اشتباهات والدین در تربیت فرزندانشان

تربیت فرزندان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندانشان

اولین سوالی که پس از مشاهده رفتاری ناپسند، در فرزندمان از خود می پرسیم این است که این رفتار را از کجا آموخته است؟ غافل از اینکه ما خود به میزان قابل توجهی در شکل گیری این رفتار سهیم بوده‌ ایم. اشتباهات والدین در تربیت فرزندانشان یکی از دلایل مشاهده اینگونه رفتارها می باشد، زیرا بدون شک یکی از بزرگترین الگوهای رفتاری کودکان والدین هستند اگرچه عوامل دیگری نظیر محیط زندگی، دوستان و … تاثیرگذارند اما اهمیت آنها به اندازه شیوه تربیتی والدین نمی باشد زیرا اولین مکان رشد فرزندان در خانه و در کنار والدین است. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این اشتباهات تربیتی آشنا کنیم.

۱- ناتوانی در بیان ترس

دنیایی که در آن زندگی می‌ کنیم می‌ تواند ترسناک به نظر برسد، بسیاری از والدین نمی‌ دانند که وضعیت‌ ها و موقعیت‌ ها را چگونه برای فرزندانشان توضیح دهند. آنها فکر می‌کنند که ممکن است توضیحات اشتباهی درباره‌ ی چیزها به فرزندانشان بدهند. اما بزرگ‌ ترین اشتباه والدین این خواهد بود که کلا درباره‌ ی هیچ‌ چیز با فرزندانشان صحبت نکنند. اگر به فرزندانمان اجازه ندهیم که راجع‌ به چیزهایی که آنها را می‌ ترساند حرف بزنند، آن هم به این خاطر که ما نمی‌ توانیم موقعیت‌ هایی را برای آنها به درستی توضیح دهیم، این احساس به آنها منتقل خواهد شد که نباید درباره‌ ی احساسات و عواطفشان صحبت کنند.

این مسئله مخصوصا در زمانه‌ ای که در آن زندگی می‌ کنیم بسیار مهم است زیرا هنگامی که تلویزیون را روشن می‌ کنید یا خبرها را می‌ خوانید اکثر خبرها حوادث ترسناک و بدی را توصیف می‌ کنند. پس بهتر است به فرزندانتان مجال دهید که حرف بزنند و شما هم موقعیت‌ های مختلفی را که ممکن است با آن مواجه شوند یا در دنیای امروز اتفاق می‌ افتد را برایشان توضیح دهید.

۲- احساسات منفی راجع‌ به بدن

مادران باید بدانند هنگامی که با دخترانشان درباره‌ی تمرین‌ های بدنی و تغذیه‌ ی سالم صحبت می‌ کنند، موجب تاثیرات به‌ سزایی بر عادات زندگی آن‌ ها می‌ شوند. به همین خاطر بهتر است از زبان مناسب و قدرتمندی برای توضیح این مسائل استفاده کنند. مطالعات نشان داده که مادرانی که نگران وزرنشان هستند، رفتارها و نگرانی‌ ها مشابه‌ ای را به فرزندانشان انتقال داده‌ اند. بهترین کاری که در قبال فرزندانمان می‌ توانیم انجام دهیم این است که احساس خوبی نسبت به ظاهر و فیزیک بدنی خود داشته باشیم و بدانیم که چگونه از خودمان مراقبت کنیم.

بهتر است مادران اینقدر نگران وزن خود نباشند چون به راحتی این نگرانی‌ شان را به فرزندانشان انتقال می‌ دهند. به جای نگرانی سعی کنند رژیم غذای سالم و تمرین‌ های بدنی منظمی را انجام دهند و از همین راه هم وزنشان کم خواهد شد و هم مدل زندگی‌ شان سالم‌ تر خواهد شد و هم این رفتارهای پسندیده را به فرزندانشان منتقل خواهند کرد. خیلی وقت‌ ها ممکن است اینگونه به نظر برسد که فرزندان هیچ توجهی به والدین خود ندارد اما در عوض بدانید که آن‌ ها همواره حواسشان به والدینشان است و حرف‌ های آن‌ ها را گوش می‌دهند.

نه تنها هیچ‌ وقت مستقیم به وزن فرزندانتان اشاره نکنید بلکه بهتر است خود را از قیدوبند وزن و هیکل رها کنید نه اینکه کلا بی‌ خیال آن شوید بلکه راه‌ های عاقلانه‌ تری را اتخاذ کنید. مثلا تغذیه‌ ی سالم و برنامه‌ ی منظم ورزشی و همین باعث می‌ شود نگرانی شما بابت وزن بدنتان از بین برود. اکثر مردم فکر می‌ کنند که نوجوان‌ ها بیشتر در گیرودار هیکل و بدن خود هستند اما تحقیقات نشان داده که مادران بیشتر از نوجوان‌ ها از این مسئله رنج می‌ برند و نگران آن هستند.

