اصول آداب معاشرت

اصول آداب معاشرت

اصول آداب معاشرت

با توجه به این که ما در قرنی زندگی می کنیم که هر روز دنیا با پیشرفت های قابل توجهی روبرو است حیف است که ما از آن عقب بمانیم. یکی از مواردی که در دنیای پیشرفته ی امروزی باید به آن توجه کافی داشته باشیم رعایت آداب معاشرت است، به عقیده ی عده ی زیادی از مردم لباس های بروز و بلد بودن کلمات قلمبه سلمبه نشان دهنده ی روابط اجتماعی بالایی است در حالی که موارد بسیاری است که ما ممکن است از آن ها با خبر نباشیم، از همین رو در این مقاله قصد داریم تا درباره نکاتی که در آداب معاشرت باید به آن ها توجه داشته باشیم اشاره کنیم، اگر به این موضوع علاقمند هستید با ما همراه باشید.

۱- سلام و احوالپرسی

سلام و احوالپرسی صحیح و مناسب یکی از ملزومات آداب روابط اجتماعی است. نخستین برخورد آدم‌ها با یکدیگر باید با رعایت دو اصل زیر همراه باشد:شما باید دست طرف مقابل را سریع فشرده و رها کنید. هرگز دست مخاطب را برای مدت طولانی در دست نگیرید زیرا با این کار، حریم خصوصی اشخاص را نقض می‌کنید. با دست روی شانه طرف مقابل زدن نیز در این زمانه چندان مناسب نیست و یک رفتار نخ‌نما و کهنه بشمار می‌رود.مردها بهتر است در مقابل خانم‌ها کمی به جلو خم شده و خیلی خفیف و کوچک حالت تعظیم به خود بگیرند.

۲- ارتباط و معاشرت

وقت‌شناسی یکی از اصول اولیه آداب صحیح معاشرت بشمار می‌رود. شما باید همیشه سر وقت یا حتی چند دقیقه زودتر در محل قرار حاضر شوید. اگر بنا به هر دلیلی، دیر به قرار ملاقات رسیدید، حتما برای تاخیر خود عذرخواهی کنید.از طرف مقابل تعریف کنید. وقتی برخورد سرشار از احترام با دیگران دارید و آنها را مثلا برای حسن انتخاب لباسشان تحسین می‌کنید، در واقع ریزبینی و دقت‌نظر خود را به او نشان می‌دهید. این مساله برای طرف مقابل بسیار خوشایند است و حس خوبی به وی منتقل خواهد کرد.وقتی قرار است دوست شما با افراد دیگر ملاقات کند، ادب حکم می‌کند که نقش میانجی را ایفا کرده و این افراد را به یکدیگر معرفی کنید.یک مرد نباید هرگز کیف یک خانم را حمل کند. حتی برای کمک نیز نباید مردان کیف زنان را حمل کنند. ولی مثلا اشکالی ندارد که کت یا پلیور خانم را بدست بگیرند.

۳- لباس‌ها

اصول آداب معاشرت

لباس مناسب به تن داشتن سبب افزایش اعتماد به نفس هم می‌شود. لزوما نباید لباس‌هایتان گران‌قیمت باشد، همین‌که مرتب و تمیز و اتوکشیده باشند کافی است. به‌طور مثال، برای مردان مهم است که همیشه کفش‌های واکس‌خورده و کت یا پیراهن اتوکشیده داشته باشند.هرگز لباس‌هایی که سرآستین بزرگ یا کوچک دارند، خریداری نکنید.آستین پیراهن یا کت باید حتما مچ دست شما را پوشش دهد اما نباید روی انگشت شست را بپوشاند.بر اساس اصول آداب و معاشرت، دکمه پایین کت را نباید ببندید. حتما کتی انتخاب کنید که با فرم بدن شما تناسب دارد.اگر می‌خواهید اندام خود را نمایش دهید کت‌های جذب و کمرباریک خریداری کنید.اگر دوست دارید جذاب به‌نظر برسید، کت‌های چهار دکمه انتخاب کنید.

