بیوگرافی استیو مک کری عکاس خبری

استیو مک کری
 استیو مک کری
زادروز 23 آوریل 1950
تبار آمریکایی
پیشه عکاس خبری
شناخته‌شده برای چاپ عکس دختر افغان به شهرت جهانی رسید
www razservat.ir

استیو مک‌کری (به انگلیسی: Steve McCurry) عکاس اهل ایالات متحده آمریکا است. وی در سال ۱۹۵۰ در فیلادلفیا متولد شد و در دانشگاه پنسیلوانیا به تحصیل در رشتهٔ سینما پرداخت. مک کری عکاسی خبری را به صورت حرفه‌ای از جنگ شوروی در افغانستان آغاز کرد.

زندگی کاری استیو مک کری

وی با چاپ عکس یک دختر افغان در مجله انجمن جغرافیای ملی به شهرت جهانی رسید؛ تصویری که عنوان «فراموش‌نشدنی‌ترین عکس» را به خود اختصاص داد و چهرهٔ دختر را تبدیل به مشهورترین عکس روی جلد در تمام انتشارات ماه جون ۱۹۸۵ کرد. این عکس همچنین در بروشورها، پوسترها و تقویم‌های کمک‌های بین‌المللی مورد استفاده‌های مکرر قرار گرفت. هویت «دختر افغان» برای ۱۵ سال پنهان بود تا اینکه مک‌کری نام او یعنی «شربت گول» را به همه معرفی کرد. این عکس تبدیل به جنجالی‌ترین تصویر شد و در اندازه‌های بزرگ و تعداد انبوه به چاپ رسید و نیز توانست مدال طلای مسابقه رابرت کاپا را به خاطر بهترین گزارش تصویری از آن خود کند.

استیو مک‌کری قبل از همکاری با مجلهٔ نشنال جئوگرافی، طی سفرهایش به شبه قارهٔ هند در اواخر دههٔ ۷۰ متوجه علاقه شدید خود به عکاسی شد. وی در ابتدا برای یک روزنامهٔ محلی کار می‌کرد و از نشست‌ها، مسابقات کشتی مدارس و مسابقات فوتبال به صورت سیاه و سفید عکس می‌گرفت ولی کارنامه کاری او به اندازه‌ای خوب نبود که بتواند جذب روزنامه‌های بزرگتر شود. خود او می‌گوید: «به این نتیجه رسیدم چیزی که من را مجذوب می‌کرد سفر کردن بود، در نتیجه کارم را رها کردم. اما تا آن زمان تجربهٔعکاسی رنگی را نداشتم و می‌دانستم که مجلات سراسر جهان خواهان عکس‌های رنگی هستند.» بنابراین او ۲۰۰ حلقه فیلم کداکروم با خود به هند برد.

او کار کردن روی تضادها و کشمکش‌های بین‌المللی را ادامه داد، از جمله جنگ‌های ایران و عراق، بیروت، کامبوج، فیلیپین، جنگ خلیج و جنگ افغانستان. عکس‌های مک‌کری به صورت جهانی در مجلات زیادی به چاپ رسیده و همین‌طور به صورت دائمی با مجله انجمن جغرافیای ملی همکاری می‌کند.

توصیه های استیو مک کری

او به عکاسان جوان نصیحت می‌کند: «اگر می‌خواهید عکاس موفقی شوید باید عکس‌های زیادی بگیرید. گاهی به عکس‌های عکاسانی نگاه می‌کنید که کارهایشان مورد تحسین است زیرا آنها موضوع یا مکان خاصی را پیدا می‌کنند و در آن عمیق می‌شوند که این زمان زیادی خواهد برد و این موفقیت برای هر کس میسر و ساده نیست.» در حادثه ۱۱ سپتامبر مک‌کری در استودیویش بود که هواپیماها به برج‌های دوقلو برخورد کردند او به سرعت به سمت شلوغی رفت و عکس‌هایش در کتابی با عنوان «۱۱ سپتامبر در نیویورک» چاپ شد که مجموعه عکس‌های عکاسان مگنوم بود.

مک‌کری از سال ۱۹۸۶ به عضویت آژانس عکس مگنوم درآمده است.

عکاسی از دختر افغان و شهرت جهانی او

در سال ۱۹۸۴ استیو با عکاسی از دختر افغان در اردوگاه پناهندگان نصیر آباد در پاکستان شرایط مشهور شدن آن دختر را فراهم کرد. سال بعد از عکاسی تصویر دختر بی آنکه خود بداند بر روی محله نشنال جیوگرافی به چاپ رسید و غوغایی در دنیا ایجاد کرد. تصویر او جز یکی از مشهورترین عکسهای سازمان نشنال جیوگرافی در تاریخ ۱۱۴ ساله سازمان است. همچنین استیو مدال طلای مسابقه رابرت کاپا را بخاطر بهترین گزارش بدست آورد. تصویر دختر که عکاس موقع ثبت به تنها چیزی که فکر نمیکرد نام او بود با عنوان دختر افغان در بروشورها، پوسترها و تقویم های کمکهای بین المللی به صورت انبوه به چاپ رسید.

استیو مک کری و پرتره او از دختر افغان

نام دختر افغان که به مدت ۱۵ سال نامعلوم بود بعد از جست و جوهای استیو و نشنال جیوگرافیک معلوم شد. تصویر شربت گل که دختری از اقوام پشتون در افغانستان است به عنوان نماد مبارزات مردم افغانستان در دهه ۸۰ میلادی به حساب می آید.

شیوه کار او در عکاسی ارتباط برقرار کردن با سوژه ها حتی خیلی مختصر است. بیشتر عکس های او به صورت رنگی به چاپ میرسد. دلیل اصلی برای عکاسی رنگی بازار فروش آن است ولی در عین واحد معتقد است که دنیا رنگی است و یکی از ابعاد مهم زندگی همین رنگها هستند.

او در طول زمان عکاسی خود تجرییات زیادی را بدست آورده و خطرات بسیاری را نیز گذرانده است. استیو عضو آزانس عکس مگنوم است و در حال حاضر نیز مشغول عکاسی از نقاط مختلف دنیا است.

پاسخ دهید