استقلال مالی زنان

استقلال مالی زنان

استقلال مالی زنان

امروز شغل و درآمد زنان یکی از موضوع هایی است که به آن اهمیت زیادی داده می شود. کسب درآمد و شغل در زنان باعث استقلال مالی آنها میشود که دارای پیامدهای مثبت و منفی می باشد که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم، با ما همراه باشید.

مفهوم استقلال مالی

استقلال مالی در امور مالی شخصی، به حالتی اطلاق می‌شود که دارایی‌ های شخصی (ثروت) به میزانی درآمد (سود) تولید می‌کند، که هزینه‌ های روزمره را پوشش می‌دهد و فرد نیازی به شغل نداشته باشد. بطور ساده، استقلال مالی به معنی در اختیار داشتن ثروت کافی برای زندگی کردن، بدون کار می‌باشد. افراد مستقل مالی اغلب دارای ثروت و دارایی‌ هایی هستند که درآمد (جریان نقدی یا سود دریافتی) حاصل از آن، برابر یا بیش از هزینه‌ های آنها می‌باشد. دارایی‌ ها و بدهی‌ های شخصی، عامل مهمی در تعیین استقلال مالی است و دو تکنیک تاثیرگذار در رسیدن به استقلال مالی؛ جمع‌ آوری دارایی‌ ها یا کاهش هزینه‌ ها می‌باشد.

پیامد مثبت استقلال مالی زنان

استقلال مالی زنان چه برای خود آنها و چه برای خانواده آنها مزایایی به همراه داشته است. تفاوت زنان دارای استقلال مالی به طور واضح در برخی زمینه ها به چشم می خورد. در اینجا به برخی از تفاوت های زنان مستقل پرداخته ایم:

۱- احساس رضایت درونی

مسلم است که پول و کسب درآمد در درجه اول برای هر شخصی خوشایند و رضایت بخش است. زنان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. رضایت درونی از کار و پولی که بابت آن دریافت می کنید بزرگترین و ارزشمندترین بخش از زندگی شغلی زن محسوب می شود. در واقع رضایت درونی زمانی بیشتر می شود که زن احساس کند، کارآمد بوده و از مهارت هایش می تواند در جهت تامین نیازهایش استفاده کند.

۲- بالا رفتن اعتماد به نفس

زمانی که زن از نظر مالی مستقل باشد، دارای اعتماد به نفس بالاتری خواهد بود. وقتی که کسب درآمد می کنید خیال تان از بابت پرداخت اقساط و خرج و مخارج پایان ماه و .. راحت است. راحت تر می توانید خرید کنید و این مسئله می تواند به شما انرژی زیادی برای ادامه راه بدهد.

۳- اجتماعی شدن و معاشرت بیشتر

حضور در اجتماع در بهبود کیفیت روابط بین فردی شما کمک می کند. ارتباط و معاشرت با افراد مختلف، به اشتراک گذاشتن تجربیات و روزمرگی و دیگر چالش هایی که در محل کار ایجاد می شود، در بهبود روابط بین فردی زنان موثر است.

۴- کمک به اقتصاد خانواده

استقلال مالی زنان

استقلال مالی زنان باعث می شود آن ها نیز سختی پول درآوردن را بدانند. در خرج کردن پول حساسیت بیشتری به خرج داده و به رشد اقتصادی خانواده کمک کنند. استقلال آن ها باعث می شود نگاه واقعی تری به مخارج خانه داشته و در زمان مشکلات حامی اعضای خانواده خود باشند. توانایی آن ها در کمک مالی نیز به آن ها احساس آزادی بیشتر در تصمیمات مربوط به دارایی های مالی را می دهد.

۵- برنامه ریزی و مدیریت زمان

شاغل بودن باعث می شود زنان نسبت به زمان و برنامه های خود بیشتر توجه داشته و امور زندگی را طبق یک نظم خاصی بگردانند. در واقع زنان شاغل بهتر می توانید امور منزل و فرزند خود را برنامه ریزی و مدیریت کنند. شاید در ابتدا با مشکلاتی رو به رو شوند، اما بعد از مدتی یاد می گیرند که چگونه به طور مفید از زمان خود استفاده کنند.

۶- داشتن حقوق و رفاه بیشتر

در خانواده ای که دو نفر منبع درآمدی دارند، مسلما رفاه بیشتری در آن خانواده وجود خواهد داشت. به علاوه روابط زناشویی زنان دارای استقلال مالی بهتر می تواند باشد چرا که نوع ارتباط زن با همسرش به خاطر وابستگی مالی نمی باشد.

پیامدهای منفی استقلال مالی زنان

علاوه بر پیامدهای مثبتی که استقلال مالی زنان دارد، پیامدهای منفی نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

۱- خستگی و کمبود انرژی

زنان شاغل ممکن است که بعد از مدتی دچار خستگی جسمی و روانی و بعد از مدتی فرسودگی شغلی شوند. این موضوع مدیریت امور منزل و خانه داری را دچار معضلاتی می کند. همکاری میان زن و شوهر در مورد وظایف خانه داری می تواند خستگی در زنان را کاهش دهد. به علاوه باعث بهبود صمیمیت زوجین و روابط زناشویی شود.