۳- فقدان دانش اقتصادی

برخی از والدین شم اقتصادی ندارند. بیشتر از آن چیزی که در می‌ آوردند خرج می‌ کنند، هیچ‌ وقت پولی را ذخیره نمی‌ کنند و هیچ برنامه‌ ای برای پول‌ های خود ندارند. در همان کودکی راجع‌ به دو چیز بهتر است با فرزندانمان صحبت کنیم: اول روابط جنسی و دوم پول. بهتر است به آنها یاد بدهید که چگونه پول خود را مدیریت کنند، چگونه برای آن برنا‌مه‌ ریزی کنند. اگر از همان کودکی والدین به فرزندانشان یاد ندهند ممکن است در آینده موجب مشکلات فراوانی برای آن‌ ها شود.

وقتی شما برای فرزندانتان توضیح نمی‌ دهید آن‌ها بر اساس چیزهایی که می‌ بینند و می‌ شنوند، برای خود در ذهنشان نتیجه‌ گیری می‌ کنند و ممکن است چیزهای اشتباهی در ذهنشان نقش ببندد. اگر هم نمی‌ خواهید درباره‌ی مسائل مالی مثل قرض و وام و چیزهای دیگر با آن‌ ها صحبت کنید بهتر است دلیل اینکه نمی‌خواهید درباره‌ی آن چیزها با آنها صحبت کنید را برایشان توضیح دهید.

۴- ناتوانی در برقراری اعتماد در رابطه

تربیت فرزندان مان باشد. وقتی در یک خانواده رابطه‌ ی بین پدر و مادر منسجم باشد، فرزندان می‌ توانند روی والدینشان حساب کنند و به راحتی به آن‌ ها اعتماد می‌ کنند. اگر رابطه‌ ی بین پدر و مادر واضح و منسجم نباشد، این اعتماد بین بچه‌ ها و والدین شکل نمی‌ گیرد. قوانین نامسنجم و رفتارهای مبهم پدر و مادر در یک خانواده باعث می‌ شود که توانایی یادگیری بچه‌ها مختل شود و آنها اعتمادشان را نسبت به والدین خود از دست بدهند.

بهترین استراتژی این است که همواره انسجام خود را حفظ کنید. قوانین و حدوحدود مشخصی را بگذارید و بر طبق آن‌ها رفتار کنید. والدینی که در رفتارهایشان منسجم‌ ترند کمتر برخوردهای تنش‌زا خواهند داشت و همین باعث می‌ شود رابطه‌ شان با فرزندانشان مستحکم‌ تر شود و آن‌ها در محیط آرام و بی‌ تنشی بزرگ شوند. رفتارهای آرام و قاطع و بدون ابهام پدر و مادر در خانواده باعث می‌ شود که فرزندان‌ مسئولیت‌ پذیری را یاد بگیرند.

۵- ضعف در مهارت‌ های رفع مشکلات

همه‌ ی ما هنگام قدم زدن در پارک والدینی را دیده‌ ایم که تسلیم همه جور کج‌ خلقی‌ ها و بی‌ نزاکتی‌ های بچه‌ ها می‌ شوند. پدر خانواده به فرزندش می‌ گوید که الان وقت رفتن است اما همین که بچه شروع به جیغ‌ کشیدن می‌ کند پدر را می‌ بینیم که تصمیمش را عوض می‌کند و پایش سست می‌ شود و بر می‌گردد. در این وضعیت اشتباه پدر خانواده این است که علاوه بر اینکه کنترلش را به دست کودک نوپایش سپرده، در واقع باعث می‌ شود کودک دلبندش از هر گونه مهارت‌ های اساسی، خصوصا در زمینه‌ ی تطبیق کودک با موقعیت‌ های بحرانی و مهم محروم گردد.

مندز توضیح می‌ دهد «والدینی وجود دارند که به راحتی تسلیم همه‌ ی امیال افسارگسیخته و غیرعقلانی کودکانشان می‌ شوند و از اعمال محدودیت‌ ها برای کودک عاجزند و نمی‌ توانند به فرصت‌ هایی که برای راهنمایی و رشد و بلوغ کودک مناسب هستند پاسخ درستی بدهند زیرا می‌ خواهند دوست کودک باشند یا می‌ ترسند کودک ناراحت شود، اما عملا باعث توقف پیشرفت عاطفی و اجتماعی کودک می‌ شوند. کودکان در پی اعتماد به حامیانی هستند که قادرند نمونه‌ ها و مدل‌ هایی از رفع مشکل و حل مسئله برایشان ترسیم کنند. تسلیم هوس کودک شدن مثل دادن اعانه به کودک است و در فرآیندهای رشد کودک در مهارت‌هایی چون سازگاری با ناکامی، مدیریت وضعیت‌ های غم‌ انگیز و تطبیق با موقعیت‌ هایی چون ناامیدی مداخله‌ ی منفی به حساب می‌ آید».