۴- پشت میز غذاخوری

اگر شما به یک قرار کاری در کافه یارستوران دعوت شده‌اید و آدم‌های دور میز را نمی‌شناسید، تا پیش از معرفی شدن به یکدیگر با آنها صحبت نکنید. این کار مصداق بی‌نزاکتی است. همچنین مراقب حرکات دست خود باشید. دست‌ها را روی میز نگذارید. بهتر است وقتی پشت میز نشسته‌اید، دست‌های خود را روی پاهایتان قرار دهید. همچنین توجه داشته باشید وقتی موبایل خود را روی میز می‌گذارید، یعنی به مکالمه با طرف مقابل علاقه‌ای ندارید.

۵- نحوه نشستن صحیح

نحوه نشستن روی مبل یا صندلی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. وقتی روی مبل‌ها یا صندلی‌های کوتاه نشسته‌اید، پاهای خود را روی یکدیگر نیندازید. زانوها را به هم نزدیک کنید و مراقب باشید که هر دو پا به موازات یکدیگر قرار داشته باشند.همچنین می‌توانید یکی از پاها را در پشت زانوی پای دیگر خم کنید و صاف و رسمی بنشینید.

۶- در رستوران

اصول آداب معاشرت

پیش از رفتن به رستوران اگر به دوست یا همراه خود بگویید: «مهمان من» یعنی باید همه هزینه‌ها را خودتان پرداخت کنید. اما وقتی می‌گویید «با هم به رستوران برویم» یعنی شما قرار است فقط دُنگ خود را پرداخت کنید.روی میز رستوران‌های رسمی قاشق و چنگال و وسایل گوناگونی چیده شده است که لازم است با همه آنها و موارد استفاده‌شان آشنا باشید.

۷- اصل بسیار مهم نوشیدن چای

برخی از مردم برای اینکه بهتر با یکدیگر آشنا شوند، همدیگر را به صرف یک استکان چای دعوت می‌کنند. شما نباید این دعوت را رد کنید زیرا بی‌احترامی محسوب می‌شود. حواستان باشد که هنگام هم زدن چای، صدای قاشق شنیده نشود. هرگز قاشق چایخوری خود را درون فنجان نگذارید. آن را لبه‌ی نعلبکی هم قرار ندهید. بلکه باید قاشق را در کنار استکان و نعلبکی روی میز بگذارید.فنجان را در یک دست و نعلبکی را در دست دیگر بگیرید. خیلی مودبانه نیست که استکان را با دو دست بگیرید و نعلبکی را روی میز رها کنید.

۸- آداب استفاده از تلفن و تلفن همراه

۱- هنگامی که در حال صحبت با کسی هستید، تلفن خود را کنار بگذارید و مدام به آن نگاه نکنید. این کار باعث ناخوشایندی فرد مقابل می‌شود. همچنین به رئیس یا شخصی که رضایتش برایتان اهمیت دارد احترام بگذارید و هنگام صحبت با او وسایل شخصی‌تان (از جمله تلفن) را بررسی نکنید.
۲- گفت‌وگوهای تلفن همراهتان را عمومی نکنید. از تلفن همراه در اتاق انتظار، صف پرداخت، رستوران، قطار یا سرویس بهداشتی عمومی استفاده نکنید.
۳- هنگامی که به تلفن کاری پاسخ می‌دهید، در ابتدا اسم و شرکت تجاری‌تان را بگویید. به‌عنوان مثال: «شرکت الف / من ب هستم. چه کاری می‌توانم برای‌تان انجام دهم؟»
۴- هرگز هنگام صحبت با تلفن از بلندگوی آن استفاده نکنید. مگر اینکه در جمعی باشید و می‌خواهید همه با هم صدای آن شخص را بشنوید.
۵- پیام‌های صوتی کاری باید تا حد امکان کوتاه باشند. برای گذاشتن پیام صوتی، اسم، محل کار و شماره‌ی تماس خود را در ابتدا بگویید، سپس دلیل تماس خود را خلاصه ذکر کنید. مرحله‌ی اول را تکرار کنید و خداحافظی کنید.
۶- تلفن خود را در حالت سکوت قرار دهید. اگر تلفنتان را روی میز می‌گذارید آن را خاموش کنید؛ مخصوصا اگر زنگ تلفنتان نامناسب است.

