ابزارهای موفقیت در کنکور

راز و رمزهای موفقیت در کنکور

ابزارها ی موفقیت در کنکور

کنکور یا غول بی شاخ و دم؟

بدون شک همه کسانی که دوران دبیرستان را پشت سر گذاشته اند وخواهان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بوده اند کابوس آزمون کنکور و یا قبول نشدن در رشته ودانشگاه دلخواه خود را داشته اند،اما در واقع کنکور می تواندیکی از شیرین ترین تجربه های زندگی باشد اگرباآن مانند یک غول بی شاخ و دم برخورد نکنیم و روش ها و ابزارهای مناسب مطالعه  برای آن را یاد بگیریم و به خوبی اجرا کنیم. وقتی صحبت از رمز و راز موفقیت در کنکور می شود، اکثر افراد می گویندشرط لازم برای موفقیت در کنکور تلاش است. درست است که تلاش شرط اصلی موفقیت در کنکور است و بدون آن نمی توان هیچ نتیجه ای گرفت. اما نکته بسیار مهم این است که تلاش شرط لازم برای موفقیت هست اما کافی نیست. بلکه این تلاش هوشمندانه است که نتیجه را اثربخش خواهد کرد.در ادامه به چهار مورد مهم از این ابزارها اشاره می کنیم.

موفقیت در کنکور

 

۱- مطالعه مفید برای کنکور

مطالعه مفید مطالعه ای است که با تمرکز انجام شود. داشتن تمرکز در هر کاری مهم ترین اصل بازدهی می باشد.عده ای از افراد زمانی که مشغول مطالعه هستند همزمان با آن غذا می خوردند. تلویزیون تماشا می کنند. گوشی خود را چک می کنند. فکرهای مختلفی می کنند. انجام همه این ها با هم قطعا هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. برای مطالعه مفید به موارد زیر توجه داشته باشید:

-در مکان خلوت وساکت مطالعه کنید.

-محل مطالعه شما باید مرتب و منظم باشد (این کار باعث نظم ذهنی و تقویت حافظه می شود )

-وسایل حواس پرت کن را از محل مطالعه دور کن(پوستر، موبایل، و..)

-از نور مناسب استفاده کن (تابش نور بر خلاف جهت نوشتن باشد تا سایه دست مزاحم نشود. همچنین از ترکیب نور سفید و زرد استفاده کن .)

-در جایی مطالعه کن که هوای آزاد جریان داشته باشد و دمای مناسبی داشته باشد (اکسیژن کافی توان جسمی و فکری را افزایش می دهد )

-حتی الامکان جلوی میز مطالعه بسته باشد تا مانع حواس پرتی شود.

-محل مطالعه را طوری طراحی کن تا با مطالعه تناسب داشته باشد .

موفقیت در کنکور

 

۲- استفاده از تکنیک ها و راه های تقویت حافظه برای موفقیت در کنکور

آیا راهبردهای تقویت حافظه را می دانید و در روش مطالعه تان استفاده می کنید؟ ممکن است مطلبی را که در یک روز خوانده اید دو روز بعد به سختی یادآوری کنید. تنها بخشی از کلیات آن در خاطرتان مانده باشد. در جلسه کنکور هم علاوه بر اینکه باید بر مفهوم دروس تسلط داشته باشید، باید تمرکزتان را هم در یادآوری جزئیات مباحث به کار گیرید. برای مثال داوطلبان کنکور ریاضی درس هندسه تحلیلی را که ساده به نظر می رسد در جلسه کنکور فراموش می کنند. اگر به خوبی مطالعه نکرده باشید، فرمول های آن را به سختی به خاطر می آورید.برای حل این مشکل باید قبل از مطالعه مباحث را به خوبی دسته بندی کنید و بعد به شکلی منظم مطالعه کنید. سپس با مرور منظم، آنها را در ذهن ثبت کنید.

۳- افزایش سرعت مطالعه در کنکور

سرعت در مطالعه، مهم ترین رکن در صرفه جویی زمان مطالعه است. ممکن است زمان زیادی را که در مدرسه می گذرانید باعث شود نتوانید در طول روز تمام دروس خود را مطالعه کنید. اما اگر هنگام مطالعه در منزل بتوانید سرعت مطالعه تان را افزایش دهید مطمئنا نتیجه ای متفاوت تر نسبت همیشه خواهید گرفت.

۴- برنامه مطالعاتی خوب منسجم و حرفه ای برای کنکور

.برنامه ریزی درسی یکی از مهمترین راز های موفقیت در کنکور است. یک برنامه مطالعاتی استاندارد، برنامه ای منسجم و حرفه ای و اصولی است. همچنین یک برنامه مطالعاتی خوب برنامه ای است که باعث انگیزه برای درس خواندن شود.نقشه راه موفقیت در کنکور یک برنامه جامع و سپس یک برنامه ی خرد شده هفتگی، روزانه و ساعتی است. اگر برنامه ای وجود نداشته باشد و ندانید که در هر روز قرار است چه کاری انجام دهید، نمی توانید در کنکور موفقیت بزرگی کسب کنید. شاید بدون برنامه بتوانید یک رتبه معمولی را بدست بیاورید. اما انتظار یک رتبه عالی را از سر بیرون کنید.داوطلب گرامی این را بدان که هیچ کس نمی‌تواند به خوبی و با دقت مثل خودتان شما را بشناسد و برای شما برنامه ریزی کند.

مطالعه برای کنکور
چکیده
بسیاری از افراد با افزایش ساعت درس خواندن گمان می کنند که موفقیت شان در کنکور تضمین شده است. ساعات مطالعه بالا به تنهایی ملاک موفقیت در کنکور نیست. آنچه که مهم است ساعات مفید مطالعه و استفاده از ابزارها و روش های صحیح مطالعه است که باعث افزایش کیفیت مطالعه میشود و موفقیت را بدنبال دارد.
شما نیز میتوانیدنظرات خود را در رابطه با مطالب گفته شده و تجربیاتتان از کنکور را با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید