اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

یکی از اختلالات روانی که بیشتر در سنین نوجوانی و بزرگسالی دیده می شود، اختلال روانی دو قطبی یا “افسردگی شیدایی” است که عموما افراد مبتلا از نشانه های آن بی اطلاع هستند. افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خلق می شوند. این بیماری انواع مختلفی دارد که مهمترین انواع آن اختلال دو قطبی نوع یک و اختلال دو قطبی نوع دو است. با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل تری را درباره این اختلال در اختیار شما قرار دهیم.

اختلال دو قطبی نوعی بیماری روانی است که در آن حالت شما میان شیدایی و افسردگی در نوسان است. در فاصله میان این دوره ها شما دوره های سالم را دارید. این حالتها، فاز شادی و شعف، فاز شیفتگی و شیدایی و فاز افسردگی خوانده میشوند. آمیزه های گوناگونی از این حالتها وجود دارند که به گروه های مختلف بیماری اختلال دوقطبی تقسیم میشوند. اختلال دو قطبی میتواند ناشی از حوادث بیرونی باشد مانند استرس، و فشارهای روحی عمومی و در دوران نوجوانی شروع به ظاهر شدن میکند. این بیماری تا آخر عمر باقی میماند. خطر اینکه یک فرد در طول زندگی خودگرفتار بیماری اختلال دوقطبی شود چیزی بین یک تا دو درصد است و در سراسر جهان به یک اندازه شایع است.

علت اختلال دو قطبی

علل دقیق اختلال دو قطبی ناشناخته است، اما عوامل متعددی در ایجاد و شکل گیری این بیماری نقش دارند که عبارتند از:

۱- تفاوت‌های بیولوژیکی: محققان بر این باورند که تغییرات فیزیکی بارزی در مغز افراد مبتلا به اختلالات دو قطبی دیده شده است و تاثیر و اهمیت این تغییرات در بروز این امر هنوز نامشخص است، اما در نهایت می‌تواند در کشف علت دقیق این بیماری کمک کند.

۲- انتقال دهنده‌های عصبی: عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز یا همان انتقال دهنده‌های عصبی نقش قابل توجهی در اختلال دو قطبی و دیگر تغییرات خلق و خوی داراست.

۳- هورمون‌ها: تغییرات هورمونی نیز ممکن است در ایجاد و یا تحریک این بیماری دخیل باشد.

۴- وراثت: اختلال دوقطبی در بستگان خونی (مانند خواهر و برادر و یا پدر و مادر) شایع تر است. محققان در حال تلاش برای یافتن ژن موثر در بروز این بیماری هستند.

۵- عوامل محیطی: استرس، تجاوز و یا تجربیات تلخ و آسیب زا در زندگی فرد ممکن است نقش مهمی در اختلال دو قطبی را بازی کند. پزشکان به اولیایی که نشانه‌ها و رفتار‌های مرتبط با اختلال دو قطبی را به مدت حداقل دو هفته در کودکانشان مشاهده می‌کنند، توصیه می‌کنند که حتما با پزشک متخصص مشورت کنند. البته تشخیص اختلال دوقطبی در کودکان می‌تواند دشوار و بحث انگیز باشد، زیرا معیار و ضابطه تشخیصی جداگانه‌ای برای این گونه کودکان وجود ندارد.

علائم اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی نیز بسیاری از نشانه های افسردگی عادی را دارد. تشخیص قسمت های جنونی اغلب سخت تر است، زیرا بسیاری از مردم معنی جنون را درک نمی کنند.اگر بخش هایی از افسردگی را تجربه می کنید که علائم جنون دارد، ممکن است اختلال دوقطبی داشته باشید.

۱- یک حالت بسیار خوش، شاد، یا یک حالت فوق العاده عصبانی و ناخوشایند
۲- افزایش فعالیت فیزیکی و ذهنی و انرژی
۳- افکار سریع
۴- بیشتر و سریع تر از معمول صحبت کردن
۵- برنامه های بلندپروازانه
۶- ریسک پذیری
۷- فعالیت تکان دهنده مثل بی احتیاطی جنسی، و اعتیاد به الکل
۸- بی خوابی

انواع اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:

۱- اختلال دو قطبی نوع یک

ویژگی اساسی اختلال دو قطبی نوع یک این است که فرد یک دوره شیدایی کامل را تجربه می کند (هر چند ممکن است شیدایی مقدم باشد و هم چنین ممکن است دوره ی هیپومانی یا دوره ی افسردگی را به دنبال داشته باشد). شیدایی یا مانیا یک دوره ی متمایز است که در طی آن یک خلق و خوی غیر طبیعی، با نشاط، گسترده، و یا تحریک پذیر وجود دارد و فرد مداوم افزایش فعالیت دارد و یا انرژی دارد که در طول روز پا بر جاست و تقریبا هر روز و به مدت حداقل یک هفته ادامه دارد (و یا هر مدت زمانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان باشد). این علائم به همراه حداقل سه نشانه ی دیگر از شیدایی وجود دارند. وقوع حمله های شیدایی و افسردگی عمده نباید با اختلال اسکیزوافکتیو، اسکیزوفرنی، اختلال اسکیزوفرنیفرم، اختلال هذیانی، و یا دیگر طیف های اسکیزوفرنی قابل توجیه باشند.

