اعتماد بنفس شما در چه سطحی است

اعتماد بنفس شما در چه سطحی است

اعتماد بنفس شما در چه سطحی است

اعتماد بنفس شما در چه سطحی است شاید این جمله را بارها شنیده باشید. کمی اعتماد به نفس داشته باش. به نظر شما اعتماد به نفس چه تعریفی دارد؟ اعتماد به نفس برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد. برای یک دانش آموز اعتماد به نفس ممکن است حفظ کردن شعر برای معلمش باشد. برای مدیر پروژه می تواند گزارشی از مراحل اجرایی پروژه باشد. برای یک کارمند با حقوقی ثابت، ارتقا پیدا کردن به درجه بالاتر باشد. اعتماد به نفس اصول و قوانین خاصی ندارد که بخواهید آن را فرا بگیرید. زیرا اعتماد به نفس حالتی ذهنی است. در واقع به معنای احساس خوب بودن، پذیرفتن بدن و ذهن، باور داشتن قابلیتها و تواناییهای خود است.

اعتماد به نفس چه کاری برای شما انجام می دهد؟

اگر اعتماد به نفس کافی داشته باشید مانند این است که یک عصای جادویی به همراه خود دارید. شما قادر به دیدن فرصتهایی خواهید بود که هرگز نمی توانستید در گذشته ببینید. آمادگی رویارویی با هر چهره و شرایطی را دارید. همیشه افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند توسط سایر افراد تشویق می شوند. آنها همیشه بر ترس هایشان غلبه می کنند. ریسک پذیر هستند. اغلب به موانعی که بر مسیرشان قرار میگیرد توجهی نمیکنند و تلاش میکنند از آن عبور کنند. این افراد همیشه با دید مثبتی زندگی می کنند.

چه چیزی اعتماد به نفس محسوب نمی شود؟

 • خودبینی و تکبر
 • اینکه شما بهتر از دیگران هستید
 • احساس خوب داشتن در مورد خود با بوجود آوردن احساس بد در دیگران

برای اینکه ببینید اعتماد به نفستان در چه سطحی است به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا اغلب اوقات نمی توانید تصمیم بگیرید. در این گونه موارد به دنبال دوستان، همسر یا افراد دیگر می گردید که شما را راهنمایی کنند. و اجازه میدهید تصمیم قطعی را آنها برای شما بگیرند؟
 • آیا از روبرو شدن با افراد و موقعیت های جدید واهمه دارید؟
 • آیا صحبت کردن در سمینارها، کنفرانس ها و در گروههای بزرگ برای شما ترسناک است؟
 • آیا دائما در این فکر هستید که مردم در مورد شما چه می گویند؟
 • آیا از وضع ظاهری خودتان ناراضی هستید؟
 • آیا در بحث های گروهی اغلب اوقات ترجیح می دهید گوش دهید بدون اینکه در بحث شرکت کنید؟

اگر جواب شما به سوالات بالامثبت است الزامی است تا این مهارت را یاد بگیرید.

اعتماد بنفس شما در چه سطحی است

 • از فیزیولوژی بدن خودتان استفاده کنید.

نحوه ی راه رفتن، ایستادن، فرم و زبان بدنتان را بهبود ببخشید. هنگام راه رفتن سینه خود را صاف نگه دارید. سر به طرف بالا و کمی با سرعت تر راه بروید. هنگام صحبت کردن با دیگران به چشمان طرف مقابل نگاه کنید. از دوختن نگاهتان به زمین و اطراف پرهیز کنید. همواره لبخند بزنید. یک لبخند ساده نشان دهنده اعتماد درونی شما است.

 • شرایط و افکار منفی را رها کنید.

کمی بیندیشید. چه شرایط و افرادی باعث شده اند اعتماد به نفس شما پایین باشد؟ همین حالا آنها را از زندگیتان حذف کنید. همچنین افکاری که شما را محدود می کنند رها کنید. فورا افکار و ذهنیت منفی را با کلمات مثبت و پر قدرت تری جایگزین کنید. افرادی که ذهنیتی مثبت دارند با اعتماد به نفس تر هستند.

 • تصویر مثبت از خودتان بسازید.

همواره در تمامی شرایط تصویری از خودتان را در ذهنتان مرور کنید که به موفقیت دست یافته اید. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد اعتماد به نفس حالتی ذهنی است. بنابراین هرچقدر تصویر ذهنی شما واضح تر و دقیق تر باشد قدرت درونی شما روز به روز افزایش می یابد.

 

۲ نظر

پاسخ دهید