برای آنکه مهارت‌ های تطبیق در کودک جا بیفتد، بهتر است مرزها و محدودیت‌ های مشخصی اعمال شود و بهتر است پدر و مادر وقتی که کودک از انجام کار درست و عقلانی سر باز می‌ زند کوتاه نیایند. مندز گومش توصیه می‌ کند که «ساختار مشخصی برای این الگوی رفتاری فراهم آورید، دستورالعمل‌ های ملایمی به‌ کار گیرید و محدودیت‌ هایی معقول و مناسب برای رشد کودکانتان اتخاذ کنید تا از رشد اجتماعی و عاطفی کودک پشتیبانی شود. پدر و مادری که مسئولیت به خرج می‌ دهند، حد و مرزها را به شیوه‌ای اعمال می‌ کنند که مبتنی بر احساس همدلی، شفقت و همدردی است».

۶- گریه نکن

تربیت فرزندان

دیدن گریه‌ و زاری و فریاد کودک برای هر پدر و مادری دردناک است. اما تنها به این دلیل که گریه‌ ی کودک باعث ناراحتی ما می‌ شود نباید از عقلانیت تخطی کرد و مهم است که تلاشی برای ساکت کردن کودک انجام ندهیم. ما به عنوان والدین این فرصت را داریم که به فرزندانمان یاد دهیم چطور به طور منطقی از عهده‌ ی احساساتشان برآیند. در نتیجه این اشتباه که سعی در متوقف کردن گریه‌ی کودکان داشته باشیم و راه درست و علت منطقی را به آن‌ ها گوشزد نکنیم تنها به آنها یاد می‌ دهد که احساساتشان را سرکوب کنند.

سوزان دیوید روانشناس شهیر و پرآوازه به نیویورک تایمز چنین گفته است: «یادگیری طرز مدیریت جهان عاطفی برای موفقیت مادام‌ العمر کودک عنصری ضروری و حیاتی است.» کمک به اینکه کودکانمان عواطف و هیجاناتشان را به درستی و از دریچه‌ ای عقلانی احساس کنند و دست به تصمیم‌ گیری عقلانی بزنند، در طول حیاتشان بسیار مفید عمل خواهد کرد. دیوید شرح می‌ دهد «وقتی می‌ گوییم ناراحت نباش قند عسلم، خشمگین نباش خوشگل من، حسودی نکن قربونت برم، خودخواه نباش، آنوقت با این حرف‌ ها باعث نمی‌ شویم که کودک با واقعیت احساساتش به نحوی مناسب مواجه شود و آن را به طور عقلانی درک کند. پس کودکانتان را به عنوان موجودی دارای شعور و درک در نظر بگیرید که جهان عاطفی خاص خود را دارد و این جهان را معتبر بدانید و به رسمیت بشناسید.»

اینکه مجال دهید کودک گریه کند و قطره اشکی بریزد گاهی حتی برای سلامتی‌ اش مفید است. مطالعه‌ ای در مجله‌ ی پیشگامان روانشناسی پی برده است که گریه‌ کردن چطور باعث تسکین و آرامش کودک می‌ شود و حتی مزایایی دارد که حال و هوای کودک را تقویت می‌ کند. پس دفعه‌ ی بعدی که بستنی از دست پسرتان به زمین افتاد بگذاریید این خسران را احساس کند و فورا برایش بستنی نخرید.

۷- ترس از اشتباه

وقتی ما مالدین درباره‌ ی پروژه‌ی منظومه‌ ی شمسی بچه‌ مان در مدرسه شدیدا هیجان‌ زده شده‌ ایم، آنوقت شاید تمایل پیدا کنید که خودتان پروژه را به دست بگیرید تا مبادا فرزندانتان مرتکب اشتباه در ان پروژه شوند، در حالی که نقش شما صرفا حمایت کردن است. اگر ما والدین به این عمل اشتباه عادت کنیم که به جای راهنمایی کردن آن‌ ها پروژه‌ ها را از چنگ بچه‌ ها در بیاوریم، آنوقت داریم به کودکانمان این پیام را می‌ دهیم که چیزهای جدید را امتحان نکنند، ماجراجویی و تجربه نکنند و خلاصه اینکه مرتکب اشتباه نشوند. در صورتی که همه‌ ی ما می‌ دانیم که هر انسان بالغ و موفقی هم اشتباهات فراوانی مرتکب شده است و اشتباه پیش شرط اندیشه است.

مندز گومش می‌ گوید «بچه‌ ها از طریق بازی کردن درس زندگی می‌ گیرند و بازی کردن شامل ستیز و کشمکش و اشتباهات، تغییر جهت‌ها و سازگاری‌هاست. وقتی والدین دائما مراقب تک تک کارهای بچه‌هایشان هستند، وقتی حتا یک لحظه دست از راهنمایی کردنشان برنمی‌دارند و هر عمل آن‌ها را تصحیح می‌کنند، آنوقت باعث می‌شوند که آن بچه‌ی بیچاره از خطا و اشتباه بترسد و مهم‌تر اینکه باعث می‌شوند بچه‌ها در یادگرفتن نحوه‌ی همکاری با دیگران به مشکل بر بخورند. مثلا در گزینه‌هایی مثل تغییر یا امکان جایگزینی، به اشتراک گذاشتن چیزها با دیگران و رشد مهارت‌های ورزشی تیمی.»

