افراد موفق کتاب می خوانند

افراد موفق و کتابخوانی

افراد موفق کتاب می خوانند

در اطراف ما چیزهای زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می توانیم روحیه و انگیزه‌ی خود را ارتقا دهیم. از جمله این موارد می توان به کتاب‌ اشاره کرد. موفق ترین افراد هم کتاب می خوانند و کتاب خوانی وقت زیادی را در برنامه افراد موفق به خود اختصاص داده است.در تمام اعصار، موفق ترین افراد، آنهایی که نامشان تا به امروز جاودانه شده، افرادی کتابخوان بودند. افرادی که مشتاقانه به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از خودشان، دنیایشان و آینده شان بودند.شما نیز باید عادت کتابخوانی را در خودتان ایجاد کنید.خواندن باعث باز شدن دریچه ذهنتان می شود و به هر میزان ذهن تان دریچه های بازتری داشته باشد، به همان میزان قوه خلاقیت و تفکر شما بهتر کار خواهد کرد، تصمیمات بهتری خواهید گرفت و عملکردتان به مراتب بهتر خواهد بود.حتی اگر اصلا کتابخوان نیستید، سعی کنید کتابی با هر موضوعی که دوست دارید انتخاب کنید. لازم نیست برای شروع حتما کتاب های آموزشی را بخوانید.چند مورد دیگر از فواید کتاب و کتابخوانی را که افراد موفق به خوبی ازآنها آگاهی دارند را با هم مرور می‌کنیم.

۱- تمرکز بالایی دارند

افراد موفق قادرند مدت زمان طولانی‌تری روی یک کار تمرکز کنند. می‌دانیم که خواندن یک کتاب فرآیندی زمان‌بر است. طبیعتاً افراد در خلال خواندن به خود استراحت می‌دهند. اما خوانندگان علاقه‌مند اگر غرق در خواندن شوند، می‌توانند کتاب را حتی بیش از یک روز زمین نگذارند! این افراد درباره‌ی هر کار دیگری که تصمیم به انجامش را دارند نیز همین روند را پی‌ می‌گیرند.

۲- برای خود هدف تعیین می‌کنند

افراد موفق و کتابخوانی

علاقه‌مندان به مطالعه هر بار که با کتاب خوبی مواجه می‌شوند برای خود هدف تعیین می‌کنند. این هدف می‌تواند این باشد که پیش از اینکه سراغ کار دیگری بروند تعداد مشخصی از صفحات یک کتاب را بخوانند، یا اینکه با خود قرار بگذارند تا وقتی که یک مفهوم مشخص در ذهنشان به خوبی جا نیفتاده، دست از خواندن نکشند. در هر صورت آنها با جدیت تلاش می‌کنند هر مطلبی که می‌خوانند برایشان نتیجه‌ی مثبتی به دنبال داشته‌ باشد. این افراد برای تک تک لحظه‌های زندگیشان هدف تعیین می‌کنند و تا به اهداف خود نرسند دست از تلاش نمی‌کشند.

۳- وقت خود را عاقلانه سپری می کنند

آنها ممکن است تنها ۲۰ دقیقه تا رسیدن به جایی زمان داشته باشند، اما به جای اینکه این ۲۰ دقیقه را زمان ناچیزی ببینند که برای هیچ کاری کافی نیست، آن را به چشم فرصتی می‌بینند که می‌تواند صرف مطالعه شود. برای این گروه، زمان از ارزشی خارق‌العاده برخوردار است. آنها هر فرصتی را غنیمت می‌شمارند تا چیز تازه‌ای بیاموزند یا در مسیر رسیدن به هدفی پیشروی کنند؛ چرا که دریافته‌اند ۵ دقیقه‌هایی که روزانه تلف می‌شوند در طول یک سال زمانی بالغ بر ۲۴ ساعت را می‌سازند و این زمانی است که می‌تواند صرف مطالعه شود.

۴- توانایی نگریستن به یک موضوع از زوایای مختلف را دارند

افراد موفق قادر به دیدن تمام زوایای یک موضوع هستند. زیرا در مسیر مطالعات خود توانسته‌اند با دیدگاه‌های مختلفی آشنا شوند. مطالعه کردن به شما این فرصت را می‌دهد که حتی برای لحظه‌ای به جای فرد دیگری زندگی کنید، و آنچه را که شما از این تجربه فرا‌می‌گیرید برای باقی عمر در خاطرتان خواهد ماند.

۵- آنچه را که می‌خوانند در زندگی خود بازتاب می‌دهند

علاوه بر دست‌یابی به دیدگاه‌های جدید، مطالعه‌کنندگان یاد گرفته‌اند که چطور هرچه را که خوانده‌اند در زندگیشان منعکس کنند. در واقع ابتدا یادگیری دیدگاه‌های مختلف به آنها این فرصت را می‌دهد که متفاوت بیاندیشند و سپس چون می‌دانند که چطور آموخته‌های خود را بازتاب دهند می‌توانند کارآمدتر عمل کنند.برای افراد موفق مطالعه‌کردن تنها خیره‌شدن به کلمات ثبت شده در یک صفحه نیست! آنها تأثیر عمیقی را که یک نوشته می‌تواند بر ذهن بگذارد دریافته‌اند و می‌دانند که کتاب‌ها چطور قادرند زندگی انسان‌ها را عوض کنند.