۲- نگهداری فرزند

یکی از اصلی ترین مشکلات مادران شاغل، مشکلات مربوط به نگهداری از فرزندان است. اغلب مردان به همین دلیل با اشتغال همسران خود مخالفت می کنند. اینکه چه کسی در زمان نبود مادر از فرزند نگهداری می کند از اهمیت زیادی برخوردار است. فرستادن کودک به مهدکودک، پدر بزرگ مادر بزرگ، پرستار و یا دیگر مراقبان هر کدام مشکلات مربوط به خود را دارد. انتخاب یک مهد مناسب، کمک و همکاری اطرافیان و استفاده از مزایایی قانون کار که برای زنان در نظر گرفته شده است می تواند به حل بهتر این مسائل کمک کند.

۳- اختلاف بر سر خرج و مخارج

گاهی اختلافات به دلیل عدم توافق بر سر خرج و مخارج و چگونگی خرج کردن در منزل ایجاد می شود. مشخص نکردن میزان مشارکت مالی زن در مخارج و بالا رفتن توقعات همسر معمولا باعث شروع این اختلافات می شود. بهتر است زوجین از همان ابتدا درباره سهم هر کدام در مسائل مالی به توافق برسند.

۴- دیدگاه منفی مردان به استقلال مالی زنان

دیدگاه منفی مردان نسبت به استقلال مالی زنان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. تمایل زن به استقلال مالی و نارضایتی همسر نسبت به این موضوع می تواند مشکلاتی را برای آن ها در زمینه های مختلف روابط زناشویی ایجاد کند. معمولا این مشکلات در خانواده هایی به چشم می خورد که درباره این مسائل قبل از ازدواج به یک اشتراک نرسیده اند.

اشتباهات رایج زنان در خصوص استقلال مالی

از آن جا که مسئولیت هزینه های منزل به عهده زنان نیست، ممکن است توجهی به چگونگی خرج کردن پول خود نداشته باشند. همین موضوع باعث مخالفت خانواده با اشتغال زنان می شود. یا ممکن است علی رغم کار کردن هیچ پس اندازی نداشته باشید. در ادامه به اشتباهات رایجی که توسط زنان صورت می گیرد پرداخته ایم:

۱- مدیریت غلط و توهم آمیز مالی

استقلال مالی زنان

ممکن است بعضی مواقع با خرید کالای ارزان خود را گول بزنید که در حال صرفه جویی و پس انداز هستید. اما این واقعیت وجود دارد که کالای ارزان همان قدر هم بی کیفیت است. اما با کمی تامل در این زمینه می توانید این مسئله را مدیریت کرده و کالای باکیفیت تری را خریداری کنید تا دوام بیشتری برای شما داشته باشد. این یک فکر اقتصادی درست است. به طور کلی صرفه جویی و کم خرج کردن در کوتاه مدت می تواند منجر به پس انداز شود. اما در بلند مدت جواب گو نیست.

۲- عدم تعادل در خرج کردن

اگر متاهل هستید، ممکن است بیش از حد انتظار برای امور منزل و همسر و فرزندتان خرج کنید و هیچ پولی را برای خود کنار نگذاشته و یا هیچ هزینه ای برای خود نکنید. اما باید در امور مالی به خودتان توجه کنید. اگرچه بخش زیادی را برای منزل خرج می کنید بخش کوچک پول خود را برای استفاده شخصی کنار بگذارید.

۳- خریدهای از روی هیجان و نه عقل

استقلال مالی زنان

گاهی شما خرید هایی را انجام می دهید که صرفا برای ایجاد حس خوب در شما و کم کردن میزان استرس در شماست. باید در این زمینه احتیاط کنید و هر موقع خواستید خریدی انجام بدهید که واقعا هدفی پشت آن نیست، حتما از خود این سوال را بپرسید که من چرا این کالا را خریداری می کنم؟ اگر دلیل قانع کننده و کاملا عقلانی داشتید خرید کنید. در غیر این صورت بعد از مدتی کمد منزل تان پر از وسیله ها و یا لباس هایی می شود که بی هدف و فقط از روس هیجان خریداری شده است.

۴- دعوت به مهمانی های پی در پی

ممکن است این مسئله برای شما پیش بیاید که دائم از طرف دوستان و بستگان دور و نزدیک به مهمانی ها و دورهمی های پی در پی دعوت شوید. مسلم است که چنین مهمانی هایی هزینه ای برای شما در بر دارد. در این مواقع تنها راه برای کم کردن هزینه ها، آوردن یک دلیل منطقی برای رد کردن آن مهمانی است. در غیر این صورت در طولانی مدت ممکن است از نظر مالی افت شدیدی کنید.

معمولا خانم ها با کمی تفکر و مدیریت صحیح می توانند از بروز اشتباهات ذکرشده، جلوگیری کنند. شما با توجه به موارد عنوان شده در بالا، با درایت کافی در مورد استقلال مالی می توانید بهترین تصمیم را بگیرید. مشاوره خانواده به خانواده ها کمک می کند تا به حل بهتر این مسائل بپردازند. دانستن روش های حل مسئله و مهارت های گفتگوی موثر به برقراری آرامش در خانه کمک خواهد کرد.

چکیده
توصیه های زیادی درباره ی کمک زن ها به پیشرفت اقتصادی همسرانشان وجود دارد اما استقلال مالی زنان موضوعی است که اغلب نادیده گرفته می شود. استقلال مالی زنان فواید زیادی دارد از جمله: بالا رفتن اعتماد به نفس، حضور در اجتماع و معاشرت با افراد مختلف و رفاه بیشتر آن ها. در مقابل معایبی نیز دارد از جمله: احساس خستگی در زمان حضور در منزل ، مشکلات نگهداری از فرزندان و ... . امیدواریم از این مقاله نیز نهایت استفاده را برده باشید.

پاسخ دهید