مهم است که والدین اوقاتی را برای خلاقیت بچه‌ هایشان اختصاص دهند، دقایقی که بچه‌ ها آزادند تا هر اشتباهی که دوست دارند انجام دهند. مندز می‌گوید «بازی آزاد، اکتشاف و فرصت بیان خیال‌ پردازانه به اندازه‌ ی دقایق مدرسه برای غنی سازی آموزشی اهمیت دارند. از این مسئله مطمئن شوید که بچه‌ها برای بازی و تجربه‌ کردن وقت کافی دارند تا اعتماد به نفس‌ شان را تقویت کنند و روش اداره کردن زندگی‌ شان را عملا بیاموزند. تشویق و ترغیب کودکان برای کشف استعدادهای طبیعی‌ شان و تمایز‌ گذاشتن بین آنچه دوست دارند و آنچه دوست ندارند باعث رشد عاطفی‌ شان می‌ شود».

۸- رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی

تربیت فرزندان

ما والدین انسان هستیم و گاهی ما هم کنترل خشممان را از دست می‌ دهیم. من از آن دقایقی که کنترلم را از دست می‌ دهم و فریاد می‌ کشم منزجر هستم خصوصا وقتی بر سر چیز کوچک و پیش پا افتاده‌ ای که هیچ اهمیتی ندارد داد و قال به راه می‌اندازم. مشکل وقتی شروع می‌شود که این فریاد کشیدن‌ها به عادت هر روزه تبدیل شوند، این مسئله به ویژه در مورد پدرها اهمیت دارد.

اسکات کارول روانشناس حاذق می‌ گوید «فرزندانتان شدیدا مستعد آسیب های روانی مزمن و جبران‌ ناپذیر هستند، خصوصا وقتی مردان یا پدران از سر خشم بر سر آن‌ها فریاد می‌زنند. مادران نیز می‌ توانند باعث آسیب‌ های ترومایی در فرزندان جوانشان شوند. اما این آسیب‌ ها از جانب پدران سهمگین‌ تر است، شاید کودک نتواند به طور دقیقی آن لحظه‌ ی فریاد کشیدن را به یاد آورد اما یاد می‌گیرد که به جای اعتماد کردن به والدین از آن‌ ها بترسند و اغلب مشکلات مادام‌ العمری چون احساس اضطراب و نا امنی خواهند داشت».

۹- مسائل مربوط به تغذیه

از زمان کودکی به یاد دارم که به این مغرور بودم که غذایی که جلویم گذاشته می‌ شود را تا انتها می‌ خورم و بشقاب را به طور کامل تمیز می‌ کنم طوری که هیچ غدایی در آن نمی‌ ماند. حتی از اینکه بابت تمام‌ کردن کل غذایم از من تعریف می‌ کردند، بسیار خوشحال می‌ شدم و در نتیجه همواره غذایم را تا ته می‌ خوردم تا پدر و مادرم من را تشویق کنند. متاسفانه تشویق بچه‌ ها به تمیز کردن بشقاب در همه‌ ی وعده‌ های غذایی یکی دیگر از اشتباهات والدین است که می‌ تواند منجر به افزایش جدی و خطرناک وزن و مشکلاتی در زمینه‌ ی تغذیه برای تمام عمر شود.

کارول هشدار می‌ دهد «مطالعات بسیاری نشان می‌ دهد که چنین اشتباهاتی از طرف والدین موجب پرخوری و چاقی مفرط در کودکان می‌ شود. و از همه مهم‌ تر فرزندانمان یاد می‌ گیرند که مزاج طبیعی‌ شان را نادیده بگیرند و در عوض بر اساس دستورهای بیرونی میزان طبیعی خورد و خوراکشان را تنظیم کنند. بهتر است وقتی فرزندتان می‌ گوید گرسنه یا سیر است به او اعتماد کنید، مگر اینکه مداخله‌ اش ما در زمینه‌ هایی چون خوردن آب‌ نبات یا دسر به جای شام باشد که آنوقت حق با شما است و مداخله‌ تان به جا خواهد بود.»