۶- مهارت بی‌نظیری در نوشتن و سخن‌ گفتن دارند

جای هیچ تعجبی نیست که بزرگترین سخنرانان تاریخ بشر همگی اشتیاق عجیبی به مطالعه داشته‌اند. افراد موفق برای خود الگو انتخاب می‌کنند و از آنچه که از این الگوها یاد می‌گیرند برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کنند.هر فردی که نامش در تاریخ ماندگار شده است، برای اینکه به سخنران پرشوری تبدیل شود طرز تفکر بزرگان پیش از خود را مورد بررسی قرار‌ داده است.

۷- حافظه‌ی قوی‌تری دارند

افراد موفق و کتابخوانی

علاقه‌مندان به مطالعه می‌دانند که مغز تا چه اندازه قدرتمند است. می‌توان گفت مغز انسان توانایی نامحدودی در حفظ اطلاعات دارد. هرچه بیشتر بخوانید و بیاموزید، به ذهن سپردن مطالب برایتان ساده‌تر خواهد‌ شد. افراد موفق به سادگی آنچه می‌خوانند را یاد می‌گیرند و حتی گاهی حجمی باو‌رنکردنی‌ از اطلاعات به صورت ناخودآگاه در حافظه‌شان باقی می‌ماند.

۸- شاداب و پرانرژی می‌مانند

افراد اهل مطالعه مغز را ماهیچه‌ای می‌بینند که احتیاج به کار‌کردن دارد. همان‌طور که ورزش روزانه آمادگی ماهیچه‌های بدن شما را بالا می‌برد، مطالعه هم ذهنتان را هوشیار و قوی نگه‌می‌دارد. افراد موفق، مغز خود را هر روز ورزش می‌دهند. به این منظور آنها از مطالعه و یا روش‌هایی مثل حل جدول و انواع بازی‌های فکری بهره می‌گیرند. این افراد عادت کرده‌اند که همیشه چالش‌هایی پیدا کنند و برای غلبه بر آنها تلاش کنند. در‌نهایت این تلاش باعث بهبود توانایی‌های ذهنی آنها در حل مشکلاتی که روزانه با آنها مواجه‌اند، خواهد شد.

۹- تحصیل کرده و آگاه هستند

افراد موفق به مدارج بالایی دست پیدا می‌کنند، چرا که وقت زیادی را صرف آموختن کرده‌اند. حتی خواندن کتاب‌های درسی برای این گروه صرفا یک وظیفه نیست، بلکه فرصتی برای گسترش دانش است. هربار که کتابی را به دست می‌گیرند به دنبال به پایان رساندن آن یا گذراندن وقت نیستند، بلکه می‌خواهند بر دانسته‌های خود بیافزایند. حتی وقتی یک کتاب داستانی می‌خوانند می‌کوشند تا از آن درس زندگی بگیرند، درسی که برای تمامی عمر در ذهنشان باقی خواهد ماند.

۱۰- مطالعه‌ کردن برای آنها آرامش‌بخش است

افراد موفق و کتابخوانی

حتی موفق‌ترین افراد هم گاهی نیاز دارند که جهان و مشکلات آن را فراموش کنند. چه اشکالی دارد اگر گاهی اوقات‌ یک مجله سرگرم‌کننده یا یک کتاب مصور ورق بزنند؟ به هر حال مطالعه درباره‌ی هر چیزی، از تماشای تلویزیون یا وقت تلف کردن در یک رستوران مفیدتر است. آنها ارزش هر دقیقه از وقت خود را به خوبی می‌دانند و حتی در زمانی که کاملاً بیکار هستند هم برای بهتر‌شدن تلاش می کنند.وقتی به دنبال آرام کردن خودتان هستید حقیقتاً چه راهی بهتر از خواندن یک کتاب خوب وجود دارد؟

عادت به مطالعه در ۳ فرد موفق و بزرگ دنیا

بسیاری از افراد موفق عاشق کتاب خواندند. ایلان ماسک، وارن بافت و جان اف کندی از آن دسته افرادند که کتاب های مورد علاقه خودشان را به اشتراک گذاشته اند. وزیر دفاع آمریکا، جیمز متیس در کنار پست های نظامی به دلیل داشتن کتابخانه ای با ۶۰۰۰ جلد کتاب شهرت دارد.بیل گیتس می گوید که در طول یک سال ۵۰ کتاب می خوانم.