اصول آداب معاشرت۷- اگر از دستگاه پاسخ‌گویی تلفنی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که پیامی که از آن شنیده می‌شود آزاردهنده و بد نباشد. آن را در حالت حرفه‌ای قرار بدهید.
۸- برای ارسال پیام‌های فوری، ابتدا از خود بپرسید که آیا اکنون زمان مناسبی برای گفت‌وگو هست یا نه؟ درمورد زمان دیگران احساس مسئولیت کنید.
۹- اگر تماس تلفنی‌تان قطع شد، دوباره تماس بگیرید. در واقع کسی که اول تماس گرفته، پس از قطع‌شدن نیز باید خودش مجددا تماس بگیرد. حتی اگر طرف مقابل در حال صحبت بوده است.
۱۰- هنگام صحبت با تلفن فریاد نزنید. حتی اگر صدای شخص آن طرف خط را درست نمی‌شنوید، دلیلی ندارد که او هم صدای شما را خوب نشنود.

۹- آداب استفاده از رسانه‌های دیجیتال و فضای مجازی

شما می‌توانید برای تشکر به‌خاطر دعوت مهمانی یا به‌عنوان هدیه‌ی تولد ایمیل بفرستید. هرکدام از ایمیل‌ها را مجزا ارسال کنید. اما به‌طور کلی بهتر است از یادداشت کتبی برای هدیه‌ی ارسالی، توصیه‌نامه و حضور در مراسم ازدواج استفاده کنید. برای تشکر به یک کلمه‌ی «متشکرم» بسنده نکنید.برای متن ایمیل فقط از حروف بزرگ استفاده نکنید، این کار سبب ناخوانایی آن می‌شود. از به‌کاربردن فونت‌های رنگی، انیمیشن و ضمیمه‌کردن فایل‌های حجیم به ایمیل خودداری کنید. سعی کنید فقط در مواقع ضروری یک ایمیل را برای کسی فوروارد کنید.برای فرستادن متن‌های تجاری محدودیت زمانی وجود دارد. ایمیل‌های کاری را می‌توان در هر زمانی فرستاد، اما پیام‌های تجاری باید یک ساعت قبل از شروع روز کاری یا دو ساعت قبل از پایان زمان کاری ارسال شود، وگرنه فرستادن آنها بی‌فایده خواهد بود.

به‌اجبار از وای‌فای (Wi Fi) کسی استفاده نکنید و از وای‌فای بدون رمز همسایه‌تان، استفاده نکنید.در محیط‌های مجازی با رئیس‌تان متفاوت از دوست‌تان رفتار کنید. دنبال‌کردن صفحه‌ی رئیس‌تان در توییتر خوب است (توصیه می‌شود)، اما سعی نکنید در فیس‌بوک با او دوست شوید. دوستی به معنای هم‌سطح‌بودن است اما دنبال‌کردن این معنی را نمی‌دهد.هنگام نوشتن مطلب در رسانه‌ی اجتماعی، دقت کنید که چه چیزی می‌نویسید. اطلاعات شخصی مهم‌تان را در رسانه‌های اجتماعی ننویسید، مخصوصا اگر همکاران‌تان به آنها دسترسی دارند.

چکیده
 آداب معاشرت فقط مختص رفتار شما سر میز غذا نیست، آداب معاشرت انعکاسی از چشم‌انداز کلی شما در روابط اجتماعی و زندگی جمعی است.در فرهنگ امروزی، والدین در یاد دادن آداب معاشرت به فرزندان‌شان با چالش‌ مواجه هستند. درگیری‌های اقتصادی باعث شده که دورهمی‌های خانوادگی موقع صرف غذا، جایش را به غذا خوردن در رستوران‌های فست‌فود بدهد و والدین فرصت کمتری برای آموزش آداب غذا خوردن به بچه‌ها را داشته باشند. حتی بدتر از آن، موبایل‌ها، آیپد، فیسبوک و اینستاگرام جایگزین مکالمات و محاورات خانواده‌ها و همسایه‌ها شده و باز هم والدین فرصت دیگری را برای یاد دادن آداب معاشرت، از دست می‌دهند.وقتی بچه‌ها به دنیای واقعی پا می‌گذارند و به جستجوی شغل می‌پردازند، با منحنی‌های یادگیری زیادی درباره‌ی آداب معاشرت مواجه می‌شوند که به خاطر یک لغزش کوچک به دلیل عدم یادگیری آداب در خانواده است، فرصت‌های شغلی را از دست می‌دهند. اما نگران نباشید، شما می‌توانید با یادگرفتن  آداب معاشرت مهم و کلیدی که همه پدران و مادران باید به فرزندانشان آموزش دهند و ما آنها را برای شما بیان نمودیم، این مشکل را برطرف سازید.

پاسخ دهید