۱۰- گرایش‌ های مبتنی بر وابستگی متقابل

اگر قرار باشد که از والدینی صحبت کنیم که بیش از حد در زندگی‌ های فرزندانشان دخالت می‌ کنند آنوقت با باید تاکید کنیم که با این کار نه فقط به آنها یاد می‌ دهیم که از آزمونگری و اشتباه خودداری کنند بلکه داریم به آن‌ ها این پیام را می‌ دهیم که ما به‌ عنوان والدین فکر می‌ کنیم که آنها نمی‌ توانند به تنهایی از پس مشکلاتشان برآیند. مندز گومش می‌ گوید «اگر والدین بکوشند فرزندانشان را از تجربه‌ ی چالش‌ ها، ناامیدی‌ ها و مخالفت بازدارند یا فرصت یادگیری از اشتباهاتشان را از آنها بگیرند باعث می‌ شوند که آنها مسئولیت اعمالشان را به عهده نگیرند.

دخالت و حمایت بیش از حد والدین باعث نقص در رشد قابلیت تحمل، بردباری، حل و رفع مشکلات و قدرت تصمیم‌ گیری فرزندانشان می‌ شوند. بچه‌ ها نیاز دارند یاد بگیرند که چزور عواطف پیچیده و دشوارشان همچون خشم و ناامیدی را با اتکا به توان و قابلیت‌ های خودشان رفع و رجوع کنند. پشتیبانی و دخالت بیش از حد والدین در عواطف چالش‌ برانگیز کودکانشان مانع از این می‌ شود که بچه‌ ها فرصت لازم در زمینه‌ ی آمادگی برای زندگی را به دست آورده و از آن به درستی استفاده کنند. دخالت بی‌ جا باعث ایجاد وابستگی بچه‌ ها به دیگران می‌شود و قابلیت‌ شان در انعطاف‌ پذیری و خودکفایی را کاهش می‌ دهد.»

من دوست دارم که فرزندانم احساس اعتماد به نفس در زمینه‌ی توانایی‌ هایشان برای حل مسائل را پیدا کنند. حتی اگر این امر گاهی اوقات بسیار دشوار باشد من بهترین تلاشم را می‌ کنم تا اجازه دهم با مسئولیت خودشان دست به عمل بزنند و حتی شکست بخورند و از نو تلاش کنند. مندز می‌گوید «به فرزندانتان اجازه دهید خودشان و چیزها را کشف کنند، دست به اشتباه بزنند، با چالش‌ ها رویارو شوند و عواطف مختلف را تجربه کنند. این کار باعث می‌شود که کودکان فرصت به کار بستن مهارت‌ هایشان را به نحوی امن و مطمئن به دست آوردند و یاد بگیرند که اعتماد به نفسشان را بهینه کنند و استقلال لازم را به دست آوردند. والدین با دادن فضای لازم برای ماجراجویی‌ های جدید و لحاظ کردن گزینه‌ ها از رشد رابطه‌ ی مبتنی بر اعتماد با فرزندانشان پشتیبانی خواهند کرد».

۱۱- رابطه‌ ی دور با والدین

تربیت فرزندان

بزرگ کردن بچه‌ ها یکی از دشوارترین کارهایی است که در زندگی یک زوج وجود دارد. کار هر کدام از والدین در این زمینه دشوار است اما والدینی که از هم جدا می‌ شوند چالش‌ های بسیار بیشتری پیش رو دارند. یکی از اشتباهاتی که به طور بالقوه از والدین مطلقه سر می‌ زند این است که خود را کنار کشیده و طرف دیگر رابطه را با بچه‌ ها تنها می‌ گذارد. این کار تنها به بچه‌ ها و رابطه‌ ی شما با آن‌ ها آسیب می‌ زند.

روزالین سداکا متخصص در زمینه‌ی مشاوره‌ ی طلاق به من می‌ گوید «وقتی در حضور کودکان از همسر یا شوهرتان بدگویی و به او بی‌ احترامی می‌ کنید، آنوقت اغلب بچه‌ ها احساس گزند خواهند کرد و با احساساتی چون گناه و پریشانی مواجه می‌ شوند. بچه‌ ها این‌ طور فکر می‌ کنند: اگر بابا یا مامان مشکلی دارد پس حتما مشکلی هم در دوست‌ داشتن من وجود دارد. این نتیجه‌ گیری کودک می‌ تواند رابطه‌ ی خراب شما با همسرتان را در رابطه‌ ی شما با فرزندانتان هم بازتولید کند و آن را به تباهی بکشاند».

۱۲- کم طاقتی در وضعیت های درماندگی

می دانیم که تلاش برای پشتیبانی از فرزندانمان در مقابل مسائلی مانند نا امیدی و درماندگی نمی‌ تواند درازمدت جواب دهد. ما با این رویکرد نه تنها کودکانمان را از قابلیت انطباق و سازگاری در وضعیت‌ های بحرانی محروم می‌ کنیم بلکه حتا مشکلات بزرگ‌ تری نیز بر سر راهشان قرار می‌ دهیم. کورتنی رودریگو، کارشناس مشاوره‌ ی سلامتی روانی می‌گوید « یکی از بزرگ‌ ترین مشکلاتی که دائما در والدین می‌ بینیم این است که آنها به فرزندانشان اجازه‌ ی تجربه‌ ی مشکلات زندگی را نمی‌ دهند.