۱- ایلان ماسک

افراد موفق و کتابخوانی

کارآفرینی میلیونر مانند ایلان ماسک (Elon Musk) را در نظر بگیرید. او بنیان‌گذار شرکت‌های بزرگی مانند تسلا (Tesla) و اسپیس ایکس (Space X) است. یکی از مهارت‌های در این است که او دانش فنی عمیق را با خلاقیت خود ترکیب می‌کند. برنامه روزانه ایلان ماسک بسیار فشرده است؛ اما برای مطالعه همیشه وقت دارد.برادر ایلان ماسک او را «نوجوان» صدا می‌زند؛ زیرا به موضوعاتی علاقه دارد که باعث رشد مهارت‌ها و شخصیت او می‌شود. ایلان ماسک هر روز دو کتاب می‌خواند. ماسک کتاب‌هایی در زمینه‌های فیزیک، انرژی و تولید محصول را می‌بلعد، درست همان‌طور که به کتاب‌های علمی- تخیلی و بیوگرافی کارآفرینان به شدت علاقه دارد. ایلان ماسک این دانش گسترده‌ای که دارد را با تجربیات روزانه خود ترکیب می‌کند و می‌تواند اصول علمی را به شیوه‌ای چشم‌گیر عملی کند. از محبوب‌ترین کتاب‌ها برای ایلان ماسک می‌توان به «ارباب حلقه‌ها»، «زندگی‌نامه بنجامین فرانکلین» و «بیوگرافی آلبرت انیشتین» اشاره کرد.

۲-  وارن بافت

افراد موفق و کتابخوانی

وارن بافت (Warren Buffett)یکی از ثروتمندترین مردان جهان، یکی دیگر از مردان بزرگی است که به صورت حریصانه به مطالعه عادت دارد. شاید باورتان نشود ولی او در ابتدای کارش، هر روز ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ صفحه کتاب می‌خواند. کتاب گلوله برفی (Snowball) روایت زندگی و دوران کسب‌و‌کار وارن بافت است. در این کتاب گفته‌شده که وارن بافت در کودکی تمام کتاب‌های سرمایه‌گذاری و مجلات پدرش را خوانده بود. کتاب مورد‌علاقه بافت، کتاب «هزار و یک راه برای به دست آوردن ۱۰۰۰ دلار» بود که او بارها و بارها آن را خواند.زمانی که او دانشجوی دانشگاه کلمبیا بود، چندین کتاب را حفظ کرده بود. چند دهه بعد، وارن بافت به عنوان خواننده‌ای حریص یاد می‌شود که از اطلاعات به دست آمده از کتاب‌ها برای تصمیم‌گیری و اجرای دقیق کارها استفاده می‌کند. هم‌اکنون او ۸۰% از وقت روزانه خود را به مطالعه می‌پردازد.

۳- جان اف کندی

افراد موفق و کتابخوانی

جان اف کندی (John F. Kennedy) یکی دیگر از رهبران بزرگی بود که بسیار به مطالعه کردن عادت داشت. او در کودکی بسیار مریض می‌شد و اغلب اوقات در رختخواب بود. درد و بیماری‌های جسمی او جلوی اراده‌اش را نمی‌گرفت؛ زمانی که در رختخواب بود به خواندن کتاب‌های کلاسیک، تاریخی و ماجراجویانه می‌پرداخت. زمانی که او رئیس جمهور شد به نسل جوان تاکید می‌کرد که مطالعه کنند.جان اف کندی نمادی از شجاعت، فداکاری، وطن دوستی، فعالیت و ماجراجویی برای مردم کشورش است. کندی در شرایط سخت بسیار هوشمندانه عمل می‌کرد. او شخصیتی تحسین‌برانگیز داشت و باعث الهام بخشیدن به بسیاری از مردم دنیا شده است. پیش از اینکه او به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، کندی نویسنده‌ای پرفروش شده بود. او بر این اعتقاد داشت که همه بزرگان دنیا باید به وطن خود برگردند و اطلاعات خود را به دیگر افراد بیاموزند. برای همین بود که کتاب‌های زیادی نوشت و دانسته‌هایش را به اشتراک گذاشت.

چکیده
هنگامی که زندگی بیش از حد برای پیروزی سخت می‌شود و شما احساس گمشده بودن دارید، حتی زمانی که شما می‌دانید قدرتش را درون خود دارید فقط نیاز به کسی خواهید داشت که به شما انگیزه دهد و شما را وادار به عمل کند. انگیزش چیزی است که همه ما به آن نیاز داریم، در برخی موارد بیش از دیگران، و کتاب‌ این کار را برای شما انجام می‌دهند. هر زمانی که احساس کردید نیاز به یک دوست دارید که دست شما را بگیرد و شما را از منجلاب بیرون بکشد، به یکی از این کتاب‌های انگیزشی روی بیاورید و ببینید چقدر قدرت درون شما نهفته و منتظر بیرون آمدن است. این کتاب‌ها نه تنها انگیزه، بلکه توصیه‌های کاربردی و واقعی در مورد چگونگی تغییر شرایط خودتان و آغاز از امروز را ارائه می‌دهند.

همه ما از سنین پایین می‌آموزیم که کتاب خواندن گذرگاهی به سوی موفقیت و پیشرفت است. گرچه مطالعه کردن به تنهایی نمی‌تواند تضمین‌کننده‌ی موفقیت باشد، اما افراد موفق بی‌شک خوانندگان مشتاقی هستند و تمامی آنها در خصوصیاتی که دراین مقاله گفته شد با هم مشترک‌اند.

پاسخ دهید