۲- اختلال دو قطبی نوع دو

اختلال دوقطبی نوع دو به وقوع (یاسابقه) یک یا چند حمله ی افسردگی اساسی و حداقل یک دوره هیپومانی نیاز دارد. علاوه بر این، هرگز دوره کامل شیدایی را به همراه ندارد. در هر دو اختلال دو قطبی نوع یک و دو، فرد می تواند یک دوره خلقی(ابتدا شیدایی یا افسردگی) با ویژگی های مشترک داشته باشد، که در آن یک حمله ی مانیا یا هیپومانی خفیف با علائم اصلی افسردگی وجود دارد، و یا یک حمله ی افسردگی که برخی علائم شیدایی یا هیپومانی را دارد.

درمان اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

اگر علائم اختلال دوقطبی در خود یا فرد دیگری مشاهده می کنید، منتظر کمک نمانید. با نادیده گرفتن مشکل، بیماری برطرف نمی شود. در واقع قطعا بدتر هم می شود. زندگی با اختلال دو قطبی می تواند مشکلاتی را همه چیز، از شغل شما گرفته تا روابطتان و سلامتی تان موجب شود. چنانچه مشکل را زود تشخیص داده و درمان را آغاز کنید، می توان از پیچیده شدن این بیماری جلوگیری مرد. اگر تمایلی به بهبود ندارید زیرا از حسی که در هنگام شیدایی دارید لذت می برید، به یاد داشته باشید که انرژی و سرخوشی شما بهای هنگفتی دارد. شیدایی و شیدایی خفیف گاها مخرب می شود و به شما و دیگر اطرافیانتان آسیب می رساند.

اختلال دو قطبی نیاز به درمان دراز مدت دارد. از آنجایی که اختلال دو قطبی یک بیماری مزمن است و عود می کند، مهم است که درمان حتی زمانی که بهتر شده اید ادامه یابد. بیشتر افراد مبتلا به اختلال د وقطبی برای پیشگیری از بروز فازهای جدید و عدم عود علائم باید تحت درمان دارویی قرار گیرند. بیش از درمان دارویی درمان بالینی می تواند موثر باشد.

درمان دارویی عموما به تنهایی در کنترل علائم اختلال دو قطبی کافی نیست. موثرترین روش درمانی برای اختلال دو قطبی ترکیبی از درمان دارویی، تراپی، تغییر سبک زندگی و حمایت اجتماعی است. بهتر است که تحت نظر روانکاوی مجرب قرار بگیرند. اختلال دو قطبی وضعیتی پیچیده است. تشخیص آن می تواند گمراه کننده بوده درمان آن دشوار باشد. روانکاوی که متخصص درمان اختلال دو قطبی باسد له فرد در شناسایی این افت و خیزهای روحی کمک کند.

فرق اختلال دو قطبی و افسردگی

اختلال دو قطبی

علائم افسردگی شامل گریه کردن، احساسات کاتاتونیک، افکار خودکشی و رفتار و چیزهایی است که آن را درد روانی می نامند. فردی که دچار افسردگی بالینی است معمولا احساساتی شبیه عصبانیت و اندوه شدید دارد و به راحتی گریه می کند و هیچ علاقه ای به انجام فعالیت های متنوع ندارد؛ همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم فرد افسرده بی انرژی است و به طور کلی ناامید و مایوس است.

ولی فرد دچار اختلال دو قطبی نه تنها باید با افسردگی دست و پنجه نرم کند بلکه گاهی بسیار شاد است و گویا بر قله جهان ایستاده است و این چنین خوشحالی می کند ولی افکارش به سرعت تغییر می کند و از طرفی سریع صحبت می کند، دچار کم خوابی است و به راحتی برآشفته می شود.

روز جهانی اختلال دو قطبی

روز جهانی اختلال دو قطبی  هر ساله در ۳۰ مارس برابر با ۱۰ فروردین گرامی داشته می‌شود. نامگذاری ۳۰ مارس برای روز جهانی دو قطبی نخستین بار از سوی شبکه آسیایی اختلال دو قطبی، بنیاد جهانی دو قطبی و جامعه جهانی دوقطبی انجام شد. ونگوگ که خود مبتلا به دوقطبی بود در این روز متولد شده‌ است و به همین دلیل این روز را برای این مناسبت انتخاب کرده‌اند.

چکیده
اختلال دوقطبی یا افسردگی شیدایی نوعی اختلال خلقی و بیماری روانی است. افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خلق می‌شوند. اختلال دو قطبی به صورت معمول در آخر دوره نوجوانی یا اوایل دوره بزرگسالی تظاهر پیدا می‌کند. این بیماری انواع مختلفی دارد، شروع بیماری معمولا با دوره ای از افسردگی می‌باشد و پس از یک یا چند دوره از افسردگی، دوره شیدایی آشکار می‌شود. بسیاری ار افراد به دلیل مشابهت علایم افسردگی و اختلال دو قطبی از تشخیص آن ها ناتوانند، به همین دلیل ما در این مقاله علایم آن ها را برای شما بیان نمودیم تا پس ار تشخیص صحیح، نسبت به درمان این اختلال اقدام کنید.

پاسخ دهید