والدین حتی با بهترین نیت‌ هایی که دارند وقتی بیش از حد از بچه‌ ها پشتیبانی کنند و با مداخله‌ های بی‌ جایشان آنها را نازپرورده بار بیاورند باعث می‌ شوند فرزندانشان نتوانند درماندگی را به معنای واقعی کلمه تجربه کنند و این معضل به نوب ه‌ی خود به وضعیتی می‌ انجامد که ما نامش را کم‌ طاقتی در وضعیت‌ های درماندگی می‌ گذاریم. وقتی فرزندانمان در وضعیت‌ های درماندگی بردباری کمی نشان می‌ دهند و تاب و توان پایینی بروز می‌ دهند، نمی‌ توانند موقعیت‌ های ناراحت‌ کننده‌تر، عواطف دردناک‌ تر و سایر مشکلات زندگی را نیز تاب بیاورند. این امر به نوبه‌ ی خود می‌ تواند موجب افسردگی،‌ اضطراب، رفتارهای وسواسی و خشم شود».

۱۳- داشتن تصویر ضعیف از خود

به راستی همه‌ ی پدر و مادرهایی که می‌ شناسم اغلب اوقات در مورد مسائل فرزندانشان غلو می‌ کنند. ما دائما درگیر مسائلی چون تغییر برنامه‌ های درسی مدرسه‌ ی بچه‌ ها، عوض‌ شدن دوست‌ هایشان و تغییر ملاقات‌ ها با پزشکان خانواده هستیم. تعجبی ندارد که احساس می‌کنیم هرگز وقت کافی وجود ندارد. هر چند وقتی پای بچه‌ هایمان در میان باشد موقع آن است که وقت کافی صرف آنها کنیم. تظاهر به اینکه بیش از حد سرمان شلوغ است و ابراز بی‌علاقگی به موضوعات فرزندانمان یکی دیگر از اشتباهات والدین به حساب می‌آید که بر زندگی فرزندانمان تاثیرات کوچک و بزرگش را خواهد گذاشت و این تاثیرات منفی با ایجاد تصوری که فرزندان از خودشان دارند آغاز خواهد شد.

سوزان لاشمن در کتاب روانشناسی امروز می‌ نویسد «دشوار است که به خودتان انگیزه‌ لازم برای بیشتر خواستن، و تلاش بیشتر را بدهید، و تصور کنید که شایسته‌ ی چیزی بیشتر هستید، آن هم وقتی پدر و مادرتان یا سایر کسانی که وظیفه‌ ی نگهداری از شما را دارند به شما توجه لازم را نکنند؛ انگار که حتی اگر بزرگ‌ ترین دستاورد زندگی‌ تان را هم کسب کنید ارزش توجه دیگران را ندارد. این سناریو اغلب به تدریج منجر به احساس فراموش‌ شدن، تایید نشدن و مهم نبودن می‌ شود.» دکتر لاشمن توضیح داد که وقتی این احساس را در مورد دستاوردهایتان دارید که هرگر تایید نمی‌ شوند یا به رسمیت شناخته نمی‌ شوند خیلی راحت در معرض این احساس قرار می‌ گیرید که هیچ چیز واقعا اهمیت چندانی ندارد. به قول دکتر لاشمن «احساس به رسمیت شناخته نشدن می‌ تواند منجر به این باور شود که شما باید به خاطر اینکه وجود دارید معذرت خواهی کنید.»

۱۴- مادران ناشاد

تربیت فرزندان

عواقب اشتباهات پدر و مادرها فقط دامنگیر زندگی فرزندانشان نمی‌ شود. ممکن است ما پدر و مادرها از عواقب اشتباهات خودمان هم در عذاب و رنج باشیم. برای مثال اعمال فشار بیش از حد بر خودمان به عنوان مادر به عدم رضایت از خودمان منجر خواهد شد. یک بررسی پژوهشی در مجله‌ ی مطالعات کودک و خانواده گزارش می‌ دهد که آن دسته از مادران که تصویری آرمانی و کامل به عنوان معیار مادری برای خود می‌ تراشند بیشتر از بقیه به ناشادی و ناخوشی مطلق دچار می‌ شوند.

نویسندگان آن پژوهش توضیح دادند که «اگر احساس مادرانه‌ ی شدید و افراطی به پیامدهای سلامتی روانی منفی بسیاری منجر می‌ شود پس چرا زنان مادر می‌ شوند؟ شاید آنها فکر می‌ کنند که این باعث می‌ شود که مادران بهتری باشند و از اینرو خواستار قربانی‌ کردن سلامتی روانی‌ شان برای بهتر شدن پیامدهای هیجانی، اجتماعی و شناختی فرزندانشان می‌ شوند. در واقعیت اما کیفیت‌ های والدانه‌ ی شدید می‌ تواند خلاف آن نتیجه‌ ای را به بار آورد که والدین انتظار دارند.»

