار کنید که اعتماد به نفستان بسته به شرایط و انسان های اطرافتان نباشد، راهکارهای گفته شده در این مقاله نیز می توتند یاریگرتان باشد. امیدواریم از این مقاله نیز بهره کافی را برده باشید.

پاسخ دهید