۱۵- رضایت کم از دوره‌ دانشگاه

دوره‌ ی دانشگاه دوران جادویی برای والدین است زیرا در آن دوره مسئولیت والدین به صفر میرسد و کاملا آزاد هستید. امروزه تصور اینکه کسی نخواهد به دوران دانشگاه برگردد برای من دشوار است. هر چند والدین می‌ توانند تاثیر زیادی بر میزان لذت بردن فرزندانشان از تجربه‌ی دانشگاه بگذارند. یک بررسی پژوهشی در مجله‌ ی مطالعات کودک و خانواده به این نتیجه رسیده است که آن دسته از دانشجویان دانشگاه که والدینشان را به عنوان موجوداتی کنترل‌ گر توصیف می‌کنند بیشتر در معرض احساس افسردگی هستند.

بنا بر این تحقیق «دانشجویانی که اعلام کردند والدین بیش از حد کنترل‌ گری داشتند درجات و سطوح بسیار بالاتری از افسردگی و رضایت بسیار کمتری از زندگی از خود بروز داده‌اند. وانگهی اثرات منفی والدینی که مثل هلی‌کوپتر بالای سر بچه‌ هایشان حتا در دوران دانشجویی مشغول نظارت هستند، از سوی طیف گسترده‌ ای از دانشجویان اعلام شده است. که این امر نیازهای روانشناختی پایه‌ ای دانشجویان برای خودمختاری و کفایت را مخدوش می‌ کند».

۱۶- رفتار نامحترمانه

اخیرا در یک فروشگاه شلوغ پوشاک در صف ایستاده بودم و نمی‌ توانستم از پسر بچه‌ ای که در مغازه بود چشم بردارم. او به این سو و آنسو می‌ پرید، به همه چیز دست می‌ زد و سر مادرش فریاد می‌ کشید. لحظه‌ ی شوک‌ آور این صحنه آنجا بود که مادرش هیچ عکس‌ العملی نشان نمی‌ داد. چند بار از زبان این مادر شنیدم که به دیگران که توی صف بودند می‌ گوید فرزندش از یک روز طولانی در مدرسه حسابی خسته شده.

اما این مادر هیچ کلمه‌ ای در نکوهش از رفتار بچه‌ اش به زبان نیاورد. وقتی که پسر بچه‌ ی سر به هوا، بدن هیچ توجهی صاف توی دل من آمد، هیچ‌ کس از او نخواست که عذرخواهی کند. گاهی ما والدین بیش از حد در بند چیزهایی هستیم که فرزندمان مشغول انجام دادنش است و از اثرات و پیامدهای درازمدت اشتباهاتمان غافل می‌ شویم. مثلا این اشتباه که انضباط کافی را به کار نگیریم. دکتر ریچارد وایس‌ بورد روانشناس حاذق به مجله‌ی بوستون این‌ طور می‌ گوید که: «ما در زمانه‌ ای زندگی می‌ کنیم که به طرزی غیرعادی فرزندمحور است. آنقدر توجه بیش از حد و لحظه به لحظه به احساسات بچه‌ هایمان داشته‌ ایم که از طرف دیگر بام افتادیم و توجه و احترام به سایر آدم‌ ها را از یاد برده‌ ایم.»

نکاتی مهم در پرورش و تربیت فرزند

تربیت فرزندان

۱- کنترل امور را به‌دست بگیرید.
۲- پر پرواز کودک‌ تان را نچینید.
۳- سعی نکنید همه چیز را درست کنید.
۴- به خاطر داشته باشید که تربیت معادل با تنبیه نیست.
۵- انرژی خود را صرف مسائل مهم کنید.
۶- با کودکان تان بازی کنید.
۷- هر روز با هم کتاب بخوانید.
۸- هر روز زمانی مخصوص برای او داشته باشید.
۹- وقت گذراندن با پدر را ترغیب کنید.
۱۰- اوقاتی شیرین با فرزندان تان خلق کنید.
۱۱- الگویی شایسته‌ برای فرزندان تان باشید..
۱۲- وقتی مرتکب خطایی شدید به آن اعتراف کنید.
۱۳- در روش زندگی تان کمی بیشتر مراقب محیط زیست باشید.
۱۴- محبت خود را به همسرتان در مقابل کودکان نشان دهید.
۱۵- به تفاوت‌های خود و همسرتان در روش های فرزند پروری احترام بگذارید.
۱۶- تمجید خود را دقیق بیان کنید.
۱۷- رضایت خود را از کارهای خوب فرزندتان به او نشان دهید.
۱۸- پشت سر کودک‌تان حرف بزنید.
۱۹- به خودتان استراحت بدهید.
۲۰- به حس ششم مادرانه ی خود اعتماد کنید.
۲۱- نه گفتن را بیاموزید.
۲۲- در برابر بی احترامی فرزندتان قاطعانه عمل کنید.
۲۳- برنامه ی تربیتی خود را به دیگران منتقل کنید.
۲۴- سؤال «تو‌-محور» را هر روز از فرزندتان بپرسید.
۲۵- ترفند «شجاعت» را به فرزندتان بیاموزید.
۲۶- احساسات عمیق فرزندتان را تصدیق کنید.
۲۷- به فرزندتان بیاموزید شهروند مسئولی باشد.
۲۸- فرزندتان را لوس بار نیاورید.
۲۹- به او بگویید آدم خوب کیست.
۳۰- به آنها توضیح دهید چرا ارزش ها مهم هستند.
۳۱- هر شب وقت شام «حلقه‌ی سپاسگزاری» تشکیل دهید.
۳۲- یک غذای به خصوص را به دفعات درست کنید.
۳۳- از جنگ بر سر غذا اجتناب کنید.
۳۴- حداقل یک وعده ی غذایی را خانوادگی میل کنید.
۳۵- بگذارید فرزندتان غذا را انتخاب کند.
۳۶- فرزندانتان را به یک اندازه دوست داشته باشید.
۳۷- هر زمان که دل تان خواست به آنها بگویید دوست شان دارید.
۳۸- به یاد داشته باشید که شما مالک فرزندتان نیستید.
۳۹- لحظات را مزه مزه کنید.
۴۰- برای ارتباط با نوزادتان از زبان اشاره استفاده کنید.
۴۱- تلویزیون را در هال قرار دهید.
۴۲- زمینه ی فعالیت بدنی فرزندتان را فراهم کنید.
۴۳- واکسیناسیون فرزندتان را به موقع انجام دهید.
۴۴- از لبخند فرزندتان محافظت کنید.
۴۵- درباره ی ایمنی هوشیار باشید.
۴۶- به حرف پزشک کودکتان گوش دهید.
۴۷- از کرم ضدآفتاب مخصوص کودکان استفاده کنید.
۴۸- نوزادتان را زمانی که خواب‌آلود است در جایش بگذارید.
۴۹- آموزش استفاده از توالت را به‌ موقع آغاز کنید.
۵۰- همیشه راست بگویید.

اشتباهاتی رایج در تربیت کودکان

۱- عدم توانایی «نه» گفتن: پدران و مادران زیادی توانایی «نه» گفتن به فرزندشان را ندارند و در هر شرایطی سعی می‌ کنند خواسته‌ های آنها را برآورده کنند که این موجب پرتوقع کودکان از جامعه در بزرگسالی می‌ شود.

۲- عدم آموزش رفتار متناسب: معمولا والدین آنچه را که از رفتار کودکشان توقع دارند به زبان نمی ‎آورند و همت می‌کنند تا بار رفتار مناسب خود به فرزندشان نیز آموزش دهند. روانشناسان معتقدند این تنها بخشی از آموزش است و والدین باید به کودکشان نحوه رفتار را آموزش دهند. اکتفای تنها به تقلید از رفتار بزرگسالان، تربیت کودک را ناتمام می‌گذارد.

۳- انتشار تصاویر کودک در شبکه‌ های اجتماعی: اشتراک گذاری عکس‌ های حمام کودک یا وقتی نیمه برهنه است نه تنها خوب و با مزه نیست بلکه بدترین اشتباهی است که یک والدین می‌ توانند مرتکب شوند. گرچه قصد شما اشتراک‌ گذاری شیطنت‌ های کودکانه فرزندتان است اما در بزرگسالی او قطعا تاثیرات منفی و غیر قابل جبرانی دارد.

۴- خوردن غذای ناتمام کودک: معمولا مادرها می‌ گویند به خاطر خوردن غذای فرزندشان چاق شده‌ اند. کودک با خوردن تمام غذایی که در بشقاب است نه تنها استقلال را می‌ آموزد بلکه یاد می‌ گیرد کاری را که شروع کرده است باید به پایان برساند.

۵- دادن مواد غذایی ناسالم نظیر چیپس و پفک به عنوان پاداش: شاید هیچ چیزی بدتر از خرید خوراکی‌ های ناسالم به عنوان جایزه برای کودکان نباشد. وقتی چنین پیشنهادی را با فرزندتان مطرح می‌ کنید به فکر سلامتی او هم باشید. بهتر است سیب زمینی سرخ کرده یا لواشک خانگی را به عنوان پاداش مطرح کنید.

چکیده
والدین از روش‌ های متفاوتی در تربیت فرزندانشان استفاده می‌ کنند که بعضی از آنها مخرب است و در آینده کودک تأثیر منفی می‌ گذارد. امید داریم با مطالعه این مطلب تغییری صحیح و هدفمند در نحوه تربیت کودک در خانواده انجام شود. در صورتی که تجربه‌ ای در زمینه تربیت کودکان و اشتباهات والدین دارید می‌ توانید با ارسال دیدگاهتان، راهکارهایتان را با والدین دیگری که این مطلب را مطالعه می‌ کنند، در میان بگذارید. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید